Spadek i podatek (kilka pytań) - Forum Prawne

 

Spadek i podatek (kilka pytań)

Witam serdecznie. Mam kilka pytań do ekspertów. Dziadek umarł w 2005 roku. Do tej pory nie został przeprowadzony spadek. Do najbliższych osób należą babcia i mama. Jako wnuczek mieszkam od ponad 5 lat w jednym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Spadek z Francji a podatek w p...
    Otrzymałem spadek po ciotce która mieszkała i umarła we Francji. Sprawę spadkową przeprowadził za mnie...
  • § Bank rości żądania spłaty odrz...
    Witam Po śmierci matki, ponieważ nie pozostawiła testamentu i mieszkała osobno zrzekłem się spadku....
  • § Spadek
    Potrzebuje porady,a mianowicie;Babcia miała 3 córki i dwoch synów..Wszystkie dzieci otrzymali jakaś cześć...

Odpowiedz
 
24-07-2013, 12:21  
michaleek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Spadek i podatek (kilka pytań)

Witam serdecznie.
Mam kilka pytań do ekspertów.
Dziadek umarł w 2005 roku. Do tej pory nie został przeprowadzony spadek. Do najbliższych osób należą babcia i mama. Jako wnuczek mieszkam od ponad 5 lat w jednym z ich mieszkań, ale nie jestem tam zameldowany.
Niedawno zaczął się problem, gdyż babci skończyły się okienka na przegląd samochodu w dowodzie rejestracyjnym i w Wydziale Komunikacji nie chcieli wydać drugiego dowodu, gdyż potrzebują dokument spadkowy (właścicielem auta był dziadek, współwłaścicielką babcia).
Musimy przeprowadzić sprawę spadkową. Jak najlepiej to zrobić, przez sąd, czy przez notariusza? Jakie są opłaty z tym związane?
Jak wygląda sprawa podatku? Czy jako najbliższe osoby - babcia, mama, ja, będziemy zwolnieni z podatku?
Do podziału jest auto, 2 mieszkania i dom. Jeżeli będzie konieczność zapłacenia podatku, jak obliczyć go najkorzystniej?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję,
pozdrawiam,
Michał.
michaleek jest off-line  
24-07-2013, 12:37  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

Spadkobiercy dziadka to babcia i mama, ty nie dziedziczysz.
Na temat sposobu przeprowadzenia sprawy spadkowej (sąd, lub notariusz) przeczytaj w poradniku.
Podatek od spadku będzie, zobowiązani do zapłaty to spadkobiercy (babcia i mama). Wysokość podatku zależy od wartości spadku. W przypadku babci i mamy (I grupa) jeżeli wartość spadku przekracza 20556zł, to podatek będzie wynosił 822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20 556 zł. Babcia dziedziczyła 1/2 udziału w spadku i mama też 1/2. (Zakładam oczywiście, że dziadek nie miał innych dzieci). Każda z nich odprowadza samodzielnie podatek od wartości swojego udziału spadkowego.
eol12 jest off-line  
24-07-2013, 13:16  
michaleek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

Witam.
Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie, jeżeli sprawa spadkowa będzie się odbywać u notariusza i babcia z mamą dogadają się, że jedna zrzeka się z jednego mieszkania, druga zrzeka się z drugiego mieszkania, to czy wtedy podatek dalej trzeba od tych mieszkań odprowadzać.
Dodam, że babcia jest zameldowana w mieszkaniu od ponad 5 lat, a na pozostałe (dom i 2 mieszkanie) posiada akty własności na dziadka i siebie.
Jak są przyjmowane wartości mieszkań, domów, samochodów, czy można je podać samemu, czy w Urzędzie Skarbowym wyliczają po swojemu?
Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
michaleek jest off-line  
24-07-2013, 14:25  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

Na sprawie spadkowej (poświadczenie dziedziczenia u notariusza) następuje jedynie stwierdzenie kto i jakie udziały dziedziczy. Dopiero potem można dokonać działu spadku (sąd lub notariusz) i podzielić składniki spadku na mamę i babcię.
Cytat:
Napisał/a michaleek Zobacz post
Jak są przyjmowane wartości mieszkań, domów, samochodów, czy można je podać samemu, czy w Urzędzie Skarbowym wyliczają po swojemu?
Generalnie wg cen rynkowych. Wartość podają spadkobiercy a jak się drastycznie różni od cen przyjmowanych przez US, to wtedy US to koryguje.
Sugeruję abyś pytania dot. podatków zadawał w części forum dot. prawa podatkowego.
eol12 jest off-line  
26-07-2013, 18:32  
michaleek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

Witam ponownie.
Mam jeszcze tylko takie pytanie, bo babcia upiera się, że ona dziedziczy połowę jako żona, a po dziadku ta połowa jest dzielona na nią i mamę... czyli mamie teoretycznie należy się 1/4, czy ma rację?
Pozdrawiam.
michaleek jest off-line  
26-07-2013, 21:39  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

Babcia nie "dziedziczy połowy jako żona", lecz jeżeli dziadkowie mieli wspólny majatek, jest właścicielką jego połowy. Do masy spadkowej należy udział w majątku wspólnym oraz majątek odrębny (jeżeli dostawał za życia spadki, darowizny).
Majątek po dziadku dziedziczą jego spadkobiercy ustawowi (żona i córka) w częściach równych, ponieważ a) nie pozostawił testamentu, b) nie miał więcej dzieci.
natalie-s1959 jest off-line  
13-08-2013, 09:47  
michaleek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

Witam ponownie.
Przygotowując się do sprawy spadkowej uzbierało się jeszcze kilka pytań, mam nadzieję, że już wszystko stanie się jasne, bardzo dziękuję z góry za pomoc
1) W roku 2009 były pierwsze podchody do sprawy spadkowej, czy dokumenty które były wtedy wyciągnięte są jeszcze ważne?
2) Kiedy i gdzie należy zgłosić podatek od spadku do Urzędu Skarbowego, czy w jednej miejscowości od jednego mieszkania i w drugiej miejscowości od reszty, czy wystarczy w jednym US?
3) Czy żona zmarłego, będąc zameldowana dłużej niż 5 lat jest zwolniona z podatku od spadku tegoż mieszkania?
4) W jakim czasie po sprawie nabycia spadku należy zgłosić się do US?
5) Jeżeli nie będzie przeprowadzona sprawa spadkowa, to po śmierci żony zmarłego, córka będzie dalej obciążona podatkiem od spadku po ojcu, który zmarł w 2005 roku?
6) Czy można się zrzec prawa od spadku, zabezpieczając się jednocześnie sporządzeniem testamentu?
7) Po jakim czasie od pierwszej sprawy, można ubiegać się o przeprowadzenie drugiej sprawy, już konkretnie dotyczącej podziału, czy ew. na którejś ze spraw można przekazać testament, warunkujący np. sytuację, że żona zmarłego zrzeka się prawa do mieszkania na korzyść córki, ale z klauzulą, że chciałaby nie zostać "ruszoną" z tego mieszkania do swojej śmierci?
Jeszcze raz dzięki za pomoc, pozdrawiam serdecznie i życzę udanego dnia
michaleek jest off-line  
26-08-2013, 07:22  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.358
Domyślnie RE: Spadek i podatek (kilka pytań)

1. Jeżeli masz na myśli odpisy aktów stanu cywilnego to lepiej uzyskać z USC aktualne odpisy. Aczkolwiek można spróbować z tymi odpisami z 2009r. (najwyżej sąd zażąda aktualnych).
2. W US właściwym dla spadkodawcy.
3. Jeżeli spadkodawca zmarł przed 01.01.2007r. - to nie.
4. Jeżeli spadkodawca zmarł przed 01.01.2007r - w ciągu 1 m-ca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.
5. Podatkiem od swojego udziału w spadku po ojcu - tak.
6. Mona si zrzec dziedziczenia poprzez zawarcie umowy notarialnej z przyszłym spadkodawcą. Ten spadkodawca może jednak taką osobę powołać do spadku na podstawie testamentu. Po śmierci spadkodawcy można tylko odrzucić spadek w ciągu 6 m-cy od dnia dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku.
7. Po sprawie o stwierdzenie nabycia spadku termin kolejnej sprawy ( o dział spadku) uzależniony jest od woli spadkobierców (można od razu a można nigdy). Testament należy okazać na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku a nie o dział spadku. Jeżeli żona zmarłego sporządziła testament to staje się on "ważny" dopiero po jej śmierci. Zona zmarłego zawsze może nieodpłatnie przekazać córce swoje udziały w mieszkaniu a córka ustanowić dla tej żony służebność osobistą mieszkania (czyli prawo zamieszkiwania w tym mieszkaniu do śmierci).
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od nieruchomości - kilka pytań (odpowiedzi: 3) Witam Podatek od nieruchomości - deklaracja, kilka pytań. 1.Czy do powierzchni użytkowej zalicza się korytarze ? 2.Czy do powierzchni użytkowej...
§ Spadek kilka pytań !!!!!!!! (odpowiedzi: 13) Witam serdecznie Mam kilka pytan odnośnie spadku Sytuacja przebiega następującą. Zmarł mąż. Cała rodzina mieszka w Niemczech. Pozostała żona i...
§ Spadek, OFE Kilka pytań (odpowiedzi: 3) Witam. Pisze do was z następującym problemem. W zeszłym tygodniu zmarł nam ojciec. Rodzice byli po rozwodzie. Chcieliśmy się zrzec z rodzeństwem...
§ spadek kilka pytań (odpowiedzi: 4) Chciałbym się poradzić odnośnie tego jak założyć sprawę spadkową? Zacznę jednak od przedstawienia zaistniałej sytuacji, otóż pod koniec listopada...
§ spadek- kilka pytań (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Mam następujący problem prawny. Mianowicie jakiś czas temu w wypadku zginęli moi wujkowie. Pozostawili spadek: nieruchomości...
§ spadek - kilka pytań (odpowiedzi: 1) Mam pytanie o wysokość udziałów w spadku. Zaznaczam, że nie było testamenty. Zmarły pozostawił po sobie mieszkanie. Dziedziczyć będą jego żona, córka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:01.