Zapis gospodarstwa rolnego przed wiekiem emerytalnym Zapisującego - Forum Prawne

 

Zapis gospodarstwa rolnego przed wiekiem emerytalnym Zapisującego

Witam wszystkich serdecznie. Piszę tutaj pierwszy raz, postanowiłem tutaj, ponieważ lubię czytać jakie różne sytuacje spotykają ludzi, można tutaj wiele się dowiedzieć. Obecnie sam potrzebuję pomocy, dlatego śmię zapytać Was - znawców takich tematów. Mianowicie: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
08-02-2015, 18:25  
nodonus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zapis gospodarstwa rolnego przed wiekiem emerytalnym Zapisującego

Witam wszystkich serdecznie. Piszę tutaj pierwszy raz, postanowiłem tutaj, ponieważ lubię czytać jakie różne sytuacje spotykają ludzi, można tutaj wiele się dowiedzieć. Obecnie sam potrzebuję pomocy, dlatego śmię zapytać Was - znawców takich tematów. Mianowicie:
Jestem świeżo po ślubie (pół roku), wraz z żoną przeprowadziliśmy się i jesteśmy zameldowani w domu na gospodarstwie rolnym u brata mojej mamy, czyli właściciela całego gospodarstwa. Jako że brat mojej mamy do tej pory nie ma małżonki zamierza przekazać gospodarstwo nam. W tej chwili dom praktycznie nadaje się do remontu i wymaga wkładu finansowego. Wraz z żoną chcielibyśmy podjąć wszelkie prace i inwestycje związane z remontem, ale powstrzymuje nas fakt, że póki co nie jesteśmy właścicielami domu ani gospodarstwa i po sporej naszej inwestycji w dom mogłaby się zdarzyć nieprzyjemna sytuacja, że np brat mojej mamy zmieni zdanie i chciałby przekazać wszystko komuś innemu - róznie bywa. W chwili obecnej wujowi (właściciel) brakuje 7 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, a na wcześniejszą sie nie kwalifikuje i póki co nie może nam tego zapisać. I tu moje pytanie czy istnieje jakaś inna możliwość np przepisanie samego domu lub połowy domu lub jeszcze innej opcji, tak abyśmy mieli jakieś zabezpieczenie, że jest to nasze i spokojnie moglibyśmy inwestować w remont czy po prostu jesteśmy zmuszeni czekać 7 lat??? Bardzo proszę o Wasze zdanie i pomoc w danej kwesti.
nodonus jest off-line  
09-02-2015, 08:19  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Zapis gospodarstwa rolnego przed wiekiem emerytalnym Zapisującego

Wuj może dokonać darowizny jakiegoś udziału w tej nieruchomości (chodzi o działkę, na której jest dom), lub też sprzedać wam ten udział.
W takiej sytuacji będziecie inwestować częściowo w swoją własność. Zbierać rachunki potwierdzające wasze nakłady na wspólną nieruchomość.
Oczywiście nie wiem jak taka współwłasność ma się do późniejszych uprawnień emerytalnych, to nie ten dział.
eol12 jest off-line  
05-09-2015, 17:22  
nodonus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zapis gospodarstwa rolnego przed wiekiem emerytalnym Zapisującego

Witam ponownie. Dawno nie zaglądałem. Dziękuję za odpowiedź, pomysł dobry, ale kolejne pytania, jeśli ktoś miałby czas i chęć odpowiedzieć - bardzo proszę.
- Czy równie dobrze wuj mógłby odpsrzedać nam np. połowę całego majątku oczywiście przed notariuszem a następnie sporządzić wniosek o wpis do KW nas jako współwłaścicieli?
-Czy w takim wypadku ustalając cenę przy umowie kupna sprzedaży będzie konieczny rzeczoznawca, czy po prostu możemy wpisać swoją ustaloną cenę?
- Oboje z żoną pracujemy, wykazujemy stałe dochody. Czy po zawarciu takiej transakcji ktoś zainteresuje się skąd mamy pieniądze w tak znacznej kwocie? Jakieś konsekwencje?
Proszę pomóżcie.
nodonus jest off-line  
14-09-2015, 11:16  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Zapis gospodarstwa rolnego przed wiekiem emerytalnym Zapisującego

Cytat:
Napisał/a nodonus Zobacz post
Czy równie dobrze wuj mógłby odpsrzedać nam np. połowę całego majątku oczywiście przed notariuszem a następnie sporządzić wniosek o wpis do KW nas jako współwłaścicieli?
Jeżeli to będzie notarialna umowa sprzedaży, to notariusz sam dokona zmiany wpisu właścicieli w kW.
Cytat:
Napisał/a nodonus Zobacz post
Czy w takim wypadku ustalając cenę przy umowie kupna sprzedaży będzie konieczny rzeczoznawca, czy po prostu możemy wpisać swoją ustaloną cenę?
Podajecie sami cenę. Ale jeżeli to będzie cena znacznie zaniżona, to notariusz może wam na to zwrócić uwagę a na pewno US się tym zainteresuje (bo to będzie darowizna a nie sprzedaż). Albo US zapyta was skąd wzięliście środki na kupno (ale nie musi).
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna przed slubem domu oraz gospodarstwa rolnego (odpowiedzi: 2) Witam, Mój mąż przed slubem otrzymał darowizne jaką jest dom i gospodarstwo rolne, (z ta darowizna oczywiście równiez swoich rodziców, zastrzegli...
§ podatek od sprzedanego gospodarstwa rolnego przed upływem pięciu lat (odpowiedzi: 1) Trzy lata temu zmarła moja mama. Postanowieniem sądu spadek otrzymałem wraz z bratem po 1/2 części dla każdego.W skład masy spadkowej wchodziło...
§ Dziedziczenie gospodarstwa rolnego - otwarcie spadku przed 14.II.2000 r. (odpowiedzi: 1) Proszę o wyjaśnienie kto z krewnych dziedziczy gospodarstwo rolne w następującym przypadku: 1. Otwarcie spadku X.2000 r. ( czyli należy zastosować...
§ Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym z 1977 dotycząca przekazania gospodarstwa rolnego (odpowiedzi: 1) Witam, sprawa wygląda następująco: było małżeństwo A i B oraz dzieci X i Y małżonek A umiera, na podstawie art 51 kodeksu rodzinnego i...
§ czy można podważyć zapis gospodarstwa rolnego (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Mam pytanie. W 2001 roku zmarł mój tata i wówczas gospodarstwo rolne zostało jakby podzielone na 4części ponieważ połowa należała...
§ Notarialny zapis gospodarstwa rolnego (odpowiedzi: 2) Rodzice zapisali notarialnie jednemu synowi cale gospodarstwo rolne z calym dobytkiem. Czy pozostale dzieci maja rowniez prawo do czesci tego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:47.