Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobiercami
Mojej koleżance zmarli oboje rodzice (najpierw ojciec, potem matka, ale to bez znaczenia), po których majątek (3-pokojowe mieszkanie) dziedziczą w częściach równych trzy siostry. Sprawa jeszcze nie trafiła do sądu.
Kwestia dziedziczenia i zasad jest jasna, ale pozostają inne kwestie, co do których mam wątpliwości i których nie jestem pewna.
W chwili śmierci rodziców (stan nie uległ zmianie do dziś) dwie siostry posiadały mieszkania komunalne, w których mieszkają i w których są zameldowane. Trzecia siostra wraz z mężem i córką mieszkała razem z rodzicami od wielu lat i od wielu lat była w nim zameldowana. Oboje rodziców zmarło w wyniku choroby, w trakcie której gównie opiekowała się nimi trzecia siostra (obłożnie chorzy, leżący, wymagający całodobowej opieki). Po śmierci rodziców, nadal trzecia siostra z rodziną mieszka w mieszkaniu i płaci wszystkie rachunki.
Wstępnie, zaraz po śmierci drugiego rodzica, siostry ustaliły, że po załatwieniu formalności spadkowych sprzedadzą mieszkanie i podzielą uzyskaną ze sprzedaży kwotę po 1/3 dla każdej. Do tego czasu siostra, która mieszkała i jest zameldowana, będzie mieszkać nadal i płacić wszystkie opłaty (tym bardziej, że i tak do czasu zakończenia spraw spadkowych nic z mieszkaniem nie mogą zrobić).
Tak było do niedawna, bo właśnie sprawy się skomplikowały. Jedna z sióstr, która ma mieszkanie komunalna oświadczyła, że ona nie zgadza się na sprzedanie mieszkania i że chce się wprowadzić do jednego z pokoi i będzie tam sobie mieszkać. Druga siostra (też ma mieszkanie komunalne) zamknęła drugi pokój (pokój mamy) na klucz i nie pozwoliła do niego wchodzić trzeciej siostrze, która mieszkała wcześniej z rodzicami, a ta trzecia siostra ma problem na co może się zgodzić, a na co musi.
Pytania o prawa i obowiązki – do czasu zakończenia się spraw spadkowych:
1. Czy siostra pierwsza i druga (te mające mieszkania komunalne i mające gdzie mieszkać), mają prawo na tym etapie (niezłożona i nie zakończona sprawa spadkowa) „rozporządzać” pokojami w mieszkaniu, w którym mieszka i jest zameldowana trzecia siostra?
2. Czy trzecia siostra ma obowiązek pozwolić wprowadzić się siostrze, z którą ma niezbyt dobre relacje, a siostra jest dość uciążliwym człowiekiem (lubi nadużywać alkoholu, poznaje ciągle nowych mężczyzn i sprowadza ich do domu, generalnie ma ciężki charakter), dodatkowo wraz z nią sprowadzi się również jej 19-letni syn (nie ukończył gimnazjum, dość trudny w obyciu)?
3. Czy trzecia siostra i jej rodzina mają prawo do ochrony miru domowego i w jakim zakresie biorąc pod uwagę powyższe?
4. Czy jeśli wprowadzenie się siostry do mieszkania może spowodować późniejszy problem ze sprzedażą mieszkania, siostra która dziś mieszka w tym mieszkaniu może nie zgodzić się na jej wprowadzenie? (wprowadzająca się siostra mieszka i nie zamierza się wyprowadzać, ani sprzedawać mieszkania – ten stan jest dla niej korzystny, bo nie stać jej na kupno osobnego mieszkania, a odmawiając/blokując sprzedaży swojego udziału w mieszkaniu, może mieszkać ile tylko będzie chciała kosztem pozostałych sióstr).
5. Czy po zakończeniu sprawy spadkowej i nabyciu swojej części spadku, każda będzie mieć prawo do wprowadzenia się do mieszkania?
6. A w konsekwencji wcześniejszego pytania, czy po zakończeniu sprawy spadkowej i nabyciu swojej części spadku, któraś z sióstr może odmówić sprzedaży swojego udziału, wprowadzić się do jednego z pokoi i mieszkać bezterminowo, bez względu na opinię i decyzję pozostałych sióstr? Czy też można ją zmusić do sprzedania jej udziału (np. przez sąd?)?
7. Czy jeśli jedna z sióstr będzie chciała spłacić pozostałe siostry (wartość rynkowa mieszkania itd.), pozostałe siostry muszą, czy tylko mogą się na to zgodzić? Czy mogą odmówić?
8. Generalnie jak rozwiązać sprawę spłaty pozostałych sióstr, w sytuacji kiedy nie godzą się na żadne rozwiązanie (działanie na złość, albo pod siebie – bo chcą się wprowadzić i mieszkać jak najdłużej)?
9. Co w sytuacji, kiedy siostra, która mieszka aktualnie w mieszkaniu zechce spłacić pozostałe siostry, a inna z nich wystąpi z taką samą propozycją – która ma pierwszeństwo?
Będę wdzięczna za pomoc.
|