Podział mieszkania - Forum Prawne

 

Podział mieszkania

Witam. Pozwolę przejść sobie od razu do mojego problemu. W 2008 roku zmarła moja babcia zostawiając po sobie mieszkanie, mieszkanie zostało podzielone na trzy, jej córkę i dwóch synów. Jeden z synów mieszkał razem z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-08-2012, 15:16  
animejtor
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podział mieszkania

Witam.
Pozwolę przejść sobie od razu do mojego problemu.
W 2008 roku zmarła moja babcia zostawiając po sobie mieszkanie, mieszkanie zostało podzielone na trzy, jej córkę i dwóch synów.
Jeden z synów mieszkał razem z babcią do końca jej życia, a po jej śmierci został w mieszkaniu będąc święcie przekonany że mu się należy. I tu tkwi problem ów syn nie pali się do zapłaty pozostałym spadkobiercą za ich część. Były też propozycje żeby sprzedać mieszkanie i podzielić pieniądze na 3 jednak na to też się nie zgadza.

Pytanie czy jeśli większość (2/3) współwłaścicieli chcę sprzedać nieruchomość to jest to możliwe mimo sprzeciwów 3 czy jednak bez jego zgody nie możemy nic zrobić?
Czy warto iść z tą sprawą do sądu? Jeśli tak to ile taka sprawa może się ciągnąć? Czy jest możliwość, że przywłaszczy sobie mieszkanie zostawiając pozostałą dwójkę z niczym?

Pozdrawiam
animejtor jest off-line  
13-08-2012, 15:38  
matika100
Stały bywalec
 
Posty: 1.364
Domyślnie RE: Podział mieszkania

KC:
Art. 198. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Art. 210. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

Art. 211. Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Art. 212. § 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.
§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Przywłaszczyć prawnie nie przywłaszczy, ale z tego co zrozumiałem to faktycznie już to zrobił i ma was gdzieś. Więc nie czekajcie, on może np. nie płacić czynszu i zadłużać mieszkanie (zakładając np., że jest typem pasozytniczym). Czas sprawy to ciężko powiedzieć, różnie z tym bywa. Czy wart, a co możesz zrobić innego??
matika100 jest off-line  
14-08-2012, 07:27  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Podział mieszkania

Zacząć trzeba od sprawy spadkowej po babci - jeżeli nie przeprowadzona.
Potem wniosek do sądu o dział spadku. Ja bym jeszcze sugerowała aby pozostałe dwie osoby wystąpiły do tego brata, który tam mieszka, dodatkowo o odszkodowanie za bezumowne korzystanie przez niego z udziałów rodzeństwa w tej nieruchomości.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział mieszkania (odpowiedzi: 2) Witam. Wystąpiła u mnie dość ciekawa sytuacja, której prawdę mówiąc nie mogę rozgryść. Otóż zmarła babcia, pozostawiając w spadku mieszkanie....
§ podział mieszkania (odpowiedzi: 6) Witam, mam problem - chciałabym wiedziec czy np burmistrz może podzielić mieszkanie - moze zaczne od poczatku - przyszła tesciowa zalega nie po raz...
§ Podział mieszkania. (odpowiedzi: 9) dostalam w darowiznie mieszkanie jest ono zapisane tylko dla mnie jako odrebna wlasnosc w trakcie malrzenstwa kupilismy z mezem za wspolne...
§ Podział mieszkania. (odpowiedzi: 5) Mam pytanie w roku 1998 kupiliśmy mieszkanie własnościowe przy kupnie tego mieszkania był tylko mąż nie wypisywałam żadnych upoważnień, nie wiem...
§ podział mieszkania (odpowiedzi: 2) Witam W 2008 roku zakupiłem mieszkanie od właścicielki która ma że tak powiem pół kamienicy. Jest to część składająca się z parteru, I piętra i...
§ podział mieszkania (odpowiedzi: 3) Mam mieszkanie , które mam na pól z narzyczonym nie możemy się dogadać ciągle się kłócimy a na tym najbardziej cierpi dziecko. Po za tym pali...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:22.