Dziedziczenie długów - Forum Prawne

 

Dziedziczenie długów

Witam. Czytam i czytam i nie wiem czy dobrze rozumie. Przedstawię sytuację: Zmarła kobieta, miała troje dzieci i męża. Dwoje dzieci odrzuciło spadek w przeciągu miesiąca + ich dzieci czyli wnuki, trzecie dziecko odrzuci spadek ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo spadkowe


Odpowiedz
 
28-05-2021, 21:34  
Kera1234
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Dziedziczenie długów

Witam.
Czytam i czytam i nie wiem czy dobrze rozumie.
Przedstawię sytuację:
Zmarła kobieta, miała troje dzieci i męża. Dwoje dzieci odrzuciło spadek w przeciągu miesiąca + ich dzieci czyli wnuki, trzecie dziecko odrzuci spadek 2 m-ce po śmierci matki, a małżonek jak się ogarnie to odrzuci albo i nie.
I teraz 3 pytania:
1. jeśli odrzuci pod koniec 6 miesięcznego okresu to kolejni spadkobiercy czyli rodzeństwo zmarłej będzie miało kolejne 6 m-cy na odrzucenie spadku ?
2, Jeśli nie odrzuci spadku to on dziedziczy wszystkie długi, a kolejni spadkobiercy nie muszą odrzucać spadku ?
3. jeśli małżonek nie odrzuci spadku lub odrzuci (ale nic nikomu nie powie taki typ człowieka) to rodzeństwo może też odrzucić spadek tak dla spokojnego snu.
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Kera1234 jest off-line  
30-05-2021, 15:19  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.003
Domyślnie RE: Dziedziczenie długów

Uwaga: w tym poście przyjąłem założenie że rodzice osoby zmarłej zmarli przed nią.
Cytat:
Napisał/a Kera1234 Zobacz post
1. jeśli odrzuci pod koniec 6 miesięcznego okresu to kolejni spadkobiercy czyli rodzeństwo zmarłej będzie miało kolejne 6 m-cy na odrzucenie spadku ?
Z chwilą gdy spadek odrzuci ostatnia osoba należąca do potomków osoby zmarłej (dziecko lub wnuk albo prawnuk) to wtedy rodzeństwo osoby zmarłej będzie automatycznie powołane do dziedziczenia i każde z rodzeństwa może wtedy odrzucić spadek. Natomiast, nie ma na to żadnego wpływu czy mąż zmarłej odrzuci spadek czy go przyjmie.

Cytat:
Napisał/a Kera1234 Zobacz post
2, Jeśli nie odrzuci spadku to on dziedziczy wszystkie długi, a kolejni spadkobiercy nie muszą odrzucać spadku ?
Nawet gdyby przyjął spadek to nie dziedziczyłby sam całego spadku ale wspólnie z rodzeństwem zmarłej lub zstępnymi rodzeństwa. Dlatego rodzeństwo powinno odrzucić spadek niezależnie od tego jak postąpi mąż.

Cytat:
Napisał/a Kera1234 Zobacz post
3. jeśli małżonek nie odrzuci spadku lub odrzuci (ale nic nikomu nie powie taki typ człowieka) to rodzeństwo może też odrzucić spadek tak dla spokojnego snu.
Odrzucenie spadku przez małżonka i rodzeństwo zmarłej jest niezależne od siebie. Rodzeństwo nie musi mieć nawet wiedzy czy małżonek przyjął spadek czy odrzucił. Rodzeństwo musi tylko dowiedzieć się że wszyscy potomkowie zmarłej (jej zstępni czyli dzieci, wnuki prawnuki) odrzucili już spadek bo wtedy do dziedziczenia spadku automatycznie powołane jest rodzeństwo zmarłej i jest to najwcześniejszy moment od którego może być liczony termin 6-ciu miesięcy na dokonanie odrzucenia spadku przez rodzeństwo. Oczywiście każde z rodzeństwa może dowiedzieć się o tym niezależnie od siebie a więc w różnych datach początkowych od których będzie liczony termin 6-ciu miesięcy. Gdyby któraś z osób z rodzeństwa zmarła przed swą zmarłą siostrą to termin powyższy dotyczy następnego pokolenia z żyjących zstępnych tej zmarłej osoby z rodzeństwa (czyli dzieci tej osoby z rodzeństwa). Gdy któraś z osób z rodzeństwa odrzuci spadek to następnie mogą to zrobić jej potomkowie. Każda osoba z następnego pokolenia ma na to kolejne 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się że spadek odrzucił już jej bezpośredni żyjący przodek (a więc najczęsciej rodzic).
Sklero_San jest off-line  
30-05-2021, 17:42  
Kera1234
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dziedziczenie długów

Dziękuję za odpowiedz.
Rodzice zmarłej nie żyją
Jeszcze dopytam niedługo spadek odrzuci 3 i ostatnie z dzieci zmarłej (na razie przebywa w Polsce), ale są jeszcze dwoje dzieci tego 3 ostatniego dziecka które mieszkają za granicą (2 dzieci ale inne matki) czy one muszą przyjechać do Polski i tutaj załatwiać odrzucenie spadku czy mogą to zrobić np w ambasadzie.
Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
Kera1234 jest off-line  
30-05-2021, 23:15  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 1.003
Domyślnie RE: Dziedziczenie długów

Gdy rodzic tych dzieci odrzuci spadek u notariusza w Polsce wtedy jego dzieci będą już mogły odrzucać spadek u polskiego konsula za granicą. Spadkobierca mieszkający za granicą może odrzucić spadek kilkoma metodami. Przedstawiam tylko trzy z nich:

A) Spadkobierca samemu przygotuje i wydrukuje swoje oświadczenie o odrzuceniu spadku (zawierające dane określone w art. 641 kpc) a następnie podpisze je w obecności polskiego konsula. Konsul poświadczy własnoręczność podpisu złożonego przez spadkobiercę pod tym oświadczeniem. Następnie spadkobierca musi złożyć to pisemne oświadczenie w polskim sądzie spadku czyli wysłać je listem poleconym (rejestrowanym) do sądu rejonowego właściwego terytorialnie dla osoby zmarłego spadkodawcy. Data wysłania (nadania) tej korespondencji w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi zmieścić się w terminie 6-ciu miesięcy przewidzianym na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez tego spadkobiercę (art. 165 § 2 kpc).

B) Spadkobierca samemu przygotuje i wydrukuje pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku a następnie podpisze je w obecności polskiego konsula. Konsul poświadczy własnoręczność podpisu złożonego przez spadkobiercę pod tym pełnomocnictwem. Następnie spadkobierca sam musi wysłać to pełnomocnictwo do swojego pełnomocnika przebywającego w Polsce. Pełnomocnikiem może być dowolna osoba, najlepiej ktoś rozgarnięty i zdyscyplinowany. Może to być ktoś z rodziny lub po prostu osoba zaufana. Pełnomocnik, dysponując odpisem skróconym aktu zgonu spadkodawcy oraz pełnomocnictwem, złoży ustnie oświadczenie o odrzuceniu spadku przed notariuszem do protokołu w formie aktu notarialnego. Data złożenia przez pełnomocnika oświadczenia do protokołu musi zmieścić się w terminie 6-ciu miesięcy przewidzianym na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez danego spadkobiercę. Pełnomocnik będzie mógł pobierać od notariusza wypisy aktu notarialnego (w dowolnej ilości). Notariusz sam prześle jeden wypis aktu notarialnego do sądu spadku.

C) Spadkobierca okazuje konsulowi odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy i oświadcza że chce złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku do protokołu w formie aktu notarialnego. Konsul występuje do MSZ-tu o wydanie upoważnienia przez Ministra sprawiedliwości na sporządzenie danego aktu notarialnego. Czas oczekiwania na uzyskanie upoważnienia wynosi do półtora miesiąca. Następnie spadkobierca, okazując odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, złoży ustnie oświadczenie o odrzuceniu spadku przed konsulem do protokołu w formie aktu notarialnego. Nie mam pewności czy konsul sam prześle wtedy wypis aktu notarialnego do sądu spadku. Moim zdaniem powinien, z uwagi na art. 29 ustawy Prawo konsularne oraz art. 640 kpc.

Gdy ostatnie z dwojga wnucząt złoży już oświadczenie o odrzuceniu spadku (osobiście lub przez pełnomocnika) wtedy następna grupa spadkobierców czyli rodzeństwo zmarłej (i ich zstępni) będą mogli składać oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Dla zainteresowanych tematem: Postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 9 maja 2019 r. III Ca 376/18
Sklero_San jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dziedziczenie długu (odpowiedzi: 1) witam mam mały problem w czerwcu tego roku umarł mi ojciec miał kredyt w banku nadmienie że kredyt był ubezpieczony na dzień dzisiejszy...
§ dziedziczenie długów (odpowiedzi: 4) Witam, mam problem ponieważ moja mama i mój brat są zadłużeni i już mają komornika ,ja w tym roku skończyłam szkołę średnią i chcę rozpocząć pracę...
§ Dziedziczenie długów (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie dziedziczenia długów rodziców. Niestety rodzice dość potężnie się zadłużyli. Obecnie tato ma zajęcia...
§ Dziedziczenie długów. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, zwracam się do Was kochani z problem i pytaniem. Mam nadzieję, że temat umieściłam w dobrym dziale.. Sprawa wygląda następująco:...
§ dziedziczenie (odpowiedzi: 2) witam, mam pytanie po smierci teśćia(ojca męża)moj maz,jego mama i siostra odziedziczyli po 1/3 mieszkania.Siostra zrzekła sie na rzecz mamy 1/3 i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:00.