przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza - Forum Prawne

 

przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Witam, Bardzo proszę o opinię W 2010r. zmarł mój Ojciec, z którym nie utrzymałam żadnych kontaktów. Dowiedziałam się o tym w 2013 w Marcu. Jego majątkiem podzieliły się jedno przyrodnie rodzeństwo i żona po 1/2 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
06-08-2013, 15:26  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Witam,
Bardzo proszę o opinię
W 2010r. zmarł mój Ojciec, z którym nie utrzymałam żadnych kontaktów. Dowiedziałam się o tym w 2013 w Marcu. Jego majątkiem podzieliły się jedno przyrodnie rodzeństwo i żona po 1/2 części w dziedziczeniu ustawowym przed sądem. Nie był przeprowadzony spis inwentarza ani nie było testamentu. w tym roku złożyłam wniosek o zmianę postanowienia o przyjęcie spadku po 1/3 części na trzy części. Na rozprawie nie byłam, próbowałam ją przełożyć ale sąd się nie zgodził i zmienił postanowienie po 1/3 części na osobę. Wyrok uprawomocnił się, sąd nie zapytał mnie czy chcę przyjąć spadek wprost czy z dobrodziejstwem inwentarza bo nie byłam na rozprawie. a ja we wniosku tego nie dopisałam, bo miałam zamiar być na rozprawie i tam oświadczyć powyższe.
Pytanie:
1.Czy jeśli nie minął (a nie minął) okres 6 miesięcy odkąd dowiedziałam się o tytule swojego powołania mogę jeszcze złożyć oświadczenie o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza? w takim wypadku jak wyżej? ( Kontaktu z rodziną nie mam i nie znam ani długów ani dokładnie składników majątku). Wszędzie mi mówią, że nie mogę ale nie znalazłam podstaw prawnych abym nie mogła złożyć takiego wniosku, nawet po uprawomocnieniu zmiany postanowienia. Proszę o podanie podstawy prawnej jeśli mogę t
2. Niestety w każdym urzędzie, w którym byłam z wyrokiem i pytaniem co miał w chwili śmierci odmawiają mi udzielenia informacji choć mam zmianę postanowienia. Powołują się, że wcześniej nie byłam stroną w postępowaniu (urząd skarbowy, wydział komunikacji i transportu itp na pytanie o samochód- Komornikowi odmówić nie mogą.) Do jakich informacji uprawnia mnie więc zmiana wcześniaczego postanowienia ? Jak mogę jeszcze wyciągnąć takie informacje, co miał a czego nie miał? Czy naprawdę tylko przez komornika?
nieska jest off-line  
06-08-2013, 18:36  
Kupchleb
Użytkownik
 
Posty: 264
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

1. Nie może Pani, gdyż
Przepis prawny:
Art. 679 § 1 KPC
....ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność
a podstawę prawną nabycia spadku z dobrodziejstwem mogła Pani zgłosić już we wniosku o zmianę postanowienia. Gdyby była Pani obecna na rozprawie - sąd zadałby Pani pytanie w jaki sposób chce Pani przyjąć spadek.
Z kolei podstaw do wnioskowania o uchylenie stwierdzenia nabycia spadku Pani nie posiada.
Jednak skoro nie było spisu inwentarza, a rodzina ojca przyjęła spadek wprost - można wnioskować, że długi nie wchodziły w jego skład.
2. organy nie mają prawa Pani odmawiać informacji, jakie zobowiazane są udzielać spadkobiercom - ma Pani tytuł i jego potwierdzenie. W razie odmowy - składać skargi i zażalenia.
Polecam złożyć wniosek o dział spadku i zbowiązanie pozostałych spadkobierców do ujawnienia majątku wchodzacego w skład spadku.
Kupchleb jest off-line  
07-08-2013, 09:11  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
Niestety w każdym urzędzie, w którym byłam z wyrokiem i pytaniem co miał w chwili śmierci odmawiają mi udzielenia informacji choć mam zmianę postanowienia.
Nie chodzić i pytać tylko wysyłać oficjalne pisma a potem - tak jak radzi Kupchleb - składać skargi i zażalenia.
eol12 jest off-line  
07-08-2013, 15:21  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Dziękuję za opinię. byłam u Radcy, on pisał mi ten wniosek i ten źle mi doradził, będę mądrzejsza na przyszłość.

1. W skład majątku jak wynika z wcześniejszego wniosku wchodzi: łódka, samochód i jakieś oszczędności - tyle wiem z akt wcześniejszych. Czy przy ewentualnym dziale majątku środki na rachunkach (jeśli już je wydały przez te 2 lata) wliczają się do działu, bo nie przepadają?
2. Jest jeszcze dom ale działka jest na żonę ojca(nic tu nie wskóram), którą kupiła ją od swojego brata w 2010 r. Natomiast na działce tej Ojciec budował dom za swoje pieniądze. Nie wiem czy była tu działalność jego lub jej czekam na informacje z Urzędu. Nie wiem też czy mieli rozdzielność majątkową.(gdzie o to zapytać?) Na razie wysłałam pytanie kto występował z wnioskiem na budowę domu żona sama czy z Ojcem. Jak wspólnie z Ojcem będę mogła chyba sprawdzić projekt budowy? Czy coś z tego tytułu mogę uzyskać, czy jak mi radca powiedział, od razu darować sobie bo to ciężko udowodnić. Nie mam żadnych więcej danych na temat domu.Co sądzicie?
3. Musiałabym jeszcze posprawdzać ewentualne darowizny czy były ale nie mam pojęcie jak to ugryźć bo Urząd Skarbowy w tej miejscowości jest straszny.
Co mam jeszcze posprawdzać? Ojciec wrócił ze stanów, pewnie przywiózł więcej rzeczy jako mienie przesiedleńcze ale nie wiem kiedy to było
nieska jest off-line  
07-08-2013, 16:01  
Kupchleb
Użytkownik
 
Posty: 264
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

1. Do urzędów (typu US) wnosić pisemne wnioski - tak żeby miała Pani dowód w postaci ich odpowiedzi
2. Może Pani - o czym już była mowa - złożyć do sądu wniosek o dział spadku i wnieść w nim o zobowiązanie pozostałych spadkobierców do ujawnienia majątku. We wniosku napisze Pani co udało sie Pani ustalić do tej pory (także odnośnie konta bankowego), które urzędy odmówiły odpowiedzi na Pani pytania oraz że rodzina nie chce sie z Panią kontaktować i udzielać informacji co do majątu ojca. Myśle, że już w tym momencie widać, że Pani starała sie samodzielnie ustalić co wchodziło w skład spadku - co wobec niechęci ze strony rodziny oraz faktu, że Pani nie utrzymywała kontaktów z ojcem - jest istotnie utrudnione.
Kupchleb jest off-line  
07-08-2013, 16:27  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
Urząd Skarbowy w tej miejscowości jest straszny.
Ale na oficjalne pismo z pytaniem jaki majątek żona i dziecko spadkodawcy zgłosili do urzędu skarbowego przy zgłoszeniu nabycia spadku, to us powinien odpowiedzieć. W końcu ty też powinnaś zgłosić nabycie spadku do US.
Ja bym wysłała oficjalne pismo do pozostałych spadkobierców z podaniem jakie składniki majątku zgłosili do US i z groźbą iż w przypadku nie udzielenia odpowiedzi w terminie a poniesienia przez ciebie jakichś szkód z tego tytułu, wystąpisz do sądu cywilnego o odszkodowanie. Postarasz ich tez może, że w sądzie skłamali nie podając ciebie jako spadkobiercy (przestępstwo karne).
Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
Ojciec wrócił ze stanów, pewnie przywiózł więcej rzeczy jako mienie przesiedleńcze ale nie wiem kiedy to było
Kontakt z urzędem celnym. Mienie przesiedleńcze jest zwolnione z cla ale trzeba to w urzędzie celnym w Polsce załatwić formalnie.
eol12 jest off-line  
07-08-2013, 22:10  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Dzięki wielkie postraszę na pewno, z tym odszkodowaniem też dobra rada. za to w Sądzie to oni byli już z adwokatem i skłamali że o mnie nie wiedzieli. A sąd to przyjął bo nie byłam na rozprawie . W razie w mam dokumenty z Zusu jak już po 18 latach go znaleźli w Stanach(dług alimentacyjny, protokół z przesłuchania itp...). zajęli Ojcu wtedy roczny zwrot podatku i kasę z wypłaty więc to jakiś tam dowód już jest chyba.

A ktoś się orientuje może na temat jak to jest z gruntem na żonę i domem budowanym przez ojca? Może przy dziale spadku mogę ją wezwać do wyjawienia majątku wchodzącego w skład spadku oraz dopisać o podanie kosztów poniesionych przez Ojca na budowę tego domu?
nieska jest off-line  
08-08-2013, 08:52  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Możesz w ramach działu spadku po ojcu podnieść to, iż pieniądze ze wspólnego majątku małżeńskiego ojca i jego żony były wydane na majątek osobisty tej żony i domagać się zaliczenia połowy tej kwoty do spadku po ojcu (to dług tej żony ojca na rzecz jego spadkobierców). Jeżeli wykażesz w sądzie, że dom był budowany po zawarciu związku małżeńskiego, to nie ma siły żeby sąd tego nie uznał. Wtedy sprawą tej żony jest wykazanie, że np. była rozdzielność majątkowa albo że miała jakiś majątek osobisty, który przeznaczyła na budowę domu.
Przeczytaj ten wątek http://forumprawne.org/prawo-cywilne...czenie-sn.html Ojciec miał prawo domagać się od swojej żony, żeby przeniosła na niego udział w tej nieruchomości, jego spadkobiercy mają to samo prawo.
eol12 jest off-line  
12-08-2013, 14:35  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Rozdzielności majątkowej nie było ale radca prawny mi powiedział, że wszystko zależy jak sformułowany jest akt notarialny zakupu ziemi na żonę podczas trwania związku. Jeśli będzie wpis, że zakupiony na żonę z jej majątku osobistego to leżę a ona swoich dochodów udowadniać wtedy nie musi. Nie wiem co w takim wypadku z domem wlicza się do spadku czy nie jak wybudowany jest na terenie, który stanowi jej odrębny majątek osobisty.

Poza tym co z niezapłaconymi przez Ojca alimentami, mogę od niej żądać zwrotu jeśli nie było rozdzielności?
nieska jest off-line  
26-08-2013, 08:28  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
Jeśli będzie wpis, że zakupiony na żonę z jej majątku osobistego to leżę a ona swoich dochodów udowadniać wtedy nie musi.
Nie do końca tak jest. Jeżeli na tym akcie notarialnym będzie tez podpis jej męża, który w ten sposób potwierdzi, że były to środki z majątku osobistego żony, to faktycznie - leżysz. Jeżeli jednak zakup nastąpił parę lat po zawarciu związku małżeńskiego, podpisu męża nie ma i nie ma w treści napisane, że mąż był obecny i potwierdził fakt istnienia tego majątku osobistego, to zawsze możesz w sądzie twierdzić, ze zakup nastąpił z majątku wspólnego małżonków a żona majaku osobistego nie miała. I niech wtedy ona wykaże że miała ten majątek.
Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
Nie wiem co w takim wypadku z domem wlicza się do spadku czy nie jak wybudowany jest na terenie, który stanowi jej odrębny majątek osobisty.
To były nakłady z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty żony a więc spadkobiercy ojca mają do tej żony roszczenie o zwrot części poniesionych przez męża nakładów.
Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
Poza tym co z niezapłaconymi przez Ojca alimentami, mogę od niej żądać zwrotu jeśli nie było rozdzielności?
Czy to były zasądzone alimenty na twoją rzecz? Czy jesteś jedynym wierzycielem ojca czy też wierzycielem był Fundusz Alimentacyjny? Masz roszczenie do spadkobierców ojca (a wiec częściowo do siebie) o zapłatę alimentów (bo to dług spadkowy). Za jaki okres? To zależy od tego czy sprawa trafiła do komornika czy nie.
eol12 jest off-line  
26-08-2013, 10:01  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Były zasądzone Na moją rzecz oraz zwrot poniesionych kosztów na rzecz Funduszu alimentacyjnego.
za okres 2 lat dla mnie (19-21 wg. panującego tam prawa stanowego) a za okres 18 lat dla Funduszu. Nie wiem czy trafiła do komornika. Moja matka chyba nie dawała wyroku do komornika (mam tylko wyrok wstępny, właściwy do mnie nie dotarł nigdy) poza tym Fundusz twierdził, że i tak sprawa idzie z urzędu i oni zajmą się resztą.
nieska jest off-line  
26-08-2013, 10:11  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Cytat:
Nie do końca tak jest. Jeżeli na tym akcie notarialnym będzie tez podpis jej męża, który w ten sposób potwierdzi, że były to środki z majątku osobistego żony, to faktycznie - leżysz.
Ok rozumiem, że jeśli chodzi o grunt-leżę, jest jej a jeśli chodzi o dom w takim wypadku, nadal mogę go zakwalifikować jako majątek wspólny? Czy to też zależy od zapisów, jeśli tak to jakich i gdzie?
nieska jest off-line  
27-08-2013, 10:13  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Jeżeli alimenty wypłacał ci Fundusz to sprawa musiała być u komornika (dla Funduszu Alimentacyjnego potrzebne jest pismo od komornika o nieściągalności alimentów).
Cytat:
Napisał/a nieska Zobacz post
a jeśli chodzi o dom w takim wypadku, nadal mogę go zakwalifikować jako majątek wspólny?
Jeżeli był wybudowany w trakcie trwania małżeństwa za pieniądze wspólne małżonków, to ojciec miał roszczenie o zwrot części poniesionych przez niego nakładów (połowy) a teraz to roszczenie mają jego spadkobiercy.
eol12 jest off-line  
09-10-2013, 08:18  
nieska
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Witam,
Ciąg dalszy do powyższego wątku:
Dom wybudowany był podczas trwania małżeństwa, to wiem na pewno. Do czasu śmierci ojca dom nie miał założonej księgi wieczystej a po śmierci ojca jego żona założyła księgę i dokonała wpisu domu na siebie (pominęła nawet moją siostrę, czyli swoją własną córkę). Żona zakupiła działkę ze swojego odrębnego majątku podczas trwania małżeństwa (jest w stanie to udowodnić, bo zakupiła ją za śmiesznie niską cenę). W związku z tym Ojciec w jakiejkolwiek dokumentacji nie jest ujęty.
Okazało się, że jeśli chcę zakwalifikować dom do spadku to jest to już sprawa majątkowa. Ponoć są duże opłaty z tego tytułu i mnie nie stać aby poruszyć tą kwestię w sądzie.
Pytania
1. Z jakimi kosztami muszę się liczyć jeśli nieruchomość jest warta 500 000, 00 zł i kiedy muszę je wpłacić do sądu zakładając sprawę?
2. Czy w jakiś sposób mogę uniknąć tych kosztów?
Myślałam, że mam do zapłacenia tylko koszty związanymi z działem spadku. Nie jestem w stanie zapłacić nic więcej, niewiele zarabiam a mam 2 dzieci i kredyt hipoteczny.
3. jak zadbać o to aby przysądzoną mi część majątku (będę wnosić o spłatę) oni musieli mi zapłacić. (Ojciec miał dług alimentacyjny i nigdy go nie zapłacił ani mnie ani Funduszowi Alimentacyjnemu - nigdy nie poniósł żadnych konsekwencji z tego tytułu , nawet po powrocie do kraju. Obawiam się, że jego żona będzie chciała zrobić mi ten sam numer).
Z góry dziękuję za pomoc.
nieska jest off-line  
15-10-2013, 10:28  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Od wniosku o dział spadku i zniesienie współwłasności (gdy to jest niezgodny dział spadku) jest opłata 1000zł. Oczywiście w trakcie sprawy dojdą dodatkowe koszty ale ponosi je przegrywający.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spis inwentarza przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzi: 17) oswiadczyłam dzisiaj ,że córka moja przyjmuje spadek po zmarłym 16-02-2010 ojcu z dobrodziejstwem inwentarza;wiem,że po uprawomocnieniu sąd skieruje...
§ przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o poradę :( Właśnie dostałam od Komornika Skarbowego z Urzędu Skarbowego , wezwanie do uiszczenia zaliczki na wydatki w sprawie spisu...
§ Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzi: 1) Witam, Zmarł mój Tata w związku z tym, że zostawił trochę długów a także samochód oraz ciągnik chcę przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza....
§ Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a brak spisu inwentarza. (odpowiedzi: 4) Witam,w 2007 roku zmarl moj mąż,obawiajac sie dlugów przejęłam spadek z dobrodziejstwem inw,nie dokonując spisu inw..ponieważ zadnego inw nie...
§ Spis inwentarza - przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzi: 3) Witam, kilka lat temu zmarł ojciec. Przyjęto spadek z dobrodziejstwem inwentarza przez jedynego spadkobiercę. Sąd z urzędu zarządził sporzadzenie...
§ przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. (odpowiedzi: 4) Witam mam pytanie po śmierci mamy wraz z siostra odziedziczyłyśmy spadek po mamie część domu i niespłacone kredyty,ja przyjęłam spadek z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:45.