co z osobą niepełnoletnią ? - Forum Prawne

 

co z osobą niepełnoletnią ?

Mam pytanie odnośnie spadku. Co w przypadku, gdy po śmierci rodziców jedno z dzieci jest niepełnoletnie ? Wszyscy pozostali ( 5 osób) jest pełnoletnich i od dawna mają rodziny. 1. Kto w związku z tym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
10-12-2013, 11:09  
kasiaczek1887
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie co z osobą niepełnoletnią ?

Mam pytanie odnośnie spadku. Co w przypadku, gdy po śmierci rodziców jedno z dzieci jest niepełnoletnie ? Wszyscy pozostali ( 5 osób) jest pełnoletnich i od dawna mają rodziny.

1. Kto w związku z tym będzie sprawował opiekę nad niepełnoletnim członkiem rodziny ? Rozumiem, że jedna z osób dorosłych może ( jakie dokumenty i gdzie należy złożyć?)

2. Co w przypadku, gdyby spadkobiercy chcieli sprzedać dom a niepełnoletnia osoba jest w nim zameldowana ? Jest to w ogóle możliwe ? Załóżmy, że spadkobiercy poczekają do 18 roku życia niepelnoletniej to przecież może ona powiedzieć, ze się uczy ( studiuje) i nie ma możliwości się utrzymać samodzielnie. Jak to wtedy wygląda ?

3. czy gdyby jedna osoba z rodzeństwa przejęła prawną opiekę nad niepełnoletnią ma ona prawo zamieszkiwać dom zmarłych rodziców ? do kiedy? Do ukończenia 18 roku życia niepełnoletniej czy dłużej ? ( o ukończenia studiów) . Co w przypadku, gdyby reszta rodzeństwa chciała sprzedać dom, czy ma prawo oczekiwać by rodzeństwo sprawujące prawną opiekę wyprowadziło się do swojego mieszkania wraz z niepełnoletnią ? ( mieszkanie 2 pokojowe)

pozdrawiam
kasiaczek1887 jest off-line  
10-12-2013, 11:41  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

1. Należy ustanowić opiekuna prawnego dla nieletniego (sądownie).
2. Spadkobiercy mogą zbyć swoje udziały w nieruchomości kiedy chcą, ale bez zgody sądu rodzinnego nie będzie możliwa sprzedaż udziału nieletniego.
Gdy będzie pełnoletni także nie musi się zgodzić na sprzedaż, będzie trzeba przeprowadzić dział spadku i spłacić młodego.
3. W domu może zamieszkiwać rodzeństwo bez względu na to czy jest opiekunem prawnym nieletniego czy nie, w końcu dziedziczy więc jest współwłaścicielem domu.
Jakiegokolwiek zmiany muszą być za zgodą zainteresowanych lub przeprowadzone sądownie, nie można samowolnie przymusić lokatorów do wyprowadzki.
LawoK jest off-line  
10-12-2013, 16:28  
kasiaczek1887
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

No dobrze ale jak ta spłata niepełnoletniej osoby wyglądałaby w praktyce ?

Załóżmy, że dom ma 150 metrów + strych ( niski, nie ma możliwości zrobienia tam mieszkania bez podnoszenia dachu a co za tym idzie kosztami, strych jest wykorzystywany jako przechowalnia niepotrzebnych rzeczy i gratów) + piwnica z garażem ( jest tam jeszcze toaleta + 2 pokoje ). Jeżeli rodzeństwo ( pozostała piątka) spłaci niepełnoletnią to gdzie ona będzie mieszkać ? Rozumiem, że w domu, ale czy można oczekiwać, że zamieszka ona w piwnicy ? Jeżeli reszta osób zdecydowałaby się na sprzedaż (5/6 domu) to wiadomo, że niemożliwością byłoby sprzedać piętro domu, gdzie w jednym pokoju mieszkałaby niepełnoletnia.... Z resztą prawda jest taka, ze uzytkowałby ona wtedy na pewno większą część domu ( całe piętro) niż tylko jeden pokój czy swoją wydzieloną część...

Drugie pytanie: załóżmy, że obok domu postawiony jest garaż ( wybudowany przez jednego z rodzeństwa za własne pieniądze za zgodą rodziców). Czy jest możliwość takiego podziału spadku, by część ziemi na której stoi garaż nalezała do niego ? ( wjazd + miejsce na działce gdzie stoi garaż). Na teren domu jest osobne wejście + wjazd do garażu tak więc tej wjazd o którym pisze jest bezpośrednio do garażu.
kasiaczek1887 jest off-line  
10-12-2013, 18:51  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

1.
Cytat:
Napisał/a kasiaczek1887 Zobacz post
Jeżeli rodzeństwo ( pozostała piątka) spłaci niepełnoletnią to gdzie ona będzie mieszkać ? Rozumiem, że w domu,
Nie sądzę, aby sąd wyraził zgode na sprzedaż udziałów nieletniej, jesli te pieniądze nie będą potrzebne na coś bardzo ważnego, np. droga operacja ratująca życie.
Zatem mówmy o pełnoletniej. Może ona sprzedać swój udział któremuś z rodzeństwa - ale nie musi. Sprzeda, ma pieniądze i sama martwi sie o siebie.
W tym domu będzie mogła mieszkać, jeśli właściciel jej pozwoli lub wynajmie.
2. Każdy podział, na który wszyscy sie godzą - jest możliwy. Jeśli nie ma zgody - rozstrzyga sąd.
mila jest off-line  
10-12-2013, 19:01  
kasiaczek1887
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

Nie nie, nikt nie będzie chciał sprzedawać jej udziałów ( nie wiem skąd ten wniosek po przeczytaniu mojego postu). Podejrzewam, że do uzyskania przez nią pełnoletniości nic się nie da zrobić ponieważ jedno z rodzeństwa weźmie za nią odpowiedzialnosć prawną i zapewne zamieszka z nią na piętrze domu. Dobrze rozumiem, że 16 latka nie może mieszkać sama ?

Dalej nie uzyskałam odpowiedzi na zadane pytania. Chodzi o to, czy sąd może wskazać, że miejscem jej zamieszkania jest piwnica tego domu ? Logiczne jest że wtedy łatwiej będzie sprzedać pozostałe części domu reszcie rodzeństwa. Nawet jeżeli będzie ona już pełnoletnia to tak i tak wątpię, że będzie chciała sprzedać swoje udziały ponieważ będzie studiować i nie będzie jej stać na kupno innego mieszkania na kredyt nawet przy wkładzie własnym ( 1/6 jej udziałów to pewnie około 60 tysięcy, mieszkania za to nie kupi).

Zaznaczam, iż piwnica jest przygotowana do zamieszkania. Ma osobne wejście, są tam 2 pokoje ( gdzie można spokojnie zrobić kuchnię + pokój) , łazienkę.
kasiaczek1887 jest off-line  
11-12-2013, 20:03  
kasiaczek1887
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

Czy ktoś jest w stanie udzielić odpowiedzi na moje pytania ?
kasiaczek1887 jest off-line  
11-12-2013, 20:19  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

Mylą się Pani pojęcia.
By dysponować nie samymi udziałami (bo w kwestii formalnej wszyscy współwłaściciele przed działem spadku mają swe udziały we wszystkich składnikach otrzymanego spadku, ale nikt nie włada niczym konkretnym, wydzielonym), lecz określonymi częściami spadku, należałoby przeprowadzić dział spadku i znieść wspólwłasność.
Fizycznie dział zgodny (i nawet w przybliżeniu zgodny) z otrzymanymi udziałami nie zawsze jest możliwy (geodezyjnie nie da się wydzielić pomieszczeń, podzielić działki). Jeżeli spadkobiercy dogadają się jakoś "po swojemu", sąd lub notariusz taki podział zatwierdzą. Ale w przypadku nieletniego współwłaściciela w grę wchodzi jedynie sąd i skutkiem takiego działu będzie (ze względu na warunki mieszkaniowe - było na Forum coś podobnego) decyzja o odroczeniu faktycznego działu aż do pojawienia się u tej najmłodszej spadkobierczyni materialnej możliwośći samodzielnego utrzymania się, a więc i zapewnienia sobie dachu nad głową (niekoniecznie własnego).
natalie-s1959 jest off-line  
12-12-2013, 13:57  
kasiaczek1887
Stały bywalec
 
Posty: 1.382
Domyślnie RE: co z osobą niepełnoletnią ?

Dalej chyba tego nie odróżniam...

Czyli jeżeli ona teraz ma 16 lat to taka sprawa może się ciągnać przez najbliższe 9 lat ? ( do ukończenia studiów, zakladamy że idzie na stacjonarne). Nie ma możliwości żeby dogadać się bez udziału sądu z nieletnim co do podziału domu ? ( no ewentualnie tylko dogadanie się między sobą..)

Co wtedy z tym domem ? Prawo do użytkowania jego mają wszyscy ? Wszyscy mogą się do tego domu wprowadzić ?

Mam jeszcze inne pytanie, bo rozumiem że do osiągnięcia przez nieletnią materialnej możliwości utrzymania się dom po prostu będzie stał . Czy jeżeli reszta rodzeństwa zdecydowałaby się na podniesienie dachu i wydzielenia tam 3 mieszkań ( jest to możliwe) oraz ,,zrobienia" tych mieszkań pod wynajem można w późniejszym czasie oczekiwać zwrotu poniesionych kosztów przez osobę w tym momencie niepełnoletnią ? Zakładając, że korzystałaby ona z tego wynajmu- otrzymywała 1/6 części pieniędzy ( 6 rodzeństwa w sumie). Czy po prostu to decyzja rodzeństwa, że chcą ten dom podzielić pod wynajem ( no jezeli ma stać to lepiej żeby na siebie zarabiał).
kasiaczek1887 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek na niepełnoletnią osobę (odpowiedzi: 7) Witam. Mam pytanie odnośnie prawa dotyczącego napisania spadku dla niepełnoletniej osoby.Moja babcia(jeszcze żyje)u notariusza napisała...
§ noc w hotelu z osobą niepełnoletnią. (odpowiedzi: 4) witam. czy jeśli osoba PEŁNOLETNIA wynajmie pokój w hotelu,to czy osoba niepełnoletnia może w nim spedzić noc,bez żadnych zgód rodziców? ahh..no...
§ sex z osobą niepełnoletnią (odpowiedzi: 4) w sytuacji, gdy chłopak ma 21 lat a dziewczyna niespełna 18 lat poniesie odpowiedzialność za współżycie?
§ Widzenia z osobą niepełnoletnią. (odpowiedzi: 2) Szukałam podobnego tematu, nie wiem może nie uważnie szukałam bądź nie znalazłam podobnego problemu do mojego. Z góry przepraszam jeśli już taki...
§ Związek z osobą niepełnoletnią (odpowiedzi: 8) Witam majm jedno pytanie... Powiem tak... mam 18 lat i zakochałem sie w dziewczynie a raczej jestem z nią już 2 tyg co ma 15 lat... no tzn osoba i...
§ Widzenia z osobą niepełnoletnią. (odpowiedzi: 1) Mój chłopak chce abym przyjechała z jego przybrana siostra do niego na widzenie.Problem w tym ze to corka jego ojczyma z pierwszego malzenstwa, choc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:47.