Proszę o podpowiedź co mam zrobić? - Forum Prawne

 

Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Otóż mam 67 lat, syna marnotrawnego 38l. i nie chcę,ażeby on po mojej śmierci otrzymał to mieszkanie (urządził by melinę). Chciałabym przepisać to mieszkanie nie testamentem (bo syn może podważyć) na osobę obcą, ale coś ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
08-08-2019, 12:33  
marta1952
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Otóż mam 67 lat, syna marnotrawnego 38l. i nie chcę,ażeby on po mojej śmierci otrzymał to mieszkanie (urządził by melinę). Chciałabym przepisać to mieszkanie nie testamentem (bo syn może podważyć) na osobę obcą, ale coś słyszałam, że można aktem notarialnym za opiekę i wówczas po mojej śmierci osoba przejmująca to mieszkanie nie ponosi żadnych opłat (może u notariusza za sporządzenie aktu po mojej śmierci) i w tej sytuacji nie muszę wydziedziczać syna (a podstawy prawne są!). Syn nie jest tu zameldowany, wymeldowałam go administracyjnie w 2012 roku.
Proszę o podpowiedź i jakie koszta mnie czekają u notariusza za sporządzenie aktu za mieszkanie za opiekę. Jestem schorowana i chcę uporządkować te sprawy ziemskie. Przepraszam za chaos w pisaniu, ale mam nerwicę lękową właśnie przez synka, który 11 lat dał mi "popalić" - miał niebieską kartę, bywał na wytrzeźwiałce, znęcał się psychicznie i fizycznie i nie mogę po mojej śmierci wprowadzić syna ze względu na spokojnych i kulturalnych lokatorów.
A może inny akt podpisać u notariusza, boję się żebym się w "coś" się nie wpakowała,a jest to osoba uczciwa. Tak samo z pochówkiem - polisę PZU na życie też będę musiała przepisać, bo mam na syna. Muszę zacząć działać i zaczynam od tego mądrego forum, że Państwo mną mądrze pokierujecie.
Pozdrawiam

PS> Zapomniałam ująć, że syn ma córkę 3-letnią i na pewno nie płaci alimentów (tuła się po krajach UE) i rozmawiając z partnerką byłą syna, ona nawet nie chce słyszeć o jakimkolwiek mieszkaniu po mnie, bojąc się syna, a dzieli nas 700km.
marta1952 jest off-line  
08-08-2019, 12:50  
Ciekawskodociekliwy
Użytkownik
 
Posty: 122
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

odwrócona hipoteka to starczy na opłacenie opieki
Ciekawskodociekliwy jest off-line  
08-08-2019, 12:52  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 31.325
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Umowa dożywocia zawarta u notariusza. Czyli za życia osoba X dostaje twoje mieszkanie ale ty tam mieszkasz do końca życia. Po twojej śmierci jest chroniona przed wypłatą zachowku.
Koszta zależą od wartości mieszkania.
Regand jest off-line  
08-08-2019, 13:29  
marta1952
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Dziękuję za odpowiedzi. Może się ustosunkuję po kolei.

Ciekawskodociekliwy odwrócona hipoteka (to co czytałam) - od razu Fundusz Hipoteczny staje się właścicielem mego mieszkania, a za mieszkanie 30m2 otrzymam może 150 zł miesięcznie (pomimo, że dobry punkt i duże miasto), mało tego, a jak Fundusz upadnie, zostaję bez mieszkania!!!!

Regand tak o tym myślałam. Znajomy chyba tak zrobił, ale mieszkanie jest na niego i zastrzegł u notariusza, że po jego śmierci osoba staje się właścicielem.
A proszę mi wyjaśnić ostatnie zdanie: Koszta zależą od wartości mieszkania - czy ja dobrze rozumiem, że osoba po mojej śmierci opłaca koszta, ale jakie?
Pozdrawiam serdecznie

Regand nie wychodzi odpowiedź (120t.) i czy te koszta dotyczą osoby, na którą przepiszę? Pozdrawiam
marta1952 jest off-line  
08-08-2019, 18:17  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Cytat:
Koszta zależą od wartości mieszkania - czy ja dobrze rozumiem, że osoba po mojej śmierci opłaca koszta, ale jakie?
Nie po śmierci a po nabyciu. Opłaca nabywca (biorący w dożywocie) podatek PCC w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości - więc Ciebie to nie dotyczy. Pozostaje kwestia opłat notarialnych:
- taksa notarialna (uzależniona od wartości nieruchomości, może być targowana z notariuszem)
- podatek Vat do powyższej kwoty - 23%
- koszt wypisów aktu - 6 zł za każdą stronę + 23% vat od sumy tej kwoty
- opłata od wniosku - wpis w KW - 200 zł.
Powyższe opłaty może wnieść nabywca nieruchomości. To już ustalenie umowne.
wiegol jest off-line  
09-08-2019, 14:36  
marta1952
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

wiegol dla mnie szok te kwoty. Pewnie to są wyleczenia umowy dożywocia, ale jest coś takiego w formie aktu notarialnego jak za opiekę - a piszę o tym, bo znajomy w ubiegłym roku u notariusza w formie aktu notarialnego zawierał za opiekę i zaznaczył, że ta osoba dysponować będzie jego mieszkaniem dopiero po jego śmierci i zapłacił notariuszowi 141 zł bodajże (żadnych innych kosztów nie ponosił) i owe mieszkanie cały czas jest na tego znajomego.
Ja nie chcę się zbywać mieszkania za życia.
Chodzi mi, żeby sporządzić akt notarialny, ażeby osoba była prawnym właścicielem mego mieszkania dopiero po mojej śmierci i żeby syn czasami nie żądał zachowku, a osoba nie ponosiła takich kosztów na dzień dzisiejszy.
Pozdrawiam

Nasunęła mi się taka kwestia, a może sporządzić testament u notariusza z jednoczesnym wydziedziczeniem syna.
Proszę doradźcie mi, gdyż osoba, której chcę przepisać mieszkanie na wypadek śmierci nie jest osobą majętną. Ale w tym wypadku po mojej śmierci ta osoba będzie musiała przeprowadzić postępowanie spadkowe, a jest 3 letnia córka, ale matka wnuczki nie chce nic słyszeć na ten temat, gdyż po prostu boi się syna, a sąd mimo wszystko będzie wzywał ją. Czy może nie wyjawiać faktu istnienia wnuczki, bo cała rodzina wnuczki drży przed synem (a mają powody i chcę ich chronić przed złymi emocjami). Mam okropny mętlik, jak to rozegrać prawnie i uczciwie.
marta1952 jest off-line  
09-08-2019, 15:55  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Nie wiem czego Pani oczekuje. Prawo, to nie jest koncert życzeń.
Cytat:
zapłacił notariuszowi 141 zł bodajże
Nie była to umowa o dożywocie. Przy wartości nieruchomości 60.000 zł. sama taksa notarialna to przeszło tysiak.
wiegol jest off-line  
09-08-2019, 16:15  
marta1952
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Dziękuję za odzew. Zdaję sobie sprawę, że to nie koncert życzeń, muszę od niego pożyczyć do wglądu i opiszę.
Czego oczekuję? żeby syn po mojej śmierci nie miał prawa do mieszkania.
Najlepiej byłoby udać się do prawnika po poradę, ale za niska emerytura... i jak zdobędę wiedzę konkretną, to wówczas będę musiała się udać, ale chciałabym wszystko wiedzieć "przed".
Proszę napisać, czy osoba mająca testament musi przeprowadzić po mojej śmierci postępowanie spadkowe w sądzie czy formalności załatwi u notariusza mieszkanie na siebie?
I czy mogę sporządzić testament odręcznie (to wiem,że tak), ale w nim umieścić wydziedziczenie syna, czy tylko z takową klauzulą o wydziedziczeniu tylko u notariusza?
Dziękuję za odzew i pozdrawiam

P.S. Właśnie zadzwoniłam do tego pana - on to zrobił testamentem jednak i za akt zapłacił 141 zł - sprawa wyjaśniona (sam nie wiedział, bo myślał, że to umowa dożywocia i tym mnie w błąd wprowadził - przepraszam, że tym faktem zaśmieciłam forum).
Miałabym ogromną prośbę, chyba zrobię testamentem (tanio), ale proszę mnie uświadomić - jak pisałam wyżej (wiem,że można poczytać w internecie, ale mam b.słaby wzrok).
marta1952 jest off-line  
09-08-2019, 18:56  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Napiszę wprost - testament nic nie da. Nawet jak skutecznie Pani wydziedziczy syna (co wcale nie jest takie proste). Wydziedziczony syn, będzie traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku. Więc w jego miejsce wyjdą zstępni - czyli jego dzieci.
Tylko i wyłącznie umowa dożywocia rozwiąże sprawę zachowku.
Koszty wcale nie są tak duże, w stosunku do ceny nieruchomości. A nawet do wysokości samego zachowku (tu będzie musiał wypłacić połowę wartości nieruchomości).
wiegol jest off-line  
10-08-2019, 12:12  
marta1952
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Dziękuję, że Pan udzielił odpowiedzi.
Byłam dziś u tego znajomego i zaznajomiłam się z dokumentami.
Otóż sporządzono w formie aktu notarialnego darowiznę. Oprócz tego sporządzono wobec notariusza odręcznie sporządzony przez spadkodawcę i spadkobiercę odrębny dokument, który mówi, dowodem opieki będzie jedynie zawarta notarialnie umowa (a w niej zawarli co należy do obowiązków przyszłego spadkobiercy) i po 2 latach sprawowania tej opieki (o ile spadkodawca przeżyje) osoba obca - obdarowana nie płaci podatku (mam na myśli muszą upłynąć 2 lata od podpisaniu owego aktu notarialnego. Sam notariusz im to podpowiedział, jak uniknąć w przyszłości podatku od osoby obcej.
Serdecznie pozdrawiam - może ta informacja przyda się innym tu na forum.
Jeszcze raz serdeczne dzięki i wszystkiego dobrego życzę, którzy mnie na jakiś trop nasunęli na tym forum.
marta1952 jest off-line  
10-08-2019, 20:47  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Cytat:
po 2 latach sprawowania tej opieki (o ile spadkodawca przeżyje) osoba obca - obdarowana nie płaci podatku (mam na myśli muszą upłynąć 2 lata od podpisaniu owego aktu notarialnego.
Nie ma czegoś takiego. To dalej darowizna. Z dniem jej wykonania powstaje obowiązek podatkowy a sam notariusz dokonuje zgłoszenia do US.
wiegol jest off-line  
11-08-2019, 09:27  
Szymciasty
Stały bywalec
 
Posty: 686
Domyślnie RE: Proszę o podpowiedź co mam zrobić?

Marta1952 ma za pewne na myśli zwolnienie opisane w art 16 ust 1pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Należy jednak przypomnieć, że zwolnienie to obejmuje jedynie spadki, a nie darowizny i wymaga spełnienia warunków opisanych w ustępie 2 tegoż artykułu
Szymciasty jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprawa karna, oszustwo, proszę o podpowiedź co zrobić (odpowiedzi: 3) Witam. Chciałabym, żeby ktoś podpowiedział mi w takiej sprawie. Osoba mi bliska została oskarżona o oszustwo finansowe, chodzi o duże kwoty....
§ Proszę o podpowiedź. (odpowiedzi: 5) Witam, mam następujący problem. Mój ojciec zmarł w 2006 roku. Nie został wydziedziczony, i z tego co wiem nie zrzekł się majątku po swoich rodzicach...
§ proszę o podpowiedź (odpowiedzi: 6) Witam,co można zrobić w sytuacji gdy dzieci brata zostały umieszczone w domu dziecka a brat mimo ograniczenia władzy rodzicielskiej zabronił...
§ proszę o podpowiedź. (odpowiedzi: 7) Witam, sprawa wygląda następująco. Moja mama pracuje w sklepie. W zeszłym roku skończyła się jej umowa "papierowa" - do 31.12.2010r. Od tamtej pory...
§ Proszę o podpowiedź.. (odpowiedzi: 26) Witam.ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ O doradzenie mi w prawie która brzmi następująco:jakieś 2miesiące temu wyjechałam zagranicę,miałam odróbki w zieleni...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:27.