Dziedziczenie bez wiedzy o majątku - Forum Prawne

 

Dziedziczenie bez wiedzy o majątku

Dzień dobry, przychodzę z dosyć złożonym problemem. Klika miesięcy temu zmarł mój ojciec. Według naszej wiedzy nie posiadał żadnego majątku, miał rozdzielność majtkową z matką i nie mieszkał z nią (lecz bez rozwodu) od dłuższego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
13-05-2021, 12:36  
pznadam
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Dziedziczenie bez wiedzy o majątku

Dzień dobry,
przychodzę z dosyć złożonym problemem.

Klika miesięcy temu zmarł mój ojciec. Według naszej wiedzy nie posiadał żadnego majątku, miał rozdzielność majtkową z matką i nie mieszkał z nią (lecz bez rozwodu) od dłuższego czasu.

Nie chcemy z rodzeństwem ryzykować długów, które z pewnością miał, dlatego podjęliśmy decyzję o odrzuceniu spadku. Poinformowaliśmy o tym także resztę rodziny, którzy powinni także odrzucić spadek, jako że są następni w kolejności dziedziczenia.

Podczas takiego spotkania organizacyjnego okazało się jednak, że babcia (matka zmarłego), przypomniała sobie o testamencie sprzed 20 lat, w którym ona i jej mąż (ojciec zmarłego) przepisali na dwójkę swoich synów mieszkanie w którym aktualnie zamieszkuje. Nasz stan wiedzy uległ więc aktualizacji, bowiem w tym momencie okazało się, że zarówno mój ojciec jak i jego brat odziedziczyli w 2017 po śmierci swojego ojca połowę mieszkania, czyli każdy po 1/4. Druga połowa nadal należy do babci.

Sprawa w tym momencie się skomplikowała, bo nie wiemy co robić - od 2017 ćwierć mieszkania należy więc do mojego zmarłego ojca a ćwierć do żyjącego brata, o czym nie wiedzieli. Babcia nie poinformowała ich o testamencie, a nikt tematu nie poruszał, myśląc, że mieszkanie przeszło w całości w posiadanie babci. Stan prawny mieszkania także nie uwzględnia nikogo innego.

Zastanawiamy się więc z bratem co robić, nie chcemy dziedziczyć żadnych długów, dlatego chcielibyśmy zrzec się spadku. Z drugiej strony mieszkanie według woli babci ma się należeć wnuczce, która się nią opiekuje (córka żyjącego syna babci) i nie mamy nic przeciwko temu i nie mamy zamiaru rościć sobię do tego żadnych praw w przypadku, kiedy babcia umrze, natomiast nie wiemy czy stwarza to problemy w związku gdyby ta osoba chciała np. sprzedać mieszkanie.

Zastanawiamy się tylko, czy ta 1/4 mieszkania wchodzi od masy spadkowej po moim zmarłym ojcu nawet jeżeli przez prawie 4 lata nie wiedział o tym, że jest jego współwłaścicielem?
Czy postępowanie zmierzające do ustalenia spadku po moim ojcu może wykryć, że odziedziczył on tą część mieszkania nawet jeżeli o testamencie wiedziała tylko babcia i dziadek? Po śmierci dziadka nie było postępowania ustalającego spadkobierców ani żadnego odczytania testamentu, dziadek też nie miał długów.

Czy jeżeli ktoś jednak zdecydowałby się przyjąć spadek po moim ojcu z dobrodziejstwem inwentarza, to co w przypadku tego testamentu dziadka z 2017 roku? Mieliśmy już podpisywać oświadczenia o odrzuceniu spadku i zastanawiam się teraz jak wyglądałaby sytuacja, jeżeli zrobilibyśmy to bez wiedzy o tym, że ojciec był właścicielem mieszkania. Czy wierzyciele mojego ojca są w stanie dotrzeć do takich informacji, skoro ojciec nigdy nie dowiedział się o tym, że jest współwłaścicielem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
pznadam jest off-line  
13-05-2021, 13:25  
Rovan
Stały bywalec
 
Posty: 3.149
Domyślnie RE: Dziedziczenie bez wiedzy o majątku

Cytat:
Zastanawiamy się tylko, czy ta 1/4 mieszkania wchodzi od masy spadkowej po moim zmarłym ojcu nawet jeżeli przez prawie 4 lata nie wiedział o tym, że jest jego współwłaścicielem?
Tak, wchodzi.

Cytat:
Czy jeżeli ktoś jednak zdecydowałby się przyjąć spadek po moim ojcu z dobrodziejstwem inwentarza, to co w przypadku tego testamentu dziadka z 2017 roku?
Spadkobierca, który przyjmie spadek po Twoim ojcu odziedziczy również jego udział w mieszkaniu.
Rovan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zachowek a brak wiedzy na temat majątku (odpowiedzi: 2) Chcę się ubiagać o zachowek po dziadku-rodzice nie żyją, wiem ze miał mieszkanie ale nie znam jego statusu prawnego oraz nic mi nie wiadomo o...
§ Wspólność majątkowa a dziedziczenie majątku nabytego przed ślubem (odpowiedzi: 7) Witam, Posiadam udział w nieruchomościach, które nabyłem w drodze spadku przed zawarciem związku małozeńskiego. Nie posiadamy dzieci. Pytanie...
§ Brak wiedzy o składnikach i wartości majątku, od którego przysługuje zachowek. (odpowiedzi: 2) Co zrobić w następującej sytuacji: osoba, która dziedziczyła spadek, nie utrzymuje żadnych relacji z osobom, która jest uprawniona do zachowku....
§ dziedziczenie majątku (odpowiedzi: 3) W 2007 roku zmarła moja Mama ( w wieku 73 lat). Mieszkała sama w domu swojego męża (mojego ojca), do którego przeprowadziła się około roku 1960. Ja...
§ brak rozdzielności majątkowej a dług żony bez mojej wiedzy (odpowiedzi: 9) Witam Jesteśmy w związku małżeńskim ( bez rozdzielności majątkowej). Tydzień temu dowiedziałem się że moja żona w 2013 roku wzieła w banku dwa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:08.