Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności? - Forum Prawne

 

Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Dzień dobry, będę składał wniosek o zniesienie współwłasności wobec braku zgody między spadkobiercami. Po śmierci Ojca sąd wydał proste postanowienie: spadek podzielił równo (po 1/4) między czworo spadkobierców. Spadkiem jest połowa majątku Ojca i jego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § Mieszkanie po babci, a jej dzi...
    Dzień dobry, jak wyglada sprawa dziedziczenia mieszkania? Babcia miała 2 córki , z czego jedna już nie żyje....
  • § Sprawa spadkowa pilne!
    Witam. Piszę do użytkowników z małym zapytaniem i bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w trakcie sprawy spadkowej...
  • § Dziedziczenie dlugow
    MĄŻ zmarł 2 lata temu.Nie mieszkaliśmy 7 lat razem ale nie mmieliśmy rozwodu ani separacji.Po śmierci byłam u...

Odpowiedz
 
01-09-2013, 11:54  
M.Wo.
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Dzień dobry,
będę składał wniosek o zniesienie współwłasności wobec braku zgody między spadkobiercami. Po śmierci Ojca sąd wydał proste postanowienie: spadek podzielił równo (po 1/4) między czworo spadkobierców. Spadkiem jest połowa majątku Ojca i jego żony.
Z tego co już czytałem na forum rozumiem że jako "wartość przedmiotu sporu" wpisuję właśnie połowę ich majątku (czyli powiedzmy że mieli dom i samochód o łącznej wartości 300 000 - wpisuję 150 000).
Ale w dalszej części wniosku chcę napisać: "W skład współwłasności wchodzą:" I właśnie nie wiem co tutaj. Dom jest wart 200 000. Jak to ująć? "Połowa nieruchomości o wartości 200 000" czy "Połowa nieruchomości o wartości 100 000"? Może po prostu "Nieruchomość o wartości 200 000'?

Będę wdzięczny za pomoc.
M.Wo. jest off-line  
01-09-2013, 19:16  
Juliusz 1,2,3
Użytkownik
 
Posty: 77
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

1. Przy sprawach o tak znacznej wartości stanowczo zachęcam do "wynajęcia" do jej prowadzenia - dobrego - adwokata lub radcy prawnego.

Często porównuje sprawy prawne do medycznych: oczywiście czasem udaje się samemu skutecznie wyleczyć domowymi sposobami zapalenie płuc lub samemu nastawić sobie złamaną nogę, ale jest to bardzo ryzykowne.

2. Zob. też mój wpis w podobnej sprawie:
http://forumprawne.org/prawo-spadkow...38-spadek.html
Juliusz 1,2,3 jest off-line  
02-09-2013, 08:45  
M.Wo.
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Niestety nie mogę wynająć adwokata, podane sumy są tylko przykładowe. Samo złożenie wniosku jest dla mnie dużym wydatkiem, dlatego chciałbym go jak najlepiej zredagować.
Będę wdzięczny za radę.
M.Wo. jest off-line  
02-09-2013, 09:06  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Napisz to tak, żeby sąd zrozumiał o co ci chodzi.
Wnoszę o ustalenie, że w skład spadku po Janie K. wchodzi:
- 1/2 udziału w nieruchomości ..........., która to nieruchomość do chwili śmierci spadkodawcy stanowiła wspólność ustawową małżeńską Jana i Mari K. Wartość 1/2 udziału wynosi .......
(albo odpuścić sobie to zdanie o współwłasności małżeńskiej bo i tak będzie to wynikało z odpisu z KW, jeżeli jeszcze nie dokonaliście zmian w KW). Wartość całej nieruchomości podajesz, gdy jako dowód załączasz np. wycenę całego mieszkania przez biegłego np. "Wartość 1/2 udziału w nieruchomości wynosi 100.000zł zgodnie z wyceną całej nieruchomości z dnia ......,ustaloną przez biegłego ...., gdzie wartość ta określona została na kwotę 200.000zł."
eol12 jest off-line  
02-09-2013, 09:25  
M.Wo.
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Dziękuję, właśnie o taki konkret mi chodziło.
Jeszcze jedno pytanie: Jeśli złożę wniosek i w trakcie postępowania jeden z czterech jego uczestników, lub sąd, będzie chciał powołać rzeczoznawcę, to kto ponosi jego koszty?
M.Wo. jest off-line  
02-09-2013, 09:35  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.261
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Sąd zapewne rozłoży te koszty na wszystkich uczestników.
eol12 jest off-line  
02-09-2013, 09:39  
M.Wo.
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Jeszcze raz dziękuję.
M.Wo. jest off-line  
03-09-2013, 21:57  
Juliusz 1,2,3
Użytkownik
 
Posty: 77
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

1. Jestem dosc krytyczny co do fachowosci i sumiennosci wielu adwokatow i radcow prawnych (podobnie tez lekarzy, nauczycieli itd.).

Ale czy dlatego, ze niejeden lekarz zle wykonal operacje pacjenta, naprawde warto probowac samemu wyciac sobie wyrostek? Nawet jesli sie to uda, moze przy okazji dojsc np. do zakazenia.

2. Dlatego, zanim sie Pan zdecyduje na samodzielne prowadzenie sprawy zniesienia wspolwlasnosci, proponuje, aby poczytal Pan najpierw w Necie o kilku kwestiach, co pozwoli Panu nieco uswiadomic sobie zlozonosc takiego postepowania i swiadomie podjac decyzje:
a) co to jest zasada kontradyktoryjnosci postepowania cywilnego i jakie ma praktyczne skutki dla stron takiego postepowania?
b) co to jest zasada prekluzji dowodow i jakie ma praktyczne skutki dla stron takiego postepowania?
c) co to jest zasada prekluzji zarzutow apelacyjnych i jakie ma praktyczne skutki dla stron takiego postepowania?
d) jakies 3 orzeczenia SN w podobnych sprawach (sa dostepne w Necie), w ktorych znajdzie Pan opis przykladowego przebiegu takich postepowan z roznymi szczegolami.

3. Warto tez, aby wybral sie Pan - jako publicznosc - na 2-3 rozprawy w podobnych sprawach do sadow obu instancji (sa jawne) - przyjrzal sie ich przebiegowi, porozmawial ze stronami procesujacymi sie i wyciagnal takie lub inne wnioski.

4. Proponuje rowniez, aby wyobrazil Pan sobie jeden z mozliwych scenariuszy przebiegu sprawy.
... mija 3 lata, jak sprawa sie juz toczy, a SN wlasnie oddalil skarge kasacyjna drugiego wspolwlasciciela na postanowienie sadu II instacji o zniesieniu wspolwlasnosci przez sprzedaz wspolnej nieruchomosci.
Po kolejnym roku komornik oglasza licytacje, ale nikt chetny sie na nia nie zglasza, bo w dom mieszkaja "lokatorzy" - wspolwlasciciele.

5. I dopiero wówczas proponuje podjac bardziej swiadoma decyzje.

6. "Wynajecie" dobrego prawnika tez nie zagwarantuje Panu na 100% bezblednego i optymalnego (kosztowo, czasowo i w sensie wyniku) przeprowadzenia postepowania (bo kazdy jest omylny), ale bardzo zwiekszy Pana szanse na optymalne zakonczenie sprawy.

7. Szczegolnie, jesli umowi sie Pan z prawnikiem na wynagrodzenie, ktorego wieksza czesc bedzie stanowic tzw. prowizja od sukcesu, do czego zachecam.
Tym bardziej, jeśli nie ma Pan – jak Pan pisze - gotowki na wynagr. prawnika
- vide moj post w podobnej kwestii tutaj: http://forumprawne.org/prawo-nieruch...ml#post2433627
Juliusz 1,2,3 jest off-line  
03-09-2013, 22:39  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.011
Domyślnie RE: Jak pisać wniosek o zniesienie współwłasności?

Panie Juliuszu zgadzam się z panem. Ale....jako wolontariusze jesteśmy od tego by ukierunkować, podszepnąć, przybliżyć "czarną magię" jaką jest prawo dla ogółu Polek i Polaków. Forum odwiedzają różni ludzie, w tym skrajnie ubodzy. Zachęcam do używania bardziej potocznego "języka" i w daleko idącym skrócie. Odnoszenia się do meritum.
korf jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wniosek do sądu o zniesienie współwłasności (odpowiedzi: 1) Witam. Składając wniosek do sądu o zniesienie współwłasności mieszkania ważne było czy wniosek jest zgodny czy też nie. Jeśli zgodny opłata 300zł,...
§ wniosek o zniesienie współwłasności (odpowiedzi: 16) Proszę o informację czy w sytuacji kiedy złożyłam do sądu wniosek o zniesienie wspłówłasności poprzez podział z data np. 5 styczeń 2012, natomiast...
§ Wniosek o zniesienie współwłasności (odpowiedzi: 1) Roszczenie o zwrot wartości nakładów poczynionych przez jednego ze współwłaścicieli na nieruchomość wspólną przysługuje przeciwko osobom, które były...
§ Wniosek o zniesienie współwłasności. (odpowiedzi: 5) Musze napisać wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości. Chcę aby to nastąpiło przez fizyczny podział. W związku z tym czy muszę przedstawić...
§ wniosek do sądu o zniesienie współwłasności (odpowiedzi: 1) Witam! Zwracam się z ogromną prośbą...muszę złożyć wniosek do sądu o zniesienie współwłasności, a nie wiem jak się tego typu pismo pisze. Sprawa...
§ Czy wniosek do sądu o zniesienie współwłasności poprzez podział rzeczy wspólnej... (odpowiedzi: 1) ...zablokuje możliwość zbycia udziału w tej rzeczy wspólnej (działce) przez jednego z współwłaścicieli ? Spadek (działka i mieszkanie) nabyty na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:24.