Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd? - Forum Prawne

 

Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd?

Postanowieniem sąd określił nabycie spadku po zmarłym w 3/4 dla żony i 1/4 dla jedynego dziecka spadkodawcy. W chwili jego śmierci dziecko spadkodawcy ustawowego było w związku małżeńskim i miało swoich dwoje dzieci. Wszyscy zamieszkiwali ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § sprawa spadkowa
    Dzień dobry, X ustanowił aktem notarialnym zapis windykacyjny na rzecz wnuka Bartka, nastepnie X 5 lat później...
  • § Prawomocne postanowienie sądu ...
    Witam serdecznie 4 września miałem sprawę spadkową - podział spadku. O postanowienie, po przeanalizowaniu sąd...
  • § wycena dzialki, a zmiana statu...
    Witam mam pytanie dotyczace sadowej wyceny dzialki Sad najpierw zlecil geodecie zaprojektowanie mozliwosci podzialu...

Odpowiedz
 
03-07-2013, 14:38  
basik1959
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd?

Postanowieniem sąd określił nabycie spadku po zmarłym w 3/4 dla żony i 1/4 dla jedynego dziecka spadkodawcy. W chwili jego śmierci dziecko spadkodawcy ustawowego było w związku małżeńskim i miało swoich dwoje dzieci. Wszyscy zamieszkiwali w domu nabytym przez zmarłego i jego zonę za tychże oszczędności i kredyt bankowy.
Od dnia zakupu nieruchomości do dnia zgonu jednego z małżonków (właścicieli nieruchomości) wdowa zona sama opłacała pełne m-czne raty kredytu bez udziału dziecka spadkodawcy.
Obecnie wskutek braku środków zony zmarłego na obsługę kredytu i grozbę licytacji domu przez komornika - konieczna jest jego sprzedaż. Dziecko z udziałem 1/4 w spadku twierdzi, że wyrazi zgodę na sprzedaż tylko wtedy, gdy jego matka (wdowa) zobowiąże się do wypłaty w gotówce 150 tys.zł z kwoty za dom, żeby dziecko wraz z rodziną mogło sobie kupić mieszkanie.
Wartosc domu ok.380 tys.zł. Udział 1/4 dziecka to 95 tys.zł.
Wdowa ma związane ręce, a spłacać kredytu nie ma z czego.
Czy dziecko może żadać takiej kwoty? Czy można wystąpić do sądu o zgodę na sprzedaż przez wdowę i podział tej masy - ale jaki przysługuje wtedy?
Bardzo prosze o pilną pomoc. Sytuacja gróżb jest nie do zniesienia przy fatalnej sytuacji finansowej żony zmarłego.
basik1959 jest off-line  
04-07-2013, 07:21  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd?

Matka ma roszczenie do dziecka o zwrot części spłaconego przez nią kredytu (1/2 kredytu to dług spadkowy odziedziczony przez żonę i dziecko).
Jeżeli dziecko zajmuje w tym domu pomieszczenia ponad swój udział w nieruchomości (więcej niż 1/4 powierzchni), to matka ma do dziecka roszczenie o zapłatę za bezumowne korzystanie z jej udziału w nieruchomości.
Jeżeli mieszkanie zostanie zlicytowane to właściciele - po spłacie wierzycieli z pieniędzy wpłaconych przez kupującego, dostaną resztę pieniędzy podzieloną w następujący sposób: 3/4 tej sumy otrzyma matka, 1/4 tej sumy otrzyma dziecko.
Warto żeby matka uświadomiła swoje dziecko jak wygląda sytuacja i oficjalnie teraz (list polecony) wystąpiła do dziecka z regresem związanym ze spłata kredytu oraz z roszczeniem o zapłatę za użytkowanie przez dziecko jej udziału w nieruchomości.
eol12 jest off-line  
04-07-2013, 09:13  
basik1959
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd?

Dziękuję bardzo za wskazanie dalszego postępowania. Emocje wdowy i żal, że doszło do takiej sytuacji niezgody i roszczeniowej postawy córki nie pozwalaja jej racjonalnie mysleć i działać.
Czy należy zatem wysnuć wniosek, że matka nie ma obowiązku zakupu córce mieszkania ani oddania kwoty 150 tys.zł ? Jest to jej dobrą wolą?
Czy bez zgody córki może podjąc kroki w celu sprzedania domu zanim wkroczy egzekutor?
Prosze jeszcze o odpowiedż na te pytania, z góry dziękuję serdecznie.
basik1959 jest off-line  
04-07-2013, 11:01  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.251
Domyślnie RE: Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd?

Cytat:
Napisał/a basik1959 Zobacz post
matka nie ma obowiązku zakupu córce mieszkania ani oddania kwoty 150 tys.zł ?
Nie ma takiego obowiązku.
Cytat:
Napisał/a basik1959 Zobacz post
Czy bez zgody córki może podjąc kroki w celu sprzedania domu zanim wkroczy egzekutor?
Matka ma tylko 3/4 udziału w tym domu (a nie cały dom). Swój udział może sprzedać, udział córki może sprzedać ta córka (matka tylko wtedy gdy otrzyma od córki notarialnego pełnomocnictwo na sprzedaż tego udziału).
Matka mogłaby wystąpić do sądu o wyrażenie zgody przez sąd na sprzedaż rzeczy wspólnej, we wniosku matka musi podać powody sprzedaży tej nieruchomości (musiałaby udowodnić, że z uwagi na długi dom zostanie zlicytowany i to jest jedyny sposób na zabezpieczenie wspólnego majątku i spłatę wierzycieli i że córka będąca mniejszościowym udziałowcem sprzeciwia się temu a jest to ze szkodą dla współwłaścicieli). Jeżeli sąd wyda pozytywne dla matki orzeczenie, to wtedy matka nie potrzebuje już zgody córki na sprzedaż domu ale jest obowiązana zwrócić córce 1/4 sumy uzyskanej za sprzedaż domu.
eol12 jest off-line  
04-07-2013, 11:51  
basik1959
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Czy ma prawo żadać więcej niż określił sąd?

Bardzo dziekuję za te wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie.
basik1959 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo do dziedziczenia w określonym przypadku (odpowiedzi: 2) Witam, Mój brat wraz z żoną nie pozostawili po sobie testamentu, mieli wspólnotę majątkową. W skład masy spadkowej wchodzi mieszkanie, nie ma...
§ Prawo cytatu - szczegółowość określenia źródła (odpowiedzi: 8) Mam takie pytanie odnośnie prawa cytatu. Piszę książkę, wykorzystuję w niej dwa zdania z opowiadania jednego pisarza. Są one inspiracją niejako do...
§ Czy pracodawca ma prawo zażadać przeczytania wypowiedzenia (odpowiedzi: 3) Czy nowy/przyszły pracodawca może wymagać przeczytania wypowiedzenia rozwiązania umowy o prace z poprzednim pracodawcą? czy powinno mu wystarczyć...
§ Prawo do zasiłku po umowie na czas określony (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym się upewnić czy dobrze rozumiem zapis ustawy dotyczący prawa do zasiłku dla bezrobotnego. Sytuacja wygląda następująco, 18...
§ czy muszę składać wypowieczenie będąc na umowie na czas określony? (odpowiedzi: 1) 31.11.2010 r. kończy mi się umowa na czas określony(będzie rok przepracowany). Chciałabym zrezygnować z pracy, ale czy da się to tak zrobić, abym nie...
§ Gwarancja rozruchowa - czy kupujący ma prawo żadać pokrycia kosztu naprawy? (odpowiedzi: 8) Witam Proszę o wyjaśnienie czy kupujący ma prawo żądać zwrotu kosztu naprawy w moim przypadku? Sprzedaliśmy na Allegro na koncie mojej żony...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:44.