Dziedziczenie długów po ojcu - Forum Prawne

 

Dziedziczenie długów po ojcu

Mam 22 lata (jeszcze jestem studentem dziennym). Moj rodzice są po rozwodzie około 15 lat temu. Wychowała mnie mama. Ojciec nie utrzymywał ze mną kontaktu-> wiem że mam przyrodniego brata z ojca teraz ma kilka ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
09-09-2013, 21:31  
The_Esteban
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Dziedziczenie długów po ojcu

Mam 22 lata (jeszcze jestem studentem dziennym).
Moj rodzice są po rozwodzie około 15 lat temu. Wychowała mnie mama. Ojciec nie utrzymywał ze mną kontaktu-> wiem że mam przyrodniego brata z ojca teraz ma kilka lat to dziecko.

Mój ojciec nabrał kredytów pod nieruchomości swoich rodziców zainwestował w firmę swojej konkubiny.
Kredytów tych nie spłacali i majątek została zlicytowany przez komornika. Problem polega na tym że licytacja komornicza nie pokryła całości długów ( wiem od osób trzecich). Ponadto na emeryturę jego rodziców wszedł komornik.

Z ojcem ani dziadkami nie utrzymuje kontaktu ani nie znam nikogo z jego rodziny - nie wiem gdzie mieszka i czy jest w Polsce czy zagranicą.
Alimenty płacili dziadkowie lecz teraz alimentów nie otrzymuję od 2 lat w ubiegłych latach były nieregularnie i również było wobec niego wszczęte postępowanie komornicze w tej sprawie przed kilkoma laty.

Po przeszukaniu forum odnalazłem liczne informacje iż mam 6 miesięcy od momentu jego ew. śmierci na to by się zrzec jego majątku żeby nie odziedziczyć ewentualnych długów itp. Sąd wysyła powiadomienie o jego śmierci. No a co w sytuacji jeśli ja nie będę miał stałego adresu zameldowania lub będę za granicą ?

1. Pytanie jak niby mam dowiedzieć się o jego śmierci skoro nie mam z nim kontaktu ani z jego rodziną i jest to dla mnie zupełnie obcy człowiek. Czy jest możliwość zabezpieczyć się przed tym teraz ? np; składając jakieś oświadczenie - wydziedziczyć ? , zmienić nazwisko cokolwiek ?
Podobno miało się zmienić prawo w tej materii ? ( tak słyszałem ).

żeby nie tworzyć osobnego wątku w innym dziale -> to zapytam bo sprawa jest powiązana
2. Jak już wspominałem ojciec ma ze swoją konkubiną syna. Jest to mój przyrodni brat. W efekcie problemów finansowych ojciec rozstał się z konkubiną i po stracie majątku i dachu nad głową nie ma jak płacić jej alimenty. Więc chyba jest takie ryzyko że konkubina poda go o alimenty dla tamtego dziecka a on poda mnie o alimenty żebym jemu płacił. I czy mogę temu przeciwdziałać ?

3. Czy w przyszłości będę musiał np; płacić za ojca leczenie leki i go utrzymywać albo dać mu dach nad głową ?

Boję się że będę musiał spłacać nie swoje długi i utrzymywać obcego ojca który nigdy nie chciał mnie znać i nieswojego dzieciaka w przyszłości.

Proszę o pomoc i przepraszam za tak obszerny post.
Wszelkie szczegóły postaram się wyjaśnić jeśli coś jest niejasne.

Pozdrawiam
The_Esteban jest off-line  
10-09-2013, 07:52  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Dziedziczenie długów po ojcu

1. Będziesz miał 6 m-cy czasu na odrzucenie spadku ale nie od śmierci ojca tylko od momentu dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku (czyli od dnia gdy dowiesz się, że ojciec nie żyje). Kwestia dowiedzenia przed sądem, że nie wiedziałeś wcześniej.
2. Ojciec może wystąpić o alimenty od ciebie. Na razie jednak to ojciec ma zasądzone alimenty na ciebie, ty się uczysz, sam nie zarabiasz więc nie miałbyś z czego ojcu płacić. Kiedyś w przyszłości - jeżeli ojciec wystąpi o alimenty od ciebie, możesz się powoływać w sądzie na to, że ojciec na ciebie alimentów nie płacił (pomimo że powinien), miał komornika z tego powodu a więc płacenie przez ciebie alimentów na niego byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego (poszukaj w części forum dot. prawa rodzinnego wątków na ten temat).
3. To zależy w jakiej ty będziesz sytuacji finansowej a w jakiej on. Pamiętaj, że ojciec ma dwóch synów , nie jednego a wiec obowiązek alimentacyjny będzie obciążał (jeżeli już) was dwóch.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziedziczenie po ojcu (odpowiedzi: 4) Witam to mój pierwszy post jednakże jestm czestym gościem na tym forum. Szukałem i nie znalazłem dokłednie takiej sytuacji jak moja więc pytam. ...
§ dziedziczenie długów po ojcu (odpowiedzi: 3) Witam Samotnie wychowuję dziecko (l. 7) i nigdy nie byłam w związku małżeńskim z Jego ojcem. Ojciec ma sporo długów i boję się, że w przypadku...
§ Dziedziczenie długów po ojcu. (odpowiedzi: 4) Witam, ojciec zadłużył się i umarł. Jak dziedziczę ten dług skoro ma żonę? I czy ona umrze, i ja zrzeknę się spadku, moje dzieci się zrzekną, to czy...
§ Dziedziczenie po ojcu. (odpowiedzi: 2) Moi rodzice rozwiedli się jakiś czas temu. Mieszkam z mamą w bloku, natomiast tata posiada dużą działkę z domem. Miał ją przepisać na mnie, ale tego...
§ Dziedziczenie po ojcu (odpowiedzi: 1) Witam! Sprawa dotyczy mojego ojca, który został dajmy na to pominięty (jeśli można tak to ująć) w dziedziczeniu własności po swoim ojcu. A...
§ dziedziczenie długu po ojcu (odpowiedzi: 3) Witam! Dziś dostałam kolejny telegram bez żadnych danych nadawcy(okazało się, że z firmy windykacyjnej). Czy jest jakaś możliwość, abym nie musiała...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:07.