śmierć mamy - co z lokatą na koncie bankowym? - Forum Prawne

 

śmierć mamy - co z lokatą na koncie bankowym?

Witam Miesiąc temu zmarła moja mama. Wiemy, że miała niewielką lokatę którą chcielibyśmy w przyszłości przeznaczyć na zakup na grobka. Niestety nie było osoby upoważnionej więc sprawę musimy załatwić przez sąd. Wiem już jaki wniosek ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
14-05-2007, 16:23  
dolcia
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie śmierć mamy - co z lokatą na koncie bankowym?

Witam
Miesiąc temu zmarła moja mama. Wiemy, że miała niewielką lokatę którą chcielibyśmy w przyszłości przeznaczyć na zakup na grobka. Niestety nie było osoby upoważnionej więc sprawę musimy załatwić przez sąd. Wiem już jaki wniosek i załączniki musimy złożyć, ale dostałam rozbieżne informacje odnośnie opłat. Złożenie wniosku 50 zł, ale jeden z pracowników sądu poinformował mnie, że jeżeli złożymy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku przed upływem pół roku od śmierci to obowiązkowo każdy ze spadkobierców będzie musiał złożyć wniosek o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (co kosztuje 50 zł od oświadczenia a czego chcielibyśmy uniknąć, ponieważ sama lokata jest niewielka - a z pieniążkami nam się narazie nie spieszy), niestety nie znalazłam nigdzie tego potwierdzenia (kilka dni później inna osoba w sądzie mi temu zaprzeczyła). Będę wdzięczna za pomoc - może ktoś miał podobny przypadek.
Inna sprawa - czy to prawda że w takim przypadku bank nie wypłaci nam pełnej kwoty (tylko jakiś procent sobie naliczy??
dolcia jest off-line  
15-05-2007, 10:15  
Mrcn
Przyjaciel forum
 
Posty: 785
Domyślnie

Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem 6 m-cy od śmierci spadkodawcy, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożą oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku - i można dopisać do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku kolejny punkt/wniosek o przyjęciu oświadczeń w sprawie przyjęcia lub odrzucenia spadku.
Jest jedna opłata 50,00 zł - art. 49 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (opłata od wniosku!).
Co do działań banku - nie powinno być takich...hmmm..."opłat". Można skontaktować się z bankiem z takim pytaniem + uzsadanienie, a nastepnie w przypadku wystąpienia takich "opłat" zwrócić sie do Powiatowego Rzecznika Konsumentów lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Mrcn jest off-line  
16-05-2007, 13:43  
Gosia2
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie spadek-opłata w banku?

Jeżeli chodzi o opłatę w banku to ma miejsce jeżeli zażąda Pani historię konta-czy lokaty- ale żadnej opłaty bank za wypłacenie lokaty nie powinien pobrać. Jedyna obowiązująca opłata to podatek od spadku w Urzędzie Skarbowym-proszę się tam udać i dowiedzieć się o formalnościach a również dowiedzieć się o zwrot za koszty nagrobka chyba coś takiego istnieje ale nie chcę wprowadzić w błąd-lepiej się dowiedzieć w US. Powodzenia.
Gosia2 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Komornik na koncie bankowym (odpowiedzi: 11) Witam ,na wstępie proszę o wyrozumiałość ,gdyż jestem tylko "szarym" człowiekiem i nie wszystko muszę rozumiec dlatego piszę tutaj dziś podczas...
§ pieniądze na koncie bankowym (odpowiedzi: 12) Witam jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość kolega który prowadzi jednoosobową firmę remontową poprosił mnie abym "uzyczył" mu moje osobiste...
§ Pieniądze na koncie bankowym a śmierć współwłaściciela i jego ostatnia wola (odpowiedzi: 10) Witam. Mam problem.Otóż niedawno zmarł mój ojciec.Przed śmiercią podał swoją ostatnią wolę tzn. podzielił co kto ma dostać.Niestety nie zdążyliśmy...
§ Dług na zapomnianym koncie bankowym (odpowiedzi: 4) Witam, mam problem z kontem bankowym. Otóż w 2004 roku otworzyłem konto w banku na które wpływało wynagrodzenie z zakładu pracy. Po paru miesiącach...
§ spadek na koncie bankowym (odpowiedzi: 2) Ojciec zmarl w 2006 r. Zostawil na koncie 300tys. Wlascielem tego konta byl tylko i wylacznie Ojciec. Na 3-y m-ce przed smiercia (nie mogl...
§ spadek na koncie bankowym (odpowiedzi: 1) Ojciec zmarl w 2006 r. Zostawil na koncie 300tys. Wlascielem tego konta byl tylko i wylacznie Ojciec. Na 3-y m-ce przed smiercia (nie mogl...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:10.