spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków - Forum Prawne

 

spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Piszę do was z zapytaniem, być może ktoś spośród was mi pomoże. Jestem w trakcie dziedziczenia spadku, będziemy wspólnie z pozostałymi przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza (4 osoby do spadku). W spadku jest nieruchomość oraz niestety ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:

  • § akt notarialny,uniewaznienie a...
    Witam i z góry dziekuje za pomoc w Ubieglym roku we wrzesniu dziadkowie od mojej narzeczonej przepisali jej...
  • § Uwłaszczenie
    Czy uwłaszczenie można zrobić na osobę która zmarła w 1985 r i na dzień wejścia ustawy z 71 r.nie była...
  • § Zwrot wyegzekwowanej należnośc...
    Witam, Opiszę sytuację. W stosunku do mojej nieletniej córki 6 Lat. Prowadzona jest egzekucja komornicza - córka...

Odpowiedz
 
21-10-2013, 22:22  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Piszę do was z zapytaniem, być może ktoś spośród was mi pomoże.
Jestem w trakcie dziedziczenia spadku, będziemy wspólnie z pozostałymi przyjmować z dobrodziejstwem inwentarza (4 osoby do spadku).
W spadku jest nieruchomość oraz niestety długi.
Zmarły nie zostawił testamentu.
Ze wstępnego rozeznania i wyliczenia okazuje się, że aktywa są wyższe od długów, nie będzie dużego zysku, ale zawsze coś na plusie.
Jeszcze nie jesteśmy "właścicielami" (nie przyjęliśmy jeszcze spadku), a już zaczęły się z nami kontaktować banki w celu omówienia spłat zadłużenia.
Moje pytania są następujące:

1) Czy przyjmując długi z dobrodziejstwem inwentarza i nie podpisując z bankiem żadnej umowy, ugody, nadal stroną dla banku jest zmarły i jego nieruchomość, czy również już mój majątek, moja umowa o pracę itd?? Słyszałem, że jak nie podpisze się dokumentów z bankiem, jako spadkobierca, wówczas bank zaspokaja się z majątku, który pozostał po zmarłym do wysokości "inwentarza"??
Jestem już po rozmowie z prawnikiem, ale nic takiego mi nie powiedział, a o takiej sytuacji dowiedziałem się wczoraj i nie wiem, czy to prawda?
2) Jeśli zdanie powyżej nie ma racji bytu, to bank może decydować samodzielnie - poprzez komornika, z którego ze spadkobierców ma zaspokoić swoje roszczenie? Czy może jest tak, że komornik w pierwszym rzędzie decyduje o sprzedaży nieruchomości po zmarłym, gdyż żaden ze spadkobierców nie podjął się spłacenia pozostałych spadkobierców, czyli w sumie solidarnie odpowiadają za długi?
3) Może jest tak, że komornik sam "sprawdza", kto ile zarabia i postanawia, że dług będzie ściągać ze spadkobiercy A, a później ten spadkobierca A, musi samodzielnie rozliczać się z pozostałymi spadkobiercami?
4) Czy w przypadku, gdy spadkobiercy nie dojdą do porozumienia co do podziału spadku, można określić to sądownie i wówczas, jeśli któryś ze spadkobierców podejmie się spłaty pozostałych, to jaki jest tryb egzekwowania, pieniędzy za "odkupienie" spadku? Czy może powiedzieć, że chce kupić, ale aktualnie nie ma pieniędzy?

Nie znalazłem na te pytania ostatecznej odpowiedzi, na forum, szukam podobnych tematów, ale każda sprawa jest inna i indywidualna.
A zanim kolejny raz pójdę do prawnika po poradę, chcę się już "uzbroić" w pewien zasób wiedzy, gdyż jak się może okazać, nie każdy prawnik zna dokładnie prawo spadkowe.

Już w tej chwili bardzo dziękuję za pomoc, w razie niejasności w powyższych kwestiach mogę spróbować zawrzeć inny opis sytuacji.
neriono jest off-line  
24-10-2013, 08:49  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Witam
Czy nikt nie jest w stanie chodź, w niektórych kwestiach mi pomóc?
Adwokaci, notariusze i komornicy, z którymi się stykałem, nie udzielili mi konkretnych porad i wskazówek.
neriono jest off-line  
25-10-2013, 08:35  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

ad1) Oczywiście nie warto podpisywać ugód z bankiem ani nawet zobowiązywać się ustnie do zapłaty długów. Kontakty z wierzycielami ograniczyć do minium - najlepiej pisemnie - wtedy nie ma miejsca na słowa których będzie się żałować.

Przyjęcie spadku następuje poprzez złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo po upływie terminu 6 miesięcy od otwarcia spadku przy braku takiego oświadczenia (przyjęcie wprost!).

Od chwili przyjęcia spadku, spadkobierca odpowiada zadługi spadkowe całym swoim majątkiem osobistym a nie tylko majątkiem spadkowym, czyli nawet ze swojego wynagrodzenia za pracę.

Wierzyciele nie muszą czekać na spieniężenie majątku spadkowego przez spadkobierców.

Poza tym ze spieniężeniem nieruchomości (przed upływem 5 lat od spadkobrania) wiąże się konieczność zapłaty podatku od dochodu (19%) co wcale nie umniejsza wartości majątku spadkowego - więc spadkobiercy mogą być o tyle procent stratni jeśli sprzedadzą nieruchomośc spadkową aby spłacić długi spadkowe.ad2) Spadkobiercy odpowiadają solidarnie za całość długu spadkowego. Bank/wierzyciel może wybrać sobie do dochodzenia długu tego spadkobiercę od którego ten dług odzyska najszybciej (największe wynagrodzenie, lokaty bankowe).

Dopiero jeśli spadkobiercy przeprowadzą tzw. dział spadku wtedy ich solidarna odpowiedzialność zostaje zniesiona i każdy spadkobierca będzie odpowadał tylko za cześć długu proporcjonalną do swojego ułamkowego udziału w spadku.

ad3) komornik nie podejmuje takich decyzji. To od wierzyciela zależy którego spadkobiercę pozwie do sądu a czasem nawet nie musi pozywać - bo bankowi wystarczy uzyskanie klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercy co odbywa się bez rozprawy sądowej.

ad4) Spłata całości długów spadkowych przed działem spadku powoduje że spłacający może żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach im przypadających - odpowiednio do ułamkowych udziałów spadkowych.

Po dziale spadku należy spłacać tylko część długów - proporcjonalną do własnego udziału spadkowego. Na przykład jesli sąd zadecyduje o przyznaniu nieruchomości jednej osobie i sąd określi że wartość nieruchomości wyczerpuje 4/5 udziału w całym spadku, wtedy ten spadkobierca (dobroinwentarzowy) musi spłacić długi spadkowe maksymalnie do 4/5 części wartości stanu czynnego całego spadku. Natomiast zasądzone przy dziale spadku spłaty/dopłaty pomiedzy spadkobiercami dotyczą maksymalnie tylko czystej wartości spadku czyli różnicy pomiędzy majątkiem a długami.

Oczywiście przy przyjęciu z dobrodziejstwem inwetarza cały czas bierze się pod uwagę ograniczenie odpowiedzialności za długi do wartości stanu czynnego spadku wykazanego w spisie inwentarza. Koszt spis inwetarza obciąża spadek więc powienien być odjęty od wartości stanu czynnego spadku w pierwszej kolejności (przed innymi długami).
Lwikar jest off-line  
27-10-2013, 21:53  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Mam jeszcze pytanie odnośnie pytania AD2, chodzi mi o dział spadku w jakim okresie od przyjęcia spadku przeprowadza się dział spadku, czy trzeba "dział" realizować poprzez złożenie wniosku w sądzie i to sąd prowadzi rozprawę i dział w tym zakresie?
Pytanie pojawia się stąd, od kiedy można solidarnie uczestniczyć w płatnościach za długi.

Aktualnie jestem bezrobotny (z jednej nie za dużej pensji, utrzymują się 4 osoby), czy w takiej sytuacji komornik (np: wybierając mnie do spłacenia długów) może zaspokoić długi z mojego majątku (nie ściągnie z pensji, bo jej nie mam), czy będzie dochodzić z pozostałych spadkobierców, lub może wówczas zacznie spieniężać masę spadkową?
neriono jest off-line  
28-10-2013, 07:08  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Mam jeszcze pytanie odnośnie pytania AD2, chodzi mi o dział spadku w jakim okresie od przyjęcia spadku przeprowadza się dział spadku, czy trzeba "dział" realizować poprzez złożenie wniosku w sądzie i to sąd prowadzi rozprawę i dział w tym zakresie?
Pytanie pojawia się stąd, od kiedy można solidarnie uczestniczyć w płatnościach za długi.
Kolejność jest nastepująca:
1. Otwarcie spadku (śmierć spadkodawcy),
(od tego momentu spadkobiercy odpowiadająza długi spadkowe tylko majątkiem ze spadku),

2. W ciągu kolejnych 6-ciu miesięcy - złożenie u notariusza oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub oświadczenia o odrzuceniu spadku, lub brak oświadczenia złożonego w terminie skutkujące przyjęciem spadku bez dobrodziejstwa inwentarza,
(od tego momentu spadkobierca który przyjął spadek odpowieda za długi spadkowe nie tylko majątkiem ze spadku ale też swoim osobistym majątkiem),

3. Stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym przez sąd na Wniosek któregoś ze spadkobierców / albo u notariusza sporządzenie protokołu poświadczenia dziedziczenia na zgodny Wniosek wszystkich spadkobierców, Jeśli przynajmniej jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza wtedy sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza przez komornika sądowego. W przypadku sporządzenia poświadczenia dziedziczenia u notariusza, to spadkobiercy sami wnioskują do sądu o sporządzenie spisu inwentarza, koszt spisu powienien obciążać majątek spadkowy (zapłaci go któryś ze spadkobierców i odejmie od wartości czynnej spadku).
(od tego momentu spadkobiercy odpowiadają solidarnie za całość długów spadkowych),

4. dział spadku dokonany przez sąd na Wniosek któregoś ze spadkobierców / albo u notariusza umowa o dział spadku między wszystkimi spadkobiercami.
(od tego momentu każdy spadkobierca odpowiada za długi spadkowe proporcjonalnie do ułamka swojego udziału otrzymanego w spadku.

Dla etapów nr 3 i 4 nie ma wyznaczonego terminu, można je przeprowadzać nawet kilkadziesiąt lat po śmierci spadkodawcy.

Można też zacząć w sądzie od etapu nr 4, wtedy sąd w toku jednej sprawy wyda też postanowienie o nabyciu spadku. To jest najlepszy sposób na szybkie pozbycie się solidarnej odpowiedzialności za długi spadkowe, a przy tym wierzyciele nie mają czasu wykorzystać solidarnej odpowiedzialności spadkobierców za długi.

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Aktualnie jestem bezrobotny (z jednej nie za dużej pensji, utrzymują się 4 osoby), czy w takiej sytuacji komornik (np: wybierając mnie do spłacenia długów) może zaspokoić długi z mojego majątku (nie ściągnie z pensji, bo jej nie mam), czy będzie dochodzić z pozostałych spadkobierców, lub może wówczas zacznie spieniężać masę spadkową?
Niestety może ze wszystkiego, to wierzyciel decyduje co komornik ma wykonać. A dlaczego nie chcesz odrzucić spadku? Ze względu na dzieci?
Lwikar jest off-line  
28-10-2013, 10:37  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

dziękuję za informację, im bardziej brniemy w temat, tym więcej problemów i niejasności.

właśnie chodzi o dzieci, bo nie wiadomo jak podejdzie do tego sąd, czy pozwoli odrzucić spadek z dzieci.
Jeszcze jedno pytanie, czy poświadczając podział spadku u notariusza pomiędzy wszystkich spadkobierców, potem przedstawiamy ten dokument wierzycielom, tak, aby domagali się od każdego ze spadkobierców tylko spłaty długi określonego w podziale notarialnym?
Decyzja o przyjęcie spadku wprost, lub z dobrodziejstwem inwentarza odbędzie się w sądzie. Potem, komornik musi dokonać spis z inwentarza i wówczas można dopiero wystąpić do notariusza o podział majątku, jeśli wszyscy sie zgadzamy, jeśli nie wówczas należy podział przeprowadzic sądownie, jaki jest okres oczekiwania na podział sądowny od momentu dokonania spisu z inwentarza?
Może jest tak, że na rozprawie o przyjęcie spadku, można wystąpić o dokonanie spisu z inwentarza i sądowny podział spadku?
Dopytuję o terminy (chociaż mniej więcej), bo jesli przyjmiemy z dobrodziejstwem inwentarza do nie chciałbym mieć sytuacji, ze zanim dojdzie do formalnego podziału "majątku (solidarna odpowiedzialnośc spadkobierców) komornik/wierzyciele np: spieniężą to co jest moim osobistym majątkiem?
neriono jest off-line  
28-10-2013, 10:40  
piotrula1311
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Ja już nic z tego nie rozumiem!!! Przecież swoim osobistym majątkiem odpowiada się wtedy, gdy przyjmuje się spadek wprost. Z waszych wypowiedzi wynika, że przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza także odpowiada się swoim majątkiem?????????? Jeśli tak, to po co wszyscy prawnicy mówią, że spadek z dobrodziejstwem jest najbezpieczniejszą formą przyjęcia spadku, że nie odpowiada się majątkiem własnym tylko spadkowym. Nic nie rozumiem, proszę o wyjaśnienie!
piotrula1311 jest off-line  
28-10-2013, 10:52  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

moim zdaniem przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza polega na tym, że odpowiadasz za długi, również swoim majątkiem, ale tylko do wysokości inwentarza.
Spadek przyjety wprost ma takie same zasady, ale odpowiadasz za wszystkie długi jakie są, przede wszystkim za te powyżej inwentarza.
Przy jednym i drugim rozwiązaniu odpowiadasz swoim majątkiem osobistym.
neriono jest off-line  
28-10-2013, 11:56  
piotrula1311
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

W takim razie poproszę o poradę, co robić w sytuacji podanej poniżej.
Moja znajoma przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłej ciotce, gdyż tak jej poradzono (nie wiedziała czy są długi- najbezpieczniejsza forma przyjęcia spadku). U notariusza dwa miesiące temu złożyła oświadczenie a za tydzień ma odbyć się sprawa w sądzie. W czwartek dostała wezwanie z baku o zapłacenie długów ciotki. Co ma zrobić moja znajoma? Czekać na rozprawę i spis inwentarza, czy od razu płacić wierzycielom ciotki. Bardzo ale to bardzo proszę o poradę, gdyż zarówno ona jak i ja do tej pory byliśmy pewni, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem wiąże się ze spłacaniem ewentualnych długów z majątku zmarłej jaki po sobie pozostawiła.
piotrula1311 jest off-line  
28-10-2013, 12:06  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Jeszcze jedno pytanie, czy poświadczając podział spadku u notariusza pomiędzy wszystkich spadkobierców, potem przedstawiamy ten dokument wierzycielom, tak, aby domagali się od każdego ze spadkobierców tylko spłaty długu określonego w podziale notarialnym?
Przy dziale spadku nie wymienia się w treści umowy wprost podziału długów. Treśc umowy dotyczy podziału stanu czynnego spadku (tylko aktywów spadku). "Podział długów" wynika natomiast z samych przepisów kodeksu cywilnego i jest proporcjonalny do ułamkowego udziału spadkowego każdego spadkobiercy po dokonaniu działu spadku.
Wystarczy że wierzycielom wyśle ten dokument (nie ksero) jeden ze spadkobierców, z adotacją że:
Niniejszym udostępniam bankowi dokument w formie aktu notarialnego (Rep. A nr xxxx/2013) umowy o dział spadku po zmarłym Janie Kowalskim (załącznik nr 1). Umowa o dział spadku znosi solidarną odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe zgodnie z art. 1034 § 2 obowiązującej ustawy kodeks cywilny.

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Decyzja o przyjęcie spadku wprost, lub z dobrodziejstwem inwentarza odbędzie się w sądzie.
Lepiej złożyć oświadczenie u notariusza i załączyć jego wypis z kancelarii notarialnej do wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Na złożenie oświadczenia jest tylko pół roku od śmierci spadkodawcy. Rozprawa sądowa o stwierdzenie nabycia spadku prawie na pewno odbędzie się dopiero po tym terminie.

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Potem, komornik musi dokonać spis z inwentarza i wówczas można dopiero wystąpić do notariusza o podział majątku, jeśli wszyscy sie zgadzamy, jeśli nie wówczas należy podział przeprowadzic sądownie, jaki jest okres oczekiwania na podział sądowny od momentu dokonania spisu z inwentarza?
Któryś ze spadkobierców może złożyć wniosek do sądu o dział spadku tuż po sporzędzeniu spisu inwentarza. Czas oczekiwania na rozprawę zależy od obciążenia sądu rejonowego sprawami. Do 8 miesięcy czasu.

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Może jest tak, że na rozprawie o przyjęcie spadku, można wystąpić o dokonanie spisu z inwentarza i sądowny podział spadku?
Nie można. Nie ma "rozprawy o przyjęcie spadku" - może być rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku.
Jeśli sąd dowie się z treści wniosku/lub na rozprawie, że przynajmniej jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy sąd ma obowiązek zaznaczyć to w stwierdzeniu nabycia spadku oraz wydać automatycznie postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza które wykonuje komornik.

Cytat:
Napisał/a neriono Zobacz post
Dopytuję o terminy (chociaż mniej więcej), bo jesli przyjmiemy z dobrodziejstwem inwentarza do nie chciałbym mieć sytuacji, ze zanim dojdzie do formalnego podziału "majątku (solidarna odpowiedzialnośc spadkobierców) komornik/wierzyciele np: spieniężą to co jest moim osobistym majątkiem?
W tym czasie mogą to zrobić, ale niekoniecznie zdążą. Jeśli po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym, od razu zawrzecie notarialną umowę o dział spadku i wierzyciele zostaną o tym szybko poinformowani - to wierzyciele nie zdążą wykorzystać solidarnej odpowiedzialności spadkobierców.
Lwikar jest off-line  
28-10-2013, 12:21  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Ja bym zaczął od takich spraw (ale to moje zdanie, nie jestem specjalistą w tym zakresie)
Pierwsza sprawa proponuję sprawdzić w bankach, jak wyglądały umowy i jaki jest dług do spłacenia - czysto informacyjnie.
Kolejna sprawa, czy kredyt/pożyczka była ubezpieczona i na jakich zasadach bank może zaspokoić swoje żądanie z zawartego ubezpieczenia na zycie między ciotką a towarzystwem ubezpieczeniowym.
Skoro złożyła oświadczenie u notariusza, to na jaką rozprawę w sądzie się wybiera? Są inni spadkobiercy?
Jeśli tak i w rodzinie są "normalne" układy, to wspólnie powinni zacząć działać w ramach spłaty długu, jeśli nie ma jednomyślności, to tak poprowadzić sprawę, aby nastapił jak najszybciej podział majątku, wówczass znajoma odpowiada za długi, ale tylko do wysokosci swojej części spadku. Wierzyciel/komornik będą mogli domagac się spłaty, ale tylko do wysokości części należnej znajomej.
Kolego Piotrula jest sporo zagadnień odnosnie spadku, generalnie proponuję poczytac na forum, jesli nie znajdziecie interesujących was informacji, wówczas załóżcie nowy temat i opiszcie wszystko dokładnie, odnosnie sytuacji spadkowej po ciotce.
neriono jest off-line  
28-10-2013, 12:32  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Cytat:
Napisał/a piotrula1311 Zobacz post
Co ma zrobić moja znajoma? Czekać na rozprawę i spis inwentarza, czy od razu płacić wierzycielom ciotki. Bardzo ale to bardzo proszę o poradę, gdyż zarówno ona jak i ja do tej pory byliśmy pewni, że przyjęcie spadku z dobrodziejstwem wiąże się ze spłacaniem ewentualnych długów z majątku zmarłej jaki po sobie pozostawiła.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem wiąże się ze spłacaniem ewentualnych długów z dowolnego majątku spadkobiercy ale ograniczonego maksymalnie kwotą wartości majątku spadkowego. Bank nie czeka na spieniężenie majątku zmarłej przez spadkobiercę.
Można bankowi odpisać:
W odpowiedzi na pismo banku z dnia ............ (załącznik), informuję że w sprawie nabycia spadku po zmarłej ......Janinie Kujawiak....., sąd nie wydał jak dotąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, o które do sądu już wnioskowałam. Z tego powodu nie mogę udowodnić swoich praw wynikających z dziedziczenia spadku po zmarłej, jak również bank nie może wymagać ode mnie spełniania obowiązków wynikających z dziedziczenia spadku po zmarłej. Podstawa prawna - art. 1027 obowiązującej ustawy kodeks cywilny.
Lwikar jest off-line  
28-10-2013, 12:36  
neriono
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Cytat:
Napisał/a Lwikar Zobacz post
Przy dziale spadku nie wymienia się w treści umowy wprost podziału długów. Treśc umowy dotyczy podziału stanu czynnego spadku (tylko aktywów spadku). "Podział długów" wynika natomiast z samych przepisów kodeksu cywilnego i jest proporcjonalny do ułamkowego udziału spadkowego każdego spadkobiercy po dokonaniu działu spadku.
Wystarczy że wierzycielom wyśle ten dokument (nie ksero) jeden ze spadkobierców, z adotacją że:
Niniejszym udostępniam bankowi dokument w formie aktu notarialnego (Rep. A nr xxxx/2013) umowy o dział spadku po zmarłym Janie Kowalskim (załącznik nr 1). Umowa o dział spadku znosi solidarną odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe zgodnie z art. 1034 § 2 obowiązującej ustawy kodeks cywilny.
Mam pytanie odnośnie powyższego, aby przeprowadzić podział aktywów spadku (bez długów), musi nastąpić jego wycena, takowa jest prowadzona przez komornika, który realizuje spis inwentarza?
Nie ma szansy na inna wycenę, przeprowadzenie spisu inwentarza może nastapić w ciągu 2-3 miesięcy od przyjęcia spadku, czy do uzyskania wyceny od komornika należy rozmawiać/negocjować z wierzycielami, czy starać się zaczekać na spis inwentarza od komornika i wówczas u notariusza przeprowadzić podział aktywów i wtedy poinformować o tym fakcie wierzycieli?
Czy w momencie jak będziemy dysponować spisem z inwentarza, jeśli jeden ze spadkobierców będzie chciał spłacić pozostałych wówczas taką umowę też zawieramy u notariusza i taki dokument przekazujemy wierzycielom?
neriono jest off-line  
28-10-2013, 12:50  
piotrula1311
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Lwikar i Neriono dziękuję ślicznie za odpowiedź. Rzeczywiście przyjęcie spadku z dobrodziejstwem, to wcale nie taka prosta sprawa!!! Tym bardziej, że moja znajoma nie dysponuje większą sumą pieniędzy, żeby teraz zaspokoić wierzycieli. Sama myślała już o zaciągnięciu kredytu, ale moim zdaniem to nie załatwi sprawy. Boję się żeby nie wpadła w spiralę zadłużeń. Myślę, że trzeba poczekać na rozprawę, potem spieniężyć majątek ciotki i pospłacać wierzycieli. Czy mam rację???? Aha, spadkobierców oprócz mojej znajomej jest czworo. Jeszcze raz dziękuję!
piotrula1311 jest off-line  
28-10-2013, 19:30  
Lwikar
Stały bywalec
 
Posty: 489
Domyślnie RE: spadek po zmarłym, a zaspokojenie żądań banków

Cytat:
Napisał/a piotrula1311 Zobacz post
Myślę, że trzeba poczekać na rozprawę, potem spieniężyć majątek ciotki i pospłacać wierzycieli.
Nie zapominając o zgłoszeniu nabycia spadku, w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku, do urzędu skarbowego w celu skorzystania z ustawowego zwolnienia z podatku od nabycia spadku.
Spieniężenie nieruchomości w ciągu 5 lat od spadkobrania to konieczność zapłaty jeszcze podatku dochodowego.
Dział spadku jest konieczny jeśli któryś ze spadkobierców będzie "skąpił" na spłatę długów spadkowych, bo nie warto spłacać długów za kogoś takiego (ponad swój udział).
Lwikar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zaspokojenie potrzeb rodziny (odpowiedzi: 10) Witam.Prosze o porade maz zostawil mnie 3mce temu nie odzywa sie mieszkam w jego mieszkaniu ktore zakupil przed slubem splaca kredyt mamy...
§ spadek po zmarłej mamie i zmarłym ojczymie (odpowiedzi: 2) Witam. Mam 30 lat i na imię mam Sebastian. Ostatnie miesiące mojego życia upływają w smutku po zmarłej mamie. Smutku i goryczy dopełniał fakt iż...
§ Spadek po zmarłej babci i następnie zmarłym ojcu (odpowiedzi: 6) Moja babcia kupiła dom (była już wtedy po rozwodzie), w którym nigdy nie mieszkała - mieszkały natomiast tam jej dzieci (miała ich dwoje - córka i...
§ Spadek po zmarłym ojcu,który zmarł w Stanach Zjednoczonych. (odpowiedzi: 5) Czy należy nam się dzieciom mieszkającym w Polsce spadek po ojcu,który tam mieszkał i umarł.W stanach ożenił się drugi raz,mimo że nie miał w Polsce...
§ Spadek po zmarłym ojcu,który zmarł w Stanach Zjednoczonych. (odpowiedzi: 4) Mam pytanie odnośnie spadku.Mój ojciec zmarł w Stanach Zjednoczonych w których mieszkał ponad 30lat.Nie mając w Polsce rozwodu ożenił się tam drugi...
§ Zaspokojenie wierzyciela (odpowiedzi: 1) Mam taką sytuację Spółka z o.o. 1 posiada 50% udzialow Spółki z o.o.2 (w sumie 3 wspólnika) W stosunku do Spółki 1 prawdopodobnie będzie ogłaszona...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:21.