podział majątku z bratem a wkład własny - Forum Prawne

 

podział majątku z bratem a wkład własny

Witam. Moja sprawa wygląda następująco. przedmiotem sprawy jest działka z domem (nieukonczonym). Po śmierci Taty dokonaliśmy podzialu w sposób właściwy (1/2 Mama, reszta ja z bratem) Dom nie został ukonczony z powodów finansowych jednak po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
07-08-2014, 20:43  
lotniklwoski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie podział majątku z bratem a wkład własny

Witam.
Moja sprawa wygląda następująco. przedmiotem sprawy jest działka z domem (nieukonczonym). Po śmierci Taty dokonaliśmy podzialu w sposób właściwy (1/2 Mama, reszta ja z bratem) Dom nie został ukonczony z powodów finansowych jednak po śmierci Ojca postanowiłem go ukonczyc. I tu moje pytanie. Czy w przypadku smierci Mamy i podziału majątku miedzy mnie i brata (z żoną) po połowie czy jest szansa odzyskania wkładu własnego w przypadku checi sprzedaży domu przez brata?
lotniklwoski jest off-line  
08-08-2014, 09:53  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: podział majątku z bratem a wkład własny

Cytat:
Napisał/a lotniklwoski Zobacz post
Po śmierci Taty dokonaliśmy podzialu w sposób właściwy (1/2 Mama, reszta ja z bratem)
To akurat nie jest sposób właściwy. Jeżeli ta nieruchomość była tylko majątkiem ojca, to jego spadkobiercy dziedziczą udziały po 1/3 (mama, ty i brat).
Cytat:
Napisał/a lotniklwoski Zobacz post
po śmierci Ojca postanowiłem go ukonczyc.
A masz na to zgodę pozostałych współwłaścicieli?

Cytat:
Napisał/a lotniklwoski Zobacz post
czy jest szansa odzyskania wkładu własnego w przypadku checi sprzedaży domu przez brata?
Po dokonaniu nakładów będziesz miał roszczenie do pozostałych współwłaścicieli o zwrot części tych nakładów (zgodnie z posiadanymi przez nich udziałami). Po śmierci mamy możesz to podnieść w ramach działu spadku i wnosić w sądzie np. że spłacisz brata z wartości jego udziału po odliczeniu poniesionych przez ciebie nakładów.

Zawsze uważałam i nadal uważam, że ponoszenie nakładów na nieruchomość, której nie jest się jedynym właścicielem, jest bez sensu i rodzić będzie w przyszłosci różne problemy.
eol12 jest off-line  
08-08-2014, 14:39  
lotniklwoski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: podział majątku z bratem a wkład własny

A więc tak. Działka należy do mamy oraz zmarłego ojca. W trakcie sprawy spadkowej mama dostała połowę z racji iż jest współwłaścicielem działki, a ja z bratem po połowie części zmarłego ojca. Jeśli chodzi o zgodność to wszyscy są tego samego zdania aby dom na działce ukończyć. Brat ma żonę i dziecko i nie stać go na zainwestowanie w dom pieniędzy bo sam ledwo daje rade.
Ja pracując za granicą jako jedyny mogę zainwestować pieniądze w wykończenie tego domu. Zależy mi na tym ze względu na mamę aby na stare lata mogła się tam przeprowadzić do rodzinnej miejscowości.
Co jeśli brat będzie chciał równego podziału nieruchomości po śmierci mamy? Czy można później sądownie rozstrzygnąć podział nieruchomości względem wniesionego wkładu?
lotniklwoski jest off-line  
08-08-2014, 14:52  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: podział majątku z bratem a wkład własny

Cytat:
Napisał/a lotniklwoski Zobacz post
W trakcie sprawy spadkowej mama dostała połowę z racji iż jest współwłaścicielem działki, a ja z bratem po połowie części zmarłego ojca.
Mama nie dostała na sprawie spadkowej, tylko miała swój udział wcześniej. Rozumiem, że po ojcu dziedziczyłeś tylko ty i brat (a mama nie).
Cytat:
Napisał/a lotniklwoski Zobacz post
Co jeśli brat będzie chciał równego podziału nieruchomości po śmierci mamy?
Jeżeli chce żebyś ty inwestował, to ureguluj to z nim teraz w sposób formalny. Albo odkupujesz jego udział albo zawieracie jakąś umowę, że on wyraża zgodę na twoje inwestycje i ze ci to w jakiś sposób ureguluje (zwróci) w terminie późniejszym.
Na wszelki wypadek zbieraj rachunki związane z inwestycjami. Ja bym jeszcze raz na jakiś czas (np. raz na rok czy na 2 lata) przedstawiała współwłaścicielom formalne rozliczenie z dokonanych inwestycji. "Wydałem tyle i tyle, zrobione zostało to i to" a oni na tym dokumencie podpisują się i przyjmują do wiadomości. Roszczenie związane ze zwrotem poniesionych przez ciebie nakładów przedawni się po upływie 10 lat od ich poniesienia.
Sugerowałabym też umowę notarialną z mamą - umowę dożywocia. Jej udział przechodzi na ciebie i ona może tam mieszkać do śmierci.
eol12 jest off-line  
08-08-2014, 15:12  
lotniklwoski
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: podział majątku z bratem a wkład własny

Dziękuję bardzo za udzielone rady
Wiem teraz na czym stoję i czego mogę się spodziewać w przyszłości.
W razie jakichkolwiek wątpliwości będę pisał.

Pozdrawiam.
lotniklwoski jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wkład własny do majątku wspólnego, a jego podział (odpowiedzi: 6) Witam, strony zakupiły w trakcie małżeństwa (wspólnota majątkowa) auto o wartości 60 tys, z czego 5 tys pochodziło z ich majątku wspólnego, a 55 tys...
§ Nie równy podział majątku z bratem (odpowiedzi: 13) Za życia naszego ojca ,mój brat dostał 2 ha gruntu rolnego a ja miałem dostać też kawałek ziemi ale ojciec zmarł i nie zdążył ...
§ Walka o podział majątku z bratem (odpowiedzi: 1) Witam Sprawa tyczy się o podział majątku po zmarłej mamie. Mama nie zostawiła żadnego testamentu przez co oczywiście jest b.dużo problemów. 1....
§ wkład własny a podział majątku (odpowiedzi: 1) Witam, bardzo zależy mi na informacji jak wygląda kwestie podziału majątku w sytuacji,gdy na działce wspólnej małżeństwa (kupiona z majątku wspólnego...
§ Spółka cywilna - wkład własny, a potem podział majątku (odpowiedzi: 9) Witam Serdecznie Chciałbym założyć spółkę cywilną, ale nie rozumiem paru rzeczy. Zakładam ją z wspólnikiem, tylko że wspólnik wnosi 10% przy...
§ Majątek własny przed ślubem a podział przy rozwodzie? (odpowiedzi: 1) Witam ! Kupiłem przed ślubem mieszkanie część za swoje pieniądze cześć na kredyt.Mam wszystkie rachunki. Kredyt jest tylko na mnie. Po ślubie ja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:13.