Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców - Forum Prawne

 

Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Sprawa wygląda tak: trzy lata temu zmarł ojciec mojego męża. Wraz z żoną (moją teściową, mamą męża) mieli współwłasność domu i działki, każde w części 1/2. Gdy zmarł tato, jego część odziedziczyli:mój mąż, jego siostra ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
21-02-2015, 19:18  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Sprawa wygląda tak: trzy lata temu zmarł ojciec mojego męża. Wraz z żoną (moją teściową, mamą męża) mieli współwłasność domu i działki, każde w części 1/2. Gdy zmarł tato, jego część odziedziczyli:mój mąż, jego siostra i ich mama - każde po 1/3 tej połówki, czyli po 1/6 całości nieruchomości. Mój mąż od kilku lat wykonuje wszystkie niezbędne naprawy w domu (ogrzewanie, ocieplenie, wymiana okien itp.), mamy wszystkie faktury zakupów towarów. Dodatkowo, przez około 6 lat pomagamy finansowo teściowej. Jest ona osobą z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Problemem jest siostra mojego męża, która jest zameldowana w tej nieruchomości, a od 7 lat przebywa poza granicami kraju, nie dokłada się do utrzymania domu, do żadnych napraw (dom ma ponad 100 lat), a już tym bardziej nie pomaga mamie w żaden sposób. Ma natomiast długi. Pisma komornicze, firmy windykacyjne, naloty windykatorów to chleb powszedni. Nie jestem w tej chwili w stanie określić wielkości tego długu, ponieważ wezwania przychodzą od co najmniej dwóch komorników i kilku firm windykacyjnych, ciągle pojawiają się nowe.
Teściowa boi się, że w końcu któryś z wierzycieli "weźmie się" za część córki. Co jej grozi? Teściowa ma 60 lat, mieszka w tym domu od urodzenia. Co możemy zrobić, aby pomóc teściowej? Czy można pozbawić moją szwagierkę prawa do tej nieruchomości? Jakich argumentów należy użyć?
Poza tym, teściowa otrzymuje również pisma od wierzycieli swojego zięcia - on też ma długi w Polsce.
Na posesji teściowej stoi nasz (mój i męża) garaż - blaszak, kilka aut i innych ruchomości. Czy komornik może zająć te rzeczy w przypadku braku podziału majątku?
Generalnie, chcielibyśmy pomóc teściowej, aby spokojnie przeżyła jesień życia, w swoim domu, bez cudzych długów. Czy jest to możliwe?
Karolina07305 jest off-line  
09-03-2015, 22:16  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Tydzień temu złożyłam do sądu, w imieniu teściowej, wniosek o podział majątku. Sprawa ma odbyć się w maju. Co dalej możemy zrobić?
Karolina07305 jest off-line  
10-03-2015, 07:07  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Czekać na termin sprawy w sądzie.
to wniosek o stwierdzenie nabycia spadku czy o dział spadku? Jeżeli drugi, to o co wnioskowałaś? O przyznanie całości spadku po mężu jego żonie ze spłatą pozostałych spadkobierców?
eol12 jest off-line  
10-03-2015, 08:38  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Złożyliśmy wniosek o dział spadku bez zgodnego projektu podziału.
Nie chcemy spłacać siostry męża. Obawiamy się, że będzie to gra nie warta świeczki. Chcielibyśmy pozbawić jej własności udowadniając, że przez te 7 lat włożyliśmy w dom konkretną sumę pieniędzy. Poza tym, prędzej czy później pojawi się problem z wierzycielami. Sumując nasz wkład w nieruchomość (zaznaczam, ze niezbędny) i długi szwagierki, prawdopodobnie przewyższają wartość jej własności.
W tej chwili szwagierka blokuje nam możliwość wykupienia części dzierżawionej od Urzędu Miasta działki. Nieruchomość stoi na działce o powierzchni ok. 800 m2, z tym, że część tej działki (ok. 300 m2) jest dzierżawiona. Urząd dał nam możliwość wykupienia tej części na własność. Ale przy wykupie muszą być wszyscy współwłaściciele. Szwagierka, poproszona o to, odmówiła, argumentując, że "komornicy dowiedzą się, że ona ma jakąś własność i jej to zabiorą".
Karolina07305 jest off-line  
10-03-2015, 08:52  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Jeżeli to będzie dział spadku bez spłaty szwagierki (albo bez przyznania jej jakiejś części spadku), to wierzyciel może to uznać, za darowiznę, działanie na szkodę wierzyciela i dochodzić spłaty długu z majątku obdarowanego (czyli twojej teściowej). Poczytaj o skardze pauliańskiej.
Możecie oczywiście w sądzie podnosić fakt, iż teściowa i wy inwestowaliście we wspólny majątek a zatem szwagierce należy się niższa spłata. Sugerowałabym nie podnosić w sądzie faktu jej długów.
Obawiam się też, że bez jakiejś spłaty na jej rzecz nie obejdzie się. chociażby ze względu na wasze bezpieczeństwo powinniście ją w jakimś zakresie spłacić i w sądzie podnosić jedynie, że ona powinna otrzymać mniejsza spłatę z powodu waszych nakladów. Jeżeli szwagierka będzie sprytna, to ona z kolei podniesie fakt, iż ktoś (twoja teściowa lub też i wy) korzystał z jej udziału w nieruchomości i że jej z tego tytułu należy się wyższa spłata.
Cytat:
Napisał/a Karolina07305 Zobacz post
W tej chwili szwagierka blokuje nam możliwość wykupienia części dzierżawionej od Urzędu Miasta działki. Nieruchomość stoi na działce o powierzchni ok. 800 m2, z tym, że część tej działki (ok. 300 m2) jest dzierżawiona.
Czyli należy też wnioskować o przyznanie prawa do tej dzierżawy wyłącznie np. teściowej.
eol12 jest off-line  
10-03-2015, 09:49  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Dziękuję serdecznie za wskazówki. Co nieco mi się rozjaśniło. Mogliśmy jednak wnioskować o zniesienie własności i spłacenie szwagierki. Czy w przypadku takiego wniosku, ona może się nie zgodzić na spłacenie i pozostać przy swojej własności?
Karolina07305 jest off-line  
10-03-2015, 09:59  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Nie, w końcu jest wniosek o dział spadku wiec sąd go musi dokonać. Z tym, że w przypadku gdy w skład spadku wchodzi kilka składników (np. pieniądze na rachunku, nieruchomość, samochód) to dział spadku w pierwszej kolejności polega na fizycznym podzieleniu (samochód dla Kazi, pieniądze dla Jasia a nieruchomość dla Zosi i ew. splata od Zosi dla Kazi i Jasia).
eol12 jest off-line  
10-03-2015, 10:05  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Rozumiem.
Napiszę, jak sprawa ruszy do przodu.
Tymczasem bardzo dziękuję za odpowiedź.
Karolina07305 jest off-line  
30-06-2015, 10:17  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Jesteśmy po pierwszej sprawie. Co prawda nie uczestniczyłam w niej osobiście, ale chyba jestem najbardziej zorientowana. I w tej chwili właściwie kieruję krokami teściowej i męża.
Szwagierka nie ukrywała swoich długów przed sądem. Potrafiła zapytać nawet mojego męża, czy nie wie, ile tego w sumie jest, bo ona się dokładnie nie orientuje (swoją drogą kto w takim razie powinien?).
Kilka dni przed sprawą teściowa dostała informację od komornika, że przyjedzie, aby zrobić zajęcie na ruchomościach jej córki. Oczywiście skontaktowałam się z kancelarią i poinformowałam, że tej pani nie ma pod danym adresem już około 7 lat. Sprawa jest w zawieszeniu.
Co do samej sprawy podziału majątku, mąż przedstawił faktury na ponad 20 tys. zł tytułem niezbędnych remontów domu. Teściowa poświadczyła, że syn regularnie dokłada się do wszystkich rachunków, mimo, że nie mieszka w tym domu.
Córka, oprócz słów, często nieprzemyślanych, nie miała żadnych dowodów, że ani wcześniej (kiedy zamieszkiwała w domu) ani teraz łożyła cokolwiek w utrzymanie swojej własności. Poza tym ciągle twierdziła, że należy jej się 1/3 całości. Pani Sędzia kilkukrotnie uświadamiała ją, że jest właścicielką 1/6.
Finalnie, Pani Sędzia stwierdziła, że sprawa naszego wkładu w dom to sprawa zupełnie inna. Na tej sprawie powinni podzielić się spadkiem, a ewentualnych wierzytelności dochodzić na odrębnej sprawie cywilnej.
Słowa Sądu skierowane do szwagierki:
- "Pani ma w Polsce długi, czy rozumie pani, że nie ma właściwie o co walczyć? Jeśli nie wywiąże się pani ze zobowiązań, komornik może zlicytować pani część. Czy jest tego pani świadoma?"
- "Tak"
- "Czy w związku z tym zrzeka się Pani prawa do swojej części?"
- "Nie!"
I taka była rozmowa. Kobieta zachowuje się, jak niezrównoważona. Płacze, po chwili się śmieje. Krzyczy, że zniszczy, spali, odda komornikowi, a nie rodzinie. Po chwili twierdzi, że miała się zrzec swojej części na rzecz mamy z okazji jej urodzin...
Padła propozycja, żeby mój mąż i jego mama przejęli jej długi w zamian za zrzeczenie się prawa do spadku. Ale nikt nie jest z nas w stanie określić, ile tego w tej chwili jest. 1/6 nieruchomości to 30 tys. zł. Więc właściwie niewiele. Z drugiej strony każda spłata na jej rzecz po tym wszystkim kłóci się ze wszystkimi zasadami. Bo tak po ludzku: nie dość, że jest świnią dla najbliższej rodziny, to jeszcze dostanie kasę. Nie mówię już o tym, że zliczając wszystkie koszty, jakie ponieśliśmy i musielibyśmy ponieść, przewyższą one wartość połowy domu. Mam tu na myśli adaptację poddasza na mieszkanie.
W sądzie mąż powiedział nawet, że nie chce nic. Zaproponował siostrze, aby w tym momencie obydwoje przepisali wszystko na mamę, a ona później zdecyduje, jak i czy w ogóle dzielić dom. Też się nie zgodziła.
Od sprawy minął tydzień. Kolejna wyznaczona jest na wrzesień. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, sąd podzieli sam. Nie rozumiem, dlaczego nie stało się na tej sprawie. Skoro od początku było wiadomo, że nie ma zgody między wszystkimi spadkobiercami.
Czy macie jakieś pomysły, co w tej chwili możemy zrobić? Może jest wyjście, o którym nie pomyślałam. Może można zarzucić jej działanie na szkodę swojej mamy? Może ubezwłasnowolnić (z tego co wiem, szwagierka od lat jest uzależniona od alkoholu)? A może powiadomić wierzycieli, kiedy konkretnie będzie w Polsce, mam na myśli datę kolejnej rozprawy. Może wystarczy zrobić jeden krok, aby wszystko przemyślała. Nikt z nas nie chce jej "wykończyć". Mąż powiedział do niej przed sądem, że przecież nikt jej nie chce znikąd wyrzucać. Tylko chcemy uratować dom i spokoju dla mamy. Wiemy, że z powodu długów nie wróci na stałe do Polski. Ale jeśli przepisałaby tą swoją część, zawsze mogłaby liczyć na naszą gościnność, zawsze zostałaby przyjęta z otwartymi rękoma.
Dzięki za wytrwałość i przeczytanie mojego wywodu do końca
Proszę o wskazówki.
Karolina07305 jest off-line  
01-07-2015, 16:38  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Cytat:
Napisał/a Karolina07305 Zobacz post
Finalnie, Pani Sędzia stwierdziła, że sprawa naszego wkładu w dom to sprawa zupełnie inna. Na tej sprawie powinni podzielić się spadkiem, a ewentualnych wierzytelności dochodzić na odrębnej sprawie cywilnej.
Proszę przeczytac art. 618 KPC i nie godzić się na propozycję sądu. Potem to już się nie da.
eol12 jest off-line  
14-07-2015, 20:38  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Czyli mam rozumieć, że sąd nie powinien pozostawiać sprawy "w zawieszeniu", tak, jak zrobił to teraz? Odniosłam wrażenie, jakby sąd w ogóle nie przygotował się do sprawy. Dążył do ugody, a we wniosku było wyraźnie napisane, że zgody nie ma. Zresztą wnieśliśmy przecież wyższą opłatę z tego tytułu. Nie wiem, jak to sobie tłumaczyć po przeczytaniu tego artykułu.
Karolina07305 jest off-line  
17-07-2015, 15:37  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Sąd nie zawiesił sprawy tylko dał wam jeszcze czas na dojście do porozumienia. Potem faktycznie sąd sam zadecyduje. co mogę sugerować. Skoro szwagierka nie potrafi powiedzieć co ona chce, to po prostu wnosić o przyznanie jej udziału komuś. Najlepsze faktycznie rozwiązanie to przyznanie całości mamie bez spłaty szwagierki (lub z jakąś spłatą), po odliczeniu nakładów jakie poniósł twój mąż i teściowa. Uczciwie byłoby, aby szwagierka dostała za swój udział jakieś pieniądze i mogła choć trochę spłacić swoje długi.
Twardo stać na stanowisku żeby znieść współwłasność, sąd szwagierce nie przyzna nieruchomości ponieważ ona w niej nie mieszka. I nie godzić się na załatwianie wzajemnych roszczeń potem (sąd nie ma racji), teraz mają być rozstrzygnięte te nakłady.
eol12 jest off-line  
21-08-2015, 16:48  
Karolina07305
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Dom w spadku kontra długi jednego ze spadkobierców

Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o jedną:
czy teraz również będziemy płacić za sprawę te 500 zł?
Czy warto teraz wynająć adwokata, czy walczyć samemu?
Karolina07305 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna spadku na rzecz jednego spadkobierców. (odpowiedzi: 2) Postaram się prosto: 4 siostry A B C i D - oraz spadek po rodzicach (dom z działką) siostra D nie żyje, ma dwóch synów, którzy także umierają w...
§ Dział spadku bez jednego ze spadkobierców (odpowiedzi: 12) Witam, w październiku przeprowadzona zostanie sprawa stwierdzenia nabycia spadku po ojcu. Już były 2 sprawy ale zostały odroczone z powodu gdyż...
§ Rezygnacja ze spadku jednego ze spadkobierców - testament (odpowiedzi: 7) Witam, Chciałbym uregulować sprawy spadkowe po moim dziadku. Dziadek zmarł w lipcu 2012. Pozostawił testament, który nie został jeszcze...
§ darowizna czesci spadku na rzecz jednego ze spadkobierców (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich Sytuacja wygląda następująco Ustawowo po zmarłej żonie ( małżeństwo bezdzietne ) dziedziczy mąż i rodzice zmarłej ( oboje...
§ Sprawa o podział spadku,spłacenie jednego ze spadkobierców (odpowiedzi: 2) Witam, Sytuacja wygląda tak. Zmarł ojciec,jest troje dzieci-dwóch synów i córka.Jeden z synów jest za granicą,spadek go nie interesuje,mimo to...
§ Dział dwóch różnych spadków, spadku A i spadku B na jednego ze spadkobierców spadku A (odpowiedzi: 2) Spadek A /Piotrków Tryb/. Sąd 29 czerwca br. wydaje postanowienie w, którym stwierdza że na podstawie ustawy spadek nabyli po 1/3 części: moja i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:15.