Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobiercami - Forum Prawne

 

Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobiercami

Mojej koleżance zmarli oboje rodzice (najpierw ojciec, potem matka, ale to bez znaczenia), po których majątek (3-pokojowe mieszkanie) dziedziczą w częściach równych trzy siostry. Sprawa jeszcze nie trafiła do sądu. Kwestia dziedziczenia i zasad jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
23-06-2018, 22:38  
Fredzia2000
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobiercami

Mojej koleżance zmarli oboje rodzice (najpierw ojciec, potem matka, ale to bez znaczenia), po których majątek (3-pokojowe mieszkanie) dziedziczą w częściach równych trzy siostry. Sprawa jeszcze nie trafiła do sądu.

Kwestia dziedziczenia i zasad jest jasna, ale pozostają inne kwestie, co do których mam wątpliwości i których nie jestem pewna.

W chwili śmierci rodziców (stan nie uległ zmianie do dziś) dwie siostry posiadały mieszkania komunalne, w których mieszkają i w których są zameldowane. Trzecia siostra wraz z mężem i córką mieszkała razem z rodzicami od wielu lat i od wielu lat była w nim zameldowana. Oboje rodziców zmarło w wyniku choroby, w trakcie której gównie opiekowała się nimi trzecia siostra (obłożnie chorzy, leżący, wymagający całodobowej opieki). Po śmierci rodziców, nadal trzecia siostra z rodziną mieszka w mieszkaniu i płaci wszystkie rachunki.

Wstępnie, zaraz po śmierci drugiego rodzica, siostry ustaliły, że po załatwieniu formalności spadkowych sprzedadzą mieszkanie i podzielą uzyskaną ze sprzedaży kwotę po 1/3 dla każdej. Do tego czasu siostra, która mieszkała i jest zameldowana, będzie mieszkać nadal i płacić wszystkie opłaty (tym bardziej, że i tak do czasu zakończenia spraw spadkowych nic z mieszkaniem nie mogą zrobić).

Tak było do niedawna, bo właśnie sprawy się skomplikowały. Jedna z sióstr, która ma mieszkanie komunalna oświadczyła, że ona nie zgadza się na sprzedanie mieszkania i że chce się wprowadzić do jednego z pokoi i będzie tam sobie mieszkać. Druga siostra (też ma mieszkanie komunalne) zamknęła drugi pokój (pokój mamy) na klucz i nie pozwoliła do niego wchodzić trzeciej siostrze, która mieszkała wcześniej z rodzicami, a ta trzecia siostra ma problem na co może się zgodzić, a na co musi.

Pytania o prawa i obowiązki – do czasu zakończenia się spraw spadkowych:
1. Czy siostra pierwsza i druga (te mające mieszkania komunalne i mające gdzie mieszkać), mają prawo na tym etapie (niezłożona i nie zakończona sprawa spadkowa) „rozporządzać” pokojami w mieszkaniu, w którym mieszka i jest zameldowana trzecia siostra?

2. Czy trzecia siostra ma obowiązek pozwolić wprowadzić się siostrze, z którą ma niezbyt dobre relacje, a siostra jest dość uciążliwym człowiekiem (lubi nadużywać alkoholu, poznaje ciągle nowych mężczyzn i sprowadza ich do domu, generalnie ma ciężki charakter), dodatkowo wraz z nią sprowadzi się również jej 19-letni syn (nie ukończył gimnazjum, dość trudny w obyciu)?

3. Czy trzecia siostra i jej rodzina mają prawo do ochrony miru domowego i w jakim zakresie biorąc pod uwagę powyższe?

4. Czy jeśli wprowadzenie się siostry do mieszkania może spowodować późniejszy problem ze sprzedażą mieszkania, siostra która dziś mieszka w tym mieszkaniu może nie zgodzić się na jej wprowadzenie? (wprowadzająca się siostra mieszka i nie zamierza się wyprowadzać, ani sprzedawać mieszkania – ten stan jest dla niej korzystny, bo nie stać jej na kupno osobnego mieszkania, a odmawiając/blokując sprzedaży swojego udziału w mieszkaniu, może mieszkać ile tylko będzie chciała kosztem pozostałych sióstr).

5. Czy po zakończeniu sprawy spadkowej i nabyciu swojej części spadku, każda będzie mieć prawo do wprowadzenia się do mieszkania?

6. A w konsekwencji wcześniejszego pytania, czy po zakończeniu sprawy spadkowej i nabyciu swojej części spadku, któraś z sióstr może odmówić sprzedaży swojego udziału, wprowadzić się do jednego z pokoi i mieszkać bezterminowo, bez względu na opinię i decyzję pozostałych sióstr? Czy też można ją zmusić do sprzedania jej udziału (np. przez sąd?)?

7. Czy jeśli jedna z sióstr będzie chciała spłacić pozostałe siostry (wartość rynkowa mieszkania itd.), pozostałe siostry muszą, czy tylko mogą się na to zgodzić? Czy mogą odmówić?

8. Generalnie jak rozwiązać sprawę spłaty pozostałych sióstr, w sytuacji kiedy nie godzą się na żadne rozwiązanie (działanie na złość, albo pod siebie – bo chcą się wprowadzić i mieszkać jak najdłużej)?

9. Co w sytuacji, kiedy siostra, która mieszka aktualnie w mieszkaniu zechce spłacić pozostałe siostry, a inna z nich wystąpi z taką samą propozycją – która ma pierwszeństwo?

Będę wdzięczna za pomoc.
Fredzia2000 jest off-line  
23-06-2018, 23:56  
izaw8
Stały bywalec
 
Posty: 1.457
Domyślnie RE: Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobierca

Cytat:
Napisał/a Fredzia2000 Zobacz post
Czy trzecia siostra i jej rodzina mają prawo do ochrony miru domowego i w jakim zakresie biorąc pod uwagę powyższe?
Oczywiście, w pełnym zakresie
Po sprawie spadkowej, jeśli się nie dogadacie, to pozostaje tylko złożyć wniosek o zniesienie współwłasności
izaw8 jest off-line  
24-06-2018, 00:13  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobierca

Krótko:
1. Nie.
2. Nie.
3. Pełny zakres
4. Nikt nie może wyrazić w tym momencie zgody na użyczenie tego mieszkania tej siostrze. Więc nie może się ani zgodzić, ani nie zgodzić, a na dany moment wprowadzić się nie może - brak podstaw.
5. Nie od razu, ale ogólnie tak.
6. Można zmusić, ale jak najbardziej może tak zrobić. Tylko nie rozumiem po co po zakończeniu sprawy spadkowej, nie lepiej od razu przeprowadzić dział spadku za jednym zamachem?
7. Mogą oczywiście odmówić. Wtedy zniesienie współwłasności. Ale znów - a nie lepiej dział spadku i się nie męczyć?
8. Wniosek do sądu o dział spadku.
9. Zdecyduje sąd.

Podsumowując: przeprowadzić nie tylko "sprawę spadkową", co jak się domyślam jest rozumiane jako stwierdzenie nabycia spadku, ale od razu także dział spadku - to rozwiąże wszystkie problemy tu poruszane. Wyjdzie też efektywnie taniej oraz szybciej niż wniosek o zniesienie współwłasności po ewentualnym nabyciu we współwłasność.
Syphar jest off-line  
24-06-2018, 08:57  
pdanielak
Stały bywalec
 
Posty: 2.043
Domyślnie RE: Jakie są zasady dysponowania i rozliczenia majątku spadkowego między spadkobierca

Poinformuj siostry ze po nabyciu prawa do lokalu wlasnosci, wspolwlasnosci beda ponosic koszty utrzymania oraz co ciekawsze moga stracic mieszkanie komunalne. Przeprowadz sprawe spadkowa u notariusza lub w sadzie w miare szybko
pdanielak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jakie pełnomocnictwo przy przejęciu mieszkania spadkowego od spółdzielni (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie Czy muszę mieć pełnomocnictwo rodzajowe potwierdzone przez notariusza aby przejąć mieszkanie od spółdzielni? Sprawa spadkowa...
§ Zasady podziału majątku przy rozdzielności majątkowej (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące podziału majątku w momencie w którym dochodzi do rozdzielności majątkowej małżonków. Rok przed zawarciem związku...
§ utrata majątku spadkowego (odpowiedzi: 7) W lipcu ubiegłego roku zmarł mój ojciec. Pozostawił masę spadkową na którą składa się dom wiejski z pewną ilością gruntów, mieszkanie w bloku i dwa...
§ zasiedzenie -jakie zasady? (odpowiedzi: 4) Sytuacja wygląda tak: tata mieszka w domu z rodzicami od urodzenia czyli 50 lat, założył rodzinę i razem z żoną opłacają rachunki, wykonują remonty...
§ Prawo do dysponowania własnym majątkiem (odpowiedzi: 2) Witam Na wstępie pozdrawiam wszystkich uczestników tego forum - jako, że to moja pierwsza wizyta. A teraz do konkretów: Kupuję działkę rolną od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:12.