otwarcie testamentu po 20 latach - Forum Prawne

 

otwarcie testamentu po 20 latach

Witam! Mam pewien problem.Moja cioteczna babka czyli siostra rodzona mojej babci, zapisała mi w testamencie [do tej pory nie otwarty] spadek po sobie , który w tym piśmie jest tylko określony wartością słowną, na tamte ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe

Prawo spadkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-11-2009, 11:59  
agatriska 37
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie otwarcie testamentu po 20 latach

Witam!

Mam pewien problem.Moja cioteczna babka czyli siostra rodzona mojej babci, zapisała mi w testamencie [do tej pory nie otwarty] spadek po sobie , który w tym piśmie jest tylko określony wartością słowną, na tamte czasy to 2 miliony złotych, a był to rok 1989. zmarła w roku 1990.Jest to dom mieszkalny z działką, ja jestem w nim zameldowana od 1989 roku na pobyt stały, opłacam wszystkie rachunki, wszystkie opłaty są na moje nazwisko, tylko w geodezji nic nie było zmienione.Co mam teraz zrobić, czy otworzyć testament i płacić koszmarny podatek, czy ubiegać się o przejęcie tego domu przez zasiedzenie, nie stać mnie na takie wydatki, prawnik u którego byłam te 20 lat temu[ młoda i głupia] kazał mi nic z tym nie robić i tak do tej pory zostało, a w końcu trzeba to wyprostować, proszę o pomoc!!!!!!
agatriska 37 jest off-line  
04-11-2009, 11:30  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

Głupi prawnik, za przeproszeniem...

Dochodzenia zasiedzenia jest długie i kosztowne (sama opłata od wniosku to 2.000 zł).

Należy otworzyć w sądzie testament, i założyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Masz testament, jednak trzeba wskazać spadkobierców ustawowych babci ciotecznej. Prawomocnym postanowieniem o nabyciu spadku wpisujesz się do księgi wieczystej albo w poczet członków spółdzielni.
Tomu jest off-line  
05-11-2009, 11:59  
agatriska 37
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

moja cioteczna babka był panną, nie miała dzieci, jej siostry i bracia nie żyją, to chyba nie będzie jakiś komplikacji, a co z urzędem skarbowym, czy nie dowalą mi podatku? Ogólnie dziekuję i pozdrawiam.
agatriska 37 jest off-line  
05-11-2009, 12:13  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

W dacie śmierci babci ciotecznej żyli jej rodzice lub rodzeństwo?

Jeśli tak - to dziedziczą spadkobiercy zarówno tych rodziców (którzy nie żyją) jak i spadkobiercy rodzeństwa (również, jak rozumiem, nie żyjącego).

Jeśli nie - to dziedziczy Skarb Państwa, o ile nie ma testamentu na osobę obcą dla spadkobiercy.

O kwestie podatkowe pytaj w odpowiednim dziale
Tomu jest off-line  
05-11-2009, 12:13  
roomster
Stały bywalec
 
roomster na Forum Prawnym
 
Posty: 432
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

Poczytaj inne wątki np:
http://forumprawne.org/prawo-spadkow...ia-spadku.html
roomster jest off-line  
05-11-2009, 12:17  
roomster
Stały bywalec
 
roomster na Forum Prawnym
 
Posty: 432
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

Cytat:
Napisał/a Tomu Zobacz post

Jeśli nie - to dziedziczy Skarb Państwa, o ile nie ma testamentu na osobę obcą dla spadkobiercy.
Przecież autorka wątku w pierwszym poście pisze, że był testament cyt: "Moja cioteczna babka czyli siostra rodzona mojej babci, zapisała mi w testamencie .."
Trzeba go tylko otworzyć.
roomster jest off-line  
05-11-2009, 14:37  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.243
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

Nie wiem o jakim koszmarnym podatku mówisz, ale teraz zaplacisz do 16 % podatku, a wtedy zapłaciłabyś 50%.

Podatkowo zyskałaś. Zasiedzenie faktycznie troche kosztuje i dodatkowo podatek placi się bez zadnej ulgi mieszkaniowej w wysokości 7%. W przypadku dziedziczenia jesli tam mieszkasz to podatek bedzie smieszny.
Dura_lex jest off-line  
25-04-2012, 11:02  
małajola
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: otwarcie testamentu po 20 latach

Witam

Bardzo proszę o radę bo nie wiem co z tym "fantem" zrobić.

Sprawa wygląda tak, przed dokładnie 19 laty otrzymałam pismo od swojego byłego kolegi z ławy szkolnej, który w dramatycznych słowach apelował o pomoc, bo już jak wtedy pisał "wyczerpał drogi pomocy". Kolega wówczas był w bardzo trudnej sytuacji zyciowej, wyszedł z więzienia do którego trafił zresztą "z pomocą" żony i nie miał za bardzo środków do życia, został przez swoją rodzinę łącznie z dziećmi wykluczony i wyrzucony z domu.
Wowczas poprosił mnie o przechowanie kilku dokumentów w swojej osobistej teczce na wypadek jego śmierci. Dodam że nigdy do tej teczki nie zaglądałam (o co zresztą mnie prosił do chwili jego śmierci)
Dwa lata temu dowiedziałam się że kolega zmarł (od momentu przekazania tych dokumentów nie miałam już z nim kontaktu, zresztą nawet nie wiedziałam gdzie dokłądnie przebywał).
Jednak minęło tyle czasu że nawet wiadomość o jego śmierci nie przypomniała mi że mam te dokumenty u siebie w domu.
Dopiero podczas generalnego remontu domu kilka dni temu natrafiłam na tą teczkę, głęboko schowaną w szafie.

Teraz zaglądnełam do niej i okazało się że są tam bardzo ważne dokumenty, a przede wszystkim własnoręcznie zaklejony w kopercie testament (a raczej kopia testamentu) gdyż na kopercie napisane jest że oryginał testamentu znajduje się w "prawnych rękach". Rozmawiałam już wstępnie z prawnikiem i wiem że muszę jak najszybciej tę kopię ujawnić sądowi ze wzgledu na miejsce zamieszkania kolegi, ale chcę się dowiedzieć jeszcze tutaj czy coś mi grozi za to że nie ujawniłam tego testamentu (kopii) wcześniej mimo że nie wiedziałam tak naprawdę o jego istnieniu, bo nigdy do tej teczki nie zaglądałam i po prostu zapomniałam o niej po tylu latach?
Czy muszę dołączyć pismo wyjaśniajace o całym zdarzeniu sądowi przy przekazywaniu tego testamentu?

Bardzo prosze o radę i pomoc, bo trochę sie tym niepokoję.
Dziekuję.
małajola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ otwarcie testamentu (odpowiedzi: 3) Witam, Mama zostawiła testament napisany odręcznie i zaklejony w kopercie. Jak i w czyjej obecności należy go otworzyć i odczytać aby było to...
§ Otwarcie testamentu (odpowiedzi: 10) Czy trzeba otwierać testament? Co się stanie jeśli wiem, że testament istnieje a nie otworzę go?
§ wniosek o otwarcie i nabycie spadku a sądowe otwarcie testamentu (odpowiedzi: 2) Witam i zgóry przepraszam jesli taki watke juz był poruszany , niestety nie znalazłam zatem zapytam - złozyłam do sądu wniosek o otwarcie...
§ otwarcie testamentu (odpowiedzi: 12) Dzien dobry mam pytanie.czy jest możliwe ,że nie dziedzicze bo otwarcie testamentu odbyło sie 25 marca 2008r. a ja złożyłam wniosek o nabycie spadku...
§ otwarcie testamentu po 4 latach (odpowiedzi: 7) Proszę o poradę jak postąpić. Cztery lata temu zmarł mój ojciec. Mieszkali razem z mamą w domu jednorodzinnym. Obecnie mama chcąc uregulować sprawy...
§ Otwarcie Testamentu (odpowiedzi: 4) Witam czy jest jakiś przepis prawny, który mówi w jakim czasie po śmierci powinien być otwarty testament?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:57.