Dziedziczenie ustawowe a testament - stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku.
Witam. Przeszukałem forum ale nie znalazłem podobnego temat, poza tym każda sprawa jest trochę inna więc zakładam temat. Przedstawienie tematu:
Zmarła osoba starsza bezdzietna, nieżonata (w ogóle), jej rodzice nie żyją. Miała żyjącą siostrę. Zostawiła testament. W testamencie wymieniona jest matka zmarłego (z zastrzeżeniem, że jeżeli ktoś wpisany w testament umrze to należy podzielić pomiędzy pozostałych żyjących), siostra oraz synowie siostry.
Z tego co wyczytałem to najłatwiej byłoby pójść do notariusza i załatwić notarialne potwierdzenie dziedziczenia tylko ze względu na dużą odległość do miejsca aktualnego zamieszkania jednego z synów siostry (za granicą ) może być to niemożliwe.
Zostaje postępowanie przed sądem.
Z tego co wyczytałem to w postanowieniu o nabyciu spadku wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów (w postaci ułamka). Pytanie właściwe:
Na jakiej podstawie są określi wysokość udziałów każdego ze spadkobierców ?
W przypadku dziedziczenia ustawowego byłoby to jak rozumiem proste natomiast co w tym przypadku gdy spadkobierców jest więcej niż krąg ustawowy ? W testamencie wyszczególniony jest samochód, który ma przypaść jednemu ze spadkobierców oraz pieniądze, które są do podziału między spadkobierców. Ustalenie szacunkowej wartości samochodu jest proste natomiast nie wiadomo w ogóle jakie kwoty zmarły zostawił na rachunkach bankowych.
|