pełnomoctnictwo - Forum Prawne

 

pełnomoctnictwo

mój ojciec dał mi pełnomocnictwo do banku w razie różnych sytuacji losowych lecz w razie śmierci jego majątek dziedziczy wnuczka jest to spisane notarialnie. jak w tej sytuacji mogą wyglądać sprawy spadkowe wole zrzec sie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
17-05-2013, 05:30  
pola 85
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie pełnomoctnictwo

mój ojciec dał mi pełnomocnictwo do banku w razie różnych sytuacji losowych lecz w razie śmierci jego majątek dziedziczy wnuczka jest to spisane notarialnie. jak w tej sytuacji mogą wyglądać sprawy spadkowe wole zrzec sie pełnomocnictwa niż sadzić się o 1 zł na koncie bankowym
pola 85 jest off-line  
17-05-2013, 05:35  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: pełnomoctnictwo

Spadkiem będzie kwota będąca na rachunku w dniu śmierci.
mila jest off-line  
17-05-2013, 05:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pełnomoctnictwo

Twoje pełnomocnictwo po śmierci ojca wygaśnie, więc nie będziesz miała możliwości wypłacenia środków z rachunku, chyba że ojciec poczynił tzw. zapis bankowy na twoją rzecz. wtedy środki, które znajdują się na rachunku do pewnej kwoty przypadać będą tobie.
Prawo bankowe:
Art. 56. 1. Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty z rachunku wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej (dyspozycja wkładem na wypadek śmierci).

2. Kwota wypłaty, o której mowa w ust. 1, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

3. Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

4. Jeżeli posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, a łączna suma dyspozycji przekracza limit, o którym mowa w ust. 2, dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.

5. Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

6. Osoby, którym na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci wypłacono kwoty z naruszeniem ust. 4, są zobowiązane do ich zwrotu spadkobiercom posiadacza.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pełnomoctnictwo w banku - problem (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, zamieszczam ten temat tutaj, ponieważ nie mam pojęcia gdzie mam go umiescic, sytuacja wygląda tak: Moja babcia dała pełnomocnictwo w...
§ Pełnomoctnictwo / Akt notarialny (odpowiedzi: 3) Witam, W Pelnomocnictwie jest zapis ze jezeli sprzedam nieruchomosc w ciagu 10 lat to musze dana wartosc oddac. Pytanko: Czy w pelnomocnictwie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:52.