Spadek po babci, mama z komornikiem. Umowa zrz. dz. Wnuki chcą uniknąć komornika. - Forum Prawne

 

Spadek po babci, mama z komornikiem. Umowa zrz. dz. Wnuki chcą uniknąć komornika.

Witam, sytuacja wygląda następująco. Babcia jest już w sędziwym wieku stąd moje zapytanie. Należę do grona wnuczków które złożyło się na wykup mieszkania w którym mieszka babcia. Babcia jest jedyną właścicielką. Ma czwórkę dzieci. Jednym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
26-11-2014, 23:39  
croatiaWRO
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Spadek po babci, mama z komornikiem. Umowa zrz. dz. Wnuki chcą uniknąć komornika.

Witam,
sytuacja wygląda następująco. Babcia jest już w sędziwym wieku stąd moje zapytanie. Należę do grona wnuczków które złożyło się na wykup mieszkania w którym mieszka babcia. Babcia jest jedyną właścicielką. Ma czwórkę dzieci. Jednym z dzieci jest moja mama. Mama boryka się obecnie z egzekucją komorniczą na sporą kwotę. Mama chciałaby żeby zamiast niej udziały w mieszkaniu dziedziczyły jej dzieci.

Czy umowa zrzeczenia się dziedziczenie między matką i babcią, a co za tym idzie, przeniesienie dziedziczenia na wnuki, pozwoli uniknąć egzekucji z nieruchomości po śmierci babci?

Wiem że bywa różnie w przypadku gdyby mama odrzuciła spadek dopiero po śmierci babci. Są opinie że w takiej sytuacji, sąd może uznać że odbyło się do ze szkodą na wierzycielach mamy.

Czy sąd może uznać umowę zrzeczenia się dziedziczenia, za szkodliwą dla wierzycieli, a co za tym idzie poddać nieruchomość pod egzekucję?

Dziękuję za odpowiedzi.
croatiaWRO jest off-line  
27-11-2014, 09:25  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.926
Domyślnie RE: Spadek po babci, mama z komornikiem. Umowa zrz. dz. Wnuki chcą uniknąć komornika.

Cytat:
umowa zrzeczenia się dziedziczenie między matką i babcią, a co za tym idzie, przeniesienie dziedziczenia na wnuki
co do zasady zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje także dzieci i wnuki zrzekającego się, chyba ze w umowie zrzeczenia bedzie wskazane inaczej.

Cytat:
Są opinie że w takiej sytuacji, sąd może uznać że odbyło się do ze szkodą na wierzycielach mamy.
Nie tylko opinie, ale wprost przepisy kodeksu o tym mówią, ze taka możliwość istnieje - 1048 KC
Cytat:
Czy sąd może uznać umowę zrzeczenia się dziedziczenia, za szkodliwą dla wierzycieli, a co za tym idzie poddać nieruchomość pod egzekucję?
Według mnie nie może, bo 1048KC dotyczy tylko odrzucena spadku, a nie zachodza przesłanki do zastosowania skargi pauliańskiej (wskutek tej czynności dłużnik nie stał się niewypłacalny).
HenRab jest off-line  
27-11-2014, 14:57  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Spadek po babci, mama z komornikiem. Umowa zrz. dz. Wnuki chcą uniknąć komornika.

Może prościej byłoby zasugerować babci żeby napisała testament na swoje dzieci (z pominięciem mamy) oraz na wnuki (dzieci mamy). Może nawet mamę wydziedziczyć argumentując to tym, ze mama wbrew jej sugestiom postępuje niewłaściwie i doprowadziła do takiej sytuacji ze ma duże długi.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak uniknąć opłat za pobyt babci w ośrodku opieki (odpowiedzi: 3) Proszę o pomoc! Jak mogę uchronić moje dzieci przed płaceniem za pobyt w ośrodku pomocy społecznej ich babci, której praktycznie nie znają, a MOPS...
§ Mama chcę mnie wyrzucić z domu. (odpowiedzi: 6) Czy moja mama ma prawo mnie wyrzucić z domu? Jeśli mam 19lat, dostaje alimenty 500zł od GOPSU. Nadal się uczę, został mi ostatni rok.
§ Chcę uniknąć rozwdu.. (odpowiedzi: 3) Witam, Trafiłem tu poszukując pomocy bo już sam nie wiem co mam robić i czego się spodziewać ze strony żony. W skrócie postaram się przedstawić...
§ jak to zrobic zeby wnuki babci nic nie otrzymali w spadku? (odpowiedzi: 6) moja Babcia jest wlascicielką mieszkania , na które ja ( wnuk ) i moja mama (córka babci) wyłożyliśmy kasę(wykup komunalnego), mieszkamy z babcią od...
§ zachowek po babci-gdy moja mama nie żyje (odpowiedzi: 1) Mam pytanie otóż moja babcia za zycia przepisała całe gospodarstwo jednemu dziecku w miedzy czasie zmarła moja mama tj.córka babci . Gospodarstwo...
§ chcę uniknąć komornika (odpowiedzi: 2) Mam następujący problem. Jakiś czas temu mój mąż wziął kredyt gotówkowy. Spłacaliśmy go regularnie ale niestety mąż stracił pracę. Ja urodziłam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:37.