jak to jest BYŁ DŁUG a po przyjęciu spadku... - Forum Prawne

 

jak to jest BYŁ DŁUG a po przyjęciu spadku...

Witam mam takie pytanie bo mam wątpliwość: BYŁ sobie DŁUG, jeden z małżonków zmarł, po procedurze spadkowej przejeły dobra i długi 3 osoby i teraz jezeli wszystko zostało w rodzinie (Ojciec i synowie) to komornik ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
28-04-2007, 14:42  
projectorFP
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie jak to jest BYŁ DŁUG a po przyjęciu spadku...

Witam
mam takie pytanie bo mam wątpliwość:

BYŁ sobie DŁUG, jeden z małżonków zmarł, po procedurze spadkowej przejeły dobra i długi 3 osoby i teraz jezeli wszystko zostało w rodzinie (Ojciec i synowie) to komornik może ściągać na podstawie dawnego orzeczenia czy jednak nie, teraz z każdym z osobna rozmawiać, ustalać sposoby spłaty, oraz przede wszystkim informować o długu (przecież mogę nie wiedzieć o takim czymś co się działo 2 lata temu)Pozdrawiam MM
projectorFP jest off-line  
28-04-2007, 20:33  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.055
Domyślnie

Jakoś to dla mnie zagmatwane.
Przenoszę na ogólne cywilne.
demagogia jest off-line  
28-04-2007, 22:11  
projectorFP
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

szczegółowo opisałem to tu,

http://forumprawne.org/o,58736.html


ale narazie nikt nie odp


tak próbuje promować moją sprawe...
projectorFP jest off-line  
30-04-2007, 12:15  
Gix13
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie

Ad.1. Następny krok Komornika zależy od wniosków wierzyciela. Najprawdopodobniej wniesie on o opis i oszacowanie nieruchomości, a następnie o jej sprzedaż w drodze licytacji.

Ad.2. Problem ze sprzedażą jest.

Kodeks postępowania cywilnego:
Art. 930. § 1. Rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.
§ 2. Rozporządzenia przedmiotami podlegającymi zajęciu razem z nieruchomością po ich zajęciu są nieważne. Nie dotyczy to rozporządzeń zarządcy nieruchomości w zakresie jego ustawowych uprawnień.
§ 3. Obciążenie przez dłużnika nieruchomości po jej zajęciu jest nieważne.

Ad.3. Jeżeli nie przeprowadzono postępowania o dział spadku, w którym uregulowałoby kwestię własności to owszem – jest trzech współwłaścicieli i za długi odpowiadają solidarnie, czyli wierzyciel może skierować egzekucję do któregokolwiek z nich. Kwestia wzajemnych rozliczeń to już późniejsza sprawa między spadkobiercami.

Kodeks cywilny
Art. 1034. § 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.
§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.
Gix13 jest off-line  
30-04-2007, 12:17  
Gix13
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie

Ciąg dalszy:

Ad.4.
I znowu przepisy kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 779. § 1. Do egzekucji ze spadku konieczny jest - aż do działu spadku - tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.
§ 2. Jeżeli tytuł był wydany przeciwko spadkodawcy, przejście obowiązków na spadkobierców następuje stosownie do art. 788.
Art. 788. § 1. Jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
§ 2. Za przejście uprawnień lub obowiązków, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, uważa się również zmiany w prawie rozporządzania mieniem wywołane ustanowieniem zarządcy masy majątkowej, kuratora spadku lub wykonawcy testamentu, jak również wygaśnięciem funkcji tych osób.

W Pana przypadku będzie to egzekucja z nieruchomości na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko wszystkim współwłaścicielom. W przeciwnym razie można egzekwować co najwyżej z udziału.

Pozostają negocjacje z chętnym do kupna na temat spłaty zadłużenia.
Gix13 jest off-line  
30-04-2007, 20:25  
projectorFP
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

po pierwsze to bardzo dziękuje za tak szczegółową odpowiedź (myślałem że to ja napisałem długiego posta) ...

a w mojej sprawie to może jeczsze mała interpretacja :
[cytat:1qab4y6k]
Ad.3. Jeżeli nie przeprowadzono postępowania o dział spadku, w którym uregulowałoby kwestię własności to owszem – jest trzech współwłaścicieli i za długi odpowiadają solidarnie, czyli wierzyciel może skierować egzekucję do któregokolwiek z nich. Kwestia wzajemnych rozliczeń to już późniejsza sprawa między spadkobiercami[/cytat:1qab4y6k]
pomijając komornika (tzn gdyby nie było długu) to jak powinnien wygładać dział spadku, takiej nieruchomości dom i bud. gosp. na dużej działce w stosynku 4/6 i 2x 1/6 (do momentu sprzedania, gotówke to chyba wiem jak podzielić) jak to powinno wyglądać formalnie. (nie chodzi mi o dział sądowy tylko we własnym zakresie się domówić)
[cytat:1qab4y6k]
Art. 788. § 1. Jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.[/cytat:1qab4y6k]
na podstawie czego sąd nada kaluzule wykonalności ... o której mowa powyżej, istnieje juz uprawomocnione postanowienie o nabyciu spadku prze rodzine.
[cytat:1qab4y6k]W Pana przypadku będzie to egzekucja z nieruchomości na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko wszystkim współwłaścicielom. W przeciwnym razie można egzekwować co najwyżej z udziału.[/cytat:1qab4y6k] no własnie, czyli tytuł wykonawczy przeciw każdemu z osobna czy tak jak w odp Ad.3 odpowiadamy solidarnie?
Mimo że jest to czarno na białym (umownie) to i tak sie gubię w tych interpretacjach.
Jesteśmy po rozmowie z bankiem który jak się dzowiedział że ...
projectorFP jest off-line  
30-04-2007, 20:39  
projectorFP
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

... jak się dowiedział że chcemy sprzedać to postanowił zadziałac na naszą kożyść i ma pisać o wstrzymanie postępowania...

jeszcze wróce bo coś mi się przypomniało: jesteśmy po postanowieniu sądowym o nabyciu spadku i tylko tyle to sporządzając przedwstępną umowe sprzedaży występujemy jako współwłaściciele (myśle tu o mnie i bracie) i tak na umowie powinno być, czy inaczej to wygłąda, a i teraz jak komornik jest za drzwiami (albo i już na posesji) to jak można by to sprzedać? tylko najpierw spłacić ? czy już nawet nie w ten sposób?


pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje MS
projectorFP jest off-line  
07-05-2007, 21:15  
projectorFP
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

po paru dniach przedstawiciel banku wycofał się z uzgodnionych wcześniej w rozmowie telefonicznej działań na naszą kożyść... GEmoneybank już nie polecam...

dostaliśmy zawiadomienie z Sądu o wpisie do księgi wiecz. ostrzeżenia o wszczęciu postępowania egzekucyjnego przeciwko wciąż Ojcu i Św. Pamięci Mamie, i wezwania do zapłaty, ...

a na dniach (wtorek może środa na pewno ten tydzień) bedziemy mieli stosowność podpisania umowy przedwstępnej sprzdaży nieruchomości (jest to inny klient niż ten o którym napisałem wcześniej ale też czekać będzie na kredyto 2-3tyg) w jaki sposób możemy w danej sytuacji doprowadzić do sprzedaży? czy naj lepszym rozwiązaniem bedzie rozmowa z komornikiem i wtajemniczenie w plany sprzedaży, czy tylko pozostaje rozmowa z komornikiem bo jak to zostało napisane po zajęciu nie możemy tego już sprzedać?

I na koniec czy złożenie apelacji na okoliczności dokonanych wpisów w Księgach Wieczystych o ostrzeżeniu o wszczęciu post. egzek. wykazująć chęć i realne w niedługim czasie możliwości uregulowania długu (po sprzedaży) ma sens? czy to jednak nie przyniesie oczekiwanego skutku czasowego oczyszczenia Księgi Wiecz. danej nieruchomości? albo powołać się na fakt występowania aktualnie po proced. spadkowej po Mamie trzech właścicieli i nie słusznym (moim zdanie) ściąganiu długu na postawie ścigania przeciw żyjącemu Ojcu i nie żyjącej Mamie (a nie tylko zyjącym synom i Ojcu za część długu Mamy, żony) ?

po może ktoś jescze?
projectorFP jest off-line  
09-05-2007, 10:21  
Gix13
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie

Apelacji oparta na chęci uregulowania długu raczej zostanie oddalona jako bezzasadna.

Czy wiadomo jakie są szanse na otrzymanie kredytu przez zainteresowanego zakupem nieruchomości? Czy zdoła wygospodarować kwotę zaliczki w wysokości odpowiadającej zadłużeniu? Czy jest świadomy istniejącego zadłużenia?
Jeśli odpowiedź na wszystkie brzmi "tak", to poniżej podaję proponowane rozwiązanie, ale wolałbym, aby ktoś bardziej doświadczony rzucił na to okiem.

1. Sporządzacie Państwo umowę przedwstępną, w której osoba mająca stać się właścicielem nieruchomości przekaże Państwu na poczet ceny zakupu kwotę odpowiadającą wysokości zadłużenia. Wcześniej można zasięgnąć informacji o niej u Komornika o, żeby nie okazało się że jest parę złotych za mało.
2. Otrzymaną zaliczką spłacacie zadłużenie. Komornik na prośbę Państwa powinien w miarę szybko wydać postanowienie o zakończeniu egzekucji, które będzie podstawą do wykreślenia przeszkadzających wpisów w KW.
3. Nieruchomość z oczyszczoną księgą jest gotowa do sprzedaży.

To tylko propozycja, na którą mam nadzieję spojrzy któryś z bardziej doświadczonych użytkowników forum.
Gix13 jest off-line  
09-05-2007, 11:22  
projectorFP
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Witam dziękuje za dobre informacje

wczoraj tyle sie działo że nie zdążyłem odp. o news-ach

Po pierwsze jak sie okazuje "nasz" komornik to też człowiek...
Wtajemniczyliśmy Go i w odpowiedzi na powyższe jakby była możliwość spłaty z zadatku lub z innego źródła to rzeczywiście byłoby to najlepsze rozwiazanie, ale
kwota zadatku nie pokryje nawet w połowie długu (bardziej mały ten zadatek niż bardzo duży dług),
według komornika mozna zrobić tak jeżeli bank kredytujący kupującego się zgodzi (PKO niby nie robi problemów ale prawdopodobnie bedzie chodziło o inny) zrobić tak aby to bank po przyznaniu kredytu urególował komornika i w tym samym dniu wpisy w księgach na wniosek byłyby oczyszczone i wtedy już prosta droga ... (wtym miejscu nie bardzo rozumiem jak to pogodzić z podpisaniem Notarialnej Umowu Sprzedaży, jaka kolejność)

wczoraj wieczorem podpisaliśmy Umowe przedwstępną (ściągająć trzeciego współwłaściciela, ale się udało)

więc wszystko jest na dobrej drodze

w odp. na pozostałe pytania kupujący twierdzi że wstępna kalkulacja zdolności kredytowej wypadła pomyślnie (ze swoim doradcą przebiera w ofertach)
zapoznał się również o wpisie do ksiąg oraz z zaświdczeniem od komornika o ilości postępowań (tzn tylko jedno) i stanu zadłużenia (na dzień wczorajszy) sprzedających

Na tema apelacji również bym poprosiło o wypowiedzenie się forumowiczów, (czy aktualny stan tzn. podpisana umowa przedwst. coś wnosi do sprawy, oraz jaki inny powód wykazać który mógłby być zasadny?)

Na zakończenie dodam że komornik stwierdził że na zasadzie licytacji sprzedał by naszą nieruch. o ok. 30% (wymienił kwote) więcej niż ustalona z naszym kupującym (ciekawe czy tak?) oraz bardzo przestrzegał o spłacie długu bezpośrednio z bankiem, czy moża uniknąć jego prowizji (21%)?
projectorFP jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odrzucenie spadku czy przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzi: 4) Witam. Mam taki problem. Mój ojciec zmarł 12.02 tego roku. Nie miał żadnego majątku za to same długi. Do tej pory było mi wiadomo, że muszę odrzucić...
§ Przyjęcie spadku na nowych zasadach, otwarcie spadku przed 18.10.2015 (odpowiedzi: 3) Cześć, mam problem, jestem jedynym spadkobiercą po babci, z racji zadłużenia, mój ojciec odrzucił spadek przed 18.10.2015r., mam opcję przyjąć go...
§ przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentrza a dział spadku (odpowiedzi: 1) Witam, W 2013r przyjęłam u Notriusza spdek z dobrodziejstwem inwentarza. Spis inwentarza nie został jeszcze zrobiony - sprawa jest w toku. Obecnie...
§ Przyjąć czy nie przyjąć spadku, pomocy! (odpowiedzi: 10) Witam. jestem jednym z 2 spadkobierców, jednak ze względu na prowadzoną z US batalię nie mogę posiadać majątku. Co mam zrobić: 1. przyjąć...
§ Przyjęcie spadku przez dzieci nie złożony wniosek o odrzucenie spadku (odpowiedzi: 5) Witam, mam dwoje małoletnich dzieci. Z ojcem dzieci żyłam w związku nieformalnym. W październiku 2013r. zmarł. Nie zostawił żadnego majątku, nie...
§ czy odrzucenie lub przyjęcie spadku skutkuje potem wobec nowo powstałego spadku? (odpowiedzi: 3) Już wyjaśniam o co chodzi: umiera X, rozwiedziony. Jego spadek odrzucają lub przyjmują z dobrodziejstwem inwentarza jego dzieci. Sprawa zakonczona....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:13.