Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc - Forum Prawne

 

Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

Spadkodawca 12 lat temu dokonał znaczącej darowizny w postaci nieruchomości na rzecz synowej (syn czyli mąż tej synowej został wydziedziczony w prawomocnym testamencie) teraz ich dzieci podały mnie o zachowek, czy darowizna uczyniona przez spadkodawcę ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
28-06-2013, 12:47  
rafanadal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

Spadkodawca 12 lat temu dokonał znaczącej darowizny w postaci nieruchomości na rzecz synowej (syn czyli mąż tej synowej został wydziedziczony w prawomocnym testamencie) teraz ich dzieci podały mnie o zachowek, czy darowizna uczyniona przez spadkodawcę na rzecz ich matki (wstępnego uprawnionego) w myśl art. 996 zostanie zaliczona do spadku i odliczona od zachowku jej dzieci?

W moim toku rozumowania wstępni to obojga rodzice ojciec i matka, a uprawnieni to jej dzieci więc darowizna poczyniona na ich matkę powinna zostać doliczona. W związku z tym, że jej dzieci są uprawnionymi do zachowku więc taka darowizna nie ulega przedawnieniu.

Czy mam rację i czy mogę powołać się na art. 996 kc.
rafanadal jest off-line  
29-06-2013, 14:27  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

Cytat:
Napisał/a rafanadal Zobacz post
Spadkodawca 12 lat temu dokonał znaczącej darowizny w postaci nieruchomości na rzecz synowej
Synowa nie jest spadkobiercą ustawowym, minęło 10 lat od darowizny - więc od synowej nie można żądać zachowku.
Cytat:
Napisał/a rafanadal Zobacz post
teraz ich dzieci podały mnie o zachowek
Nie rozumiem: czyje dzieci, kim jesteś dla spadkodawcy i synowej?
Cytat:
Napisał/a rafanadal Zobacz post
darowizna uczyniona przez spadkodawcę na rzecz ich matki
Od obdarowanej matki już nie można niczego żądać, jak wyżej napisałam. Darowizna nie dotyczy dzieci, więc one mogą np. wystąpić o zachowek (ich ojciec - syn spadkodawcy - nie żyje, jak rozumiem).
mila jest off-line  
29-06-2013, 22:44  
rafanadal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

Synowa nie jest spadkobiercą ustawowym to prawda, ale jest wstępnym uprawnionego w myśl art.996. Przeczytaj uważnie co napisałem.

Art. 996 [Zaliczenie darowizny na zachowek] Darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego.
rafanadal jest off-line  
30-06-2013, 18:59  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.739
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

Rodzice
Marek - syn Rodziców
Kasia - żona Marka, synowa Rodziców



Art. 996
Darowiznę uczynioną przez spadkodawcę [przez Rodziców] uprawnionemu do zachowku [uprawnionym jest Marek jako syn Rodziców] zalicza się na należny mu zachowek.
Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy [dalszy zstępny, to wnuki/prawnuki, czyli dzieci Marka], zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego [wstępnym uprawnionym do zachowku jest Marek].


Gdyby darowizna była dokonana na rzecz Marka, to oczywiście taka darowizna zaliczałaby się na zachowek dla dzieci Marka.

Kasia nie jest i nigdy nie była "wstępnym uprawnionym do zachowku", dlatego darowizna na jej rzecz nie może być zaliczona na zachowek dla dzieci Marka.

W przypadku sytuacji Kasi zastosowanie ma poniższy przepis:

Art. 994 § 1.
Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.


Jeśli więc od dnia dokonania darowizny na rzecz Kasi do dnia śmierci Rodziców (każdego z osobna) minęło nie mniej niż 10 lat, to wartości tej darowizny nie dolicza się do spadku w żadnym zakresie, innymi słowy jest "nie do ruszenia".
ffenix jest off-line  
30-06-2013, 21:57  
rafanadal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

Nie przeczytałeś dokładnie art.996 nie"wstępny uprawniony" ale "wstępny uprawnionego".
Art. 996. Darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego.
Wstępni to rodzice obojga "ojciec i matka", a upawnieni to ich dzieci.
Art.996 nic nie mówi o tym, że wstępny ma być w jakikolwiek sposób spokrewniony ze spadkodawcą.
rafanadal jest off-line  
30-06-2013, 22:07  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.739
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny synowej od zachowku jej dzieci w myś art996 kc

A art. 994 § 1 przeczytałeś?

Pomijając powyższe, z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że Twoja interpretacja art. 996 nie ma racji bytu, ale życzę powodzenia. Liczę, że podzielisz się tu własnymi doświadczeniami w tym zakresie.
ffenix jest off-line  
30-06-2013, 22:11  
rafanadal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Marek nie jest uprawniony bo został wydziedziczony. Uprawniony jest syn Marka.
___

Dziekuję za komentarz. Pozdrawiam.
rafanadal jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ darowizna dla synowej, a zachowek dla jej dzieci (odpowiedzi: 3) moi dziadkowie (babcia zm 2002, dziadek zm 2012) obdarowali swoją synową (bo ich syn zmarł) mieszkaniem w formie darowizny w 2001r. Ja jestem...
§ Odliczenie darowizny dla dziecka (odpowiedzi: 3) Dzień dobry Bardzo prosze o poradę, czy mogę odliczyć od dochodu w rocznym rozliczeniu PIT-37 kwotę darowizny jaką chcę przekazać dziecku.
§ Pytanie o odliczenie od zachowku (odpowiedzi: 6) Dzień dobry Moja sprawa jest jak wiele innych na forum związanych z zachowkiem(mama moja zmarła darowując mi aktem notarialnym dom i działkę brak...
§ Odliczenie dzieci po rozwodzie (odpowiedzi: 7) Witam Mam pytanie: Jestem z żoną po rozwodzie, opieka nad dwójką dziećmi powierzona jest obojgu rodziców, płacę co miesiąc 700PLN tytułem...
§ Odliczenie darowizny od podatku (odpowiedzi: 1) Kilka lat temu otrzymałem od znajomej darowiznę w kwocie 800,- zł wiem że Ona mogła sobie to odliczyć od podatku. W minionym 2009r ja obdarowałem...
§ odliczenie darowizny (odpowiedzi: 2) Witam, mam techniczne pytanie. Odliczam darowiznę, której dokonałem na rzecz organizacji charytatywnej. Wypełniłem więc PIT-37 i PIT/O. Czy do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:06.