niegodny spadku-działania prawne - Forum Prawne

 

niegodny spadku-działania prawne

Świadkowie - sąsiedzi twierdzą, że syn- spadkobierca znęcał się nad swoją chora matką (spadkodawcą), głodził ją oraz stosował przemoc fizyczną. Nie odwiedzał jej w szpitalu w czasie ciężkiej choroby, w wyniku której matka zmarła. Dowiedziałam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
03-06-2009, 14:56  
andrzejwysok
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie niegodny spadku-działania prawne

Świadkowie - sąsiedzi twierdzą, że syn- spadkobierca znęcał się nad swoją chora matką (spadkodawcą), głodził ją oraz stosował przemoc fizyczną. Nie odwiedzał jej w szpitalu w czasie ciężkiej choroby, w wyniku której matka zmarła. Dowiedziałam się o tym kilka miesięcy temu. Czy wobec tego można go w postępowaniu uznać za niegodnego spadku i starać się o przejście spadku na jego dzieci? Jaki wobec tego złożyć wniosek i czy umieścić w nim świadków, którzy zostaliby wezwani na rozprawę? Proszę o pomoc!!!
andrzejwysok jest off-line  
03-06-2009, 15:34  
Calisto
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

Jeśli od czasu powziecia wiadomosci o przyczynach niegodności nie minął rok wówczs mozna wystapić z wnioskiem o uznanie za niegodnego. Wazne tez jest aby dokonać tego nie później niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.

Z wnioskiem może wystąpić każdy, kto ma w tym intere prawny -oznacza to każdego, kto na takim rozstrzygnięciu może skorzystać- np. innych spadkobierców.

Jeśli postępowanie spadkowe jeszcze się nie zakończyło odpowiedni wniosek można złożyć podczas posiedzenia sądowego– ustnie do protokołu, lub składając odpowiedni wniosek pisemnie.

Świadków oczywiście trzeba powołać, jesli tylko są, (dobrze jest tez mieć np. jakieś protokoły policyjne, czy ogledziny lekarza - jesli takowe były lub orzeczenie sądu karnego.)


Na skutek uznania osoby za niegodną dziedziczenia osobę taką traktuje się tak, jakby nie dożyła otarcia spadku. Jeżeli osoba taka ma dzieci to one wstępują w miejsce osoby uznanej za niegodną i uzyskują tytuł powołania do dziedziczenia.
Calisto jest off-line  
04-06-2009, 13:31  
andrzejwysok
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

Spadkodwaczyni zmara w lutym 2006 roku. O w/w okolicznościach znęcania dowiedziałam się niecały rok temu. Żadna postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Jedynie ZUS wie o śmierci. Wszystko inne pozostało w stanie prawnym jak za życia spadkodawczyni. Czy mogę wystąpić wobec tego z wnioskiem o uznanie za niegodnego spadku?
andrzejwysok jest off-line  
04-06-2009, 13:54  
Calisto
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

Z żądaniem takim można wystąpić w ciągu roku od dnia, dowiedzenia się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku - czyli od chwili śmierci spadkodawcy.
Terminy te są terminami zawitymi , po upływie których roszczenie wygasa.
Ostatni mooment na złożenie wniosku minął w lutym 2009 r.
Calisto jest off-line  
05-06-2009, 08:29  
andrzejwysok
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

Dobrze. W takim razie "kat" ustawowo dostaje spadek z mocy prawa po upływie pół roku od śmierci spadkodawcy. Sprawa spadkowa nie została przeprowadzona, bo on nie chce mieć żadnego majątku na siebie bojąc się alimentów i komornika. Utrzymuje, że nie do niego on należy, faktycznie stan prawny lokalu i majątku nie zmienił się od śmierci spadkodawcy. Co więc można zrobić? Założyć sprawę o przeprowadzenie postępowania spadkowego wykazując w tym interes prawny dziecka czy istnieje możliwość wystąpienia o przywrócenie terminu zawitego?Jeśli tak to to w jaki sposób?
andrzejwysok jest off-line  
05-06-2009, 10:37  
Calisto
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

Teoretycznie nie jest mozliwe przywrócenie takiego terminu- tak przynajmniej wynika z orzecznictwa - np wyrok Sądu Aplacyjnego w Katowicach sygn. V ACa 269/07 "Określone w art. 929 zd. 2 k.c. terminy są terminami zawitymi prawa materialnego przewidzianymi do dochodzenia roszczenia o ukształtowanie prawa, po upływie których roszczenie takie wygasa. Nie jest więc możliwe przywrócenie terminu do wystąpienia z takim żądaniem do Sądu. Instytucja przywrócenie terminu uregulowana w art. 167 k.p.c. dotyczy bowiem wyłącznie terminów procesowych i nie ma zastosowania do terminów materialno - prawnych"
Calisto jest off-line  
05-06-2009, 10:46  
andrzejwysok
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

W takim razie pozostaje tylko założenie sprawy o przepisanie spadku na rzecz ojca i uregulowanie sytuacji prawnej by nie mógł przed sądem powiedzieć, że nic nie ma? Dziękuję za pomoc!
andrzejwysok jest off-line  
05-06-2009, 11:13  
Calisto
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: niegodny spadku-działania prawne

O stwierdzeniu nabycia spadku orzeka sąd na wniosek spadkobiercy lub innej osoby zainteresowanej ustaleniem praw do spadku. Osoba zainteresowana to np. są dzieci spadkobiercy uprawnione do alimentów czy też wierzyciel Pańskiego ojca.
Do wniosku należy załączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej – w znakach sądowych -do kupienie w kasie sądu- lub dowód przelewu. Do wniosku nalezy dołączyć także odpisy aktów urodzenia oraz aktu zgonu, aby w ten sposób udokumentować fakt, że spadkodawca już nie żyje. Wraz z wnioskiem składa sie odpisy wniosku dla wszystkich uczestników postepowania.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku trzeba złożyć w tzw. sądzie spadku, czyli właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Od niedawna można tez to załatwić u notariusza.
Calisto jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ działania przy dzieleniu działki, domu (odpowiedzi: 2) Witam Userów podpowiedzcie mi ciemniakowi jak można szybko i niedrogo podzielić działeczkę między wie córki. Koncepcja jest taka: -dom zostanie...
§ Nieważność darowizny a dział spadku - ciekawe zagadnienie prawne (odpowiedzi: 1) W toku sprawy o dział spadku doszło do stwierdzenia nieważności umowy darowizny nieruchomości, czego skutkiem było wejście tej nieruchomości do...
§ Działanie na szkodę dłużnika i podbijanie kosztów komorniczych - procedura działania (odpowiedzi: 9) Dzień dobry, mój problem wygląda następujaco: wszczęta została przeciwko mnie procedura komornicza. Dług był zasadny i wynikała z mojej...
§ działania komornika po nieskutecznym doręczeniu informacji o rozpoczęciu działań (odpowiedzi: 5) Witam, sytuacja wygląda następująco: w 2010 roku zostałem 3 krotnie spisany przez kontrolera biletow w MPK i odmówiłem przyjęcia mandatu. Dane...
§ Ojciec alkoholik, jakie działania prawne można podjąć? (odpowiedzi: 2) Witam. Mój ojciec jest alkoholikiem od kilku lat, dlatego od pewnego czasu szukam rozwiązania dość ciężkiej sytuacji. Może zacznę od krótkiego...
§ Działania Banku po odrzuceniu spadku (odpowiedzi: 21) Witam Serdecznie W zeszłym roku w grudniu zmarła moja babcia pozostawiając po sobie tylko dług nieduzy w wysokości 6 tys. Z żyjących osób z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:14.