częściowy dział spadku a postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku - Forum Prawne

 

częściowy dział spadku a postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku

Szanowni Państwo, wraz z dziadkiem jestem współspadkobiercą po babci (ojciec mój zmarł lata temu, był jedynakiem, ja również jestem jedynaczką), 11.07.2013 r. uprawomocniło się postanowienie o nabyciu spadku po zmarłej babci (dziadkowie mieli wspólność majątkową). ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
03-01-2014, 21:46  
annu58
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie częściowy dział spadku a postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku

Szanowni Państwo,

wraz z dziadkiem jestem współspadkobiercą po babci (ojciec mój zmarł lata temu, był jedynakiem, ja również jestem jedynaczką), 11.07.2013 r. uprawomocniło się postanowienie o nabyciu spadku po zmarłej babci (dziadkowie mieli wspólność majątkową). Nie przeprowadzaliśmy działu spadku.
W skład masy spadkowej wchodzą oszczędności w banku (już wypłacone zgodnie z postanowieniem sądu), dom i mieszkanie. Moja część to 1/4 wszystkich tych dóbr. Reszta należy do dziadka.

Dziadek chce przekazać mi swe udziały w domu w zamian za moje udziały w mieszkaniu.
1.Jak mamy to zrobić?Notarialnie - umowa darowizny, czy częściowy dział spadku? (jak to się ma do oszczędności już wypłaconych i podzielonych zgodnie z postanowieniem sądu?)

2.czy można to zrobić przed upływem 6-ciu m-cy od uprawomocnienia się postanowienia sądu? (czytaliśmy, że np. nie można sprzedać domu, czy też mieszkania przed upływem 6-ciu m-cy od uprawomocnienia się postanowienia sądu, ponieważ w takiej sytuacji płaciłoby się podatek od sprzedanej rzeczy, tutaj domu czy też mieszkania)

3.czy w takiej sytuacji płaci się podatek, ponieważ nie upłynęło 6 m-cy od uprawomocnienia się postanowienia sądu?

4.kilka dni temu zmieniłam nazwisko, dowód osobisty jest w trakcie wymiany (otrzymam go za 28 dni). w paszporcie mam stare nazwisko.
jakim dokumentem wylegitymuje mnie notariusz? czy mogę posłużyć się posiadanym przeze mnie dowodem osobistym - ze starym nazwiskiem oraz odpisem skróconym aktu małżeństwa?

5.co z aktualnym wpisem w KW -KW jest założona dla domu (dla mieszkania nie) i tam figuruję - jako współwłaściciel - mając jeszcze stare nazwisko.

czy sprawę tę należy zaktualizować przed przepisaniem mi przez dziadka jego 3/4 części domu?
Dziękuję.
annu58 jest off-line  
03-01-2014, 22:46  
annu58
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: częściowy dział spadku a postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku

oboje z dziadkiem w US dokonaliśmy w terminie 6-ciu m-cy od uprawomocnienia się postanowienia sądu zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.
annu58 jest off-line  
03-01-2014, 22:54  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: częściowy dział spadku a postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku

Dokonujecie zgodnego działu spadku (u notariusza lub w sądzie) wg przedstawionego projektu, uwzględniając już podzielone pieniądze. Podatku nie płacicie, jeśli zgłosicie nabycie spadku do US przed upływem 6 mies. od postanowienia sądu.
mila jest off-line  
03-01-2014, 23:45  
annu58
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: częściowy dział spadku a postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku

Dziękuję za odpowiedź.
1.Czyli czynność ta nazywa się "zgodny dział spadku", pomimo, iż nie dzielimy całego spadku, a jedynie jego części (dom+mieszkanie)?
2.przyjęliśmy z dziadkiem, że odczekamy te 6m-cy od uprawomocnienia się postanowienia sądu i wówczas chcieliśmy sprzedać dom. 6 m-cy upływa 11.01.2014 r., więc gdybyśmy dokonali zgodnego działu spadku wg przedstawionego projektu, czasu na zgłoszenie do US jest mało.
3.czy zatem jest inne wyjście - darowizna - dziadka dla mnie, mojej zaś części mieszkania dla dziadka?
annu58 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziedziczenie ustawowe a testament - stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. (odpowiedzi: 5) Witam. Przeszukałem forum ale nie znalazłem podobnego temat, poza tym każda sprawa jest trochę inna więc zakładam temat. Przedstawienie tematu:...
§ Stwierdzenie nabycia spadku/dział spadku - oświadczenia uczestników (odpowiedzi: 3) Wraz z ojcem i siostrą chcemy przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku po 1/2 mieszkania należącej do mamy, która zmarła 3 lata temu....
§ postanowienie - stwierdzenie nabycia spadku (odpowiedzi: 1) Witam! Mam jedno, "formalne" pytanie. Czy jedna osoba może uzyskać więcej niż jedno postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po danym...
§ stwierdzenie nabycia spadku a dział spadku (odpowiedzi: 1) Jestem w trakcie pisania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, podział majątku wspólnego i dział spadku (jeden wniosek). Jest on zgodny, dotyczy...
§ postanowienie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku a podział spadku (odpowiedzi: 12) Witam, znajomy ma taki dylemat. W 2003 roku zapadło postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców w proporcjach: żona...
§ stwierdzenie nabycia spadku wraz z działem spadku (odpowiedzi: 2) Dwa lata temu umarła mama, miesiąc temu ojciec, pozostawili po sobie dwójkę pełnoletnich dzieci, gospodarstwo rolne oraz dom i budynki w tym samochód...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:01.