Zasiedzenie nieruchomości - Forum Prawne

 

Zasiedzenie nieruchomości

Dzień dobry. Rodzice mieszkają w domu po dziadkach od 37 lat. Są już w podeszłym wieku więc zacząłem z siostrą naciskać aby uregulowali w końcu stan prawny nieruchomości poprzez zasiedzenie i nie zostawili w przyszłości ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
15-07-2020, 09:02  
Lelek
PoczÄ…tkujÄ…cy
 
Posty: 16
Domyślnie Zasiedzenie nieruchomości

Dzień dobry.
Rodzice mieszkają w domu po dziadkach od 37 lat. Są już w podeszłym wieku więc zacząłem z siostrą naciskać aby uregulowali w końcu stan prawny nieruchomości poprzez zasiedzenie i nie zostawili w przyszłości bałaganu jak zrobili to dziadkowie. Rodzice z nami (dziećmi) przez te lata jako jedyni władający domem i działką utrzymywali działkę i budynki (podatki, ubezpieczenie, remonty itp). Obecnie zostali tylko rodzice a każde z nas mieszka gdzie indziej.
Złożyli więc wniosek do sądu o zasiedzenie wraz z całym kompletem wszelkich dokumentów jakie wskazał mecenas (opłaty za media, podatki ubezpieczenia, zakup pokryć dachowych itp).

Sprawa przeciąga się bardzo, od kilku miesięcy była cisza. Ale wczoraj dostali pismo z sądu aby wykonać i dostarczyć 2 komplety kserokopii wszystkich dokumentów złożonych do wniosku, wskazać adresy zamieszkania spadkobierców oraz pytanie czy była przeprowadzana sprawa spadkowa.
Obecnie żyje 2 rodzeństwa taty (tzn. wszyscy z dzieci), jedno z nich jasno zadeklarowało, że nie rości sobie żadnych żądań spadkowych co do nieruchomości, natomiast drugie z rodzeństwa rości żądania spłaty chociaż kiedyś za życia dziadków podzielili oni nieformalnie swoje gospodarstwo ofiarowując dzieciom działki leśne bądź uprawne rolne.
Moje pytanie jak to się ma do pytania o sprawę spadkową czy sprawa spadkowa musi zostać przeprowadzona przed postępowaniem spadkowym czy pytanie o jej przeprowadzenie jest standardową procedurą w postępowaniu o zasiedzenie? Czy rodzice muszą znać adresy spadkobierców i czy w ogóle spadkobiercy istnieją w sensie prawnym skoro kilkadziesiąt lat temu dziadek przepisał działki na swoje dzieci uznając, że w ten sposób dzieli spadek, tylko nieruchomości, którą zajmują obecnie rodzice nie przepisał na nich, dokąd żyli dziadkowie nieruchomość była zapisana na nich. Błąd nie doprowadzenia sprawy do porządku i do końca za życia dziadków mści się dzisiaj.
Nie mogę skontaktować się z mecenasem prowadzącym ponieważ jest na urlopie i ma wyłączony telefon.
Z góry dziękuję za jakieś rozjaśnienie sprawy i odpowiedź.
Lelek jest off-line  
15-07-2020, 10:41  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
Rodzice mieszkają w domu po dziadkach od 37 lat. Są już w podeszłym wieku więc zacząłem z siostrą naciskać aby uregulowali w końcu stan prawny nieruchomości poprzez zasiedzenie i nie zostawili w przyszłości bałaganu jak zrobili to dziadkowie.
Nie się nie traci na zwlekaniu w tej sprawie. Po śmierci rodziców wnioskodawcą o stwierdzenie zasiedzenia na rzecz zmarłych rodziców mógłby być którykolwiek ze spadkobierców (np. Ty) a własność nieruchomości weszłaby do spadku po rodzicach.
Poza tym gdyby nie była to działka rolna to zasiedzenie na osoby zmarłe jest korzystniejsze podatkowo bo spadkobiercy nie płacą podatku od zasiedzenia.

Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
Moje pytanie jak to się ma do pytania o sprawę spadkową czy sprawa spadkowa musi zostać przeprowadzona przed postępowaniem spadkowym czy pytanie o jej przeprowadzenie jest standardową procedurą w postępowaniu o zasiedzenie?
Jest to wymagane wtedy gdy osoba nabywająca przez zasiedzenie jest jednocześnie współwłaścicielem tej nieruchomości przez dziedziczenie, dziedziczenie które nastąpiło przed upływem terminu zasiedzenia. Wynika to z tego że nie można nabyć przez zasiedzenie własnego udziału w nieruchomości. Sąd musi więc stwierdzić najpierw jaki udział w nieruchomości nabył spadkobierca w spadku. Wtedy sąd może orzekać co do pozostałych udziałów w nieruchomości - czy wnioskodawca (sam lub do majątku wspólnego małżonków) mógł nabyć je przez zasiedzenie.


Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
Czy rodzice muszą znać adresy spadkobierców
Nie muszą znać adresów. Wtedy spadkobiercy będą wezwani przez ogłoszenia (na koszt wnioskodawców o zasiedzenie).

Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
i czy w ogóle spadkobiercy istnieją w sensie prawnym skoro kilkadziesiąt lat temu dziadek przepisał działki na swoje dzieci uznając, że w ten sposób dzieli spadek
Spadkobiercy istnieją niezależnie od tego czy darowizny otrzymane za życia wyczerpały należny im zachowek, nawet gdyby w spadku nic nie pozostało, itp.

Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
natomiast drugie z rodzeństwa rości żądania spłaty chociaż kiedyś za życia dziadków podzielili oni nieformalnie swoje gospodarstwo ofiarowując dzieciom działki leśne bądź uprawne rolne.
I tak samo Twój tata mógłby twierdzić że nieruchomość którą użytkuje (jak wyłączny jej właściciel) została mu przekazana nieformalną darowizną od rodziców. Jeśli tamten roszczeniowy spadkobierca będzie zgłaszał że posiada swoje działki na podstawie nieformalnej umowy darowizny to uprawdopodobni też tezę że cały majątek spadkowy został nieformalnie podzielony za życia spadkodawców.
Sklero_San jest off-line  
15-07-2020, 11:29  
Lelek
PoczÄ…tkujÄ…cy
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Dziękuję Ci Sklero_San za odpowiedź, to mi już trochę porządkuje pewne rozeznanie w temacie.
Rodzice nie byli nigdy współwłaścicielami tej nieruchomości w jakiejkolwiek części, działka też nie jest rolna.
Proszę jeszcze o niezamykanie wątku być może pojawi się jeszcze coś jak osobiście przeczytam korespondencję z sądu.
Lelek jest off-line  
15-07-2020, 17:42  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
Rodzice nie byli nigdy współwłaścicielami tej nieruchomości w jakiejkolwiek części
Twój tata jest współwłaścicielem tej działki bo dziedziczył po rodzicach. Jeśli było troje rodzeństwa i obydwoje rodzice już nie żyją to każde z rodzeństwa miało udział 1/3 we współwłasności nieruchomości.
Dziedziczenie następuje "z automatu" z datą śmierci spadkodawcy a sąd później tylko to potwierdza. Bardzo podobnie jest z zasiedzeniem. Zasiedzenie następuje "z automatu" po upływie określonego czasu władania nieruchomością z zamiarem posiadania jej na wyłączną własność (najczęściej 30 lat) a sąd później potwierdzając to określa dokładną datę wsteczną w której nastąpiło nabycie przez zasiedzenie (tutaj udziału 2/3). Czyli że wraz z upływem terminu zasiedzenia to rodzeństwo Twojego taty utraciło swoje udziały w tej nieruchomości które wcześniej nabyli przez dziedziczenie a Twój tata zyskał ich udziały przez zasiedzenie.

Cytat:
Napisał/a Lelek Zobacz post
działka też nie jest rolna
To będzie wymagany do zapłaty podatek od zasiedzenia 7% * 2/3 wartości nieruchomości. Wartość nieruchomości ustala się według jej stanu istniejącego w dniu nabycia przez zasiedzenie (czyli w dniu zakończenia zasiedzenia w przeszłości) a wycenę tamtego stanu dokonuje się według aktualnych cen rynkowych. Wartość do opodatkowania można pomniejszyć o wartość nakładów dokonanych w nieruchomości przez "zasiedzającego" w okresie zasiedzenia.
Sklero_San jest off-line  
16-07-2020, 00:01  
Lelek
PoczÄ…tkujÄ…cy
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Rozumiem już teraz o co chodzi ze współwłasnością Taty, bardzo dobrze mi to wyjaśniłeś.
Błędnie sądziłem, że skoro poza zameldowaniem nie figurował nigdzie indziej a wszystkie inne dokumenty były na nieżyjących dziadków to nie był współwłaścicielem. Teraz już rozumiem w czym rzecz.
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje.
Lelek jest off-line  
04-01-2021, 10:26  
Teddyy
PoczÄ…tkujÄ…cy
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Witam.
Mam podobną trochę sytuację dlatego nie chce zakładać nowego wątku. Mój wniosek o zasiedzenie nieruchomości jest procedowany aktualnie. Wystąpiła jednak taka sprawa, że po złożeniu wniosku o zasiedzenie przeze mnie dwie moje siostry wysunęły wobec mnie żądania spłaty z majątku o który wniosłam zasiedzenie. Do tej pory przez kilkadziesiąt lat nikt nie wyciągał takich żądań.
Jak się mają ich roszczenia wobec mojego wniosku? Jaki wpływ na rozstrzygnięcie wniosku o zasiedzenie mogą mieć ich żądania. Dodam, że przez 38 lat od śmierci rodziców utrzymywałam nieruchomość tylko ja, byłam samoistną posiadaczką i władającą, dokumenty do mojego wniosku mam mocne (rachunki, umowy, opłaty, ubezpieczenia, potwierdzające zeznania świadków), dbałam o nieruchomość remonty, utrzymanie, wszystkie nakłady ponosiłam tylko ja.
Jak może czy jak powinien podejść sąd do ich żądań. Dodam, że dwie siostry dostały jeszcze za życia rodziców dobra materialne jedna siostra mieszkająca na wsi działki rolne wchodzące w skład gospodarstwa a druga mieszkająca w mieście pieniądze ja otrzymałam działkę z budynkami domem i gospodarczym gdzie mieszkali rodzice i tylko ja z nimi. Wielki błąd, że odbyło się to wszystko nieformalnie bez aktu notarialnego, ja w tych zabudowaniach mieszkam do dziś. Uważam, że siostry bezpodstawnie wysuwają wobec mnie roszczenia. Jak to się ma do wniosku o zasiedzenie czy sad teraz będzie przeprowadzał badani i dział spadku?
Teddyy jest off-line  
04-01-2021, 11:14  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Cytat:
Napisał/a Teddyy Zobacz post
po złożeniu wniosku o zasiedzenie przeze mnie dwie moje siostry wysunęły wobec mnie żądania spłaty z majątku o który wniosłem zasiedzenie
Cytat:
Napisał/a Teddyy Zobacz post
Jak to się ma do wniosku o zasiedzenie czy sad teraz będzie przeprowadzał badani i dział spadku?
Sąd jest zobowiązany w pierwszej kolejności orzec czy doszło do nabycia udziałów w nieruchomości wskutek zasiedzenia. Jeżeli sąd to potwierdzi to wtedy żądania pozostałych współwłaścicieli staną się bezprzedmiotowe ponieważ w chwili ich złożenia nie byli już współwłaścicielami nieruchomości.

Jeśli siostry złożą do sądu wniosek o zniesienie współwłasności (albo o dział spadku) to wtedy Ty musisz w odpowiedzi na ich pozew złożyć wniosek o zawieszenie postępowania o zniesienie współwłasności (albo o dział spadku) do czasu rozstrzygnięcia postępowania o stwierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie.
Sklero_San jest off-line  
04-01-2021, 17:00  
Teddyy
PoczÄ…tkujÄ…cy
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie Sklero_San.
Teddyy jest off-line  
15-02-2021, 19:30  
Kondor4
PoczÄ…tkujÄ…cy
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Zasiedzenie nieruchomości

Przepraszam że wtrącę

Ile trwa taka sprawa w sądzie od momentu złozenia wniosku o zasiedzenie do zapadnięcia postanowienia.
Orientacyjnie
Kondor4 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wÄ…tki na Forum Prawnym
WÄ…tek
§ Zasiedzenie nieruchomości (odpowiedzi: 0) Witam czy miał ktoś do czynienia z podobną sprawą: Wybudowany dawno temu dom przez innych właścicieli aktualnie podzielony na pół wraz z...
§ Zasiedzenie nieruchomości (odpowiedzi: 3) Witam, proszę o opinię w następującej sprawie: Użytkuję nieruchomość rolną od ponad 30 lat na zasadzie pozwolenia ustnego właścicielki....
§ zasiedzenie nieruchomości przez zrzeszenie włascicieli nieruchomości (odpowiedzi: 1) Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości zarządza kamienicą od 83r Własciciel nie żyje od 1947r.(Sprawy spadkowej nie było)Spadkobierca oddał kamienice...
§ Zasiedzenie nieruchomości (odpowiedzi: 4) Witam. Proszę o pomoc i wyjaśnienie procedury przejęcia nieruchomości w dobrej wierze. Oto moja historia: dom i działka, o której mowa nie ma i nigdy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:41.