spadek i darowizna - Forum Prawne

 

spadek i darowizna

Witam, Przeczytałam dokładnie Poradnik, jednak nie znalazłam tam odpowiedzi na moje pytania. Sprawa dotyczy domu, wraz z niewielką działką, na której jest położony. Otóż jej właściciele(małżeństwo) umarli około 20 lat temu. Mieli 4 dzieci, więc ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § akt notarialny,uniewaznienie a...
    Witam i z góry dziekuje za pomoc w Ubieglym roku we wrzesniu dziadkowie od mojej narzeczonej przepisali jej...
  • § Uwłaszczenie
    Czy uwłaszczenie można zrobić na osobę która zmarła w 1985 r i na dzień wejścia ustawy z 71 r.nie była...
  • § Zwrot wyegzekwowanej należnośc...
    Witam, Opiszę sytuację. W stosunku do mojej nieletniej córki 6 Lat. Prowadzona jest egzekucja komornicza - córka...

Odpowiedz
 
07-11-2012, 23:02  
louve_noire
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie spadek i darowizna

Witam,
Przeczytałam dokładnie Poradnik, jednak nie znalazłam tam odpowiedzi na moje pytania.
Sprawa dotyczy domu, wraz z niewielką działką, na której jest położony. Otóż jej właściciele(małżeństwo) umarli około 20 lat temu. Mieli 4 dzieci, więc jak rozumiem majątek przypada w równym udziale całej czwórce? Nie było sporządzonego testamentu, więc zachodzi dziedziczenie ustawowe. Do tej pory nie zostało przeprowadzone żadne postępowanie spadkowe, nie było też żadnego wniosku o uznanie spadku.
Z czwórki dzieci: dwóch synów- syn E. i syn T., oraz dwie córki- córka J. i córka Z., żyją obie córki, natomiast synowie zmarli, jeden(T.) wcześniej niż swoi rodzice, drugi(E.) później. Syn T. miał syna, który również nie żyje, żyje za to 2 wnuków T. z których jeden jest pełnoletni, drugi nie(ale niedługo będzie).
E. miał dwóch synów(X., Y.), oboje żyją, są dorośli.
Z tego co się orientuję, jeśli nie, proszę mnie poprawić, spadkobiercami są: córka J., córka Z., X., Y., oraz obaj wnukowie T..
sprawa polega na tym, co dokłądnie i w jakiej kolejności należy zronić, aby ten dom stał się moją własnością . Z. jest moją Babcią, a właścicielami domu byli moi Pradziadkowie.
Z rozmów z rodziną doszliśmy do wniosku, że w tym celu wszyscy spadkobiercy powinni się zrzec swoich praw do domu na rzecz Z.- mojej Babci, która następnie na drodze darowizny przekaże ten majątek mnie.
Stąd też wynika moje pytanie, czy rzeczywiście tak jest? Jak wygląda postępowanie? Gdzie należy się zgłosić, z jakim wnioskiem?
Czy rzeczywiście spadkobierca może zrzec się swoich praw, na rzecz innego spadkobiercy(znalazłam na ten temat sprzeczne informacje)?
Czy w razie gdyby jeden ze spadkobierców nie chciał zrzec się swoich praw, będę musiała go spłacić (ja albo Babcia)? Kto oblicza wtedy kwotę spłaty, wartość domu?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
louve_noire jest off-line  
08-11-2012, 07:08  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: spadek i darowizna

1. Kto zmarł wcześniej: pradziadek czy prababcia?
2. Czy syn T zmarł przed obydwojgiem swoich rodziców (czy być może przed jednym z nich a po drugim)?
3. Czy były przeprowadzone jakiekolwiek postępowania spadkowe (po pradziadkach zapewne nie ale np. po synu T, synu E, synu syna T.). Czy w chwili śmierci syna syna T (czyli wnuka pradziadków) był on żonaty? Czy w chwili śmierci syna E. był on żonaty?
4. Zrzec się swoich praw już żaden ze spadkobierców nie może. Ale można dokonać działu spadku bez spłat i dopłat. Albo ze spłatą. Wysokość spłaty zależy od odziedziczonego udziału oraz wartości nieruchomości. Tak jak uzgodnicie między sobą lub możecie wycenić nieruchomość przez biegłego rzeczoznawcę żeby dla wszystkich było jasne jaka jest wartość.
5. Współwłaścicielami tego domu (po przeprowadzeniu wszystkich spraw spadkowych) będą: córka J, córka Z, dzieci syna E (X, Y) i ew. jego żona, wnuki syna T. i ewentualnie wdowa po synu syna T.
6. No i taki mały drobiazg, trzeba będzie zapłacić podatek od spadku.
eol12 jest off-line  
08-11-2012, 20:28  
louve_noire
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: spadek i darowizna

Dzięki za pomoc
Już odpowiadam na pytania:
1.Prababcia zmarła około 10 lat wcześniej niż Pradziadek.
2. Tak, syn T. zmarł przed obydwojgiem swoich rodziców.
3. Postępowania spadkowe- po synu T.- nie wiem(postaram się dowiedzieć, zmarł w latach 80), po synu syna T- chyba tak, po synu E. -było. W chwili śmierci: syn syna T. był żonaty. Syn E. w chwili śmierci był żonaty
4. Czy mógłby Pan dokładniej opisać jak dokonać działu spadku bez spłat i dopłat? Albo ze spłatą?
5.W jakim wypadku dziedziczy żona syna E. i wdowa po synu syna T.?
6. Tak, wiem, że trzeba będzie zapłacić podatek. Jaka może być mniej więcej jego wysokość?
louve_noire jest off-line  
09-11-2012, 07:07  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: spadek i darowizna

1. Trzeba przeprowadzić dwa postępowania spadkowe: po prababci (dziedziczył pradziadek, córka J., córka Z., syn E., syn syna T.), po pradziadku (dziedziczyli: córka J., córka Z., syn E., syn syna T.). Może to być przy jednym piśmie (ale dwa wnioski o nabycie spadku) jeżeli jest ta sama właściwość sądu (miejsce zamieszkania spadkodawców w chwili śmierci).

3. Postępowanie spadkowe po synu T., po synu syna T., i po synu E. musi być. Bez tego ich spadkobiercy nie udowodnią swoich praw do spadku po pradziadkach. Zona syna syna T. była jednym ze spadkobierców po mężu. Tak samo żona syna E. - z tego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po synu E. wynika zapewne że spadek po nim dziedziczy jego żona i dzieci.

4. Jak już będą przeprowadzone wszystkie postępowania spadkowe to wtedy wszyscy współwłaściciele udają się do notariusza (może być założona sprawa w sądzie) i dokonują działu spadku: bez spłat (czyli ktoś otrzymuje całość a reszta nic) lub ze spłatą (ktoś otrzymuje całość spadku i spłaca odpowiednie sumy w odpowiednim czasie pozostałym współwłaścicielom).

5. Te żony dziedziczyły po swoich mężach to co oni wcześniej odziedziczyli po pradziadkach.

6. Podatek od spadku - spadek - mój podatek od spadku

7. Hm, ten spadek to nie było przypadkiem gospodarstwo rolne?
eol12 jest off-line  
09-11-2012, 16:25  
louve_noire
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: spadek i darowizna

1. Tak, to będzie ten sam sąd ze względu na to samo miejsce zamieszkania. Czyli mimo upływu czasu i śmierci tych poszczególnych osób, nadal trzeba przeprowadzić postępowanie zarówno po prababci jak i po pradziadku? A jak to będzie, skoro część osób, która byłaby spadkobiercami prababci(pradziadek, syn syna T.) już nie żyje?

3. A jeśli było już postępowanie po synu E. i nie uwzględniono w nim tego domu o którym mówimy? Jestem prawie pewna, że tak było.

4. Gdyby było ze spłatą to jaki jest czas na spłacenie tej sumy? I czy wszyscy muszą być spłaceni, czy np. część może się zrzec, a część spadkonbierców zarządać spłaty?

7. Nie, nie jest to już gospodarstwo rolne. Kiedyś było, ale pradziadkowie oddali pole za rentę.
louve_noire jest off-line  
12-11-2012, 07:08  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: spadek i darowizna

1. Jeżeli nie przeprowadzicie postępowania spadkowego to nie udowodnicie, że spadkobiercy coś dziedziczą. Spadkobiercy to osoby, które żyły w chwili śmierci pradziadków. Trzeba wskazać sądowi ich spadkobierców jako uczestników tego postępowania.
3. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku po E. było określone kto i jaki udział dziedziczy a nie co dziedziczy. To dopiero spadkobiercy zgłaszają konkretne składniki majątku spadkowego do US czyli np. ten dom. Skoro w chwili śmierci E. kwestie spadkowe po pradziadkach nie były uregulowane to spadkobiercy E. nie mogli wykazać w US tego domu jako spadku (nie było na to dowodu). Po przeprowadzeniu postępowań spadkowych po pradziadkach będą mogli wykazać w US ten dom (udział E.) jako spadek po E.
4. Spłata taka jak uzgodnicie między sobą. Jeżeli ktoś nie będzie chciał spłaty (czyli dział spadku bez spłat i dopłat) to odbędzie się bez spłaty.
eol12 jest off-line  
12-11-2012, 11:38  
louve_noire
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: spadek i darowizna

Dziękuję.
Jeszcze chciałbaym zapytać, czyje akty urodzenia trzeba będzie dołączyć do wniosku o nabycie spadku?
I czy my(znaczy formalnie moja Babcia) składa tylko wniosek o nabycie spadku po swoich rodzicach?
Czy również o postępowanie po E. i po T. ? Wydaje mi się, że tylko ten pierszy wniosek, ale chciałbym się upewnić.
louve_noire jest off-line  
12-11-2012, 12:10  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: spadek i darowizna

Po E. i po T. powinni wniosek złożyć ich spadkobiercy.
Akty urodzenia spadkobierców, ew. akty zgonów tych spadkobierców celem udowodnienia, że w chwili obecnej nie żyją i że uczestnikami sprawy są ich spadkobiercy.
eol12 jest off-line  
12-11-2012, 19:21  
louve_noire
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: spadek i darowizna

ok, dziękuję
louve_noire jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek, darowizna (odpowiedzi: 5) Hej Mam prośbę potrzebuję zebrać informacje na temat spadku. Mieszkam teraz za granicą więc nie mam możliwości popytać się u notariusza osobiście....
§ Spadek , Darowizna (odpowiedzi: 4) Dzień dobry Mam mały problem mój tata chce przepisać na mnie działkę z tym że jest ona podzielona na cztery części jedna z nich jest taty reszta...
§ Darowizna czy spadek? (odpowiedzi: 1) Witam, forumowiczów i proszę o pomoc i wyjaśnienie. Mianowicie, trzydzieści lat temu otrzymałem jako darowiznę zadłużone mieszkanie, które...
§ spadek a darowizna (odpowiedzi: 5) Moi dziadkowie przekazali mojemu tacie umową darowizny nieruchomości jakie posiadali. Miało to miejsce w marcu 2003 roku. 9 miesięcy mój dziadziuś...
§ Darowizna, a spadek (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Chciałbym prosić o pomoc w sprawie czy darowiźnie przysługują jakieś inne warunki spadkowe niż przy "zwykłym majątku"? Ciocia...
§ Spadek i darowizna (odpowiedzi: 15) Jestem właścicielką (po śmierci taty, sąd podzielił spadek) rodzinnego domu w 1/8, reszta właścicieli jeszcze jakiś czas temu to w 5/8 moja matka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:35.