skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę - Forum Prawne

 

skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Dzień dobry, mam następujący problem: zmarł mój ojciec, z którym miałam sporadyczny kontakt. Wiem, że był w posiadaniu dwóch mieszkań oraz rachunku bankowego. Udało mi się ustalić, że przekazał je w darowiźnie córce swojej trzeciej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
14-04-2014, 15:18  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Dzień dobry,

mam następujący problem: zmarł mój ojciec, z którym miałam sporadyczny kontakt. Wiem, że był w posiadaniu dwóch mieszkań oraz rachunku bankowego. Udało mi się ustalić, że przekazał je w darowiźnie córce swojej trzeciej żony.

Jestem jedynym spadkobiercą, mam prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Żona ojca zmarła ponad 10 lat temu, jej córka nigdy nie została przez mojego ojca przysposobiona.

Na pogrzebie poinformowała mnie, że wszystko po moim ojcu należy do niej i żadnych informacji ani dokumentów nie dostanę.

Z moich ustaleń:

1. pierwsze mieszkanie ma założoną KW (nr podał Urząd Miasta wskazując go jako byłego właściciela), jednak ojciec w niej nie figuruje. Za to córka trzeciej żony, tak. Jak to jest możliwe?

2. drugie mieszkanie: wystąpiłam do spółdzielni z wnioskiem o udzielenie informacji na temat mieszkania (czy kiedykolwiek miał prawo do lokalu, jaki to rodzaj prawa i czy jest na to mieszkanie założona KW).
Spółdzielnia odmówiła udzielenia informacji powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych.

3. złożyłam wniosek do Urzędu Skarbowego (czy zmarły dokonał darowizny/darowizn i jeśli tak, to co było ich przedmiotem i kto jest osobą obdarowaną). US również odmówił udzielenia takiej informacji z powalaniem się na ww. ustawę.

4. na rachunku bankowym, który mieli wspólnie są pieniądze ale to niewielka kwota. Konto zostało prawie całkowicie wyczyszczone kilka dni po śmierci. Ja zgłosiłam zgon w banku i dopiero wtedy konto zostało zamknięte, na mój wniosek.

Chcę pozwać córkę trzeciej żony ojca o zachowek po nim ale nie wiem już skąd wziąć dowody, że darowizny miały miejsce skoro każdy organ odmawia podania informacji?

komornik dokonał spisu inwentarza, jednak wynika z niego, że ojciec na dzień zgonu niczego nie miał. Tylko 200 zł na rachunku bankowym. Spółdzielnia napisała jedynie, że posiadał prawo do lokalu do lutego 2011 r. Nie wiem, jaki to rodzaj prawa i co się z nim stało.
00darowizna00 jest off-line  
14-04-2014, 15:50  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Sprawdź treść zupełną KW dot. pierwszego mieszkania (a nie tylko treść aktualną).

Zrób sobie wycieczkę po wszystkich notariuszach w okolicy z postanowieniem o nabyciu spadku po ojcu i pytaniem czy ojciec na przestrzeni lat .... dokonywał jakichś darowizn czy były sporządzane akty notarialne darowizny, sprzedaży, umowy dożywocia, których stroną był ojciec.

Ustal w banku kto dokonał wypłaty środków z rachunku bankowego ojca. Sugeruję oficjalne pismo do banku w tej sprawie. Ewentualnie zawiadom prokuraturę/policję o przywłaszczeniu pieniędzy z rachunku bankowego ojca. Nie wiem dlaczego komornik ujawnił na rachunku bankowym tylko 200zł na dzień śmierci ojca, skoro sama piszesz, że pieniądze z tego rachunku zostały wyciągnięte po śmierci ojca. Może jednak przed jego śmiercią.

Możesz złożyć pozew o zachowek dot. tego składnika majątku ojca, o którym wiesz że został przekazany w darowiźnie jego pasierbicy. Składasz też wniosek do sądu o to, aby pasierbica dostarczyła dokumenty dot. nabycia tych dwóch mieszkań. Możesz też wnioskować do sądu aby sąd zwrócił się np. do urzędu skarbowego z pytaniem o darowizny dokonane przez ojca i darowizny otrzymane przez pasierbicę od ojca. Po prostu rozszerzasz swoje roszczenie o zachowek o ujawnione w trakcie sprawy nowe darowizny.
eol12 jest off-line  
14-04-2014, 16:01  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Sprawdzałam treść zupełną KW i nie ma tam ojca. Moi rodzice mieszkali razem i po rozwodzie zamienili duże mieszkanie na dwa małe. I to jest to małe mieszkanie. Widnieje tam jakiś mężczyzna, potem pasierbica, a obecnie należy ono do kogoś innego. Pasierbica pojawiła się w księdze mniej niż 10 lat przed śmiercią ojca. Jest może więc szansa, żeby coś złapać.

Mogę zrobić wycieczkę, tylko nie sądziłam, że notariusz udzieli w ogóle takich informacji.
Dziękuję za wskazanie nowej możliwości zdobycia informacji.

Konto było wspólne. Prawdopodobnie wpływała tam tylko emerytura ojca. Mówił, kiedy go ostatni raz widziałam, że ma konto a tam kilkadziesiąt tysięcy. Coś podobnego powiedział pracownik banku 'w ciągu roku przed śmiercią było sporo pieniędzy ale zostały wypłacone'. Od niego też dowiedziałam się, że to ona była współwłaścicielem konta i dokonywała systematycznych wypłat, również po śmierci. Ojciec zmarł w domu opieki nad ranem, o czym ona została poinformowana. Także nie może zasłaniać się tym, że poszła rano i dopiero później powzięła informację o zgonie. Komornik napisał wysokość 1/2 kwoty pozostałej na koncie. Nie mam wyciągów, bank życzy sobie 150 zł za udzielenie jakichkolwiek informacji.

Właśnie nie mam żadnych dowodów na darowizny. Tylko jej słowa. Obecnie kontaktu nie ma.
00darowizna00 jest off-line  
14-04-2014, 16:27  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Notariusz udzieli takich informacji spadkobiercy twojego ojca. Możesz nawet otrzymać (odpłatnie) odpis aktu notarialnego, w którym występuje twój ojciec. Jeżeli ci go nie udostępni to przynajmniej powie, że taki akt notarialny sporządzał.

Z zapisu w KW wynika więc, że twój ojciec nie był nigdy właścicielem tego mieszkania. Być może zostało ono kupione na tę pasierbicę (np. za pieniądze ojca).
Cytat:
Napisał/a 00darowizna00 Zobacz post
Moi rodzice mieszkali razem i po rozwodzie zamienili duże mieszkanie na dwa małe.
Idź tym tropem. Dotrzyj do aktu notarialnego dot. tego dużego mieszkania (czy była to sprzedaż czy też zamiana).

Jeżeli byli współwłaścicielami konta a wpływały tam tylko pieniądze ojca, to pasierbica nie miała do nich prawa. Sugeruję oficjalne pismo do banku o przekazanie ci informacji jakie były wpływy i wypłaty za ostatni okres.

Sugeruję też oficjalne (jeszcze raz) pismo do spółdzielni mieszkaniowej z prośba o przekazanie ci informacji kiedy ojciec przestał być członkiem spółdzielni mieszkaniowej i w jakiej formie oraz komu przekazał swój majątek. Jesteś spadkobiercą ojca więc niech się nie zasłaniają ochroną danych osobowych. Poproś o informację kiedy i u jakiego notariusza był sporządzony akt notarialny, na podstawie którego ojciec przekazał prawo do tego mieszkania innej osobie.

Możesz też oczywiście - jako życzliwy obywatel - poinformować urząd skarbowy, iż wg twojej wiedzy pasierbica uzyskała darowizny o których nie powiadomiła urzędu skarbowego (np,. wypłaty ze wspólnego rachunku bankowego pieniędzy, które wpływały tam tylko jako dochody ojca). Oni nie byli małżeństwem wiec nie można tu mówić o wspólnocie majątkowej.

Możesz uznać, ze te pieniądze z rachunku bankowego to były darowizny i wystąpić o zachowek na początek od tych kwot.
eol12 jest off-line  
14-04-2014, 16:44  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

To prawda, z treści KW tak wynika. Jednak Urząd Miasta wyraźnie napisał, że ojciec figurował w przeszłości w rejestrze jako właściciel mieszkania i podali nr KW. (adres się zgadza). Mieszkanie zostało zamienione długo przed tym, zanim poznał trzecią żonę i się do niej wyprowadził. Jest jeszcze jedno mieszkanie większe, powiązane z tym małym. Pasierbica tam widnieje jako właściciel, a podstawą nabycia jest zamiana. Mówiła mi, że kupiła od ojca kawalerkę (której KW mam od Urzędu Miasta) ale w treści jest wyraźnie wskazana zamiana. Tylko na co?

Tak zrobię, napiszę pismo do banku. Pewnie i tak zażyczą sobie opłaty ale nic to. Tylko żeby bank nie zasłaniał się z kolei tajemnica bankową..

Do spółdzielni już nie wysłałam pisma, tylko do sądu rejestrowego żeby ją zobowiązał do udzielenia informacji. Może źle sformułowałam wniosek, bo nie napisałam żeby spółdzielnia przedstawiła dokumenty, a jedynie udzieliła informacji. Ze spółdzielnią wymieniłam cztery pisma i to nie ma sensu. Pasierbica ma tam znajomości, na pewno miała je jej matka, i niczego się nie dowiem. Mam nadzieję, że nie będą składać przed sądem fałszywych oświadczeń. I tak są jednym źródłem tej informacji, jak sprawdzić czy mówią prawdę? Ewentualnie, nie mogę tego z góry zakładać. Poczekam aż odpowie sąd.

Jeśli zaliczę wypłacone pieniądze na zachowek, to pozbawię się 1/2 wartości kwoty?
A jeśli uznam wypłaty za kradzież, wtedy dostanę 100%? Tak to działa?

Jeśli napiszę do US jako życzliwy obywatel i podam swoje nazwisko, to dostanę informację o stanie sprawy? Wszystkie dane i nazwiska? Może jeszcze syn pasierbicy otrzymał jakieś darowizny.

A czy wreszcie US ma prawo zasłaniać się ustawą o ochronie danych?
00darowizna00 jest off-line  
15-04-2014, 07:47  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Nie liczyłabym na to, że urząd skarbowy zawiadomi ciebie (życzliwego obywatela) o wynikach swoich ustaleń. To raczej pasierbica może się do ciebie odezwie (z pretensjami lub jakąś propozycją).

Cytat:
Napisał/a 00darowizna00 Zobacz post
Jeśli zaliczę wypłacone pieniądze na zachowek, to pozbawię się 1/2 wartości kwoty?
A jeśli uznam wypłaty za kradzież, wtedy dostanę 100%? Tak to działa?
Tak mniej więcej. Ale jeżeli potrzebujesz punktu zaczepienia żeby wystąpić o zachowek, to można to wykorzystać. Nie znam tej pasierbicy więc nie wiem co bardziej na nią zadziała: zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia skierowane do prokuratury czy pozew o zachowek. Ja zaczęłabym od oficjalnego pisma do tej pasierbicy: "Informuję Panią, że posiadanie wspólnego rachunku bankowego z moim ojcem nie oznacza, że mogła Pani korzystać z jego wszystkich dochodów. Proszę o rozliczenie Pani wpłat na ten rachunek i pobranych pieniędzy. oraz zwrot tych kwot, które Pani pobrała ponad wpłacony przez Panią dochód. W przeciwnym wypadku zawiadomię prokuraturę o przywłaszczeniu przez Panią pieniędzy na moją szkodę."

Cytat:
Napisał/a 00darowizna00 Zobacz post
To prawda, z treści KW tak wynika. Jednak Urząd Miasta wyraźnie napisał, że ojciec figurował w przeszłości w rejestrze jako właściciel mieszkania i podali nr KW. (adres się zgadza).
A tego to nie potrafię wytłumaczyć. Trzeba by było zrobić jakieś ustalenia z tym właścicielem, który figurował w KW. Wydaje mi się, że twój tato płacił podatek od nieruchomości za to mieszkanie stąd informacja z urzędu miasta o nim. A może zawarł z nim jakąś umowę przedwstępną sprzedaży (a tego nie ma już w KW).
eol12 jest off-line  
15-04-2014, 10:35  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Urząd Skarbowy odmówił podania informacji o darowiznach powołując się na Ordynację podatkową (inf. o podatniku udzielają tylko ministrowi, sądom, prokuraturze etc.) Czyli z nimi tylko za pośrednictwem sądu.

Bank w piśmie do komornika poinformował mnie, że ojciec posiadał razem z inną osobą fizyczną rachunek bankowy (bez podania nazwiska, ale od pracownika i samego ojca wiem, że to pasierbica), którego saldo na dzień śmierci wynosiło ~185 zł. Z jednoczesną informacją, że bank pobiera opłatę za podanie takich danych - 150 zł. Opłata jest pobierana nawet, jeżeli podmiot nie jest klientem banku. I w związku z powyższym proszę wpłacić 150 zł. na podany nr konta.
Skoro komornikowi bank nie podał nazwiska współwł. konta, to obawiam się, że mi też nie poda. Pismo wyślę dzisiaj, może się uda.
Bardzo dziękuję za wzór pisma do pasierbicy, na pewno to wyślę ale najpierw muszę mieć dowody na piśmie, że tak rzeczywiście było. Błędne koło.

Pójdę do hipoteki, żeby obejrzeć akta tego mieszkania (nr KW od Urzędu Miasta) ale też nie wiadomo czy będą chcieli udostępnić skoro ojciec nie figuruje w elektronicznej wersji księgi.
00darowizna00 jest off-line  
15-04-2014, 13:47  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Moje pismo wygląda mniej więcej tak: (może komuś pomoże)

Wykazując interes prawny w postaci załączonego do niniejszego pisma postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku, zwracam się do Banku o udzielenie informacji na temat konta, którego współposiadaczem był mój ojciec (nr rachunku):

1. kiedy konto zostało założone
2. czy wpływy na konto pochodziły tylko z dochodów zmarłego
3. kto i w jakiej formie dokonywał wypłat z tego rachunku
4. przedstawienia wykazu operacji z ostatnich 6 m-cy przed śmiercią do dnia zamknięcia konta tj. grudzień 2012 r. – maj 2013 r.
5. z czyich środków, w jakiej kwocie zostały założone lokaty oraz kiedy i przez kogo zostały zlikwidowane i na jaki rachunek zostały wypłacone środki z tych lokat
6. czy oprócz ww. rachunku zmarły posiadał w Banku inne konto, np. oszczędnościowe

Powyższe informacje potrzebne są do złożenia pozwu o zachowek przeciwko p. A. Aaaaaaaa – współposiadaczce konta.
Czy pisać na końcu do czego potrzebne są mi powyższe informacje?
00darowizna00 jest off-line  
15-04-2014, 14:12  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

A ja bym poprosiła o kserokopię umowy zawarcia przez ojca rachunku bankowego (chodzi m.in. o to czy była jedna karta do tego rachunku np. na ojca czy dwie karty dla każdego ze współwłaścicieli), wyciąg z tego rachunku za okres …… (a co, najwyżej ci odmówią), szczegółowego wyliczenia wpłat na ten rachunek dokonywanych na rzecz ojca czyli jego dochodów (np. z jego zakładu pracy, od osób prywatnych) oraz szczegółowego wyliczenia wypłat dokonywanych przez ojca (jak odmówią wyciągu bo dot. dwóch osób, to na to pytanie dot. tylko ojca powinni odpowiedzieć).
Możesz oczywiście zapytać też o dochody współwłaściciela konta, ale tutaj bank faktycznie może się zasłonić tajemnicą bankową oraz ustawa o ochronie danych osobowych. Można to ująć inaczej, np. tak: proszę o informację jaki procent wpływów na rachunek stanowiły wpływy (dochody) dot. mojego ojca za okres ….. Możesz napisać, iż te informacje są ci niezbędne po sprawy sądowej, ale wtedy bank ci może odpowiedzieć, że jak sąd się zwróci to bank przekaże te informacje.
eol12 jest off-line  
15-04-2014, 14:32  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Dziękuję to ogromna pomoc. Mam nadzieję, że się uda. Nie może tak być, że mam do czegoś prawo i nie mogę tego złapać.
Rozbuduję pismo i zobaczymy co z tego wyjdzie. Mija dopiero rok od śmierci, mam jeszcze cztery..

Właśnie też się zaczęłam zastanawiać nad tym. Jak napiszę, że to do sądu, to rzeczywiście mogą odpisać żeby to sąd się zwrócił. Wtedy nie będę miała punktu zaczepienia.
00darowizna00 jest off-line  
15-04-2014, 15:13  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Zastanawiam się jeszcze, czy wprost napisać, że znam wszystkie dane współposiadacza konta łącznie z datą urodzenia. Wtedy może nie będą takich tajemnic robić.

(nie mogę edytować poprzedniego postu)
00darowizna00 jest off-line  
16-04-2014, 08:15  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Cytat:
Napisał/a eol12 Zobacz post
.

Ustal w banku kto dokonał wypłaty środków z rachunku bankowego ojca. Sugeruję oficjalne pismo do banku w tej sprawie. Ewentualnie zawiadom prokuraturę/policję o przywłaszczeniu pieniędzy z rachunku bankowego ojca. Nie wiem dlaczego komornik ujawnił na rachunku bankowym tylko 200zł na dzień śmierci ojca, skoro sama piszesz, że pieniądze z tego rachunku zostały wyciągnięte po śmierci ojca. Może jednak przed jego śmiercią.
Musiały być wypłacane, bo ZUS przelał emeryturę za przeżytą połowę miesiąca. I to było na pewno dopiero po kilku dniach od śmierci. Zresztą pracownik banku zasugerował, że były wypłaty. Ja poszłam do banku po 14 dniach od śmierci, a konto cały czas było otwarte. Na pewno stan konta z daty śmierci różni się od tego z dnia zamknięcia.
Może jeszcze pismo do ZUS-u?
00darowizna00 jest off-line  
16-04-2014, 09:58  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Nie zawadzi pismo do ZUSu. W piśmie do banku możesz też poprosić o informację kto i kiedy wypłacił pieniądze ojca (właśnie jego emeryturę z ZUS) po jego śmierci. Poproś nie tylko o stan konta na dzień śmierci ale tez ruchy na koncie po śmierci aż do zamknięcia konta.
Możesz jak najbardziej napisać iż chodzi ci o konto, które było współwłasnością ojca (pełne dane) oraz Pani XY (pełne dane). Jak się bank zasłoni ochroną danych osobowych to będzie dziwne (dane przecież ty znasz i podajesz).
eol12 jest off-line  
16-04-2014, 11:01  
00darowizna00
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

W piśmie do banku dopisałam jeszcze takie coś:
'jeśli ujawnienie przez Bank którejkolwiek z powyższych informacji okazałoby się niemożliwe, proszę o wskazanie salda rachunku na dzień jego zamknięcia (data) oraz czy p. XY dokonywała wypłat w i po dniu zgonu tj. (data)


Właśnie, stan rachunku na dzień śmierci, tzn. na kiedy? W ciągu całego dnia saldo może się kilka razy zmienić. Biorą pod uwagę kwotę na koniec dnia? O śmierci wiedziała nad ranem, więc do wieczora miała dużo czasu. Dziwne jest to, że nie zamknęła tego konta sama.. 14 dni to długo.

ZUS już doszedł do tego, że ma nawet specjalne druki do wypełnienia w takiej sytuacji 'wniosek o wypłatę niezrealizowanych świadczeń'.
Wypełnię i może wtedy odpowiedzą, że wysłali pieniądze na taki a takirachunek. Ja w końcu nie mam nru rachunku ojca. Bank go nie podał w piśmie.
00darowizna00 jest off-line  
16-04-2014, 12:32  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: skąd wziąć informacje o darowiznach poczynionych przez spadkodawcę

Cytat:
Napisał/a 00darowizna00 Zobacz post
Właśnie, stan rachunku na dzień śmierci, tzn. na kiedy?
Podaj dokładną datę śmierci razem z godziną

Cytat:
Napisał/a 00darowizna00 Zobacz post
Wypełnię i może wtedy odpowiedzą, że wysłali pieniądze na taki a takirachunek. Ja w końcu nie mam nru rachunku ojca. Bank go nie podał w piśmie.
Słusznie, od tego należy zacząć, będziesz miała numer rachunku i w piśmie do banku go podasz.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot wartości nakładów poczynionych na dom (odpowiedzi: 5) Witam, Od ok. 1990 r. na podstawie umowy użyczenia mieszkały w domu pewne osoby. Po ok. 10 latach poczyniły pewne remonty na co mają rachunki...
§ zasiedzenie nieruchomości przez spadkodawcę (odpowiedzi: 1) Cześć! Stan faktyczny jest następujący: Janina w roku 1960 nabyła 2 nieruchomość nie zawierając przy tym umowy w formie aktu notarialnego. W...
§ Zasiedzenie przez spadkodawcę (odpowiedzi: 28) Właścicielem domu wraz ziemią był dziadek (zmarł ok. 30 lat temu). Dom ma swoją księgę wieczystą. Dziadek miał 5 córek. Jedna z nich (Genowefa)...
§ Jaki czas na zachowek,przepisy o darowiznach i zachowku (odpowiedzi: 6) Przeglądając forum, natkąłem się na wypowiedź dotyczącą zachowku i stąd moje wątpliwości. 1. Czy jeżeli potencjalny spadkodawca zmarł w 2000r.,...
§ informacje przez sms (odpowiedzi: 1) Czy powiadomienie o podniesieniu czynszu wyslane smsem ma jakakolwiek moc prawna? W umowie o wynajem jest informacja, ze wszelkie zmiany maja byc...
§ zwrot poczynionych nakładów (odpowiedzi: 9) witam , jestem w sytuacji , gdzie sąd udowodnił mi rarzącą niewdzięcznośc wobec teściów i odebrał mi gospodarstwo rolne , nie mieszkam już tam 6 lat...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:39.