Podział majątku wspólnego i dział spadku, a niedopuszczalność zniesienia współwłasnoś - Forum Prawne

 

Podział majątku wspólnego i dział spadku, a niedopuszczalność zniesienia współwłasnoś

Szanowni Państwo, Proszę o Wasze zdanie w takim kazusie: Alicja i Bogdan są małżeństwem i pozostają w małżeńskiej wspólności majątkowej. Mają 3 synów. W skład majątku wspólnego małżonków wchodzi nieruchomość. Alicja umiera. Następuje stwierdzenie nabycia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
04-10-2013, 17:45  
mich_nicki
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Podział majątku wspólnego i dział spadku, a niedopuszczalność zniesienia współwłasnoś

Szanowni Państwo,

Proszę o Wasze zdanie w takim kazusie:

Alicja i Bogdan są małżeństwem i pozostają w małżeńskiej wspólności majątkowej. Mają 3 synów. W skład majątku wspólnego małżonków wchodzi nieruchomość.

Alicja umiera.
Następuje stwierdzenie nabycia spadku; dziedziczą:
- mąż Bogdan - w 1/4 części,
- syn Cyryl - w 1/4 części,
- syn Damian - w 1/4 części,
- syn Emil - w 1/4 części.

Po śmierci Alicji wdowiec Bogdan, zawiera ze swoim synem Cyrylem i jego żoną Celiną w formie aktu notarialnego umowę o dożywocie, w której przenosi udział w wysokości 5/8 części w prawie własności nieruchomości.
Wdowiec Bogdan umiera.

Prawo własności do nieruchomości wygląda zatem tak:
1. małżeństwo Cyryl i Celina - 5/8 części w prawie własności,
2. syn Cyryl - 1/8 części w prawie własności,
3. syn Damian - 1/8 części w prawie własności,
4. syn Emil - 1/8 części w prawie własności.

I teraz małżeństwo Cyryla i Celiny chce, aby cała nieruchomość była ich własnością.

Należy zatem złożyć wniosek o podział majątku wspólnego Alicji i Bogdana oraz o dział spadku po Alicji wnosząc o:
1. ustalenie, że w skład majątku wchodziła nieruchomość,
2. ustalenie, że udziały małżonków w majątku wspólnym były równe,
3. ustalenie, że w skład spadku po Alicji wchodził udział w wysokości 1/2 w prawie własności nieruchomości opisanej w pkt 1,
4. ustalenie, że spadek po Alicji nabyli:
a) mąż Bogdan - w udziale wynoszącym 1/4 części,
b) syn Cyryl - w udziale wynoszącym 1/4 części,
c) syn Damian - w udziale wynoszącym 1/4 części,
d) syn Emil - w udziale wynoszącym 1/4 części,

5. ustalenie, że udziały stron w prawie własności nieruchomości opisanej w punkcie 1 wniosku wynoszą:
a) Cyryl i Celina - 5/8 części w prawie własności,
b) Cyryl - 1/8 części w prawie własności,
c) Damian - 1/8 części w prawie własności,
d) Emil - 1/8 części w prawie własności,
6. dokonanie działu spadku po Alinie, w ten sposób, że udziały Damiana i Emila po 1/8 części w prawie własności nieruchomości każdy, przyznać wnioskodawcom na zasadach małżeńskiej wspólności majątkowej.
7. dalsze wnioski (np. spłaty, nakłady, koszty post, etc).

Chciałbym się dowiedzieć, czy poprawnie wskazuję co należy ustalić i podzielić. W takim wypadku nie mam swobody i nie mogę wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności, tylko muszę wystąpić z wnioskiem o podział majątku i dział spadku?

To co zastanawia to zasadność ujęcia w akcie notarialnym udziału w nieruchomości wynoszącego 5/8 części w prawie własności nieruchomości - czy to nie było zbyt szybko, tzn. najpierw powinien być dokonany podział majątku (ustalający np. równe udziały) a następnie dopiero powinno nastąpić przeniesienie udziału w nieruchomości 1/2 + (1/4 z 1/2)= 5/8?
mich_nicki jest off-line  
17-10-2013, 20:23  
Minato0911
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego i dział spadku, a niedopuszczalność zniesienia współwła

Cytat:
W takim wypadku nie mam swobody i nie mogę wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności, tylko muszę wystąpić z wnioskiem o podział majątku i dział spadku?
Mam na początek pytanie, dlaczego nie wnosić po prostu o zniesienie współwłasności nieruchomości?
Jeżeli wpisy w Księdze Wieczystej są aktualne to właścicielami nie są wszyscy spadkobiercy po Alicji.
Sprawy o podział majątku też nie warto zakładać, chyba że chcecie aby ustalono nierówne udziały na stronę Bogdana, wtedy ta nieruchomość nie będzie podzielona 1/2 Bogdanowi, a 1/2 Alicji, ale to tylko jeżeli jest jakiś zaciekły spór między Cyrylem i Celiną, a Damianem i Emilem
Poza tym czy ta 1/2 w nieruchomości stanowiła cały spadek po Alicji czy może było coś jeszcze, bo jak coś jeszcze to tu lepiej zwykłą sprawę o zniesienie współwłasności wnieść (opłata 1.000zł - sporne zniesienie współwłasności):
- Wnioskodawcy: Cyryl i Celina
- Uczestnicy: Emil i Damian

Jak już wspomniałem jeżeli wpisy w Księdze Wieczystej są aktualne to właścicielami działki są następujące osoby w następujących udziałach:
- Cyryl - 7/16
- Celina - 5/16
- Damian - 1/8 (2/16)
- Emil - 1/8 (2/16)
Tak przynajmniej być powinno, a to z powodu tego udziału przekazanego przez Bogdana, który jeżeli był przekazany małżonkom to wszedł do majątku wspólnego w udziałach równych.

Wnioskodawcami powinni być - Cyryl i Celina
Uczestnicy to - Damian i Emil

Jeżeli wnioskodawcy mają przejąć tą nieruchomość na współwłasność do majątku wspólnego, to trzeba ustalić w jakich udziałach, czy 1/2 dla Cyryla i Celiny, czy 9/16 dla Cyryla i 7/16 dla Celiny (bo to przy ewentualnych spłatach byłoby ważne, chyba że było by to dokonane zgodnie o czym wspomnę później)

Wniosek:
1. wnosimy o przyznanie wnioskodawcom na współwłasność nieruchomości (opis) ze spłatą na rzecz uczestników;
2. przedstawić szacowaną przez siebie wartość nieruchomości (jeżeli nie będzie kwestionowana ze strony uczestników to połowa sukcesu, bo wystarczy zaproponować każdemu spłatę w wysokości ich udziałów, tj. po 1/8 dla każdego);
3. w razie braku sprzeciwu co do wniosku ze strony uczestników wnosimy o uznanie przez Sąd w orzeczeniu kończącym, że nastąpiło zgodne zniesienie współwłasności i ponowne rozliczenie opłaty od wniosku (zgodny wniosek o zniesienie współwłasności jest "tańszy")
4. w razie kwestionowania wartości nieruchomości przez uczestników wnosimy o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego ds. szacowania wartości nieruchomości na okoliczność ustalenia wartości nieruchomości;
5. (w razie dużego sporu) wnosimy o obciążenie kosztami opinii uczestników jeżeli wskazana przez biegłego w opinii wartość będzie w znacznym stopniu zbliżona do wartości wskazanej przez wnioskodawców.

To właściwie powinno wystarczyć, życzę aby nie było dużego sporu i aby pierwsze 2 w/w punkty wystarczyły do zakończenia sprawy. Można też to zrobić poza Sądem po prostu proponując uczestnikom spłatę za ich udziały, a przeniesienia własności dokonać przed notariuszem.
Mam nadzieję że to pomoże.
Minato0911 jest off-line  
17-10-2013, 20:27  
Minato0911
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego i dział spadku, a niedopuszczalność zniesienia współwła

Cytat:
To co zastanawia to zasadność ujęcia w akcie notarialnym udziału w nieruchomości wynoszącego 5/8 części w prawie własności nieruchomości - czy to nie było zbyt szybko, tzn. najpierw powinien być dokonany podział majątku (ustalający np. równe udziały) a następnie dopiero powinno nastąpić przeniesienie udziału w nieruchomości 1/2 + (1/4 z 1/2)= 5/8?
To pewnie dlatego, że nie było wcześniej żadnej umowy o podziale majątku która ustanawiałaby nierówne udziały (może to być umowa notarialna małżonków), ale to nie jest przeszkoda, żeby Sąd uznał nierówne udziały, tylko, że jak jeden z małżonków żyje, to wniosek powinien wyjść raczej od niego.
Jeżeli nie było umowy o podziale majątku małżeńskiego, ani Sąd o tym nie rozstrzygał to zgodnie z przyjętą praktyką i obowiązującym prawem jest domniemanie równych udziałów.
Pozdrawiam.
Minato0911 jest off-line  
18-10-2013, 16:09  
Minato0911
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego i dział spadku, a niedopuszczalność zniesienia współwła

Chciałbym sprostować pewną informację udzieloną w odpowiedzi, a mianowicie po konsultacji ze znajomą w pracy ustaliłem, że mój opis byłby w pełni właściwy w przypadku gdyby Bogdan, czyli małżonek spadkodawczyni nie żył, lecz jeżeli wciąż żyje to powinna być sprawa o dział spadku i zniesienie współwłasności, a Bogdan powinien być jej uczestnikiem.

Moja pomyłka we wcześniejszym poście wynikała z logicznego toku myślenia, lecz niestety ustawodawca nie zawsze jest logiczny.

W takim przypadku póki małżonek żyje to jest jedyną osobą mogącą wnosić o ustalenie nierównych udziałów (jak w sprawie o podział majątku), póki tego nie robi jest domniemanie równych udziałów, ale powinien być uczestnikiem sprawy o dział spadku i zniesienie współwłasności właśnie ze względu na wskazany wcześniej ewentualny wniosek, mimo iż jego nie dotyczy już samo zniesienie współwłasności, gdyż współwłaścicielem nie jest, ale jeżeli sąd orzeknie nierówne udziały to masa spadkowa będzie inna.
AHA, jeszcze co do nierównych udziałów, może o to wnieść tylko małżonek, nie mogą tego zrobić dzieci, ani inni krewni.
Minato0911 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział majątku wspólnego, nakłady na majątek wspólny, darowizna (odpowiedzi: 31) Kilka miesięcy po slubie sfinansowalismy wykup mieszkania teściów. My mieszkalismy w tym mieszkaniu, dalismy pieniądze na wykup mieszkania po...
§ Błąd w akcie notarialnym o dział spadku i zniesienia współwłasności nioeruchomości (odpowiedzi: 6) Witam po krótce przedstawię sytuację w jakiej się znalazłem. Jakiś 2 miesiące temu dokonałem podziału działki na której znajduje się dom mojej mamy w...
§ podział majątku wspólnego a naruszenie posiadania - wspólne mieszkanie (odpowiedzi: 2) Witam. jestem nowa na forum, chociaż po sądach biegam juz trzy lata. Jestem w trakcie sprawy o podział majątku wspólnego. Na jednej z ostatnich...
§ Podział majątku wspólnego w zakresie OFE + rozszerzenie majątku wspólnego (odpowiedzi: 9) Ponieważ ostanio myślałem nad zabezpieczeniem mojej żony na wypadek gdyby mnie zabrakło, chciałem zapytać czy jest możliwość spisania intercyzy w...
§ Podział majątku wspólnego przy śmierci pierwszego współmałżonka (odpowiedzi: 3) Witam, na początku postaram się opisać sytuację: 1. 2 dni temu zmarł mój ojciec, moja mama nadal żyje 2. moi rodzice pozostawali w związku...
§ podział majątku wspólnego i dział spadku a zniesienie wspólwasności (odpowiedzi: 2) Witam, jest następująca sytuacja: zmarł ojciec, a spadek po nim wynoszący 1/2 w lokalu mieszkalnym i dwóch działkach nabyli w częściach równych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:50.