roszczenie zachowku - Forum Prawne

 

roszczenie zachowku

Witam, z góry przepraszam jeśli ten temat już był poruszany. Mam następujące pytanie. Mama z tatą kilkadziesiąt lat temu przekazali (umową darowizny) większość majątku (kilka działek, dom, gospodarstwo) synowi. Mają jeszcze dwoje dzieci,którzy dostali po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
04-07-2013, 10:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie roszczenie zachowku

Witam,
z góry przepraszam jeśli ten temat już był poruszany. Mam następujące pytanie.

Mama z tatą kilkadziesiąt lat temu przekazali (umową darowizny) większość majątku (kilka działek, dom, gospodarstwo) synowi. Mają jeszcze dwoje dzieci,którzy dostali po działce. Dwa lata temu zmarła mama, w związku z czym spadkobiercami są dzieci. Jak duże szanse ma ta dwójka dzieci na ubieganie się o zachowek ? ile trwa taki proces? czy jeżeli dwójka rodzeństwa założyła by jedną sprawę to kosztami sądowymi dzielą się po połowie?

Z góry dziękuje.
 
04-07-2013, 10:07  
Ceglasty
Użytkownik
 
Ceglasty na Forum Prawnym
 
Posty: 254
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

http://forumprawne.org/prawo-spadkow...rzeczytaj.html
Ceglasty jest off-line  
04-07-2013, 10:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Witam, teorie poznałam - przeczytałam, ale tak z praktycznej strony chciałam się dowiedzieć jakie są szansę na wygranie sprawy o zachowek? wiem, że każda sprawa jest indywidualna, lecz może się ktoś orientuje w praktyce, ponieważ koszty są duże jak dla mnie i chciała bym się upewnić czy na tym jeszcze nie stracę. i jak duży wpływ będzie miała opinia taty na całą sprawę? (tata razem z mamą przekazali większość jednemu z synów, który po tym nie odzywał się przez ponad 20 lat - a dodam, że tata miał prawo tam mieszkać dożywotnie, teraz się pogodzili i tata w 90% stanie po stronie tamtego syna, więc czy zdanie taty będzie miało wpływ na całą sprawę?)

i czy duży wpływ będzie miało to, że pozostała dwójka rodzeństwa,która zakłada sprawę o zachowek posiada część majątku (zdecydowanie mniejszą niż brat)?
 
04-07-2013, 10:53  
Alchemik28
Stały bywalec
 
Posty: 1.420
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

Roszczenie o zachowek przysługuje tylko od częsci mamy (tata żyje)...jezli to była zwykla darowizna a nie przekazanie gospodarstwa rolnego na mocy jakiejs ówczesnej ustawy to rodzeństwo moze spokojnie ubiegac się o nalezny zachowek.
Alchemik28 jest off-line  
04-07-2013, 10:59  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

W sprawach spadkowych (a do nich należy roszczenie o wypłatę zachowku) czyjekolwiek zdanie nie wyrażone procesowo (np., wnioskiem o uznanie za spadkobiercę niegodnego) nie ma żadnego znaczenia.
natalie-s1959 jest off-line  
04-07-2013, 11:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Dziękuje.O ile się orientuje to była to zwykła darowizna, choć nie jestem pewna, czy nie odbyło się to na zasadzie przekazania przez rodziców w celu przyznania im prawa do emerytury (trzeba by to było sprawdzić w papierach). Rozumiem, że w takim przypadku prawo do zachowku nie ma miejsca?

Mam jeszcze jedno pytanie bo jednej rzeczy nie rozumiem...wartość majątku brata (dom, działki, gospodarstwo) logicznie patrząc przekracza wartość moją (dostałam jedną działkę, na której dom wybudowaliśmy wspólnymi siłami z mężem). Czy ubiegając się o zachowek od części zmarłej mamy (jeżeli to była darowizna) ma wpływ to, że też posiadam działkę przekazaną darowizną od rodziców? a czy tamten brat mógłby mieć co do niej jakieś roszczenia?
 
04-07-2013, 11:21  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

Po pierwsze, należy określić, o co ma chodzić - o dział spadku po matce (wtedy darowizny są zaliczane na schedę spadkową), czy o roszczenie o wypłate zachowku czy jego uzupełnienie.
Co zaś do wycen, to darowiznę ocenia się wg stanu na datę darowizny, ale w aktualnych cenach - z daty zgłoszenia roszczenia.
W KW podano podstawę prawną darowizny, więc można się zorientować, czy spadkobiercom może przysługiwać prawo do zachowku.


Nie piszemy postu pod postem - istnieje opcja "edytuj", działa w ciągu 20 minut.
natalie-s1959 jest off-line  
27-04-2017, 16:28  
Monika 37
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

Mam pytanie niedawno zmarla babcia i zapisala mieszkanie kuzynce wiem ze dzieciom nalezy sie zachowek i dala corkom ale jeszcze jest kuzyn po zmarlym synie babci i jemu po ojcu sie tez nalezy tylko problem w tym ze kuzynka zada przyjazdu kuzyna do Polski a on mieszka w Niemczech i to problem bo ciezko ma z urlopem czy wysylajac przelew przy swiadku i opisujac ze to zqchowek
Monika 37 jest off-line  
27-04-2017, 16:31  
Monika 37
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

Mam pytanie niedawno zmarla babcia i zapisala mieszkanie kuzynce wiem ze dzieciom nalezy sie zachowek i dala corkom ale jeszcze jest kuzyn po zmarlym synie babci i jemu po ojcu sie tez nalezy tylko problem w tym ze kuzynka zada przyjazdu kuzyna do Polski a on mieszka w Niemczech i to problem bo ciezko ma z urlopem czy ona wysylajac przelew przy swiadku i opisujac ze to przelew jako zachowek jest to wystarczajacym dowodem, ona robi problemy
Monika 37 jest off-line  
11-03-2018, 15:38  
ewanowa
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

Witam ok 10 lat temu rodzice przekazali mi darowizna działkę posiadali jeszcze mieszkanie własnościowe które po ich śmierci odziedziczyłam wraz ze starszym bratem który ma kłopoty z komornikiem więc po uzgodnieniu przeprowadziłam sprawy spadkowe po tacie mamie potem mój brat oddał mi prawo do lokalu ja w zamian zapłaciłam mu 50000 zł niestety nie wzięłam pokwitowania teraz znowu wola odemnie pieniądze których ja nie chcę mu dać więc zamierza iść do sądu i rządach zachowku od działki pozatym wyparł się że otrzymał odemnie pieniądze proszę o odpowiedź czy on może rzadac odemnie pieniędzy i czy należy mu się zachowek.
ewanowa jest off-line  
13-07-2018, 22:21  
JanKam100%
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: roszczenie zachowku

Witam mam taką sytuację:
Teściowa chciałaby wykupić mieszkanie od miasta, po wykupieniu chciałaby to mieszkanie przekazać w formie darowizny mojemu małoletniemu synowi.Problemem jest brat żony który jest dłóżnikiem funduszu alimentacyjnego.
-po jakim czasie od wykupu mieszkania teściowa mogłaby dokonać darowizny?
-czy będziemy musieli jako rodzice małoletniego wypłacić zachowek bratu żony?
-czy istnieje jakaś ewentualność żeby pozbawić szwagra prawa do zachowku?(teciowa boji się że w razie jej śmierci szwagier nabedzie prawo do mieszkania i że za jego długi mieszkanie pujdzie pod komornika)
-czy kwata zachowku bedzie naliczana od kwoty wykupu czy od ceny rynkowiej?
Pozdrawiam
JanKam100% jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Roszczenie z tytułu zachowku a Umowa Darowizny. (odpowiedzi: 10) Witam serdecznie wszystkich, Mój problem wygląda następująco::help: Pani C. ma dwie córki K. i B., jej jedynym majątkiem jest działka o...
§ Roszczenie o zmniejszenie zachowku? (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie: Czy obniżenie zachowku jest roszczeniem które może być dochodzone przed Sądem i można wystąpić z takim pozwem o obniżenie...
§ Roszczenie z tytułu zachowku. (odpowiedzi: 3) Jeśli podpisałam ugodę poza sądową, w której wierzyciel w umowie zaznaczył, że kwota wymieniona w piśmie zaspokaja wszystkie przysługujące mu...
§ Roszczenie z tytulu zachowku-pomocy (odpowiedzi: 23) Witam serdecznie mam pytanie ,jestem w trakcie przeprowadzania postepowania o nabycie spadku po zmarlych rodzicach kolejno ojciec 2005r,mama 2010 ....
§ W jaki sposób mogę wnieść roszczenie z tyt. zachowku (odpowiedzi: 3) Witam Dostałam zawiadomienie sądu o rozprawie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po mojej babci przez moją ciotkę. Babcia zostawiła testament,...
§ roszczenie (odpowiedzi: 5) czy wierzyciel alimentacyjny może dochodzić rszczeń z majątku współnego małżónków????


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:41.