Dziedziczenie po ojcu - Forum Prawne

 

Dziedziczenie po ojcu

Witam to mój pierwszy post jednakże jestm czestym gościem na tym forum. Szukałem i nie znalazłem dokłednie takiej sytuacji jak moja więc pytam. Zmarł mój ojciec który ok 15lat temu rozwiódł sie z moją mamą. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
18-05-2014, 09:58  
telmuz2002
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Dziedziczenie po ojcu

Witam to mój pierwszy post jednakże jestm czestym gościem na tym forum.
Szukałem i nie znalazłem dokłednie takiej sytuacji jak moja więc pytam.

Zmarł mój ojciec który ok 15lat temu rozwiódł sie z moją mamą. W tym czasie dostał spadek po swoim ojcu z którego kupił sobie mieszkanie. W tym czasie również urodził mu się drugi syn (z jakąś inną kobietą). Niedawno także się drugi raz ożenił (już po zakupie swojego mieszkania i samochodu.)
Moje pytanie brzmi kto dziedziczy jego mieszkanie> czy tylko Ja i przyrodni brat czy również macocha (została macochą już po nowym mieszkaniu)

Po pierwszym małżeństwie jest jeszcze garaż dosyć dużo warty więc moje drugie pytanie czy macocha może mieć do niego również prawo? Brat jest normalny a ona pazerna, wredna i się nie lubimy, nie jest to ważne w sprawie ale jeszcze przed śmiercią ojca mówiła że nic mi nie da!
Prosiłbym o w miarę szybką odpowiedź bo sprawa robi się gorąca. Barzo dziękuję
telmuz2002 jest off-line  
18-05-2014, 10:11  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.658
Domyślnie RE: Dziedziczenie po ojcu

Wszystko co było własnością Twojego ojca w chwili jego śmierci dziedziczysz Ty, Twój brat i żona ojca w równych częściach, czyli każde z Was po 1/3.

Jeśli ojciec nie rozszerzył własności mieszkania na swoją żonę, czyli w chwili swojej śmierci był jedynym właścicielem mieszkania, to dziedziczysz je w 1/3.

Rozumiem, że po rozwodzie z Twoją mamą rodzice nie przeprowadzili podziału majątku, więc w chwili swojej śmierci ojciec był właścicielem 1/2 garażu.
Jeśli tak, to również ta połowa garaży podlega dziedziczeniu i tym samym macocha dziedziczy 1/3 z tej połowy, czyli 1/6 całości garażu, tak samo dziedziczy Twój brat.

Jeśli ojciec miał jakieś środki pieniężne, to podlegają one dziedziczeniu na tych samych zasadach.

Jeśli samochód został zakupiony przed zawarciem małżeństwa, to dziedziczycie go tak jak mieszkanie.
ffenix jest off-line  
18-05-2014, 10:18  
telmuz2002
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Dziedziczenie po ojcu

dziękuję za szybką i dobrą wiadomość. Tylko jeszcze jedno pyt? do mieszkania ma macocha prawa nawet jeśli nie zostalo ono zakupione w trakcie jej małżeństwa z tata? (byl to majątek z przed tego malzenstwa)?
Rozumie ze jak by je przepisal na nią (dodał jako drugiego wlasciciela) sprawa by wygladala ze ona ma polowę a my z bratem po 1/4?
telmuz2002 jest off-line  
18-05-2014, 10:25  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.658
Domyślnie RE: Dziedziczenie po ojcu

Cytat:
Napisał/a telmuz2002 Zobacz post
do mieszkania ma macocha prawa nawet jeśli nie zostalo ono zakupione w trakcie jej małżeństwa z tata? (byl to majątek z przed tego malzenstwa)?
Tak.
O ile za życia macocha nie miała prawa do przedmałżeńskiego majątku Twojego ojca (np. w przypadku rozwodu), o tyle po jego śmierci jest to spadek, który dziedziczy również ona jako jego żona.

Cytat:
Napisał/a telmuz2002 Zobacz post
Rozumie ze jak by je przepisal na nie (dodał jako drugiego wlasciciela) sprawa by wygladala ze ona ma polowę a my z bratem po 1/4?
Jeśli ojciec przekazałby za życia swojej żonie połowę tego mieszkania, to spadkiem po nim byłaby tylko połowa tego mieszkania, która pozostałaby jego w chwili śmierci.
Innymi słowy ta połowa mieszkania dziedziczona byłaby tak jak garaż, czyli Ty i brat odziedziczylibyście po 1/6 mieszkania, a do macochy należałoby 4/6 mieszkania.

Jeśli znasz nr KW tego mieszkania, to możesz on-line sprawdzić, kto jest obecnie właścicielem tego mieszkania.
ffenix jest off-line  
18-05-2014, 10:32  
telmuz2002
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Dziedziczenie po ojcu

Bardzo dziękuję. Tutaj zawsze wszystkiego można sie dowiedzieć od fachowców. Pozdrawiam
telmuz2002 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dziedziczenie długów po ojcu (odpowiedzi: 3) Witam Samotnie wychowuję dziecko (l. 7) i nigdy nie byłam w związku małżeńskim z Jego ojcem. Ojciec ma sporo długów i boję się, że w przypadku...
§ Dziedziczenie długów po ojcu. (odpowiedzi: 4) Witam, ojciec zadłużył się i umarł. Jak dziedziczę ten dług skoro ma żonę? I czy ona umrze, i ja zrzeknę się spadku, moje dzieci się zrzekną, to czy...
§ Dziedziczenie długów po ojcu (odpowiedzi: 1) Mam 22 lata (jeszcze jestem studentem dziennym). Moj rodzice są po rozwodzie około 15 lat temu. Wychowała mnie mama. Ojciec nie utrzymywał ze mną...
§ Dziedziczenie po ojcu. (odpowiedzi: 2) Moi rodzice rozwiedli się jakiś czas temu. Mieszkam z mamą w bloku, natomiast tata posiada dużą działkę z domem. Miał ją przepisać na mnie, ale tego...
§ Dziedziczenie po ojcu (odpowiedzi: 1) Witam! Sprawa dotyczy mojego ojca, który został dajmy na to pominięty (jeśli można tak to ująć) w dziedziczeniu własności po swoim ojcu. A...
§ dziedziczenie długu po ojcu (odpowiedzi: 3) Witam! Dziś dostałam kolejny telegram bez żadnych danych nadawcy(okazało się, że z firmy windykacyjnej). Czy jest jakaś możliwość, abym nie musiała...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:54.