Mieszkanie w spadku po mężu / podatek od darowizny - Forum Prawne

 

Mieszkanie w spadku po mężu / podatek od darowizny

Mąż zmarł 15 sierpnia 2019 roku. Nie mieliśmy dzieci. Posiadaliśmy wspólnie mieszkanie, które było naszą współwłasnością. Po mężu zostało również trochę gotówki na koncie (około 1000 zł) Ojciec oraz brat męża również nie żyją (brat ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
20-04-2021, 14:50  
bghost
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Mieszkanie w spadku po mężu / podatek od darowizny

Mąż zmarł 15 sierpnia 2019 roku. Nie mieliśmy dzieci. Posiadaliśmy wspólnie mieszkanie, które było naszą współwłasnością. Po mężu zostało również trochę gotówki na koncie (około 1000 zł) Ojciec oraz brat męża również nie żyją (brat męża nie miał żony ani dzieci). Wydaje nam się wraz z teściową, że będziemy jedynymi spadkobierczyniami po moim mężu.Wniosek do sądu o postępowanie spadkowe z urzędu złożyłam miesiąc po śmierci męża, jednak do tej pory nie odbyła się ani jedna sprawa spadkowa, ze względu na covid...
Teściowa chciałaby aby mieszkanie było w całości moją własnością jednak ze względu na pokrewieństwo trzeba byłoby zapłacić podatek od darowizny - czy jest jakaś możliwość uniknięcia zapłaty podatku od darowizny? Czy może istnieje możliwość zrzeczenia spadku przysługującego mojej teściowej na rzecz mnie?
bghost jest off-line  
24-04-2021, 08:55  
Arkadiuszl
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Mieszkanie w spadku po mężu / podatek od darowizny

Aby skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn po powstaniu obowiązku podatkowego czyli uprawomocnienia się postanowienia sądu w ciągu 6 miesięcy od tej daty Pani oraz Teściowa powinnyście złożyć druk SD-Z2 w US właściwym do przedmiotowej sprawy. To w pierwszej kolejności.

W kolejnym działaniu aby "przepisać" udział mieszkania (po otrzymaniu postanowienia o nabyciu spadku) Teściowej na Panią, proponuję skorzystać z instytucji działu spadku bez spłat i dopłat (o ile to możliwe) - na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców bądź w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Dział spadku nie jest wymieniony w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Należy jednak zauważyć, że w przypadku działu spadku, może dojść do nieodpłatnego zniesienia współwłasności (art. 1 ust. 1 pkt. 4.), a takie zniesienie współwłasności już powinno być przedmiotem opodatkowania. Ustawa jednak w dalszych artykułach przewiduje wyjątki - w szczególności nabycia praw majątkowych w I grupie podatkowej, w przypadku zniesienia współwłasności.

Nabycie przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności nie podlega podatkowi SD.

Do I grupy podatkowej należy teściowa.

Ten sposób załatwienia dla bezpieczeństwa proszę zweryfikować we właściwym dla sprawy US z tego względu, że praktyka poszczególnych placówek z doświadczenia wiem że może się różnić.
Arkadiuszl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od spadku, darowizny (odpowiedzi: 0) Witam Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytania. Mam wujka, jest kawalerem bez dzieci. rodzice wuja już nie żyją i jego brat(a mój ojciec)...
§ Podatek od darowizny za mieszkanie (odpowiedzi: 1) Witam. Czy zapłacę podatek od darowizny lokalu mieszkalnego - 40m2, jeżeli nie jestem spokrewniona z darczyńcą? Czy lepiej sporządzić testament?
§ podatek od spadku i darowizny (odpowiedzi: 9) W 2009r razem z siostrą otrzymałyśmy w spadku mieszkanie po naszej babci.w 2010r sprzedałyśmy to mieszkanie a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyłyśmy...
§ Podatek od spadku i darowizny (odpowiedzi: 0) czy jest podatek od spadku i darowizny w linii prostej?
§ podatek od darowizny/spadku? (odpowiedzi: 0) dwa lata temu zmarla moja macocha. przekazala mieszkanie mojej rodzonej siostrze. pol roku temu siostra przekazala mi 15 tys zł jako czesc wartosci...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:56.