Czy otrzymałbym spadek w przypadku wcześniejszej śmierci matki przed babcią? - Forum Prawne

 

Czy otrzymałbym spadek w przypadku wcześniejszej śmierci matki przed babcią?

Witam. Chciałbym zapytać o następującą sprawę, ponieważ nie daje mi ona spokoju. Koleżanka w pracy jak rozmawialiśmy o spadkach i w ogóle prawie to mi powiedziała, że w moim przypadku jakby przed babci śmiercią umarła ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-07-2013, 21:17  
Uzytkownikk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Czy otrzymałbym spadek w przypadku wcześniejszej śmierci matki przed babcią?

Witam.

Chciałbym zapytać o następującą sprawę, ponieważ nie daje mi ona spokoju. Koleżanka w pracy jak rozmawialiśmy o spadkach i w ogóle prawie to mi powiedziała, że w moim przypadku jakby przed babci śmiercią umarła pierwsza moja mama to ja bym nie dostał nic w spadku. tzn. wylądowałbym na bruku...

Napiszę jak wygląda moja sytuacja:

Dom, ziemia, całe gospodarstwo należy w 100% do babci.
Babcia ma dwie córki (jedna z córek to moja mama)
Do babci należy majątek w 100% ponieważ po śmierci dziadka córki zrzekły się spadku.
W takim przypadku jak opisałem po (nie daj Boże) np. wczesnej śmierci mojej mamy, czy ja zostałbym bez niczego? Tzn. cały majątek odziedziczyła by w późniejszym czasie po śmierci babci druga z córek (moja ciocia) ?
Mówimy tu cały czas o przypadku gdy nie ma spisanego żadnego testamentu...
Moim zdaniem to by było niesprawiedliwe i nie chce mi się wierzyć, że tak jest.
Koleżanka tak opowiada i się przy tym zapierała, że takie jest okrutne prawo i ona się na tym zna...

Czy w ogóle taki przypadek jest możliwy abym w jakimkolwiek przypadku nie odziedziczył części po mamie gdyby zmarła przedwcześnie, wcześniej od babci?

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale moja mam nie ma męża, z resztą ciocia też. Ciocia ma córkę.

Mam nadzieję, że Państwo rozumieją o co mi chodzi z moim pytaniem i będą potrafili udzielić odpowiedzi.
Z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Uzytkownikk jest off-line  
22-07-2013, 21:25  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.739
Domyślnie RE: Czy otrzymałbym spadek w przypadku wcześniejszej śmierci matki przed babcią?

Jeśli Twoja mama zmarłaby przed Twoją babcią (matką Twojej mamy), to Ty wchodzisz w prawa swojej matki do dziedziczenia (zakładam, że jesteś jedynym jej synem).

Jeśli babcia nie pozostawi testamentu, to wszystko to co będzie jej majątkiem w chwili jej śmierci będziesz ustawowo dziedziczył na równi ze swoją ciocią, jeżeli Twoja mama umrze przed babcią.
ffenix jest off-line  
04-04-2014, 22:21  
Uzytkownikk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czy otrzymałbym spadek w przypadku wcześniejszej śmierci matki przed babcią?

ffenix, dziękuję za odpowiedź.
Tak, jestem jedynym synem.
Czyli jak dobrze rozumiem, nie ma takiej możliwości abym nie otrzymał spadku i został na bruku w przypadku śmierci mojej mamy przed babcią?
Nie zakładam oczywiście takiej sytuacji i sobie jej nie wyobrażam ale w życiu jak to w życiu - różnie bywa, a jak mi powiedziano, że w razie czego zostałbym na bruku, a całość spadku przejęłaby druga córka to się trochę zmartwiłem.

Przyznam, że trochę tego nie rozumiem, pytałem o to ponieważ w Internecie jak i od znajomej słyszałem też coś, że testament powinien być i chociażby w nim miałaby by być napisane to samo czo przy dziedziczeniu ustawowym czyli po 1/2 dla każdej z córek to w testamencie powinien być zapis tzw. " podstawienie" czyli, że w przypadku śmierci jednej z osób wskazanych w testamencie na jej miejsce jest upoważniona inna osoba, np syn... (w tym przypadku ja)
Czy aby takiego zapisu nie musi być na pewno?
Uzytkownikk jest off-line  
06-04-2014, 10:34  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.739
Domyślnie RE: Czy otrzymałbym spadek w przypadku wcześniejszej śmierci matki przed babcią?

Jeśli babcia nie pozostawi testamentu, to miejsce będzie miało dziedziczenie ustawowe.
Ustawowo po babci dziedziczą w równych częściach jej dwie córki po równo.
Jeśli Twoja mama zmarłaby wcześniej niż Twoja babcia, to Ty "wchodzisz" w miejsce swojej mamy i dziedziczysz, to co jej by przypadłoby, czyli dziedziczysz na równi z ciocią.


Jeśli babcia pozostawi testament, w którym wskaże obie swoje córki dziedziczące po równo (czyli tak jakby testamentu nie było). To dziedziczenie będzie z mocy testamentu.
W takim przypadku, jeśli Twoja mama zmarłaby wcześniej niż Twoja babcia - i babcia nie zmieniłaby testamentu przed swoją śmiercią - to miałby miejsce tzw. "przyrost", czyli Twoja ciocia zostałaby jedyną spadkobierczynią. Ty byś nie dziedziczył.

Jeśli babcia pozostawi testament, w którym wskaże obie swoje córki dziedziczące po równo, ale doda w testamencie również, że w przypadku śmierci np. Twojej mamy w jej miejsce w dziedziczeniu "wchodzisz" Ty (tzw. "podstawienie"), to dziedziczenie będzie z mocy testamentu i dziedziczyć będziesz tak jak wskazano w testamencie.


Jeśli wolą babci jest, żeby obie jej córki dziedziczyły po równo, a w przypadku śmierci Twojej mamy, żebyś dziedziczył Ty, to nie ma najmniejszej potrzeby spisywać testamentu.


Jeśli jednak wolą babci jest, aby w przypadku śmierci Twojej mamy przed nią, wszystko dziedziczyła jej druga córka, a Twoja ciocia, to może ona tak zadecydować spisując testament w tym pierwszym wariancie (bez "podstawienia") lub może ona darować swój majątek tej córce.


Jeżeli stałoby się tak, że babcia darowałaby swój majątek Twojej cioci lub, w taki czy inny sposób, pominęłaby Cię w testamencie (mówimy o sytuacji, gdyby Twoja mama zmarła przed Twoją babcią), to miałbyś prawo wysunąć względem cioci roszczenie o wypłacenie Ci zachowku, o ile w testamencie babcia by Cię skutecznie nie wydziedziczyła.
ffenix jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek po śmierci matki (odpowiedzi: 27) Witam. Mam pytanie. Mieszkanie jest własnościowe - w bloku mieszkalnym, połowa mieszkania jest mojej matki a druga połowa jest podzielona pomiędzy...
§ Spadek i testament po śmierci matki (odpowiedzi: 12) Witam Chciałbym poznać opinię prawną dotyczącej poniżej opisanej sytuacji. Moi rodzice od ponad dwóch lat nie mieszkają razem. Mój ojciec po...
§ Rozstrzygnięcie sprawy wcześniejszej a wyrok ze sprawy późniejszej (odpowiedzi: 1) Witam, mam wątpliwości w jednej sprawie. Otóż mam sprawę w sądzie o to że pół roku temu prowadząc samochód pod wpływem alkoholu spowodowałem wypadek...
§ Podział majątku po śmierci przy wcześniejszej darowiźnie (odpowiedzi: 3) Zmarł ojciec dwóch córek. Została także matka. Testamentu nie zostawił. Czy normalna procedura spadkowa to jest po 25% dla córek i 50% matki ? Czy...
§ spadek domu po śmierci matki (odpowiedzi: 2) Witam Współwłaściciele - moi rodzice każde po połowie domu, jedno z nich umiera w 93 roku bez testamentu, 3 dzieci + małżonka zmarłego odziedziczyli...
§ Spadek na dziecko z wyłączeniem ojca/opieka nad dzieckiem po śmierci matki (odpowiedzi: 3) Witam. Jestem samotną matką, toczy się sprawa o alimenty (ojciec dziecka się nie stawił więc rozprawa została odroczona). Ja i ojciec dziecka nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:25.