Cofnięcie pełnomocnictwa. - Forum Prawne

 

Cofnięcie pełnomocnictwa.

Witam wszystkich użytkowników, mam problem z kancelarią prawną. Swego czasu umówiłem sie na wizytę w kancelarii odnośnie tematu sprawy spadkowej. Wszystko super, sprawa do wygrania, etc. Podsunięto mi do podpisania pełnomocnictwo procesowe, które patrząc teraz ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-12-2012, 16:14  
canto
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie Cofnięcie pełnomocnictwa.

Witam wszystkich użytkowników,
mam problem z kancelarią prawną.

Swego czasu umówiłem sie na wizytę w kancelarii odnośnie tematu sprawy spadkowej. Wszystko super, sprawa do wygrania, etc. Podsunięto mi do podpisania pełnomocnictwo procesowe, które patrząc teraz z perspektywy czasu podpisałem nieopatrznie i bez zastanowienia.
Były chyba trzy kopie, jedna dostałem ja, dwie pozostałe zostały w kancelarii.
Rozmowa zakończyła się tak, że zapłaciłem kwotę za poradę prawną, jednocześnie zostałem poinformowany, że po zapłaceniu dość pokaznej kwoty (rzędu 10000 zł) kancelaria zajmie się moją sprawą.

Wyszedłem z kancelarii z dużym opytymizmem, natomiast na dniach jeszcze raz wszystko przemysłałem i udałem się do innego prawnika (tym razem z polecenia).
Ów prawnik zwrócił mi uwagę na więcej zagadnień dotyczących mojej sprawy spadkowej, co mnie przekonało do tego, że powinienem jednak jemu zaufać.

Tak też postanowiłem, jedyne co mi pozostało do załatwienia w tym momencie , to cofnięcie pełnomocnictwa w mojej pierwszej kancelarii.
Byłem przekonany, że to formalność, która nie jest obarczona żadnymi kosztami.
Ale jakie było moje zdziwienie, kiedy otrzymalem telefon z pierwszej kancelarii.
Radca prawny pytał się mnie, kiedy zaczynamy sprawę, bo do tej pory na konto kancelarii nie wpłynęły żadne pieniądze (ta dość pokaźna suma).
Oświadczyłem wtedy, że jednak póki co będę chciał zrezygnować ze sprawy spadkowej (powodów nie ujawniłem, mam chyba do tego prawo) i będę chciał wycofać pełnomocnictwo.

I wisienka na tej całej opowieści.
Zostałem poinformowany, że jednak będę musiał opłacić koszty kancelarii (kwota rzędu 1000 zł) na poczet prac, czy też przygotowań jakie poczynili już w mojej sprawie, zaczęli przygotowywać wniosek, takie mają podobno wewnętrzne procedury kancelarii.

I tu mam kłopot, ponieważ poza pełnomocnictwem nie podpisywałem z kancelarią żadnej umowy, mało tego wszelkie czynności mieli rozpocząć dopiero po dostarczeniu przeze mnie oryginałów dokumentów a co najważniejsze opłaceniu w całości ich usługi.
Nie do końca wiem za co mam teraz płacić i czuję się trochę przyparty do ściany.

Druga sprawa jak wycofać te pełnomocnictwo, udać się na miejsce, złożyć pisemne cofnięcie pełnomocnictwa oraz zabrać fizycznie dwie kopie, która ma w posiadaniu teraz kancelaria?

Pomóżcie...

Pozdrawiam,
canto jest off-line  
14-12-2012, 08:50  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Cofnięcie pełnomocnictwa.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa na piśmie. Najlepiej wysłać listem poleconym.

Art. 746. § 1 KC. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
Kodeks postępowania cywilnego
Art. 94. § 1. Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników - z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.
eol12 jest off-line  
03-02-2015, 18:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Cofnięcie pełnomocnictwa.

co to oznacza?
np. jeżeli wpłacona została zaliczka (bez potwierdzenia), podpisane 3 egzemplarze pełnomocnictwa, które leża w kancelarii, i dziękuje w kancelarii za poświęcony czas to mam odwołać pełnomocnictwo bo moga nabić mi rachunek pomimo że nie została podpisana żadna umowa? i nie ma znaczenia ze nie dostałam 1 egzemplarza pełnomocnictwa?
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Cofnięcie pełnomocnictwa adwokatowi (odpowiedzi: 12) Witam, Mam ogromny problem wynajełam adwokata i zapłaciłam mu z góry 1500 zł za prowadzenie sprawy. Sprawa nie trafiła jeszcze do sądu trwa...
§ końcówka sprawy majątkowej-cofnięcie pełnomocnictwa adwokatowi (odpowiedzi: 8) Za kilka dni ma się odbyć orzeczenie sądu odnośnie sprawy o podział majatkowy. 1.Mój adwokat zmienił poprzedni wniosek na mniej korzystny, bez...
§ Cofnięcie pełnomocnictwa do dopłat z ARiMR (odpowiedzi: 3) Witam, kilka dni temu przypadkiem wyszło na jaw, że mój ojciec cofnął w ARiMR pełnomocnictwo mojej mamie, a co gorsza - podał inne konto na dopłaty...
§ Cofnięcie pełnomocnictwa (odpowiedzi: 1) Jak można cofnąć serwisowi pełnomocnictwo do występowania w moim imieniu do ubezpieczyciela sprawcy oraz cesji. Nie doszło do naprawy samochodu bo...
§ Wypowiedzenie złożone przez pracownika, cofnięcie wypowiedzenia, anulowanie cofnięcia (odpowiedzi: 5) Witam! Złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, ponieważ otrzymałam propozycję pracy w innej firmie. Okres wypowiedzenia upływa 31...
§ opłata od pełnomocnictwa (odpowiedzi: 8) mam pytanie ile teraz kosztuje opłata od pełnomocnictwa i gdzie należy ja uiścić jeśli sąd jest w lidzbarku warmińskim na konto urzędu miasta a nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:37.