jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku - Forum Prawne

 

jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

Mam szczątkowe informacje kto odziedziczył spadek. Zmarł ojciec mający jedno dziecko i rozwiedziony z jego matką. W przeciągu 4 lat przed nim zmarli rodzice tegoż ojca, którzy mieli mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej. Ojciec ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
19-09-2018, 21:26  
artris88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

Mam szczątkowe informacje kto odziedziczył spadek. Zmarł ojciec mający jedno dziecko i rozwiedziony z jego matką. W przeciągu 4 lat przed nim zmarli rodzice tegoż ojca, którzy mieli mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej. Ojciec posiadał również siostrę.
Dziecko nie może się dowiedzieć czy ojciec odziedziczył część mieszkania po swoich rodzicach i czy ono coś po nim dziedziczy.
Adwokat ustaliła jedynie numer i datę stwierdzenia nabycia spadku po rodzicach ojca co trwało 2 miesiące, ale sąd odmówił jej wglądu do treści dokumentów.
Jak zatem dotrzeć do tych dokumentów?
artris88 jest off-line  
20-09-2018, 07:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

Cytat:
Zmarł ojciec
Kiedy?
Przeprowadzono po nim postępowanie spadkowe?
 
20-09-2018, 22:10  
artris88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

Przepraszam, że się nie odzywałam, ale przez cały dzień nie mogłam się zalogować.
Ojciec zmarł w lutym br. Jego dziecko dopiero uzyska poświadczenie dziedziczenia. Nawiasem mówiąc adwokat nie powiedziała, że na zapytanie do sądu czeka się tak długo, a w efekcie dostaje się jedynie nr sprawy bez wglądu do akt. Dziecko mogło w tym czasie załatwić to poświadczenie dziedziczenia.
Jednak co mu to da? Jedynym majątkiem jego zmarłego ojca jest prawdopodobnie jakiś udział w mieszkaniu po rodzicach (dziadkach dziecka). Tylko jak to sprawdzić w sądzie. Generalnie problem jest papierowy. Bez wglądu w te dokumenty dziecko nie wie o co kierować sprawę do sądu i w jakiej wartości.
Może wzruszyć stwierdzenie nabycia spadku po dziadkach dziecka. Ale czy jest uprawnione?
artris88 jest off-line  
21-09-2018, 07:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

Bez postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, nie zrobisz nic, bo nie potrafisz wykazać interesu prawnego. Dopiero gdy masz je w ręce, możesz działać. Na tej podstawie powinnaś dotrzeć do postanowienia po dziadkach. Z tym że znajdziesz w nim tylko kto dziedziczy i w jakim ułamku a nie jaki majątek podlega dziedziczeniu (być może był testament lub wykonana darowizna itd.). Najprościej to skontaktować się z pozostałymi spadkobiercami dziadków i ustalić majątek. Można też sprawdzić w zbiorze dokumentów prowadzonych przez SM, czy ojciec dziecka jest współwłaścicielem tego mieszkania.
 
21-09-2018, 11:57  
artris88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

Jak będzie już stwierdzenie nabycia spadku przez dziecko po ojcu to w jaki sposób dalej działać, żeby dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku po dziadkach, bo tu jest pies pogrzebany. Wystarczy zwykłe pismo do sądu? Czy sąd może odmówić?
artris88 jest off-line  
21-09-2018, 11:59  
artris88
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: jak dotrzeć do stwierdzenia nabycia spadku

"Wystarczy zwykłe pismo do sądu?"
Miałam na myśli pismo z udokumentowaniem pokrewieństwa
artris88 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Cofnięcie stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 3) Spadek obciążony długami po mojej mamie (bez testamentu) miał przypadać mnie jako jedynej córce (mama była wdową w chwili śmierci). Odrzuciłam spadek...
§ stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 4) witam, dzisiaj zostało stwierdzone nabycie spadku po moim dziadku i babci. mam takie pytanie bo w sumie nie bardzo rozumiem tego nabycia. no wiec moi...
§ stwierdzenia nabycia spadku-wezwanie (odpowiedzi: 6) Starsza Pani zapytała mnie dzisiaj o pomoc. Sytuacja wygląda tak: -jej mąż zostawił testament -nie mieli dzieci, mąż miał jedynie rodzeństwo, a...
§ uchylenie stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 10) czy jest jakis termina na żądnanie uchylenia stwierdzenia nabycia spadku??
§ Postanowienie stwierdzenia nabycia spadku (odpowiedzi: 3) Witam Jestem po sprawie sądowej odnośnie nabycia spadku. Sprawa odbyła się 13 marca 2010r. wiem ze musialem czekac na uprawomocnienie sie wyroku....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:16.