Art. 1015 par. 2 kpc, odrzucać spadek?
Witam.
Zmarł kilka dni temu dłużnik/spadkodawca. Pozostawił po sobie WYŁĄCZNIE ew. długi, żadnych aktywów (ani udziałów w nieruchomościach, ani oszczędności, ani innego majątku).
Jego jedyne dorosłe dziecko żyje bardzo ubogo i wydatek nawet rzędu 150-200zł (jego wielokrotność) na notarialne Odrzucenie Spadku byłby sporym obciążeniem budżetu tej rodziny.
Pytanie 1:
- czy w takiej sytuacji warto notarialnie odrzucać spadek (chodzi o opłaty za dziecko spadkodawcy i zstępnych dziecka spadkodawcy, czyli wnuki spadkodawcy) wiedząc na 100%, że po zmarłym ojcu nie ma ŻADNEGO majątku do odziedziczenia?
Pytanie 2 (ogólne, przy okazji):
- jeśli biegnie termin 6-ciu miesięcy od zgonu spadkodawcy (o czym wiedzą osoby po nim dziedziczące), a w tym czasie wierzyciele zainicjują postępowania roszczeniowe/windykacyjne itp. wobec spadkobierców (którzy dotychczas nie wiedzieli o zadłużeniu spadkodawcy) i np. środki na ich rachunkach bankowych zajmie komornik, to czy po takich ew. zajęciach komorniczych, wydanych Nakazach Zapłaty itd. rodzina może jeszcze skutecznie Odrzucić Spadek przed upływem tych 6-ciu m-cy (pomimo podjętych już wobec takiej rodziny wspomnianych działań egzekucyjnych itp.)?
Czy Sąd rozpoznając np. wniosek wierzyciela o wydanie Postanowienia o nabyciu spadku może wydać takie Postanowienie przed upływem 6-ciu miesięcy przysługujących spadkobiercy na podjęcie decyzji o przyjęciu/odrzuceniu spadku?
|