Spadek po ojcu,od czego zacząć ... - Forum Prawne

 

Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Witajcie, niedawno zmarł mi ojciec z którym nie miałam tak naprawdę nigdy kontaktu,widywaliśmy się sporadycznie,założył nową rodzinę ,żył z konkubiną ,urodziły mu sie dwie córki z tego związku. Zdaję sobię sprawę ,że muszę załatwić odrzucenie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
15-03-2019, 18:28  
annadudek
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Witajcie,

niedawno zmarł mi ojciec z którym nie miałam tak naprawdę nigdy kontaktu,widywaliśmy się sporadycznie,założył nową rodzinę ,żył z konkubiną ,urodziły mu sie dwie córki z tego związku. Zdaję sobię sprawę ,że muszę załatwić odrzucenie ,bądz nabycie spadku,ojciec był posiadaczem ziemi i domu,ale nie jestem pewna czy w całości czy jeszcze ktos ma tytuł prawny do tej ziemi,ogólnie wiem niewiele. Czy jako córka mogę dostać wgląd do ksiąg wieczystych nieruchomości ojca? Jakie dokumenty musze posiadać? Czy mogę to załatwic przez profil zaufany? chciałabym od czegoś zacząć bo wiem,że na takie sprawy jest poł roku.

Anka.
annadudek jest off-line  
15-03-2019, 19:26  
Czesław R.
Zbanowany
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Księgi wieczyste są jawne Wydziały geodezji w starostwach prowadzą ewidencję gruntów i budynków - być może pomogą
Czesław R. jest off-line  
15-03-2019, 19:31  
annadudek
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Czyli tak po prostu mogę sobie napisać wniosek o odpis z ksiąg wieczystch do starostwa odpowiedniego na miejsce zameldowania zmarłego ojca?
annadudek jest off-line  
15-03-2019, 20:37  
Czesław R.
Zbanowany
 
Posty: 117
Domyślnie RE: Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Księgi wieczyste prowadzą Wydziały Ksiąg Wieczystych sądów rejonowych właściwych ze względu na miejsce położenia nieruchomości, a ewidencję gruntów i budynków - Wydziały Geodezji starostw To są dwa różne źródła informacji o tym, kto jest właścicielem nieruchomości.
Wpis w księdze wieczystej można ustalić przez internet, jezeli się zna numer księgi lub adres połozenia nieruchomości "księga wieczysta online"
Czesław R. jest off-line  
15-03-2019, 22:40  
kristoofff
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Aby uzyskać wgląd do ksiąg wieczystych należy wykazać interes prawny - napisać, że jest się córką zmarłego ojca - spadkodawcy i zalicza się Pani do kręgu spadkobierców. W ewidencji gruntów tak samo. Nie powinno być z tym problemów.

Jeżeli chodzi o uregulowanie spraw spadkowych - o ile spadkodawca nie sporządził testamentu należałoby przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym.

1. Najpierw zrobić stwierdzenie nabycia spadku (przed sądem albo u notariusza) - należy również mieć na uwadze drugą rodzinę spadkodawcy - najpierw dziedziczy żona (minimum 1/4) i resztę dzieci, potem jeżeli nie ma żony - same dzieci, wnuki, rodzice itd. zgodnie z kodeksem cywilnym.

2. Po stwierdzeniu nabycia spadku należy dokonać działu spadku - wniosek składa się w sądzie. Może to być zgodny dział spadku (wszyscy są dogadani co do majątku spadkowego i wiemy jak go między siebie zgodnie dzielimy i przedstawiamy to przed sądem) i niezgodny dział spadku (sąd decyduje, a my się procesujemy).

3. Po przeprowadzeniu działu spadku postanowienie wydane przez Sąd w tym przedmiocie stanowi podstawę do wpisu do ksiąg wieczystych, o ile w wyniku działu spadku dostaniemy jakąś nieruchomość. Składamy odpowiedni wniosek do KW w sądzie na formularzu i to już chyba wszystko - czekamy na wpis nas jako właściciela/współwłaściciela.
kristoofff jest off-line  
16-03-2019, 11:42  
annadudek
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie

Bardzo dziekuję za odpowiedzi,jeszcze zapytam czy we wniosku muszę wpisać wszystkich tzn,siebie i przyrodnie rodzeństwo,bo nie znam ich adresów zamieszkania( nie mieszkali z ojcem ). Czy wpisać tylko siebie ?

Czy jako córka ,muszę zapłacić za wydaniu aktu zgonu ojca ? Ma być zupełny czy skrócony ? Bo chce to zrobić przez profil zaufany?
annadudek jest off-line  
16-03-2019, 16:15  
kristoofff
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Przy wglądzie należy wpisać jedynie siebie jako wnioskodawcę.

Natomiast we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy wpisać wszystkich, którzy wchodzą w krąg spadkobierców ustawowych (czyli ci, którzy dziedziczą) razem z ich adresami. Jeżeli nie będzie adresów Sąd wezwie do ich uzupełnienia, a jeżeli nie wskaże się pomimo wezwania - sąd wyznaczy kuratora dla nieznanego z miejsca zamieszkania.

Odpis skrócony wystarczy. Koszt uzyskania odpisu to 22 zł.
kristoofff jest off-line  
20-03-2019, 11:56  
annadudek
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Spadek po ojcu,od czego zacząć ...

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
annadudek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Od czego zacząć.Spadek po dziadkach (odpowiedzi: 6) Witam,chciałam poprosić o poradę bo wraz z rodzeństwem nie wiemy co mamy zrobic. Nasi dziadkowie kupili działkę wraz z domem.Nigdy nie wyrobili aktu...
§ Spadek, darowizna, od czego zacząć? (odpowiedzi: 0) Naczytałam sie forum i niestety nie znalazłam odpowiedzi, wiadomo, co sytuacja to rozwiązanie. Spytam opisowo, proszę o obrazową odpowiedź, bo jestem...
§ Spadek z długami od czego zacząć? (odpowiedzi: 2) po śmierci spadkodawcy pozostało dla jego syna mieszkanie ale też długi o wartości 1/3 tego mieszkania,u notariusza złożony jest testament wskazujący...
§ od czego zacząc? spadek po rodzicach po ich śmierci. od strony wnuka (odpowiedzi: 3) Witam! Chciałbym przedstawic swoją sytuację i zapoznac się z państwa pomocą. A więc sprawa ma się tak: jest dziadek, babcia, troje ich synów z czego...
§ spadek - od czego zacząć? (odpowiedzi: 11) Witam, Przeczytałam forum, ale nie znalazłam identycznej sytuacji jak moja - stąd więc nowy wątek. Moi rodzice są współwłaścicielami działki. Mój...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:10.