Spadek po ojcu dziedziczę z macochą? - Forum Prawne

 

Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

W 2012 r zmarł mój ojciec, był on w drugim związku małżeńskim z moja macochą, w trakcie tego małżeństwa nabyli mieszkanie i ziemię. Natomiast w trakcie małżeństwa z pierwszą żoną (moją mamą) także nabył mieszkanie, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Kiedy przypada ostatni dzień n...
    Witam, Spadkodawca zmarł 18 lipca 2017(w tym też dniu spadkobierca dowiedział się o śmierci i nabyciu spadku)....
  • § spadek z długami
    Jeżeli w małżeństwie o ustroju wspólności majątkowej jeden z małżonków odziedziczy poprzez zapis testamentowy...
  • § Dział spadku a wniosek o zwrot...
    Witam, sprawa jest następująca. Odbyła się rozprawa spadkowa o dział spadku, w skład którego wchodziło głównie...

Odpowiedz
 
22-08-2012, 22:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

W 2012 r zmarł mój ojciec, był on w drugim związku małżeńskim z moja macochą, w trakcie tego małżeństwa nabyli mieszkanie i ziemię. Natomiast w trakcie małżeństwa z pierwszą żoną (moją mamą) także nabył mieszkanie, które notarialnie jest przypisane na nich oboje. Pytanie moje jest następujące. Jestem jedynym dzieckiem mojego ojca, jaki spadek dziedziczę po ojcu? Ile dziedziczę z mieszkania które zakupił w trakcie trwania małżeństwa z moją macochą i ile dziedziczę ja i moja mama z mieszkania, które rodzice zakupili razem w trakcie trwania ich małżeństwa i czy macocha dziedziczy coś z tego mieszkania, dodam także, ze w trakcie rozwodu rodzice nie zrobili podziału majątku. Chciałbym dokładnie wiedzieć które paragrafy w kodeksie pasują do mojej sytuacji.
 
22-08-2012, 23:03  
cvty
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

W takiej sytuacji Pan i Pańska macocha jesteście powołani do spadku w częściach równych, po 1/2. W mieszkaniu, które zakupił w trakcie trwania małżeństwa z macochą dziedziczy Pan 1/2 jego udziału, czyli udział w całej nieruchomości wynosi 1/4. W kwestii mieszkania zakupionego z poprzednią żoną - udział ojca wynosił 1/2. Ten udział jest dzielony na Pana i Pańską macochę, czyli po 1/4.

Oczywiście odpowiadam przy założeniu, że ojciec w obydwu przypadkach pozostawał w ustawowym małżeńskim ustroju majątkowym, a mieszkania wchodził w skład majątku wspólnego małżonków. Jeśli był tu jakiś haczyk (np. jedno z mieszkań należało wyłącznie do ojca), to moje obliczenia wyglądają jak obliczenia NASA co do lotu na Marsa bez uwzględnienia siły grawitacji.
cvty jest off-line  
22-08-2012, 23:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

A mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego macocha dziedziczy 1/4 mieszkania które mój ojciec zakupił nie będą z nią w związku małżeńskim, tylko będąc w związku z moja mama (pierwsza żoną)
 
22-08-2012, 23:21  
cvty
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

Z bardzo prostego powodu. Po rozwodzie Pański ojciec nabył udział w mieszkaniu w wysokości 1/2. (Piszę nabył, ponieważ przed rozwodem takiego udziału nie miał, pozostawał z żoną we współwłasności łącznej - ale to kwestia teoretyczne, bez znaczenia praktycznego). No i ten udział był częścią jego majątku. Jak umarł, to ów majątek wchodzi w skład spadku, który przypada Panu i żonie spadkodawcy, a więc Pana macosze. A zatem Pańska macocha, volens nolens, jest współwłaścicielką tego mieszkania w wysokości 1/4.
cvty jest off-line  
22-08-2012, 23:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

A czy mój ojciec będąc z nią w związku małżeńskim miał jakieś prawa do rzeczy które ona nabyła? Np. dom, firma, samochód? I czy mnie się po jego śmierci teraz coś należy, z tego co ona wniosła do małżeństwa, podobnie jak z tym mieszkaniem które wniósł mój ojciec, nie powinno to przypadkiem działac w obie strony?
 
22-08-2012, 23:46  
cvty
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

Odpowiedź jest prosta - Panu należy się wszystko to, co znajdowało się w majątku ojca w chwili jego śmierci w wysokości 1/2. Natomiast co konkregtnie znajdowało się w jego majątku, to należy interpretować z przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego dotyczącego ustroju majątkowego. Podam tylko dla przykładu :

Art. 33 KRO. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej

A więc przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa stanowią osobisty majątek małżonka. Innymi słowy - mieszkanie nabyte przez Pana ojca było jego osobistym majątkiem (a skoro było w jego majątku, to podlega dziedziczeniu przez macochę), ale np. samochód macochy nabyty przed poślubieniem Pana ojca także był jej osobistym majątkiem i nie podlega on dziedziczeniu przez Pana.

Reasumując cynicznie - cała przykrość polega na tym, że ojciec umarł przed Pańską macochą. Gdyby ona umarłą przed ojcem, podział majątku wyglądałby zupełnie inaczej i zupełnie korzystniej dla Pana i Pańskich bliskich. Proszę mi wybaczyć tę uwagę, ale takie są surowe konsekwencje naszego prawa.
cvty jest off-line  
23-08-2012, 00:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

Ok, to juz moje mam nadzieje ostatnie pytanie:
Czy jeśli w dziale spadku dojdzie do wymiany udziałów i np. 1 mieszkanie jest warte 120 000 a drugie 150 000 to czy któreś z nas będzie musiało spłacić różnicę na rzecz drugiego?
Bardzo dziękuję za wyczerpujące i bardzo pomocne odpowiedzi.
 
23-08-2012, 00:09  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

To już będzie tak, jak się umówicie. Ale na upartego, owszem, róznicę należy wyrównać.
natalie-s1959 jest off-line  
23-08-2012, 00:15  
cvty
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

Dział spadku to już kwestia zależna od woli stron. Jeśli zdecydujecie się na sądowy dział spadku, to sąd może utrzymać współwłasność mieszkania na wasze zgodne żądanie. Może także przyznać je komuś na wyłączną własność, albo sprzedać i uzyskaną sumę podzielić na pół. Możliwości jest kilka, a konkretne rozwiązanie zależy od woli stron lub od sytuacji faktycznej (np. jeśli ktoś nie będzie w stanie spłacić drugiej strony, to sąd może zadecydować o sprzedaży składniku spadku).

Można dokonać także umownego działu spadku i wygląda on tak jak umowne zniesienie współwłasności - wolna amerykanka. Jak postanowicie, tak będzie. Jednakże jeśli wartość całego spadku wynosi 1 mln zł, to Panu i macosze przypada po 500 tys zł. Zakładam, że dopilnujecie, aby podział był równy, więc w takim wypadku spłaty będą pewno nieuniknione.

Oczywiście umowny dział spadku, w skłąd którego wchodzą nieruchomości musi być dokonany w formie aktu notarialnego. Dlatego też notariusz dokładnie powie co i jak. Proszę nie brać moich wypowiedzi za prawdę objawioną. Jestem tylko studentem prawa i udzielam porad jedynie orientacyjnych, nie znam przecież całości sprawy. Mogę się opierać tylko na tym, co raczy Pan przede mną odkryć. Zawsze w takich sytuacjach trzeba udać się po profesjonalną poradę. Tutaj udzielam tylko orientacyjnych, tak aby można było uzyskać bardzo ogólny ogląd sprawy. Mam nadzieję, że moje wypowiedzi spełniają taką role
cvty jest off-line  
23-08-2012, 00:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Spadek po ojcu dziedziczę z macochą?

W przyszłości będzie Pan bardzo dobrym prawnikiem
Jeszcze raz dziękuję
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziedziczenie po ojcu wraz z macochą (odpowiedzi: 1) Witam. W 1995 roku zmarła moja teściowa. Moja małżonka ani też inni spadkobiercy nie wystąpili o ustalenie spadku. W następnym roku teść wstąpił w...
§ Czy tylko dzieci dziedziczą po ojcu? (odpowiedzi: 1) Ojciec był rozwiedziony z mamą. Był właścicielem połowy domu.Drugą połowę ma jego siostra. Jest to spadek po ich rodzicach. Czy tą połowę ojca...
§ Jestem macochą. Jak odebrać dziecko jego biologicznemu ojcu? (odpowiedzi: 4) Wyszłam za wdowca, ojca 3 dzieci ( dwójki dorosłych i pięciolatki ). Dorośli synowie męża nie utrzymują z nim kontaktów, bo ... na tomista córka (...
§ spadek po ojcu ze zwiazku z macochą (odpowiedzi: 2) Witam Ojcie/wdowiec/ozenił sie z panna ,dzieci z tego zwiazku nie ma .Ojcie zmarł ponad 20 lat temu .Zyli ze soba 20 lat wybudowali dom na działce...
§ Czy dzieci dziedziczą długi w postaci alimentów po swoim ojcu? (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, chciałabym zapytać czy w przypadku śmierci ojca, dzieci dziedziczą po nim alimenty, które teraz ojciec płaci z odsetkami ZUSowi? W...
§ czy dziedziczę opiekę nad dziadkami po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 2) Mój Tata zmarł kilka lat temu, a jeszcze za jego życia w 1994 roku dziadkowie przepisali dom na pół ciotce i tacie. W akcie notarialnym jest wpisana...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:56.