Spadek po macosze - Forum Prawne

 

Spadek po macosze

Witam, Proszę o pomoc w kwestii dość skomplikowanego spadku - po ojcu i jego żonach. Obejmuje on dom, działkę i ziemie rolną. Ojciec był żonaty 3 razy i z każdą z żon miał dzieci. Ojciec ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
24-11-2013, 16:10  
lukcic
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Spadek po macosze

Witam,
Proszę o pomoc w kwestii dość skomplikowanego spadku - po ojcu i jego żonach. Obejmuje on dom, działkę i ziemie rolną. Ojciec był żonaty 3 razy i z każdą z żon miał dzieci. Ojciec otrzymał ziemię w ramach reformy rolnej wraz z pierwszą małżonką (zmarła w 1950r). Miał z nią 4 dzieci. Po śmierci pierwszej żony ojciec ożenił się ponownie (w 1952r) i z tego małżeństwa miał 2 dzieci. Z pomocą rodziców drugiej żony wybudowali dom i zabudowania gospodarcze. Dokupili także trochę ziemi rolnej. Druga żona zachorowała i zmarła w 1959 roku. W 1964 ojciec ożenił się trzeci raz (trzecia żona nie wniosła nic do majątku) i z tego małżeństwa miał 2 dzieci. Trzecia żona ojca miała córkę z panieństwa, z którą nie mieszkała. Widywały się tylko w ramach odwiedzin. Ojciec będący jedynym formalnym właścicielem nieruchomości zmarł w 1990r nie pozostawiając testamentu. W 1992r całe rodzeństwo (8 osób) wspólnie uzgodniło, iż zrzeka się całego majątku na rzecz macochy, jednak w wyniku pomyłki wyrok sądu podzielił prawo do majątku na 4 osoby: macochę, 2 córki ojca z pierwszego małżeństwa i najmłodszego syna Andrzeja. Andrzej zmarł w 2012r jako bezdzietny kawaler. Trzecia żona ojca zmarła w tym roku, również nie pozostawiając testamentu. W chwili obecnej musimy wyklarować tą dość zawiłą sytuację. Całe rodzeństwo (obecnie 7 osób) wspólnie uzgodniło, że chce dokonać przepisania całego majątku na jedną osobę, która po uregulowaniu formalności sprzeda nieruchomości i podzieli kwotę po równo dla każdego. W związku z powyższym chciałem zadać kilka pytań:

1. Czy córka trzeciej żony ojca (z panieństwa) ma prawo do spadku z naszej ojcowizny? Jeżeli tak to do jakiej części.

2. Zmarła 3 żona ojca pozostawiła spadek nieuregulowany (ziemia po swoich rodzicach). Czy my jako jej pasierbowie dziedziczymy po niej?

3. Pozostaje jeszcze kwestia dziedziczenia po najmłodszym nieżyjącym bracie. Komu z dziedziczących, jaka część należy się po nim?
lukcic jest off-line  
24-11-2013, 18:03  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.796
Domyślnie RE: Spadek po macosze

Cytat:
W 1992r całe rodzeństwo (8 osób) wspólnie uzgodniło, iż zrzeka się całego majątku na rzecz macochy, jednak w wyniku pomyłki wyrok sądu podzielił prawo do majątku na 4 osoby: macochę, 2 córki ojca z pierwszego małżeństwa i najmłodszego syna Andrzeja.
Rozumiem, że ten cały majątek, to było gospodarstwo rolne.
Sąd nie pomylił się, tylko wydał postanowienie o nabyciu spadku przez osoby, które były najpewniej do tego uprawnione w związku ze szczególnymi przepisami dotyczącymi dziedziczenia gospodarstw rolnych.

Dla ułatwienia...
Jan - ojciec
Zofia - pierwsza żona Jana
Alicja - druga żona Jana
Cecylia - trzecia żona Jana

Jan i Zofia mieli 4ro dzieci - Kasię, Basię, Arka i Marka
Jan i Alicja mieli 2je dzieci - Olę i Jolę
Jan i Cecylia mieli 2je dzieci - Andrzeja i Michała
Cecylia miała również "panieńską" córkę - Zosię

Cytat:
Ojciec będący jedynym formalnym właścicielem nieruchomości
Ten majątek odziedziczyli: żona Cecylia i dzieci - Kasia, Basia i Andrzej - w częściach równych.

Cecylia umiera i spadek po niej - czyli zarówno to co prędzej odziedziczyła po mężu Janie jak i to co odziedziczyła wcześniej po swoich rodzicach - dziedziczą w częściach równych jej dzieci, czyli Andrzej, Michał i Zosia.

Skoro Andrzej (nie miał swoich dzieci) zmarł przed swoją matką, to spadek po Cecylii dziedziczy tylko Michał i Zosia.

To co było własnością Andrzeja (bezdzietnego kawalera) w chwili jego śmierci - czyli nie wchodzi tu część po Cecylii - odziedziczyło po nim jego rodzeństwo, tj. zarówno rodzeństwo z pierwszego małżeństwa jego ojca Jana, jaki i rodzeństwo z drugiego małżeństwa ojca, a także brat i siostra ze wspólnej matki.


Tak sytuacja dziedziczenia po Cecylii wygląda w sytuacji, gdyby Cecylia nie adoptowała/w pełni przysposobiła dzieci swojego męża Jana.

Jeśli jednak Cecylia adoptowała/w pełni przysposobiła dzieci Jana z wcześniejszych małżeństw, to dziedziczą one po niej na równi z Zosią i Michałem.
ffenix jest off-line  
24-11-2013, 19:37  
lukcic
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Spadek po macosze

Tak to gospodarstwo rolne. Macocha nie przysposobiła dzieci z pierwszych 2 małżeństw męża.

Czyli jeżeli dobrze rozumiem rozkład spadku powinien wyglądać na chwilę obecną następująco?
1/4 - Kasia
1/4 - Basia
1/4 - Michał i Zosia po równo (po matce Cecylii)
1/4 - Kasia, Basia, Arek, Marek, Ola, Jola, Michał, Zosia po równo (po bracie Andrzeju)

Sprowadzając do wspólnego mianownika:
Kasia: 9/32
Basia: 9/32
Michał: 5/32
Zosia: 5/32
Arek: 1/32
Marek: 1/32
Ola: 1/32
Jola: 1/32

Teraz chcąc dokonać przepisania spadku na jedną osobę (w celu łatwiejszej sprzedaży) reszta musi się oczywiście zrzec swojej części. Zosia niebędąca córką naszego ojca zapewne nie zgodzi się na taki układ. Czy jest jakaś prawna możliwość, aby wymusić przepisanie lub sprzedaż nieruchomości przez 8 właścicieli mimo sprzeciwu Zosi?
lukcic jest off-line  
24-11-2013, 19:55  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.934
Domyślnie RE: Spadek po macosze

Cytat:
Napisał/a lukcic Zobacz post
wymusić przepisanie lub sprzedaż nieruchomości przez 8 właścicieli mimo sprzeciwu Zosi?
Tak, zgoda sadu na sprzedaz i ustanowienie depozytu sadowego, jesli Zosia nie bedzie chciala brac udzialu w calej sprawie.
robinsonik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek po macosze (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie dotyczące spadku po macosze , sprawa wygląda tak : Mój ojciec ożenił się drugi raz z kobietą która nie miała dzieci . Ojciec ma...
§ Spadek po macosze (odpowiedzi: 1) Dzień dobry. Czy po macosze, która zmarła w 1982 roku mogą dziedziczyć jej pasierbowie. Nasz ojciec zmarł w 1981 roku, mama w 1978, a nasza macocha...
§ Spadek po macosze (odpowiedzi: 1) Witam, W związku nowymi zasadami dziedziczenia ustawowego określonego ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z...
§ Spadek po ojcu i macosze (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie, sprawa dotyczy mojej matki i jej sióstr... Mniej wiecej 1958r dziadkowie wzieli slub. Z malzenstwa tego zrodzily sie trzy...
§ spadek po macosze (odpowiedzi: 2) Witam. Po śmierci ojca odziedziczyłam wspólnie z siostrą i macochą mieszkanie własnościowe po ojcu.W tym roku zmarła macocha,dziedziczy po niej jej...
§ spadek po macosze (odpowiedzi: 3) Mój ojciec ożenił się po raz drugi i z tą kobietą ma syna.Żona mojego ojca jest umierająca,ma raka są przerzuty i dowiedziałam się że zostało jej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:42.