uniknięcie wypłaty zachowku w przypadku darowizny - Forum Prawne

 

uniknięcie wypłaty zachowku w przypadku darowizny

Witam w 2008 roku otrzymałem w akcie darowizny mieszkanie o wartości ok 80 tys zł od mojej babci. Babcia nadal żyje i posiada dwóch synów, mojego ojca oraz wuja. W umowie darowizny nie ma zapisu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
07-08-2014, 03:17  
gopolice@wp.pl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie uniknięcie wypłaty zachowku w przypadku darowizny

Witam w 2008 roku otrzymałem w akcie darowizny mieszkanie o wartości ok 80 tys zł od mojej babci. Babcia nadal żyje i posiada dwóch synów, mojego ojca oraz wuja. W umowie darowizny nie ma zapisu o "wyłączeniu przedmiotu darowizny ze spadku". Mój ojciec NIE rości sobie prawa do zachowku w przeciwieństwie do jego brata.

I oto moje pytania:
1. Jaki procent wartości mieszkania będzie przysługiwał wujowi?
2. Czy jest jakaś sposób na zablokowanie prawa do zachowku które przysługuje wujowi?
3. Czy jeżeli bym sprzedał to mieszkanie to od kwoty jaką uzyskam nadal będę musiał wypłacić stosowny zachowek wujowi?
4. Kiedy może on wystąpić o zachowek, czy już teraz czy dopiero po śmierci matki?
5. Od kiedy liczone są lata do przedawnienia roszczenia, od chwili zawarcia umowy darowizny czy też czas zaczyna lecieć dopiero z chwilą śmierci babki?
6. Czy gdyby w umowie był zapis o "wyłączeniu przedmiotu darowizny ze spadku" to czy to pozbawiało by wuja prawa do zachowku?
7. Czy wartość zachowku jest liczona od faktycznej wartości tej z chwili obecnej (gdyż wpakowałem w to mieszkanie kupę pieniędzy), czy też obowiązuje wartość z chwilą otrzymania mieszkania w darowiźnie?

temat może i poruszany któryś raz z kolei jednak pytania konkretniejsze.... pozdrawiam i dziękuje
gopolice@wp.pl jest off-line  
07-08-2014, 05:30  
Gość-555
Użytkownik
 
Posty: 328
Domyślnie RE: uniknięcie wypłaty zachowku w przypadku darowizny

1. przyjmując, że babcia w chwili śmierci nie będzie miała żadnego majątku i nie dokonywała innych darowizn za swojego życia to zachowek dla wujka będzie odpowiadał wartością 1/4 wartości mieszkania lub 1/3 wartości jeżeli wujek w chwili śmierci babci będzie trwale niezdolny do pracy.

2. Jeżeli w chwili śmierci babci Pana ojciec będzie żył i nie będzie Pan także spadkobiercą testamentowym a od darowizny do śmierci babci upłynie ponad 10 lat to darowizna nie będzie doliczana do spadku przy ustalaniu zachowku.
W innym przypadku darowizna będzie doliczana do spadku przy ustalaniu zachowku a Pan będzie zobowiązany jako obdarowany do jego zapłaty. Oczywiście jeżeli wujek nie uzyska zachowku w drodze dziedziczenia czy darowizny.

3. Sprzedaż mieszkania nie zmieni nic w kwestii zaliczenia darowizny do spadku przy ustalaniu zachowku i Pana odpowiedzialności za jego zapłatę.

4. Po śmierci babci. Wówczas powstanie roszczenie o zachowek.

5. bieg przedawnienia roszczenia o zachowek rozpoczyna się od chwili ogłoszenia testamentu, a jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu to od chwili śmierci.

6. Nie. Wyłączenie darowizny ze schedy spadkowej ma związek z działem spadku a nie z zachowkiem.

7. wartość przedmiotu darowizny ustala się biorąc pod uwagę wartość darowizny na dzień ustalania zachowku ale z uwzględnieniem stanu na dzień darowizny.
Gość-555 jest off-line  
07-08-2014, 16:52  
gopolice@wp.pl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: uniknięcie wypłaty zachowku w przypadku darowizny

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Czyli wszystko jasne będę musiał płacić i teraz moje pytanie:

1. Czy można cofnąć zawartą umowę darowizny i zawrzeć umowę dożywotniej opieki nad seniorką z której to nie trzeba wypłacać zachowku?

2. Jeśli tak to jakie są +- jej koszta?

Fakt jest taki ,że to ja razem z ojcem zajmuję się babcią którą przyjęliśmy do swojego prywatnego mieszkania, a wuja nie kiwnie nawet palcem i nie poczuwa się do opieki nad nią umywając całkowicie ręce ograniczając się do przyjazdu raz na rok i przywiezieniu placka.
gopolice@wp.pl jest off-line  
07-08-2014, 22:14  
mila
Stały bywalec
 
Posty: 4.017
Domyślnie RE: uniknięcie wypłaty zachowku w przypadku darowizny

Cofnąć? Na jakiej podstawie? O cofnięciu darowizny decyduje sąd - tylko w przypadkach rażącej niewdzięczności obdarowanego.
Tylko jak później uzasadnisz zawarcie umowy dożywocia? Sąd uzna to za ucieczke przed zachowkiem.
Babcia w testamencie może wydziedziczyć wuja. Ale wtedy też jego dzieci i ewentualnie ich dzieci. Przy czym małoletnich nie da się wydziedziczyć. Małoletnim przysługuje większy zachowek.
Pozostaje raczej dobrze dbać o dziadka i czekać na upływ tych 10 lat.
mila jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna-uniknięcie zachowku? (odpowiedzi: 4) Ja też proszę o poradę w następującej sytuacji: Mój tata z pierwszego małżeństwa ma mieszkanie, które było wspólnotą małżeńską. Mama zmarła. Tata...
§ Uniknięcie zachowku - Czy istnieje możliwość zakupu nieruchomości od ojca? (odpowiedzi: 2) Witam, bardzo proszę o informację w poniższej sprawie. Ojciec ma czworo dzieci (w tym mnie). Żona (moja mama) nie żyje od 2 lat. Ojciec posiada...
§ Uniknięcie zachowku (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, mam parę pytań. Najpierw nakreślę sytuację: moi rodzice rozwiedli się wiele lat temu, pozostało im mieszkanie własnościowe, jakiś...
§ Przekazanie darowizny kolejnej osobie w celu uniknięcia zachowku. (?) (odpowiedzi: 6) Witam, Czy poniższe rozwiązanie pozwoli uniknąć zachowku? Dziadkowie przekazali mi 3 lata temu w darowiźnie nieruchomość. Niestety rok temu...
§ Czy darowanie darowizny uchroni przed wypłatą zachowku (odpowiedzi: 3) Witam Posiadam mieszkanie przekazane mi darowizna przez ojca (bez slużebności). Czy darując to mieszkanie mężowi, lub mamie (rodzice są po...
§ Darowizna-uniknięcie zachowku? (odpowiedzi: 10) Proszę o pomoc w poniżej opisanej sytuacji.Moja zona dostala od babci poprzez umowe darowiny spisanej u notariusza mieszkanie.Umowa ta zostala...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:05.