Wznowienie postępowania spadkowego - Forum Prawne

 

Wznowienie postępowania spadkowego

Witam. W 2002 r zmarł mój ociec i nie pozostawił testamentu. Razem z mamą (mama żyje) wybudowali dom. Do spadku po ojcu oprócz mamy jest trójka rodzeństwa. Z różnych powodów nikt z nas nie przeprowadzał ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
12-02-2015, 11:46  
audiko-01
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wznowienie postępowania spadkowego

Witam.
W 2002 r zmarł mój ociec i nie pozostawił testamentu. Razem z mamą (mama żyje) wybudowali dom. Do spadku po ojcu oprócz mamy jest trójka rodzeństwa. Z różnych powodów nikt z nas nie przeprowadzał postępowania spadkowego. Dwa lata temu kuzynka taty postanowiła przeprowadzić postępowanie spadkowe dotyczące nieruchomości rolnej ,w której tata jest spadkobiercą ułamka części. W tej sprawie odbywało się wiele rozpraw sądowych, dostawaliśmy pisma z sądów itp. Ogólnie mała wartość a dużo zamieszania, więc przestaliśmy się nią interesować (sprawa do dziś się nie zakończyła). W międzyczasie kuzynka złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie postępowania spadkowego po moim tacie. Razem z mamą i braćmi wstawiliśmy się do sądu będąc przekonanym ,że jest to kolejna rozprawa w sprawie tej nieruch. rolnej. Wszyscy byliśmy zaskoczeni tym ,że jest to sprawa o nabycie spadku. Kuzynka nie miała najmniejszego prawa by się wtrącać w nie swoje sprawy spadkowe.
W związku z tym mam pytanie, czy sąd mógł przyjąć wniosek od osoby, która nie miała "interesu" w spadku po ojcu?
Jeśli nie miał takiego prawa, to czy mogę wnosić o wznowienie postępowania?

Dlaczego pytam?
Nie złożyliśmy do U.S. faktu nabycia spadku w wymaganym terminie.
Jesteśmy poirytowani tym ,że osoba postronna ingeruje w nie swoje sprawy.
audiko-01 jest off-line  
12-02-2015, 12:36  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Wznowienie postępowania spadkowego

Sąd mógł przyjąć wniosek od waszej kuzynki o stwierdzenie nabycia spadku po waszym ojcu.
Art. 1025. § 1 KC. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

Kuzynka jak najbardziej miała interes prawny, żeby przeprowadzić postępowanie spadkowe po waszym ojcu. Toczy się przecież (albo już skończyła) sprawa spadkowa, w której wasz ojciec jest jednym ze spadkobierców. Kuzynka zapewne chce do końca uregulować kwestię tej nieruchomości rolnej, której ojciec został współwłaścicielem. A więc kuzynka, jako współwłaściciel nieruchomości, w której wasz ojciec ma udział, mogła wystąpić do sądu o uregulowanie kwestii spadku po waszym ojcu. Kuzynka zapewne będzie dalej występowała o dział spadku (nieruchomości rolnej), na miejsce waszego ojca do tej sprawy wstępują jego spadkobiercy. A więc była konieczność przeprowadzenia postepowania spadkowego po waszym ojcu.

Przypuszczam, ze kuzynka poruszała z wami ten temat i wasza odpowiedź pozwoliła jej przypuszczać, ze sami nie zamierzacie przeprowadzić postępowania spadkowego po ojcu. Stąd jej wniosek do sądu w tej sprawie.

Nie wiem, skąd wasze przekonanie, że sprawa spadkowa po ojcu to miała być kolejna sprawa dot. nieruchomości rolnej. Przecież w piśmie, które otrzymaliście z sądu (cztery dorosłe osoby to pismo czytały) było wyraźnie napisane, że jest to sprawa o nabycie spadku po waszym ojcu.

Jeżeli już zostało wydane prawomocne orzeczenie o nabyciu spadku po waszym ojcu, to nie ma żadnych podstaw o wnoszenie do sądu o zmianę tego postanowienia. Chyba ze np. jest testament, o którym sąd nie wiedział albo gdyby nie zostal uwzględniony jakiś spadkobierca.

Obowiązek podatkowy powstaje dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia o nabyciu spadku. Mieliście więc odpowiedni czas do zgłoszenia nabycia spadku do US. Jeżeli coś zaniedbaliście, to nie jest to wina kuzynki.
eol12 jest off-line  
13-02-2015, 00:26  
audiko-01
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wznowienie postępowania spadkowego

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Niestety, ale kuzynka ojca nie powiadomiła nas o założeniu sprawy spadkowej. Wobec siebie jesteśmy w zasadzie obcymi osobami poprzez brak kontaktu. W sadzie byliśmy autentycznie skonsternowani sytuacją. Zawiadomienie o rozprawie było bardzo podobne w treści do tych związanych z nieruch. rolną. Gdyby kuzynka ojca konsultowała to z nami nie mielibyśmy nic przeciwko rozprawie stwierdzającej fakt dziedziczenia, ale bez dokonania podziału majątku.
Sprawa rozbija się o dom rodzinny. Musieliśmy ponieść koszt zmiany wpisu w K.W. zmiany związane z podatkiem od nieruchomości. Mieliśmy (dużo wcześniej przed rozprawą) rodzinne uzgodnienia dotyczące domu. Całą sprawę mieliśmy przeprowadzić u notariusza. Nieruchomość mam przejąć ja i być jedynym właścicielem, oczywiście po wpłaceniu uzgodnionych kwot rodzeństwu. Potrzebowałem czasu aby nabyć zdolność finansową do wywiązania się z uzgodnień. Osoba trzecia ,nie konsultując to z nami ,wtrąciła się w nie swoje sprawy majątkowe stąd oburzenie szczególnie ze strony mojej mamy.
Wiedziałem, że jesteśmy zwolnieni od podatku od spadku, ale już nie, że trzeba to zgłosić do U.S. (celowa pułapka?) Rodzeństwo ma pretensje, że nie dopilnowałem tego, więc koszty związane z podatkami od spadku wezmę na siebie.
Żeby ból finansowy był jak najmniejszy chcę skorzystać z ulgi mieszkaniowej na siebie i mamę, jesteśmy zameldowani na stałe (pow. użytk. do 110 m) i nie posiadamy praw do innych lokali mieszkalnych.
W związku z tym mam pytanie , czy mamy prawo do wymienionej ulgi i jak formalnie i "najłagodniej" przejść przez całą sprawę w U.S.

Z góry dziękuję za pomoc i uwagi.
audiko-01 jest off-line  
13-02-2015, 07:34  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Wznowienie postępowania spadkowego

Nikt wam nie każe teraz dokonywać działu spadku po ojcu. Kuzynce chodzi tylko o uregulowanie kwestii tej nieruchomości rolnej, a nie całego spadku po waszym ojcu.

Cytat:
Napisał/a audiko-01 Zobacz post
Musieliśmy ponieść koszt zmiany wpisu w K.W. zmiany związane z podatkiem od nieruchomości.
Nie musieliście od razu dokonywać zmiany w KW tego domu, ale dobrze że to zrobiliście. Nie rozumiem o jakich kosztach podatku od nieruchomości piszesz. Przecież ten podatek i tak był płacony przed sprawą spadkową (tylko dokumenty były na tatę i mamę), teraz po prostu została wydana decyzja na nowych współwłaścicieli.
Cytat:
Napisał/a audiko-01 Zobacz post
Wiedziałem, że jesteśmy zwolnieni od podatku od spadku, ale już nie, że trzeba to zgłosić do U.S. (celowa pułapka?)
Nie żartuj sobie. Jaka celowa pułapka? To tylko wasza niewiedza. Od podatku spadkowego nie jesteście zwolnieni, ponieważ ojciec zmarł w 2002r. a zwolnienie od podatku obejmuje spadki otwarte po 01.01.2007r. pod warunkiem, że spadkobiercy zgłoszą nabycie spadku do US w ciągu 6 m-cy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.
Cytat:
Napisał/a audiko-01 Zobacz post
W związku z tym mam pytanie , czy mamy prawo do wymienionej ulgi i jak formalnie i "najłagodniej" przejść przez całą sprawę w U.S.
Szczegółowe pytania dot. kwestii podatkowych zadawaj w części forum dot. prawa podatkowego a nie spadkowego.
eol12 jest off-line  
14-02-2015, 01:05  
audiko-01
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wznowienie postępowania spadkowego

Dziękuję za wyjaśnienia i zainteresowanie sprawą.
audiko-01 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wznowienie postępowania spadkowego (odpowiedzi: 3) Witam uprzejmie, W 1986 r. zostało wydane postanowienie spadkowe po moim dziadku, a następnie zostało przeprowadzone postępowanie działowe (w...
§ wniosek o wznowienie postępowania spadkowego. PILNE (odpowiedzi: 4) Jak napisać wniosek o wznowienie postępowania spadkowego? Może ma ktoś jakiś wzór. Z góry dziękuję :)
§ Wznowienie postępowania spadkowego (odpowiedzi: 1) Na początku chciałbym zaznaczyć, że wszyscy spadkobiercy się zgadzają z tym co opiszę poniżej, tylko nie wiemy jak to zrobić. Ojciec i matka...
§ kolejność postępowania spadkowego (odpowiedzi: 10) witam chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mam rozpocząć postępowanie spadkowe, aby wszystko odbyło się w odpowiedniej kolejności, a więc...
§ Wznowienie postępowania spadkowego (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich, Jak większość pytających na tym forum mam problem mały, a mianowicie: swego czasu kupiłem samochód, następnie dopisałem...
§ Uczestnicy postępowania spadkowego (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich na forum. Mam pytanie dotyczące wymieniania uczestników postępowania spadkowego na wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Jestem w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:41.