Spadek części nieruchomości - pytania - Forum Prawne

 

Spadek części nieruchomości - pytania

Witam, Chciałbym się zapytać, co do spadku odziedziczonego. W spadku odziedziczonym jest nieruchomość, gdzie jest większościowy udziałowiec w nieruchomości(zakupił większą część) i została mniejsza część, którzy są spadkobiercami. Moja mama dziedziczy 1/9 spadku, dwie siostry ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
08-02-2021, 16:19  
TyperekS
Użytkownik
 
Posty: 102
Domyślnie Spadek części nieruchomości - pytania

Witam,
Chciałbym się zapytać, co do spadku odziedziczonego. W spadku odziedziczonym jest nieruchomość, gdzie jest większościowy udziałowiec w nieruchomości(zakupił większą część) i została mniejsza część, którzy są spadkobiercami.

Moja mama dziedziczy 1/9 spadku, dwie siostry mamy tak samo. Większościowy udziałowiec chce wykupić, lecz nadal nie jest dogadane. Zmarły po którym jest spadek zmarł w październiku 2020 r.

Moja dziedziczy po swoim ojcu wraz z swoimi siostrami spadek.

I mam kilka pytań z tym związanych.
1) Jest jakiś czas na odsprzedaż większościowemu udziałowcowi w nieruchomości konkretny czy takowego nie ma?
2) Czy trzeba odprowadzić podatek od spadku? Mama dziedziczyła wraz z siostrami po swoim zmarłym ojcu.
3) Po sprzedaży swojej części - trzeba będzie odprowadzić podatek czy wystarczy samo zgłoszenie sprzedaży?
TyperekS jest off-line  
08-02-2021, 18:09  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 3.060
Domyślnie RE: Spadek części nieruchomości - pytania

1. Nie ma
2. Nie, pod warunkiem złożenia w terminie zgłoszenia nabycia spadku SD-Z2 (termin wynosi 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku/wydania aktu poświadczenia dziedziczenia).
3. Nie trzeba będzie płacić podatku jeśli łączny czas posiadania udziału w nieruchomości przez spadkodawcę i spadkobiercę wynosił ponad 5 lat, lub jeśli Twoja mama zadeklaruje, że środki ze sprzedaży wyda w ciągu 3 lat na własne cele mieszkaniowe (w tym drugim przypadku trzeba będzie złożyć PIT-39).
Rovan jest off-line  
08-02-2021, 18:53  
TyperekS
Użytkownik
 
Posty: 102
Domyślnie RE: Spadek części nieruchomości - pytania

Co do 3, a jeśli nie będzie ani jednego ani drugiego warunku to wypełnia się jakieś konkretne wnioski i ile będzie trzeba opłacić podatku od sprzedaży?
TyperekS jest off-line  
08-02-2021, 19:21  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 3.060
Domyślnie RE: Spadek części nieruchomości - pytania

PIT-39. Podatek 19%
Rovan jest off-line  
31-05-2021, 13:21  
TyperekS
Użytkownik
 
Posty: 102
Domyślnie RE: Spadek części nieruchomości - pytania

Witam,
Nie chcę robić spamu na forum, dlatego nie zakładam nowego tematu. Wniosek SD-Z2 został złożony do Urzędu Skarbowego według miejsca zameldowania.
W dniu dzisiejszym przyszedł list od Naczelnika Urzędu Skarbowego z Urzędu Skarbowego według miejsca zameldowania.

Pismo jakie otrzymane to skierowane do Naczelnika Urzędu Skarbowego z Urzędu Skarbowego według miejsca zameldowania zmarłego.

Treść pisma jest następująca:

Szanowni Państwo,
w załączeniu przesyłam SD-Z2 dot. dziedziczeniaa przez Panią spadkobierczynie po zmarłym imię i nazwisko zmarłego do załatwienia wg właściwości miejscowej.

Podstawa prawna
Art. 15 ustawy dnia z 29 sierpnia 1997 r. Ordynaacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.)

Co te pismo oznacza? Trzeba coś robić?
TyperekS jest off-line  
31-05-2021, 22:18  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 3.060
Domyślnie RE: Spadek części nieruchomości - pytania

Nic nie trzeba robić.
Złożyłeś SD-Z2 do niewłaściwego US, zatem został przesłany do US właściwego miejscowo, a Ty dostałeś egzemplarz pisma przewodniego do wiadomości.
Rovan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pośrednik nieruchomości - pytania o umowę (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, mam zamiar sprzedać mieszkanie korzystając z usług pośrednika. Interesują mnie wyjaśnienia następujących kwestii odnośnie owej umowy....
§ Zamiana nieruchomości....Pytania: (odpowiedzi: 7) Witam, mam kilka pytań w związku z zamianą nieruchomości. Chcę zamienić mieszkanie i domek na działce ROD na dom....Mieszkanie jest mojej mamy, domek...
§ spadek 2 pytania (odpowiedzi: 5) Nasza mam umiera na raka .Tata żyje i jest głównym najemcą i ja mieszkam tam wraz z nimi. Mieszkanie jest dalej spółdzielcze nie wykupiliśmy go do...
§ Dwa pytania ws nieruchomości (odpowiedzi: 7) W kamienicy, która ma kilku współwłaścicieli (bez podziału fizycznego), na skutek awarii w mieszkaniu jednego z nich została zalana klatka schodowa....
§ Spadek - pytania (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich! Sytuacja wygląda następująco: Moja Ciocia - (żona wujka, brata mojego ojca) chce w spadku - "Testament Akt Notarialny" dać mi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.