Nabycie "w drodze spadku' a "nabycie w drodze dziedziczenia" - Forum Prawne

 

Nabycie "w drodze spadku' a "nabycie w drodze dziedziczenia"

Mam pytanie z zakresu prawa spadkowego w kontekście spraw podatkowych. W związku z tym, że bardziej mi zależy na kwestii rozumienia na gruncie prawa cywilnego, dlatego pytanie zamieszczam w tym dziale. Otóż w ustawie o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
16-06-2019, 06:38  
artur321
Użytkownik
 
Posty: 243
Domyślnie Nabycie "w drodze spadku' a "nabycie w drodze dziedziczenia"

Mam pytanie z zakresu prawa spadkowego w kontekście spraw podatkowych. W związku z tym, że bardziej mi zależy na kwestii rozumienia na gruncie prawa cywilnego, dlatego pytanie zamieszczam w tym dziale.

Otóż w ustawie o podatku od spadków i darowizn spotyka się różne określenia na nabycie własności rzeczy lub praw w wyniku śmierci spadkodawcy, tj. raz jest mowa o nabyciu "w drodze dziedziczenia", a czasem o nabyciu "w drodze spadku'.

Najbardziej jaskrawym przykładem jest różnica w podejściu między opisem sposobu nabycia środków pieniężnych z PPE i PPK a OFE, IKE i IKZE, gdzie w tym samym artykule tylko w innych jednostkach redakcyjnych są używane różne pojęcia, tj. w art. 3 pkt 4 odnoszącym się do nabycia środków z PPE mowa jest o nabyciu "w drodze dziedziczenia" podobnie jak w pkt 4a w odniesieniu do PPK, ale już w pkt 5, 6 a także 7 mowa jest o nabyciu "w drodze spadku" (w odniesieniu odpowiednio do OFE, IKE i IKZE oraz subkonta ZUS).

Inne przykłady użycia zwrotu "w drodze dziedziczenia":

Art 4 ust. 1 pkt 5a: "nabycie w drodze dziedziczenia praw do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej przez osobę zaliczoną do I lub II grupy podatkowe[...]"

Art. 4 ust. 1 pkt 17: "nabycie w drodze dziedziczenia lub darowizny przez osoby tworzące rodzinę zastępczą lub prowadzącego rodzinny dom dziecka [...]"

Art. 4 ust. 1 pkt 18: "nabycie w drodze dziedziczenia, zapisu zwykłego, zapisu windykacyjnego, dalszego zapisu, polecenia testamentowego lub darowizny własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość [...]"

Art. 4a ust. 1: "Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą [...] , a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia [...]"

Przykłady użycia zwrotu "w drodze spadku":

Art. 3 pkt 2: "nabycie w drodze spadku, zapisu windykacyjnego lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych [...]'

Art. 4 ust. 1 pkt 9: "nabycie w drodze spadku lub zapisu windykacyjnego przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej przedmiotów wyposażenia mieszkania [...]"

Art. 4 ust. 1 pkt 16: "nabycie w drodze spadku prawa do rekompensaty w rozumieniu ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2097)"

Zastanawiam się czy w prawie cywilnym jest jakaś różnica między pojęciami nabycia "w drodze dziedziczenia" a nabyciem "w drodze spadku"?

Wg mojego rozeznania pojęcie "nabycie w drodze spadku" jest błędne i powinniśmy mówić o nabyciu "w drodze dziedziczenia", a użycie tego pierwszego pojęcia jest konsekwencją potocznego rozumienia "dziedziczenia" jako "spadkobrania" (stąd nabycie "w drodze spadku"). Tak więc w praktyce dla celów określenia sposobu opodatkowania, oba pojęcia powinny być rozumiane jako tożsame, ale może się mylę i jest jakaś różnica w prawie spadkowym między tymi pojęciami?

art
artur321 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dla "nievatowca" (odpowiedzi: 0) Witam wszystkich użytkowników. Przeczytałem masę artykułów w temacie rozliczania podatku VAT i mogę stwierdzić, że do końca nie uzyskałem...
§ Zakres "nabycia" majątku w drodze dziedziczenia (majątek wspólny małżonków). (odpowiedzi: 1) Zgodnie z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku małżonka zmarłego nabyła 1/3 spadku. W skład majątku wchodzi nieruchomość. Pamiętajac, że w...
§ Sprzedaż rozbitego auta - nabycie praw "odszkodowawczych" przez kupującego. (odpowiedzi: 4) Witam! Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w następującej kwestii: mój brat rozbił auto i wstawił je do mojego garażu i przestał się nim...
§ nabycie gospodarstwa rolnego przez "nie-rolnika" (odpowiedzi: 1) dzień dobry! mam problem w następującej kwestii: siostra mojej mamy jest właścicielem gospodarstwa rolnego (ok 8 ha). za 3 lata zamierza przejść na...
§ Postepowanie w sprawie "o stwierdzenie nabycie spadku" (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Mam maly problem i szukam wręcz pomocy, aby nie popełnić gafy. Jutro bym chcial zlożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:37.