Smierć Babci - zachowek - spadek. - Forum Prawne

 

Smierć Babci - zachowek - spadek.

Witam Serdecznie Wszystkich. 18 lat temu zmarł mój dziadek, 28 czerwca br. zmarła moja Babcia. Mieli oni czwórkę dzieci: 3 córki, jeden syn (mój ŚP Tato który zmarł w kwietniu 2013r.). Jedna z córek: Maria ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
26-09-2013, 16:24  
rf1978
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Smierć Babci - zachowek - spadek.

Witam Serdecznie Wszystkich.
18 lat temu zmarł mój dziadek, 28 czerwca br. zmarła moja Babcia. Mieli oni czwórkę dzieci: 3 córki, jeden syn (mój ŚP Tato który zmarł w kwietniu 2013r.). Jedna z córek: Maria cały czas mieszkała z ojcami na gospodarce. Tydzień temu przyjechała w odwiedziny do mnie ze swoją siostrą Zofią i pokazały Testament Babci spisany 30 kwietnia 2009 roku w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i dwóch świadków. Wynikało z niego że całość majątku tj. budynki gosp, pole: 2.37 ha ŚP. Babcia zapisała na swoją córkę Marię. Córka Maria pokazując mi i bratu ten Testament powiedziała że niedługo w Sądzie odbędzie się rozprawa i czy przyjedziemy na nią, i czy może na nas liczyć bo powiedziała że jako że nasz Tato już nie żyje to przechodzi to teraz na nas (a gdy zapytaliśmy czy nasza mama też coś dziedziczy, to powiedziały że jej to nie dotyczy,?) . Domyślamy się że chce to wszystko przeprowadzić na siebie i liczy na to, że się spiszemy. i teraz w/z z tym mam kilka pytań:

1. Czy można podważyć ten Testament, bo nie wierzę że Babcia pominęła by Tatę, który wybudował ten dom gdzie wszyscy razem mieszkali, pytałem też siostrę Taty - Krystynę którą także Babcia pominęła w Testamencie czy coś wie o tym Testamencie to powiedziała że nie wie, dziwne bardzo. Świadkami w tym Testamencie sa sąsiedzi, a Kierownik USC to znajoma mojej cioci Zofii która tam pracowała przez ok 30 lat. Czy Testament ma jakąś ważność. Słyszałem też że po śmierci Dziadka nie przeprowadzili tego wszystkiego na ŚP. Babcię – jeśli by tak było to domyślam się że ten Testament jest nieważny?.
2. Co będzie jak się nie stawimy na tą rozprawę?
3. Co będzie jak się z bratem i ciocią Krystyną nie spiszemy z tego?, siostra Zofia napewno się spisze na rzecz Marii.
4. Czy możemy zaproponować cioci Marii żeby mi, bratu i siostrze Krystynie dała kawałek pola?, my sobie opłacimy geodetę i podzielimy to pole na działki.
5. Czy to prawda że moją mamę to nie dotyczy ?, czyli że nie dziedziczy po ŚP. naszym Tacie tak jak ja i mój brat.
rf1978 jest off-line  
27-09-2013, 08:23  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Smierć Babci - zachowek - spadek.

Rozumiem, że spadek po dziadku i babci to gospodarstwo rolne. Dziadek zmarł przed 2001r. a więc wówczas obowiązywały specjalne zasady do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Nie wiem czy twój tato był uprawniony do dziedziczenia gospodarstwa rolnego (praca na gospodarstwie, wykształcenie rolnicze). W każdym bądź razie spadkiem po babci jest jej udział 1/2 w tym gospodarstwie oraz to co ona odziedziczyła ze spadku po dziadku. I tym tylko mogła w testamencie rozporządzać. Na pewno potrzebne będzie również postępowanie spadkowe po dziadku.
Musisz się najpierw poważnie zastanowić, czy chcesz walczyć o spadek (czyli podważać testament) czy wolisz potem powalczyć o zachowek. Jeżeli babcia nie wydziedziczyła ciebie i brata w testamencie - to masz takie roszczenie do cioci. Właściwie to lepiej, że twoja babcia nie ujęła taty w testamencie, tato zmarł przed babcią czyli nie dożył otwarcia spadku, a więc nawet gdyby był ujęty w testamencie, to by nie dziedziczył.

Dla mnie testament jest sporządzony prawidłowo.
Art. 951 § 1 KC. Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

Jedyne co możesz zrobić, to sprawdzić czy w gminie był sporządzony w 2009r. ten protokół czyli czy faktycznie babcia sporządziła testament w 2009r.

Tylko ty i twój brat należycie do ustawowych spadkobierców babci (gdyby tato zmarł po babci uczestnikiem sprawy byłaby też wasza mama jako spadkobierca taty). Jeżeli nie stawicie się na sprawę to najprawdopodobniej sąd uzna ten testament za ważny. Jeżeli dostaniecie wezwanie (a nie tylko powiadomienie) na sprawę, to w przypadku waszej nieobecności będzie wyznaczony kolejny termin sprawy. I o to cioci chodziło, gdy pytała czy może na was liczyć.
Nie ma takiego pojęcia prawnego jak "spisanie się". Jeżeli zakwestionujecie testament, to po prostu sprawa potrwa trochę dłużej. Jakie mogą być przyczyny zakwestionowania testamentu? http://forumprawne.org/prawo-spadkow...-testamet.html
eol12 jest off-line  
27-09-2013, 15:35  
rf1978
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Smierć Babci - zachowek - spadek.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak jak Pani napisała chodzi o gospodarstwo rolne. Będę jeszcze chciał sprawdzić księgę wieczystą tej nieruchomości. Jeśli sie okaże że po śmierci Dziadka zrobili porządek i przeprowadzili to na Babcię to jaka wysokość zachowku należy się mi i bratu ?.
rf1978 jest off-line  
27-09-2013, 15:37  
rf1978
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Smierć Babci - zachowek - spadek.

Zapomniałem jeszcze zapytać, czy mogę domagać się od Ciotki żeby mi i bratu dała kawałek ziemiii w ramach tego zachowku, czy chodzi tutaj tylko i wyłącznie o spłacenie czyli zachowek jako forma pieniężna?.
rf1978 jest off-line  
29-09-2013, 17:24  
rf1978
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Smierć Babci - zachowek - spadek.

Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe pytania.
rf1978 jest off-line  
30-09-2013, 07:06  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Smierć Babci - zachowek - spadek.

Zachowek to 1/2 (lub 2/3 jeżeli uprawniony jest nieletni lub trwale niezdolny do pracy) tego udziału, który by dziedziczył ustawowo. Jeżeli ty, brat lub wasz ojciec otrzymaliście od babci jakieś darowizny, ciotka może się domagać odliczenia ich od zachowku.
Zachowek to jest zawsze roszczenie pieniężne. Nie możesz się domagać kawałka ziemi zamiast pieniędzy, ale ciotka może wam to sama zaproponować.
eol12 jest off-line  
30-09-2013, 14:52  
rf1978
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Smierć Babci - zachowek - spadek.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
rf1978 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek/zachowek po babci (odpowiedzi: 3) Postaram sie opisac sytuacje w miare dokladnie. Babcia miala lokatorskie prawo do lokalu, byla czlonkiem spoldzielni mieszkaniowej. 7 lat temu...
§ spadek po babci a zachowek dla ciotki (odpowiedzi: 6) Witam. w 2011 roku zmarła moja babcia, z którą mieszkałam całe życie była ona włascicielem mieszkania wraz z jej mężem moim dziadkiem, który zmarł...
§ Spadek po babci i zachowek (odpowiedzi: 3) Witam! Chciałabym poradzić się w sprawie spadku po babci, który mam uzyskać. Babcia jeszcze żyje chodź jest słaba o zdrowiu. (83 lata) Jest wdową i...
§ Smierć Ojca, a Spadek po Babci (odpowiedzi: 1) Dzień Dobry. Problem opisze: Mieszkam z rodzicami rodzeństwem i babcią w rodzinnym domu X. Po pewnym czasie wyprowadzamy sie, w...
§ Spadek po babci a zachowek dla jej córki (odpowiedzi: 1) Witam. Zwracam się z prośbą o poradę. Dwa lata temu zmarł mój tato, któremu wcześniej w testamencie babcia przepisała cały swój majątek. Po śmierci...
§ żyjąca babci i tata a spadek lub zachowek (odpowiedzi: 6) Witam opisze sytuacje :babcia (mama mojego taty)oraz jej siostra czyli moja ciocia odziedziczyli po swoich rodzicach ziemię z domkiem ,po śmierci...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:11.