Wygrałem sprawę, co dalej? - Forum Prawne

 

Wygrałem sprawę, co dalej?

Witam, Zostałem pominięty w sprawie spadkowej. Druga żona mojego ojca założyła sprawę spadkową i zataiła fakt mojego istnienia. Odbyła się sprawa w sądzie i ogłoszenie wyroku (piszę z pamięci więc wybaczcie jeśli źle dobieram terminy): ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
12-08-2019, 17:49  
wordhea
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Wygrałem sprawę, co dalej?

Witam,

Zostałem pominięty w sprawie spadkowej. Druga żona mojego ojca założyła sprawę spadkową i zataiła fakt mojego istnienia. Odbyła się sprawa w sądzie i ogłoszenie wyroku (piszę z pamięci więc wybaczcie jeśli źle dobieram terminy):
- sąd uznał mój interes prawny i stwierdził iż majątek po zmarłym ojcu należy mi się w takiej samej części jak reszcie pozostałej rodziny (rodzeństwo, żona)
- sąd nakazał zwrot kosztów sądowych etc.
- sąd stwierdził że kieruje sprawę do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa za składanie fałszywych zeznań

Trzy tygodnie na uprawomocnienie wyroku, przy czym strona może się odwołać w międzyczasie do sądu okręgowego.

Zakładam że druga żona mojego ojca nie będzie chciała uznać mnie jako spadkobiercę oraz dalej będzie twierdzić że nie mam do niczego prawa.

Pytanie co dalej? Kolejna sprawa o ustalenie wielkości spadku/przedmiotu spadku? Potem sprawa o jakiś nakaz zapłaty należnej mi części (w jakim terminie?). Jeśli się odwoła będę czekał na kolejną sprawę w sądzie okręgowym? Zakładam że również ten wyrok będzie na moją korzyść bo sprawa i dowody są ewidentne. Nie było testamentu, rozdzielności majątkowej itp.

Będę wdzięczny za podpowiedź co dalej w takim przypadku mam robić. Pierwsza sprawa za mną wygrana.

Dziękuję i pozdrawiam,
wordhea jest off-line  
12-08-2019, 18:05  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Wygrałem sprawę, co dalej?

Cytat:
Kolejna sprawa o ustalenie wielkości spadku/przedmiotu spadku?
Jak nie wiesz jaki majątek wchodzi w skład spadku, to złóż wniosek o sporządzenie spisu inwentarza spadkowego do sądu spadkowego. Spis przeprowadzi komornik. Oczywiście taka usługa jest płatna i obciąża wnioskodawcę.
Cytat:
Potem sprawa o jakiś nakaz zapłaty należnej mi części (w jakim terminie?).
Jak już to dział spadku. Tylko trzeba wiedzieć co się dzieli.
wiegol jest off-line  
12-08-2019, 18:10  
wordhea
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wygrałem sprawę, co dalej?

Dziękuję za szybką reakcję.

Przedmiot spadku to mieszkanie oraz działka (obie pozycje były wymienione w sprawie spadkowej) - z tym że działka została już sprzedana.

Czy jakiś biegły w takim przypadku wycenia wartość tych nieruchomości jeśli chciałbym aby mnie spłacono? I czy coś mi się należy z działki która została już upłynniona?
wordhea jest off-line  
12-08-2019, 18:32  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Wygrałem sprawę, co dalej?

Złóż wniosek o dział spadku wraz ze zniesieniem współwłasności - zarówno mieszkania jak i działki. Wnioskuj o spłatę Twojego udziału a w przypadku braku zainteresowania stron przejęciem Twojego udziału - o sprzedaż nieruchomości w przetargu publicznym (prowadzi też komornik).
Cytat:
w takim przypadku wycenia wartość tych nieruchomości jeśli chciałbym aby mnie spłacono?
Sam wyceń w rynkowych cenach (bardzo zbliżonych) w danym regionie. Pomocne będą oferty biur nieruchomości w tym regionie gdzie znajdują się nieruchomości. Powołanie biegłego rzeczoznawcy do wyceny, to kolejny wydatek. Zbędny.
Pamiętaj że przy dziale spadku brana jest pod uwagę cena rynkowa nieruchomości na dzień działu.
wiegol jest off-line  
12-08-2019, 18:38  
wordhea
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wygrałem sprawę, co dalej?

Bardzo dziękuję za pomoc, o to mi właśnie chodziło - jak dalej postępować. Spodziewam się oporu z drugiej strony (nie chcą iść na żadną ugodę, twierdzą w zaparte że żadnego spadku nie było - na co mi ręce opadają bo mam akty notarialne tych nieruchomości ze sprawy spadkowej).

Nie wiedziałem że moja wycena oparta o agencje nieruchomości będzie coś warta. Ustalałem już wartość tych nieruchomości jednak na dzień kiedy odbywała się sprawa spadkowa czyli 11 lat temu.

Jeszcze raz dzięki za wskazanie kierunku działania.

Pozdrawiam serdecznie,
wordhea jest off-line  
12-08-2019, 18:57  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.198
Domyślnie RE: Wygrałem sprawę, co dalej?

Cytat:
Spodziewam się oporu z drugiej strony
Przy dziale spadku, sąd zniesie współwłasność albo poprzez spłatę albo poprzez sprzedaż nieruchomości. Nie ma że pozostali nie akceptują żadnego rozwiązania. Sprzedaż na zarządzenie sądu to ostateczność.
Cytat:
Nie wiedziałem że moja wycena oparta o agencje nieruchomości będzie coś warta.
Będzie brana. Sąd spyta na jakiej podstawie to wyceniłeś. Więc mówisz: takie to a takie biuro nieruchomości wystawiło nieruchomość podobną do mojej w cenie xyz. Na każdą nieruchomość po 2 - 3 przykłady. Druga strona oczywiście może nie godzić się z ich wyceną. Wtedy sąd powoła biegłego ale na ich wniosek bo to oni nie godzą się z ceną. I od nich będzie wołał zaliczkę na biegłego.
Cytat:
Ustalałem już wartość tych nieruchomości jednak na dzień kiedy odbywała się sprawa spadkowa czyli 11 lat temu.
Błąd. Na dzień działu i zniesienia współwłasności. Działka która została zbyta - Ciebie nie interesuje za ile ją sprzedali. Liczy się cena na dzień działu.
wiegol jest off-line  
12-08-2019, 19:02  
wordhea
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wygrałem sprawę, co dalej?

Wszystko na tę chwilę dla mnie jasne - wiem już co mogę zrobić i czego się spodziewać.

Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia i wskazówki - naprawdę bardzo mi pomogły i pozwolą skierować sprawę dalej na właściwe tory.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
wordhea jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupiłam mieszkanie -nie dostałam mieszkania- wygrałam sprawę i dalej nic:( (odpowiedzi: 7) I co dalej???Jak można przyspieszyć opieszałość sądu??? Proszę o informacje jak długo mogą sie odwoływać od wyroku i jak długo to jeszcze bedzie...
§ Wygrałem sprawę o oszustwo i co dalej? (odpowiedzi: 16) Witam Rok temu jedna oszustka wyłudziła ode mnie 400 zł za telefon, którego nie otrzymałem. W październiku postawiono panią przed sądem, orzeczono...
§ Wygrałam sprawę w sądzie o zwolnienie zajetych przedmiotów przez komornika. Co dalej? (odpowiedzi: 5) W marcu 2014 komornik wtargnął z jakimś osiłkiem do mojego mieszkania i zastał w nim dłużniczkę. Wezwałam policje,ale usłyszałam,że dopóki jest...
§ Wygrałem sprawę z policją... i co dalej? (odpowiedzi: 3) Witam! Pewnego razu zatrzymała mnie policja i zaproponowała 500 zł i 10 punktów mandatu. Nie ważne za co, ważne, że nie przyjąłem i został...
§ Wygrałem sprawę w sądzie cywilnym, co dalej ? (odpowiedzi: 11) 28 stycznia tego roku wygrałem sprawę. Na wyroku jest napisane min.: W samym pozwie w rubryce "Inne wnioski pozwu" napisałem "Wydanie nakazu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:45.