Spadek a Testament - Forum Prawne

 

Spadek a Testament

Witam, ostatnio umarł mi tato który sporządził testament w całości na mnie. Miał żonę z która był 3 lata oraz syna, który stoczył się bardzo. Nie wiedziałam gdzie ma konta oraz gdzie był ubezpieczony, z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
31-08-2014, 12:12  
esiu99
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Spadek a Testament

Witam, ostatnio umarł mi tato który sporządził testament w całości na mnie.
Miał żonę z która był 3 lata oraz syna, który stoczył się bardzo.
Nie wiedziałam gdzie ma konta oraz gdzie był ubezpieczony, z aktem zgonu musiałam latać po bankach i się dowiadywać, okazało się ze miał konto gdzie miał swoje wszystkie środki do życia, jego żona miała pełnomocnictwo do tego konta, godzinę po jego śmierci przelała wszystkie pieniądze do innego konta ( tylko to się dowiedziałam w banku). Wszystkie swoje rzeczy, pamiątki rodzinne miał w domu u tej kobiety. Nawet moja mama była żona z która był 40 lat traci prawo do alimentów.
Z jego żoną/wdową nie żyli dobrze, wielu ludzi widziało jak się znęcała nad nim wyśmiewając ze ma prostatę itp, wyrzucała go kilkakrotnie z domu, i spał u siostry, kobieta leczy się psychicznie, nie wiadomo w jaki sposób.

Pytanie jak będzie teraz wyglądać całe postępowanie?
esiu99 jest off-line  
31-08-2014, 12:48  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadek a Testament

Wystąpisz do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu na podstawie testamentu. Jeżeli sąd uzna ten testament za ważny, będziesz spadkobiercą ojca i będziesz mogła domagać się od macochy zwrotu pobranych przez nią pieniędzy w całości (jeżeli tato i jego żona mieli rozdzielność majątkową) lub tylko w połowie pobranej kwoty (gdy nie było rozdzielności). I musisz się też liczyć z tym, że żona ojca i jego syn mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek - jeżeli ojciec ich nie wydziedziczył w testamencie.
eol12 jest off-line  
31-08-2014, 13:45  
esiu99
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Spadek a Testament

Jak mogę eis dowiedzieć czy była rozdzielność czy nie? i jak ona nie zwróci tej kwoty to co wtedy?
Jeżeli to było jego osobiste konto a nie wspólne to czemu tu wchodzi gra o rozdzielność majątkowa, skoro spadek dotyczy jego konta?

I na dodatek miał dom z byłą żoną(moją mamą) z którą nie zrobił podziału majątku. To ten domek w jakiejś części będzie się jej należał?
esiu99 jest off-line  
31-08-2014, 15:12  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadek a Testament

Spadek po ojcu to cały jego majątek osobisty (pochodzący np ze spadku, darowizny, zarobiony przed zawarciem związlu małżeńskiego) oraz połowa majątku małżeńskiego (jeżeli nie było rozdzielności). Pieniądze na rachunku ojca ale też i jego żony to był ich wspólny majątek niezależnie, że rachunek był tylko na jedno z nich.
Rozdzielność ustanawia się notarialnie a więc czeka cię wycieczka po okolicznych notariuszach.
Jako spadkobierca omca możesz wystąpić wobec macochy z pozwem o zwrot tych pieniędzy (jeżeli to nie było pdłnomocnictwo na wypadek śmierci). Możesz też zgłosić przestępstwo przywłaszczenia lub kradzieży na policję lub prokuraturę.
Udział ojca w domu z twoją mamą to spadek (majątek osobisty). Od tego udziału będzie też liczony zachowek.
eol12 jest off-line  
31-08-2014, 15:32  
esiu99
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Spadek a Testament

Czyli będzie trzeba dochodzić ile tego majątku miał przed zawarciem małżeństwa?, i ta kwota nie brana pod uwagę z tego co rozumiem. A co jeżeli przelał pieniądze na nowe konto? z którego zostały wybrane pieniądze. To będzie sprawdzanie dat przelewów itp?
esiu99 jest off-line  
01-09-2014, 06:54  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Spadek a Testament

Myśl logicznie. Musisz wiedzieć co jest przedmiotem spadku żeby zgłosić nabycie spadku do US i uzyskać zwolnienie od płacenia podatku.
Jeżeli będziesz dochodziła od macochy zwrotu pieniędzy musisz wiedzieć czy masz żądać zwrotu całej kwoty czy tylko połowy. Nawet jak była rozdzielność to w twoim interesie (a nie jej) jest ustalenie czy była podpisania między nimi intercyza czy nie.
Jak spadkobierca ojca możesz zrobić sobie wycieczkę po wszystkich bankach w okolicy i ustalić czy ojciec miał jakieś rachunki, lokaty u nich czy nie.
Składając wniosek o nabycie spadku możesz też od razu wnioskować o zabezpieczenie spadku. Czyli możesz też złożyć wniosek żeby sąd zwrócił się do konkretnych banków o ustalenie czy na dzień śmierci ojca były tam jakieś rachunki bankowe, lokaty na ojca i jego żonę. Możesz też wnioskować (w ramach tego zabezpieczenia spadku), aby sąd dopuścił dowód w postaci przesłuchania macochy na okoliczność tego czy mieli rozdzielność oraz posiadanych przez nich obydwoje pieniędzy na dzień śmierci ojca. Tylko że to przedłuży sprawę o nabycie spadku. Te wnioski możesz złożyć potem, kiedy będziesz sądownie dochodziła od macochy zwrotu pobranych przez nią pieniędzy z rachunku ojca. Ustal może jednak wcześniej jakie ona miała pełnomocnictwo. Ja bym też wcześniej wysłała do niej oficjalne pismo (list polecony, ZPO) z pytaniem czy była rozdzielność i jaki był stan majątku małżeńskiego na dzień śmierci ojca oraz z żądaniem zwrotu pieniędzy pobranych przez nią z rachunku ojca. Odpisze, nie odpisze - będziesz miała to jako dowód w późniejszych sprawach.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek + testament (odpowiedzi: 1) Witam. Sprawa jest zagmatwana, a do tego jest dosyć późno, ale mam nadzieję, że uda mi się we w miarę jasny i treściwy sposób ją przedstawić...
§ testament spadek (odpowiedzi: 1) Witam. Moja mama zapisała całe swoje udziały w gospodarstwie na moją siostrę. Pół roku wcześniej ja z dwójką rodzeństwa zrzekliśmy się na siostrę...
§ testament a spadek (odpowiedzi: 1) W tym roku zmarł mój ojciec. Od 4 lat żyje w nowym związku małżeńskim. Zostawił testament, który zapisuje cały spadek na swoją nową żonę. Mam...
§ Testament i spadek! (odpowiedzi: 7) Witam, miesiąc temu umarł mój dziadek, z babcią nie mieli dzieci, babcia ma córkę z pierwszego małżeństwa, dziadek nie miał dzieci. W...
§ testament, spadek. (odpowiedzi: 1) Witam, Babcia zmarla w listopadzie 2010r, pozostawila testament w formie akktu notarialnego sporzadzonego w czerwcu 2007 u notariusza. W testamencie...
§ spadek i testament (odpowiedzi: 1) Witam bardzo serdecznie. Po raz kolejny proszę o pomoc. Dziś byliśmy na sprawie spadkowej w sądzie. Po zmarłej mamie zostało mieszkanie spółdzielcze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:58.