fałszywy testament - Forum Prawne

 

fałszywy testament

Witam, Mam problem. W lutym 2007 roku zmarł mój wujek. Kawaler. Dziadkowie (jego rodzice) nie żyją. Miał 8 rodzeństwa. Tydzień po śmierci znalazł się testament na jednego z moich kuzynów (dziecko jednego z braci zmarłego). ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
02-02-2009, 10:39  
nuli
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie fałszywy testament

Witam,
Mam problem.
W lutym 2007 roku zmarł mój wujek. Kawaler.
Dziadkowie (jego rodzice) nie żyją. Miał 8 rodzeństwa.
Tydzień po śmierci znalazł się testament na jednego z moich kuzynów (dziecko jednego z braci zmarłego).
W momencie otwarcia testamentu został on podważony. Okazało się, że jest on podrobiony przez tego kuzyna, za co dostał wyrok w zawieszeniu.
Następnie odbyła się sprawa o podział spadku pomiędzy rodzeństwo zmarłego.
3 rodzeństwa (ojciec kuzyna, który sfałszował testament oraz 2 innych) aktem darowizny przekazali mu po 1/8 swoich praw do spadku.
Czy jest jakaś możliwość wykluczenia go z postępowania, lub odebrania mu tych 3/8 praw do spadku - Jest to gospodarstwo rolne.
Oraz, jeżeli nie, to czy obowiązuje dalej prawo, że do przejęcia gospodarstwa rolnego wymagane jest wykształcenie rolnicze?

Z góry dziękuje
nuli jest off-line  
02-02-2009, 11:15  
Nauzicaa
Przyjaciel forum
 
Nauzicaa na Forum Prawnym
 
Posty: 4.316
Domyślnie RE: fałszywy testament

1. Jeżeli oni darowali mu swój udział w spadku, to Ty nie możesz tego podważyć - to była ich własność i mogli darować komu chcieli.
2. Rozumiem, że odbyła się jedynie sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, a Ty chcesz wiedzieć, jak wygląda w takiej sytuacji dział spadku, w skład którego wchodzi gospodarstwo rolne.

Cytat:
Art. 213. (92) Jeżeli zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele.

Art. 214. (93) § 1. W razie braku zgody wszystkich współwłaścicieli, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela.
§ 2. Jeżeli warunki przewidziane w paragrafie poprzedzającym spełnia kilku współwłaścicieli albo jeżeli nie spełnia ich żaden ze współwłaścicieli, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia.
§ 3. Na wniosek wszystkich współwłaścicieli sąd zarządzi sprzedaż gospodarstwa rolnego stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
§ 4. Sprzedaż gospodarstwa rolnego sąd zarządzi również w wypadku niewyrażenia zgody przez żadnego ze współwłaścicieli na przyznanie mu gospodarstwa.
Nauzicaa jest off-line  
02-02-2009, 11:26  
nuli
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: fałszywy testament

Dziękuję bardzo.
nuli jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Fałszywy PIT (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, W marcu otrzymałam rozliczenie PIT od firmy w której nigdy nie pracowałam, ani nie świadczyłam dla nich żadnych usług. Firma ta...
§ testament - gdzie mozna odzyskać testament po zamknietaej kancelarii notarialnej (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie ponieważ mój Tata zmarł 4 miesiace temu zostawił testament a do niego aneks który czytałam niestety z przyczyn mi nie znanych aneks...
§ "Fałszywy" testament (odpowiedzi: 1) Czy jeżeli testament sporządzony był przez notariusza to możemy mieć 100% pewność, że został sporządzony przez spadkodawcę? Jeżeli jeden ze...
§ Testament- obecność, późniejszy wgląd wnuków w testament dziadka (odpowiedzi: 6) Witam! Pisałem już o swojej sprawie na forum- http://forumprawne.org/prawo-spadkowe/534123-zachowek-testament-wydziedziczenie.html ale teraz już...
§ fałszywy testament (odpowiedzi: 2) Przy sprawie o rozgraniczenie / w 2007 moderator Mona udzielała mi na forum porad/ wyszło na jaw, że testament użyty do tej sprawy jest fałszywy i...
§ Fałszywy PIT (odpowiedzi: 4) Witam, W 2007 roku pracowała w firmie znajomej na umowę zlecenie ( ok.2 msc). W zeszłym roku otrzymałam PIT, i bez problemu rozliczyłam się. W tym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:05.