Problem z postępowaniem spadkowym - Forum Prawne

 

Problem z postępowaniem spadkowym

Czy z sytuacją, którą opiszę mogę zgłosić się w sprawie postępowania spadkowego do notariusza czy tylko do sądu? Jest 3 spadkobierców ustawowych. Problem jest z jednym z nich. Otóż wcześniej odszedł od swojej rodziny i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
15-05-2016, 14:06  
stella88
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Problem z postępowaniem spadkowym

Czy z sytuacją, którą opiszę mogę zgłosić się w sprawie postępowania spadkowego do notariusza czy tylko do sądu?
Jest 3 spadkobierców ustawowych. Problem jest z jednym z nich. Otóż wcześniej odszedł od swojej rodziny i nie wiadomo gdzie jest i czy w ogóle żyje.Nigdzie też nie jest zameldowany. Została żona (są bez rozwodu) i trójka nieletnich dzieci.
1. Na kogo przejdzie jego część spadku? Czy na żonę i dzieci, czy na same dzieci, czy jego część może zostać rozdzielona pomiędzy dwójkę pozostałych ustawowych spadkobierców?.
2. Jeśli jego część przejdzie na jego nieletnie dzieci to kto będzie zarządzał ich majątkiem do czasu, aż staną się pełnoletni? I co, jeśli Ci nieletni spadkobiercy chcieli by sprzedać to co odziedziczyli?
3. W opisanej powyżej sytuacji jaka jest ścieżka prawna? Czy można zrobić postępowanie spadkowe u notariusza jeśli zgodna jest dwójka spadkobierców oraz dzieci spadkobiercy?
stella88 jest off-line  
15-05-2016, 16:26  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.054
Domyślnie RE: Problem z postępowaniem spadkowym

Do notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy, więc ta opcja odpada.
1. Jeśli okaże się, że spadkobierca nie żyje, to zależnie od tego czy zmarł przed spadkodawcą czy po do spadku będą powołane albo tylko jego dzieci, albo dzieci i żona.
2. Najprawdopodobniej ich matka (jako przedstawiciel ustawowy). Do czynności przekraczających zwykły zarząd (a taką jest sprzedaż) konieczna będzie zgoda Sądu Rodzinnego.
Proponuję dokładnie zapoznać się z http://forumprawne.org/prawo-spadkow...rzeczytaj.html i innymi tematami na tym forum.
demagogia jest off-line  
15-05-2016, 17:35  
stella88
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z postępowaniem spadkowym

Dziękuję za odpowiedź. Przed napisaniem tego wątku czytałam i nie znalazłam odpowiedzi.
A co w przypadku gdy nie wiadomo czy żyje czy nie żyje? I nie wiadomo gdzie mieszka (być może jest poza naszym krajem).
stella88 jest off-line  
15-05-2016, 18:55  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 8.828
Domyślnie RE: Problem z postępowaniem spadkowym

Z czego rodzina wnosi, że ten spadkobierca nie żyje?

Jeśli jesteście przekonani, że nie żyje, to wskazane jest przeprowadzenie postępowania sądowego w przedmiocie uznania go za zmarłego.

W dużym skrócie... z zasady musi upłynąć 10 lat od końca roku, w którym dana osoba zaginęła (przez zaginięcie należy rozumieć sytuację, w której nie jest pewne, czy osoba zaginiona żyje, czy też zmarła), a w którym według istniejących wiadomości ta osoba jeszcze żyła. Wniosek o uznanie za zmarłego można zgłosić nie wcześniej niż na rok przed końcem terminu, po upływie którego zaginiony może być uznany za zmarłego.
Od powyższego terminu są wyjątki zależne od sytuacji, w której doszło do zaginięcia.


Jeśli w tej sprawie nie zachodzą przesłanki do uznania spadkobiercy za zmarłego, to sugerowałabym zastanowić się nad wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu spadkobiercy.


Sąd ustanowi kuratora, jeżeli uprawdopodobnisz, że miejsce pobytu tego spadkobiercy nie jest znane, udowodnisz, że sama zrobiłaś co się dało, aby jego adres ustalić.
Przy czym nie można uznawać za uprawdopodobnienie samego twierdzenia , że nie zna się aktualnego miejsca zamieszkania spadkobiercy. W praktyce sądowej przesłanki ustanowienia kuratora dowodzone są przy pomocy takich dokumentów, jak pisemne informacje biur adresowych lub organów ewidencji ludności.
Możesz przedstawić kandydata na kuratora dla tego nieznanego z miejsca pobytu spadkobiercy.
ffenix jest off-line  
15-05-2016, 19:53  
stella88
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Problem z postępowaniem spadkowym

Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
Z czego rodzina wnosi, że ten spadkobierca nie żyje?
Nie kontaktuje się z nimi. Więc nie wiadomo czy żyje czy nie. Nie wiem jakie są procedury sądowe w takim przypadku.

Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
sugerowałabym zastanowić się nad wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu spadkobiercy.
Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
Sąd ustanowi kuratora, jeżeli uprawdopodobnisz, że miejsce pobytu tego spadkobiercy nie jest znane, udowodnisz, że sama zrobiłaś co się dało, aby jego adres ustalić.
Czyli najpierw muszę go sama poszukać i wnieść o ustanowienie kuratora.I wtedy rozpocznie się postępowanie spadkowe.
A czy sąd na rozprawie nie powie, że trzeba dać ogólnopolskie ogłoszenie i czekać 6 miesięcy?

Cytat:
Napisał/a ffenix Zobacz post
Możesz przedstawić kandydata na kuratora dla tego nieznanego z miejsca pobytu spadkobiercy.
Ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć informacji co do kuratora, to bardzo bym prosiła o informację co taki kurator ma za zadanie robić? Tzn wiem, że ma dbać o interesy tego spadkobiercy, ale co to oznacza w praktyce? Czy jeśli żona albo dzieci tego spadkobiercy o którym nic nie wiadomo gdzie mieszka i najprawdopodobniej on nigdy się nie odezwie, mogą zarządzać tym spadkiem czy tylko kurator może zarządzać? A co w przypadku chęci sprzedaży spadku?
stella88 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Współwłasność przedmiotu nie objętego postępowaniem spadkowym. (odpowiedzi: 3) Witam. Przedmiot posiadał dwóch niespokrewnionych współwłaścicieli X i Y. Y zmarł w latach 90-tych, a jego rodzina w tym okresie przeprowadziła...
§ Problem z postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 1) Witam, pisze niejako w nawiązaniu do mojego przedniego wątku...
§ Czy postępowanie spadkowe po matce jest automatycznie postępowaniem spadkowym po ojcu (odpowiedzi: 5) Witam W 1987 roku zmarł mój ojciec.Nie było wtedy przeprowadzane żadne postępowanie spadkowe ponieważ nie posiadał żadnego majątku. W 2010 roku...
§ meldunek w mieszkaniu z nieprzeprowadzonym postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 10) dzień dobry, potrzebuję inf jak się zameldować w mieszkaniu. sytuacja jest taka: mama wraz z dziadkiem odziedziczyli po babci mieszkanie, niestety...
§ Problem z postępowaniem sądowym (odpowiedzi: 7) Witam i pozdrawiam. Dostałem wezwanie do sądu jako uczestnik postępowania. Sprawa dotyczy stwierdzenia nabycia praw do spadku, po nieżyjącej mojej...
§ Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku, ale przed postępowaniem spadkowym (odpowiedzi: 2) Czy jest mozliwe zawarcie umowy zobowiązującej do zbycia spadku z PRZYSZŁYM spadkobiercą (spadek otwarty, ale nie ma jeszcze postanowienia o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:57.