Cytat:
W 1992r całe rodzeństwo (8 osób) wspólnie uzgodniło, iż zrzeka się całego majątku na rzecz macochy, jednak w wyniku pomyłki wyrok sądu podzielił prawo do majątku na 4 osoby: macochę, 2 córki ojca z pierwszego małżeństwa i najmłodszego syna Andrzeja.
|
Rozumiem, że ten cały majątek, to było gospodarstwo rolne.
Sąd nie pomylił się, tylko wydał postanowienie o nabyciu spadku przez osoby, które były najpewniej do tego uprawnione w związku ze szczególnymi przepisami dotyczącymi dziedziczenia gospodarstw rolnych.
Dla ułatwienia...
Jan - ojciec
Zofia - pierwsza żona Jana
Alicja - druga żona Jana
Cecylia - trzecia żona Jana
Jan i Zofia mieli 4ro dzieci - Kasię, Basię, Arka i Marka
Jan i Alicja mieli 2je dzieci - Olę i Jolę
Jan i Cecylia mieli 2je dzieci - Andrzeja i Michała
Cecylia miała również "panieńską" córkę - Zosię
Cytat:
Ojciec będący jedynym formalnym właścicielem nieruchomości
|
Ten majątek odziedziczyli: żona Cecylia i dzieci - Kasia, Basia i Andrzej - w częściach równych.
Cecylia umiera i spadek po niej - czyli zarówno to co prędzej odziedziczyła po mężu Janie jak i to co odziedziczyła wcześniej po swoich rodzicach - dziedziczą w częściach równych jej dzieci, czyli Andrzej, Michał i Zosia.
Skoro Andrzej (nie miał swoich dzieci) zmarł przed swoją matką, to spadek po Cecylii dziedziczy tylko Michał i Zosia.
To co było własnością Andrzeja (bezdzietnego kawalera) w chwili jego śmierci - czyli nie wchodzi tu część po Cecylii - odziedziczyło po nim jego rodzeństwo, tj. zarówno rodzeństwo z pierwszego małżeństwa jego ojca Jana, jaki i rodzeństwo z drugiego małżeństwa ojca, a także brat i siostra ze wspólnej matki.
Tak sytuacja dziedziczenia po Cecylii wygląda w sytuacji, gdyby Cecylia nie adoptowała/w pełni przysposobiła dzieci swojego męża Jana.
Jeśli jednak Cecylia adoptowała/w pełni przysposobiła dzieci Jana z wcześniejszych małżeństw, to dziedziczą one po niej na równi z Zosią i Michałem.