Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków - Forum Prawne

 

Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

Witam, Proszę o pomoc/poradę w dość zawiłej sprawie (dotyczy mojej najbliższej rodziny). Zacznę po kolei ... Mieszkanie w lutym 2006 r. zostało wzięte w kredycie na 15 lat na małżeństwo (do chwili obecnej jest spłacane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
23-08-2012, 19:23  
Gosia369
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

Witam,
Proszę o pomoc/poradę w dość zawiłej sprawie (dotyczy mojej najbliższej rodziny). Zacznę po kolei ...

Mieszkanie w lutym 2006 r. zostało wzięte w kredycie na 15 lat na małżeństwo (do chwili obecnej jest spłacane przez ponad 6 lat). Mieszkanie było kupione z rynku wtórnego. Właściciel od razu otrzymał całą kwotę wówczas ustaloną, a małżeństwo spłacało kredyt w banku (bank jest właścicielem mieszkania do momentu jego spłacenia).
Od ponad roku (od 1.4.2011 r.) małżeństwo ma rozdzielność majatkową, z uwagi na długi jakie zaciągał mąż ,,za plecami" żony (w banku, instytucjach finansowych i po znajomych). Długi wynikały z uzależnienia od hazardu. Mąż nie chciał chodzić na terapie. Aktualnie mąż nieżyje (popełnił samobójstwo). Małżeństwo miało 1 dziecko.

1. czy w takiej sytuacji żona może sprzedać mieszkanie, żeby spłacić resztę kredytu do banku ? a następnie sama wziążć kredyt i kupić mniejsze mieszkanie ?

2. czy dziecko dziedziczy po ojcu część spłaconego mieszkania ?

3. co z długami/kredytami jakie jeszcze pozosyały po mężu ?

4. czy żona może przejąć całkowicie to mieszkanie, żeby je nadal sama spłacała, a po spłacie przez pozostałe 8,5 lat mieć do niego całkowiteprawo (być jego właścicielką), albo żeby móc je sprzedać

5. czy jeśli przejęła by to mieszkanie to czy jednocześnie musi przejąć również obowiązek spłaty pozostałych długów męża ?

Proszę o pomoc !
Gosia369 jest off-line  
23-08-2012, 21:51  
Kat2890
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

Tak w ogóle to wydaje mi się, że powinna zostać przeprowadzona sprawa spadkowa. Dziecko dziedziczy w pierwszej kolejności, niestety długi ojca też. Spadek można odrzucić. W związku ,że dziecko jest niepełnoletnie to "rozporządza" za niego matka. Gdyby nie było to samobójstwo, a kredyt był ubezpieczony to ubezpieczyciel pokryłby dług należny bankowi.
Kat2890 jest off-line  
24-08-2012, 06:40  
Gosia369
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

A jeśli matka w imieniu dziecka zrzekła by się prawa do spadku, to co z mieszkaniem, kto je przejmuje, co z dotychczas zapłaconymi pieniędzmi przez 6,5 roku ?
A jeśli by przejęło dziecko spadek po ojcu (prawo do mieszkania i długi), jak ustalić jakiego rzeu to są długi, bo nikt tak naprawdę do końca nie wie ile bylo tych kredytów, gdzie i na jakie kwoty ?
Gosia369 jest off-line  
24-08-2012, 08:35  
Kat2890
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

Ja powiem tak, logicznie rzecz biorąc bank powinien sprzedać nieruchomość i oddać za spłacone raty. Ale wydaje mi się to mało opłacalne ze strony banku, bo jeżeli kredyt był spłacany terminowo, to bank zrobi wszystko żeby te sytuację utrzymać. Najrozsądniej to iść do tego banku i przedstawić zaistniałą sytuację. Będziecie wiedzieli na czym stoicie.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie zadłużenia to napisać pismo do Biura Informacji Kredytowej w Warszawie ul Modzelewskiego bodajże. Bik w ciągu 2tyg. przesyła cała historię kredytową klienta. To jeżeli chodzi o banki. Poszperać w papierach tego człowieka, może ma jakieś umowy pochowane.
Ja na waszym miejscu to poszłabym najpierw do banku. I zobaczymy jak się do tej sytuacji ustosunkują.
Kat2890 jest off-line  
24-08-2012, 16:35  
Gosia369
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

OK, dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie. Jak coś więcej będę wiedziała, to sie podzielę opinią/radą. Pozdrawiam, G
Gosia369 jest off-line  
27-08-2012, 02:20  
Venligo
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Mieszkanie w kredycie, rozdzielność majątkowa, zgon jednego z małżonków

Mieszkanie kupione wspólnie przez małżeństwo podczas trwania ich pożycia to ich wspólny majątek. Z chwilą ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonków mieszkanie zostało podzielone na udziały w nim przysługujące każdemu z małżonków.

Udziały małżonków powinny być określone w intercyzie, w razie gdy nie zostały określone, domniemywa się, że są one równe, czyli po 1/2 (art. 197 Kodeksu cywilnego).

Intercyza w tym przypadku podpisana została już po zawarciu małżeństwa. Jeśli od daty zawarcia związku do daty intercyzy powstały jakieś zobowiązania to małżonkowie odpowiadają tak, jakby między nimi nie było rozdzielności majątkowej. Oznacza to, że za powstałe w tym czasie długi odpowiada nie tylko on sam, ale i jego współmałżonek. Odpowiedzialność ta niestety obejmuje majątek osobisty żony oraz dorobek wspólny jej i małżonka, czyli te elementy majątku, które były wspólne przed spisaniem intercyzy. Jedynie majątek osobisty małżonka podatnika nie podlega działaniom egzekucyjnym.

Ad1. W tej sytuacji powinniście przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym. Zdecydować się czy przyjmujecie spadek czy go odrzucacie. Macie na to 6 miesięcy od daty śmierci taty. Jeśli się zdecydujecie na jego przyjęcie to zalecam przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Pozwoli to uchronić was przed spłaceniem długów większych niż wartość spadku po zmarłym.

Po postępowaniu spadkowym spadkobiercy mogą sprzedać mieszkanie. A pieniądze uzyskane z sprzedaży przeznaczyć na spłatę reszty kredytu oraz odziedziczone ewentualne długi.

Ad2. Tak dziecko dziedziczy po ojcu część udziałów w mieszkaniu.

Mama i dziecka dostaną w spadku po 1/4 mieszkania.

Ad3. Jeśli przyjmiecie spadek to automatycznie przyjmujecie też długi zmarłego małżonka. Jeśli odrzucicie spadek długi nie przejdą na was.

Ad4. Żona może przejąć udziały w mieszkaniu po zmarłym jeśli w imieniu dziecka odrzuci spadek. Przejmie też zadłużenie męża.

Ad5. Tak. Jeśli spadkobiercy przyjmą spadek "wprost' są odpowiedzialni za wszystkie długi zmarłego. A jeśli przyjmą z dobrodziejstwem inwentarza to tylko do wysokości wartości spadku.

Polskie prawo w sposób bardzo skuteczny chroni niepełnoletnie dzieci. Jeśli drugi z rodziców nie złoży wniosku o przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza (zapomni/nie wiedział o tym) lub odrzucenia spadku w imieniu małoletniego. To ustawodawca chroni go automatycznie. Uznaje się wtedy, że przyjął go z dobrodziejstwem inwentarza.

Ad6.
Bank, który udzielił kredytu wpisał się na pierwszym miejscu w księdze wieczystej mieszkania. Co daje mu pierwszeństwo w otrzymaniu pieniędzy z sprzedaży mieszkania.

Kredyt, które udzieliły instytucje finansowe zmarłemu to pewnie pożyczki gotówkowe.

Są trzy scenariusze tego co się stanie z mieszkaniem.
1) Przyjmujecie spadek i dogadujecie się z wierzycielami zamarłego. Po podpisaniu z nimi aneksów do umów spłacacie zobowiązania.

2) Przyjmujecie spadek i nie dogadujecie się z wierzycielami. Z różnych powodów. Wierzyciele uzyskują w sądowym postępowaniu nakazowym nakaz zapłaty.
Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty (art. 491 § 1 k.p.c.).
Po uprawomocnieniu się nakazu wierzyciele występują do komornika o ściągnięcie należności. To wierzyciele decydują z jakiego źródła będą ściągać należność. To może być: pensja, emerytura, mieszkanie, samochód itd.

Jeśli zdecydują się na ściąganie należności z mieszkania to bank, który udzielił rodzicom kredytu wypowie go natychmiast i zażąda natychmiastowej spłaty kredytu. Jeśli nie zapłacicie to sprzeda mieszkanie, a nadwyżkę z sprzedaży odda mamie oraz innym spadkobiercą. A wtedy zostaną przejęte przez komornika na poczet spłaty pozostałych wierzycieli.

3) Jeśli odrzucacie spadek. To zobowiązania zmarłego zostaną spłacone z udziałów w nieruchomości.
A wtedy bank, który udzielił kredytu hipotecznego wypowiada go natychmiast i zażąda natychmiastowej spłaty kredytu.

Ad7. Mama powinna zgłosić śmierć męża bankowi, który udzielał im kredytu hipotecznego. Bank będzie wymagał podpisania aneksu do umowy. Do każdego przypadku banki podchodzą jednak indywidualnie. Mogą pozostałym kredytobiorcom m.in. zrestrukturyzować zadłużenie np. poprzez wprowadzenie karencji, zmianę rodzaju rat, wydłużenie okresu kredytowania czy też włączenie do umowy kredytu dodatkowego kredytobiorcy.

Tutaj mamy sytuację, gdy zmarły współkredytobiorca był ubezpieczony. Przeczytaj dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia. W starszych polisach niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe dopuszczały możliwość uznania samobójstwa jako naturalnej śmierci i wypłacenia świadczenia. Jeśli takie zdarzenie miał miejsce po zakończeniu okresu karencji.
Venligo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozdzielność majątkowa a długi za mieszkanie byłego współmałżonka (odpowiedzi: 11) Witam, Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda ze strony prawnej sytuacja kiedy jestem po rozwodzie, mamy rozdzielność majątkową, jednak mimo iż nie...
§ Rozdzielność majątkowa i długi wspołmałżonka. (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Niedawno sąd ustanowił między mną , a małżonkiem rozdzielność majątkową z datą wsteczną ( rok wstecz ). Mój mąż jest...
§ Rozdzielność majątkowa brak zgody małżonka (odpowiedzi: 6) Dzień dobry, Jesteśmy małżeństwem z długoletnim stażem. Dorobilismy się dość dużego majątku. Ja cały czas pracowałam, prowadziłam dom, jedyne okresy...
§ rozdzielność majątkowa a opłacanie dps przez małżonka (odpowiedzi: 9) Oto moja sprawa, którą postaram się skrócić... Jestem synem mojej chorej na alzhaimera mamy. Mama jest w związku małżeńskim i posiada rozłączność...
§ Rozdzielnośc majątkowa a śmierć małżonka (odpowiedzi: 2) Witam.Od roku mamy z mężem rozdzielność majątkową. Mąż jako majątek osobisty ma przypisane mieszkanie które kupiliśmy podczas trwania małżeństwa ...
§ Dziedziczenie spadku a rozdzielność majątkowa małżonków? (odpowiedzi: 2) Witam, bardzo proszę Państwa o pomoc w pewnej sytuacji... Otóż jest Mąż i Żona, mają dwójkę dzieci i wspólny dom. Następnie Mąż i Żona nie mieszkają...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:51.