Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł - Forum Prawne

 

Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Witam serdecznie, proszę o poradę co i w jakiej kolejności wykonać by odzyskać pieniądze. Kilka lat temu teść podżyrował znajomemu kredyt. Ten zmarł w czasie jego spłaty w 2006 roku. Pozostawił po sobie żonę i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
21-10-2009, 18:50  
zgagula
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Witam serdecznie,
proszę o poradę co i w jakiej kolejności wykonać by odzyskać pieniądze.

Kilka lat temu teść podżyrował znajomemu kredyt. Ten zmarł w czasie jego spłaty w 2006 roku. Pozostawił po sobie żonę i 2 dzieci (w chwili śmierci 1 było pełnoletnie). Teść spłacał kredyt po zmarłym koledze do sierpnia tego roku. W sumie było tego kilka tysięcy.
Żona kolegi, po jego śmierci, przejęła jego samochód i pieniądze z banku. Nie wiadomo czy było prowadzone postępowanie spadkowe. Teść kontaktował się z żoną kolegi w sprawie zwrotu pieniędzy, ale ta odmówiła twierdząc, że to nie jej problem.
Gdzie, do kogo i w jakiej formie zwrócić się by odzyskać pieniądze. Czy są jakieś druki ? Jakie są opłaty ? Ile czasu trwa mnie więcej załatwienie takiej sprawy ?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
zgagula jest off-line  
21-10-2009, 19:18  
Bagislaw
Użytkownik
 
Posty: 111
Domyślnie RE: Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Pierwszym krokiem byłoby ustalenie spadkobierców zmarłego dłużnika. Jeśli nie toczyło się postępowanie spadkowe to należałoby złożyć wniosek o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Następnie można p-ko spadkobiercom wytoczyć powództwo o zapłatę przedstawiając wszelkie posiadane dowody zawarcia umowy, spłaty kredytu przez teścia oraz postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez pozwanych. Wiem, że trochę mało szczegółowo, ale jak się pojawią jakieś wątpliwości to proszę pytać. Zastanawiam się czy, jeśli jest to duża kwota nie warto zainwestować w profesjonalnego pełnomocnika(adwokata czy radcę prawnego)
Bagislaw jest off-line  
21-10-2009, 19:23  
zgagula
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Wobec tego jak i gdzie ustalić tych spadkobierców. Wiem, że samochód i pieniądze z banku wzięła żona - na ile formalnie - nie mam pojęcia. Do jakiego sądu się z tym zgłosić ? Czy są na to jakieś druki ? Jakie są opłaty ? Jeśli we właściwym sądzie nie będzie informacji o spadkobiercach, jak wygląda sprawa wniosku o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ? Znów: druki i koszt ? Sprawa dotyczy około 3000 zł. To chyba zbyt mało by angażować prawnika.
zgagula jest off-line  
21-10-2009, 19:58  
zgagula
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Poczytałam co nieco i rodzą mi się jeszcze następujące pytania:
- jeśli w sądzie potwierdzą, że sprawa w temacie spadku po Panu X toczyła się, to co składamy ? Wniosek o odpis rozstrzygnięcia w sprawie czy też o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ? Co dołączyć do takiego wniosku ?
- jeśli nie toczyło się - trzeba za łożyć sprawę - na ile dokładna musi być dokumentacja ? Przeciętny śmiertelnik będzie miał problemy z dokładnym ustaleniem danych personalnych spadkobierców (daty urodzenia, aktualne adresy pobytu). Teść nie wie też co dokładnie wchodziło w majątek po zmarłym koledze. No i jak uzyskać akty zgonu, małżeństwa czy urodzenia kolegi, jego żony i dzieci ? Teść jest dla nich osobą postronną. Czy USC (też nie do końca wiadomo jakie np. w przypadku aktu małżeństwa czy urodzenia dzieci) ma obowiązek wydać taki dokument osobom obcym, czy też rola zebrania takiej dokumentacji leży już w gestii sądu ?
zgagula jest off-line  
21-10-2009, 19:59  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Spadkobiercami ustawowymi są żona i dzieci.
Sąd Rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania dłużnika - chyba że wie Pan o tym, że posiadał on nieruchomość położoną w innej miejscowości; wtedy właściwym będzie sąd wg lokalizacji tej nieruchomości. Teść powinien wystąpić o wydanie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku wskazując, jaki ma interes prawny, a mianowicie, że był zyrantem kredytu spadkodawcy i przysługuje mu prawo do regresu w stosunku do spadkobierców. Gdyby sprawy spadkowej nie było, powinien wskazać znanych mu spadkobierców - i sprawa zostanie przeprowadzona.
Co do formy pisemnej - generalnie jak podanie, lecz tytuł - w zależności od zamiaru.
Wzory mozna znaleźć na forach - i tym, i innych (np., www.forum.prawnikow.pl).
Koszt - 5%.
Przy 3000zł powinniście sobie poradzić. Gdyby co, proszę pytać.

Napisał Pan, że jedno dziecko było pełnoletnie. W jakim wieku jest drugie? W przypadku przyjęcia spadku gdy chocby jeden ze spadkobierców jest nieletni, spadek zostaje przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, tzn. spadkobiercy odpowiadają za długi do wysokości wartości otrzymanego spadku.
natalie-s1959 jest off-line  
22-10-2009, 14:19  
Bagislaw
Użytkownik
 
Posty: 111
Domyślnie RE: Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Jeśli było wydane postanowiei o stwierdzeniu nabycia spadku wystarczy złozyć wniosek o wydanie jego odpisu (oplata 6 zł za stronę-nie powinno być wiecej niż 1.), jeśli nie to należy złożyc wniosek o stwiedzenia nabycia spadku(opłata 50 zł). Zarówno 1, jak i 2 wniosek należy złożyć w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Wydaje mi się, że jest możliwe uzyskanie dokumentów z USC składając wniosek uzasadnionym koniecznością złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku celem dochodzenia należności. W postępowaniu Sąd może nakazać poszukiwanie spadkobierców(ogłoszenie w prasie) albo zobowiązać do ich przedstawienia wniskodawcę(wtedy będzie odpowiednia podstawa do wydania z USC odpowiednich dokumentów)
Pozdrawiam
Bagislaw jest off-line  
08-12-2009, 15:03  
zgagula
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Odzyskanie należności - wierzyciel zmarł

Uzyskałam już dokumenty z banku poświadczające żyrowanie kredytu i fakkt, że kredytobiorca zmarł (wraz z danymi i adresem). Czy istnieje jakis wzor wniosku o udostepnienie odpisu postanowienia o nabyciu spadku ? Nie wiemy czy taki dokument byl wydawany (czy byla sprawa spadkowa). Kiedy wnosi się opłatę, jeśli ewentualnie postanowienie widnialoby w aktach sądowych ? Jakie dane trzeba podac we wniosku ?
zgagula jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odzyskanie długu od zmarłego krewnego (odpowiedzi: 1) Pół roku temu pożyczyłam cioci i wujkowi pieniądze, mamy umowę, którą sami sporządziliśmy. Krewni zginęli w wypadku i pozostało 20 tyś. nie...
§ Odzyskanie należności!! (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym uzyskać informacje o cenie postępowania sądowego dotyczącego zaległości pieniężnej oraz tego jakie są szanse aby owo postępowanie...
§ Odzyskanie należności (odpowiedzi: 3) Chciałbym prosić o opinię. Czy jest sens ubiegania się o odzyskanie pozostałych należności pracowniczych od spółki z o.o.? Dwaj panowie obywatele...
§ Co się należy dziecku po zmarłym ojcu i jego zmarłym bracie? (odpowiedzi: 3) Witam. Mój były mąż zmarł w listopadzie ub.roku. Mamy dwoje dzieci 21 i 20 lat. Męża rodzice nie zyją, brat też. Jest jedynie siostra, która...
§ Wierzyciel poszukiwany listem gończym, a komornik dalej egzekwuje należność (odpowiedzi: 1) Spłacam dług wierzycielowi który komornik co miesiąc ściąga z mojej emerytury. Wierzyciel jest poszukiwany listem gończym od 4 lat, pisałam do...
§ Odzyskanie należności (odpowiedzi: 3) Witam, jestem nowy na tym forum i kieruję się do Was z następującym zagadnieniem: Moja matka udzieliła pożyczki korzystając ze standardowego wzoru...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:00.