Problem ze spadkiem - Forum Prawne

 

Problem ze spadkiem

Przed 2000 r. nastąpiło wykupienie mieszkania od gminy. Właścicielami zostali ojciec (matka już nie żyła w czasie wykupu mieszkania)w udziale 1/2 oraz córka (stanu wolnego) w udziale 1/2. Oprócz nich w tym mieszkaniu zamieszkiwał jeden ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
22-02-2015, 21:39  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie Problem ze spadkiem

Przed 2000 r. nastąpiło wykupienie mieszkania od gminy. Właścicielami zostali ojciec (matka już nie żyła w czasie wykupu mieszkania)w udziale 1/2 oraz córka (stanu wolnego) w udziale 1/2. Oprócz nich w tym mieszkaniu zamieszkiwał jeden z braci. Ojciec zmarł nie pozostawiając testamentu. Razem było pięcioro dzieci. Czterech synów i jedna córka. Rodzeństwo nabyło spadek z mocy ustawy i nie przeprowadziło postępowania spadkowego ani się nie zrzekło prawa do spadku. Jeden z synów zmarł przed ojcem pozostawiając dzieci. W związku z tym do spadku powołani z mocy ustawy zostały jego dzieci. Drugi syn zamieszkał w innym kraju i w obecnej chwili chce swój ewentualny udział scedować na swojego brata. Ze względu na stan zdrowia nie może przyjechać osobiście do Polski. Niedawno zmarła wymieniona wyżej córka zapisując swój majątek testamentem notarialnym osobie spoza kręgów rodziny. W związku z tym postanowiono przeprowadzić postępowanie o nabycie spadku po ojcu przed sądem. Spadkobierca tej córki nie przyjął jeszcze spadku ani nie odrzucił ma na to ustawowe 6 m-cy.
Pytania:
1. W jakiej formie brat mieszkający w innym kraju może przekazać ewentualny swój spadek po ojcu jednemu ze swoich braci (w taki sposób aby nie występowało prawo domagania się zachowku przez zstępnego tego brata)
co musi załatwić, jakie dokumenty
2. Czy teraz, jak zmarła ta córka( a również należał jej się spadek po ojcu) trzeba czekać te 6 miesięcy do czasu aż nastąpi uprawomocnienie się jej testamentu?
ELKA11 jest off-line  
23-02-2015, 07:00  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

1. Sprzedaż lub darowizna (notariusz) lub w ramach działu spadku (notariusz lub sąd). Przy darowiźnie niestety jest roszczenie o zachowek. Dział spadku musi dotyczyć wszystkich spadkobierców a nie tylko dwóch braci.
2. Nie. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu wskazujecie testamentowego spadkobiercę córki. Sąd go wezwie na sprawę i zada pytanie czy przyjął spadek. Ewentualnie (i to lepsze rozwiązanie) wysyłacie do sądu dwa wnioski: o nabycie spadku po ojcu (ustawowo) i o nabycie spadku po córce (na podstawie testamentu). To chyba ten sam sąd spadku. Spadkobierca córki oczywiście może przedłużać sprawę przez 6 m-cy. ale jeżeli chce przyjąć ten spadek to po co ma przedłużać?
eol12 jest off-line  
23-02-2015, 09:33  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Dziękuję.
Nie ma być działu spadku tylko stwierdzenie nabycia spadku. Następnie będzie Dział spadku który dotyczy wszystkich uczestników to wiadomo z tym że jeden z nich swoją część, która przypada ustawowo na niego, chce przekazać nieodpłatnie drugiemu z braci. Pozostali bracia mieliby i tak swoje części.
Mieszka w innym kraju i nie zamierza tu przyjeżdżać.
1. Czy takie scedowanie może być jednostronnie dokonane u notariusza w tamtym innym kraju.
2. czy ewentualnie sprzedaż może nastąpić nieodpłatnie ewentualnie za opłacenie podatku należnej fiskusowi od tej osoby.
3. Co zrobić jeżeli nie zna się osoby powołanej z testamentu do spadku po tej córce.
To nie będzie dział spadku tylko stwierdzenie nabycia spadku po ojcu w jakichś tam częściach .
trzech żyjących braci w chwili śmierci ojca,
jeden zmarł przed ojcem- dziedziczą jego dzieci
siostra , która żyła w chwili śmierci ojca.
Dalsze ,kto i co dziedziczą po niej nikogo nie interesuje.
Będzie dopiero ważne z chwilą zniesienia współwłasności ale do tego daleka droga ze względu na brak porozumienia na chwilę obecną.
ELKA11 jest off-line  
23-02-2015, 09:46  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu wskazujecie spadkobierców czyli m.in. tę właśnie zmarłą siostrę. Trzeba podać jej spadkobierców, którzy będą na tej sprawie uczestnikami. Jak sąd się uprze, to każe wam przeprowadzić postępowanie po tej siostrze i nie wyda do tego czasu orzeczenia o nabyciu spadku po ojcu.
Skąd wiecie, że jest testament, jeżeli nie wiecie na kogo?

Po sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, ten brat za granica może jedynie u notariusza za granicą może jedynie dać pełnomocnictwo dla kogoś w Polsce żeby ten ktoś upoważniony w jego imieniu dokonał w Polsce darowizny jego udziału na rzecz drugiego brata. Darowizna to umowa dwustronna, jedna osoba oświadcza że darowuje a druga osoba oświadcza, że przyjmuje.
eol12 jest off-line  
23-02-2015, 10:16  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Skąd wiemy? a no stąd, że kilka dni po jego śmierci zawiadomiono rodzinę o dacie pogrzebu i poinformowano, że osoba obca powołana została do spadku po nim. Nie mogę dokładnie opisać całej sytuacji. Bardzo przykra sprawa. Jak było to załatwione nic nie wiemy. Szybko i bez udziału bliskich przed jego śmiercią.
ELKA11 jest off-line  
23-02-2015, 10:33  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Cytat:
Napisał/a ELKA11 Zobacz post
kilka dni po jego śmierci zawiadomiono rodzinę o dacie pogrzebu i poinformowano, że osoba obca powołana została do spadku po nim.
To w końcu chodzi o spadkobierce testamentowego po siostrze czy po bracie? Zreszta to nie takie ważne, to wasza sprawa.

Nadal uważam, ze należałoby złożyć dwa wnioski o nabycie spadku po ojcu na podstawie ustawy i po siostrze. W przypadku spadku po siostrze napisać we wniosku, że jakieś informacje o testamencie siostry może posiadać osoba X, która powiadomiła was o tym po śmierci siostry. Opisać kiedy, kogo i jak. Sąd wezwie tę osobę i ona będzie musiała w sądzie powiedzieć o tym testamencie i go okazać. Jeżeli nie potwierdzi w sądzie istnienia testamentu, to sąd orzeknie dziedziczenie na podstawie ustawy. A dla was to będzie rozwiązanie niezależnie czy po siostrze będzie dziedziczenie na podstawie testamentu czy ustawy. Wy jedynie w sądzie musicie wskazać osobę/instytucję, która powiadomiła was o istnieniu domniemanego testamentu.
eol12 jest off-line  
23-02-2015, 10:50  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Przepraszam, nerwy. Po siostrze jest testament. Miała wokół siebie obce osoby które wpływały na nią emocjonalnie. Reszta rodziny sprawy spisania testamentu nie chce ruszać. (podobno podważenie testamentu notarialnego jest nie do wygrania) Chcą tyko tego co się należy po ojcu i spokoju na stare lata. A ponadto są to ogromne koszty na które ich nie stać. emeryci.
ELKA11 jest off-line  
23-02-2015, 11:07  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Nie chodzi o podważanie testamentu, tylko przeprowadzenie postępowania spadkowego po ojcu. A nie da się go szybko przeprowadzić jeżeli sprawa ewentualnego testamentu nie zostanie wyjaśniona.Jeżeli to testament notarialny, to tym szybciej można go odnaleźć. Wygodne buty i akt zgonu siostry a potem wycieczka po okolicznych notariuszach. Notariusz nie da wam odpisu tego testamentu, ale jak się dowie o śmierci siostry to będzie miał obowiązek przekazać go do sądu spadku. A wy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po siostrze piszecie, ze testament został sporządzony w kancelarii notarialnej ...... Sąd już sobie poradzi dalej.
eol12 jest off-line  
23-02-2015, 11:17  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Dzięki. Rodzeństwo nie chce spadku po siostrze. Już wiadomo jak działać. Załatwią akt zgonu siostry i podadzą jako uczestnika. A z tym testamentem ma Pan rację niech wysyła notariusz do sądu i tyle. Zobaczą co dalej.
ELKA11 jest off-line  
19-07-2015, 17:17  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Ciąg dalszy sprawy. Miał Pan rację. Wniosek odrzucony. Sąd chce postanowienie o stwierdzenie spadku po siostrze i wtedy dopiero można złożyc wniosek po ojcu.
Odnośnie testamentu zachodzi podejrzenie wpływu osoby z otoczenia na wolę testatora. Okazało się, że ta osoba obca już dawno obiecała spadek po siostrze innej osobie spoza rodziny. A teraz wymawia tej osobie, "załatwiłam ci spadek a ty nie okazujesz wdzięczności............ Ponadto złośliwie nie zawiadomiła rodziny o pobycie chorego w szpitalu a o śmierci dopiero kilka dni później.
Wiedziała od lekarza o przewidywanym terminie zgonu. Czy w tym przypadku można zakwestionować testament notarialny? Jakie trzeba by mieć dowody?
ELKA11 jest off-line  
20-07-2015, 08:25  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Tak to jest jak się nie słucha dobrych rad, tylko robi po "swojemu". Pisałam wyraźnie żeby kierować do sądu dwa wnioski o stwierdzenie nabycia spadku: po siostrze i po drugiej osobie. Jeżeli siostra i ta druga osoba mieszkały w rejonie tego samego sądu, to można to było zrobić w jednym piśmie. I wtedy sąd niczego by nie odrzucał tylko zajął się dwoma sprawami razem.
Testamentu notarialnego raczej nie uda wam się obalić. Kwestionować oczywiście go możecie, ale jakie macie podstawy? Raczej żadnych. nie udowodnicie dzisiaj, ze siostra spisała go pod wpływem błędu czy groźby, albo że nie wiedziała co podpisuje, bo jej stan psychiczny był zły. Kwestionowanie testamentu tylko przedłuży sprawę.
eol12 jest off-line  
23-01-2017, 20:49  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Witam. Trwa sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Jeden z uczestników kwestionował testament twierdząc, że był spisany wcześniej odręczny o którym mówił spadkodawca ale nikomu go nie pokazał. Sąd wyznaczył termin dostarczenia tego testamentu przez tego uczestnika. Jest to jednak niemożliwe ponieważ uczestnicy nie mają dostępu do mieszkania i jak poinformowała spadkobierczyni w mieszkaniu nie ma ŻADNYCH DOKUMENTÓW. Dosłownie żadnych. Nawet żadnego śladu pism i dokumentów dotyczących spadkodawczyni. Tak jakby ona nie istniała. Moje pytanie- czy należy w wyznaczonym przez sąd terminie dać do sądu oświadczenie, że tego testamentu nie ma? czy nie? Czy zakwestionowanie testamentu i niemożność dostarczenia wcześniejszego testamentu spowoduje jakieś skutki prawne wobec uczestnika. (koszty ?)Sąd zaznaczył, że obecność na następnej rozprawie jest nieobowiązkowa. A odroczenie nastąpiło z powodu braku potwierdzeń odbioru zawiadomień o rozprawie przez wszystkich uczestników.
ELKA11 jest off-line  
24-01-2017, 09:34  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Cytat:
Napisał/a ELKA11 Zobacz post
Moje pytanie- czy należy w wyznaczonym przez sąd terminie dać do sądu oświadczenie, że tego testamentu nie ma?
Powinno się odpowiedzieć sądowi czy ten testament jest i go dostarczyć lub oświadczyć, że ten co się na testament powoływał nie ma takiego testamentu.
Cytat:
Napisał/a ELKA11 Zobacz post
Czy zakwestionowanie testamentu i niemożność dostarczenia wcześniejszego testamentu spowoduje jakieś skutki prawne wobec uczestnika. (koszty ?)
Nie, to jest zwykła sprawa o stwierdzenie nabycia spadku.
Cytat:
Napisał/a ELKA11 Zobacz post
Sąd zaznaczył, że obecność na następnej rozprawie jest nieobowiązkowa. A odroczenie nastąpiło z powodu braku potwierdzeń odbioru zawiadomień o rozprawie przez wszystkich uczestników.
Nawet jak taki wcześniejszy testament jest, to liczy się ostatni testament. Po prostu jak jakiś pieniacz powiedział coś o poprzednim testamencie, to sąd najzwyczajniej mu odpowiedział: "jak coś wiesz o testamencie to go przynieś". I tak sprawa będzie się dalej toczyc, tylko wolno. Skoro wam na szybkim zakończeniu sprawy nie zależy, ....
eol12 jest off-line  
24-01-2017, 11:56  
ELKA11
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Wcześniejszy testament był i o tym ja osobiście też wiedziałam ponieważ szwagierka osobiście mi o tym powiedziała i wskazała osobę na którą zapisała majątek. A pieniaczem żaden z braci nie jest. Nie mogę pozwolić żeby ich tak krzywdzić. Zostali już i tak skrzywdzeni przez swoją siostrę, która zataiła już 20 lat temu że wpisała siebie jako współwłaścicielkę wykupionego mieszkania. Nie kupiła mieszkania za swoje pieniądze a tylko brata, który dał pieniądze na wykup na ojca i wyłącznie na ojca. Okłamywała tego brata tyle lat. A wiadomość o tej sytuacji jaka nastąpiła przypłacił zdrowiem. Nikt nie chce przeciągać sprawy. Po prostu obce osoby (bez sumienia) wykorzystały okazję i tyle. A rodzeństwo jest tylko rozgoryczone i tyle.
ELKA11 jest off-line  
24-01-2017, 12:05  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Problem ze spadkiem

Jeżeli coś wiecie o testamencie, ale tego testamentu nie macie, to podnosząc to w sądzie tylko przeciągacie sprawę. Chyba ze udowodnicie, że ktoś świadomie ten testament zniszczył. Tylko że wyciąganie sprawy jakichś starych testamentów w sytuacji, gdy jest późniejszy testament na kogoś innego, nic nie wnosi a jedynie przeciąga sprawę (to wam powinno się śpieszyć, a nie sądowi). W świetle prawa spadkowego najważniejszy jest ostatni testament. Nawet jak ten wcześniejszy znajdziecie, to jeżeli w ostatnim spadkodawca powołał jakiegoś spadkobiercę do całości spadku, to ten wcześniejszy testament ma tylko wartość archiwalną. Stąd moje określenie "pieniacz", sorry jeżeli było przykre z jakiegoś powodu.
Cytat:
Napisał/a ELKA11 Zobacz post
Zostali już i tak skrzywdzeni przez swoją siostrę, która zataiła już 20 lat temu że wpisała siebie jako współwłaścicielkę wykupionego mieszkania. Nie kupiła mieszkania za swoje pieniądze a tylko brata, który dał pieniądze na wykup na ojca i wyłącznie na ojca. Okłamywała tego brata tyle lat.
Tą sprawą trzeba było zajać się znacznie wcześniej, po śmierci ojca. Wyciąganie tego teraz - po śmierci tej siostry - nic już nie da. Przykre, ale prawdziwe.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mam problem ze spadkiem po wujku a dokladnie chodzi o problem z urzedem skarbowym (odpowiedzi: 4) Witam Mam problem z urzedem skarbowym chodzi o to ze skarbowka upiera sie ze jestem w III grupie podatkowej. Otrzymalem spadek po wujku bratanku...
§ problem ze spadkiem (odpowiedzi: 1) Mam taki problem moja babcia zmarła 5lat temu przepisała mi mieszkanie drewniane notarialnie po pół roku od jej śmierci odczytano testament moja...
§ Problem ze spadkiem (odpowiedzi: 13) Witam! Zwracam się z zapytaniem w sprawie przeprowadzenia spadku. Problem rozpoczął się z błędem w nazwisku. Mój dziadek miał pomylone nazwisko w w...
§ Problem Ze Spadkiem (odpowiedzi: 1) Witam! Zwracam się z zapytaniem w sprawie przeprowadzenia spadku. Problem rozpoczął się z błedem w nazwisku. Mój dziadek miał pomylone nazwisko w w...
§ Problem ze spadkiem (odpowiedzi: 12) Witam! Sprawa jest troszkę skomplikowana. Otóż Jestem spadkobierczynią następujących części w spadku: 3/40; 3/40;17/40. Oprócz mnie prawo do...
§ problem ze spadkiem (odpowiedzi: 1) witam zacznę od opisania sytuacji na poczatku stycznia zginął w wypadku kuzyn mojego ojca (mieszkający samotnie, nie miał żony ani dzieci- ogólnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:22.